Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Sto se klima tice.. Znam da je jedan prijatelj iz Beca jedva dobio odobrenje da postavi klimu u dvoristu zgrade.
U Becu je np. postavljanje klima uredjaja na fasade strogo zabranjeno, a letnje vrucine nisu mnogo blaze nego u Beogradu.
I kako se rashladjuju stanari zgrada? Pa nikako, kupe ventilator ili trpe dok se ne padne temperatura i to je sasvim normalno.
 
На жалост, Београд ће се деценијама лечити од фавелизације деведесетих/двехиљадитих година. Можда се ниакада неће ни излечити.

Далеко је лакше одржти ниво, него га вратити. Ако га одржаваш, људима су правила игре јасна и колико год да им не одговара, они су општим условима принуђени на уступке. У Бечу је лакше забранити климе на фасадама него у Београду поскидати их.

У Београду треба вратити неки ниво а то је као борба са ветрењачама. Наша средина је већински за ред, и стално се сви позивају на казне, на увођење реда, али ако пробаш да уведеш ред, они који су били за су одједном против и у томе су најгласнији. Значи, хајде да уведемо ред, али мене не дирајте. То је та филозофија.

Замислите да дођете некоме на врата у име инспекције и наложите скидање климе. На**аће вам се милосне мајке ако и батине не добијете. На то додајте и да је предизборна кампања. Сређивањем фасада се "купују" гласови. Ако станаре притискаш да скину климе, џаба му радиш фасаду, је**ће ти мамицу због климе. И гласаће против.

И ово ће бити проблем која год екипа да буде на власти. Нема то везе ни са једном конкретном странком.
 
Ja moram da kažem, iako znam da to neće biti prihvaćeno dobro ovde, ali meni klime zaista ne predstavljaju ne znam kakav problem.

Moguće da je zato što otkad znam sebe, one su prisutne na zgradama. Doživljavam ih kao oluke recimo. Kada bi imali sredjene fasade, trotoare, puteve, dosta zelenila, čiste ulice, formirane ulične blokove...Ne bih razbijao glavu što viri koja klima.

Ja recimo ovo što je neko napisao da u Beču nema klima pa gradjani trpe dok ne prodje vrućina, ne vidim kao nešto pozitivno. Da se razumemo, ja imam onu prenosnu klimu. Ali sam siguran da kada bi pitali gradjane i turiste koliko im smetaju klime, jako mali broj bi rekao da im smetaju, a mnogo veći broj bi rekao da bi im smetalo da žive bez klime. U nekom sredjenom i spickanom Beogradu, ne vidim da bi se neko zgrožavao na to što par klima visi na zgradama. Ne bih ni voleo da ikada budemo dosadni, jednolični grad kao Beč. Kuvajte se, ali naš snobovsko-fašistički izgled grada narušiti nećete!!!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=443295#p443295:25s2hl1n je napisao(la):
Beki » Čet Mar 30, 2017 10:53 am[/url]":25s2hl1n]Ja moram da kažem, iako znam da to neće biti prihvaćeno dobro ovde, ali meni klime zaista ne predstavljaju ne znam kakav problem.

Moguće da je zato što otkad znam sebe, one su prisutne na zgradama. Doživljavam ih kao oluke recimo. Kada bi imali sredjene fasade, trotoare, puteve, dosta zelenila, čiste ulice, formirane ulične blokove...Ne bih razbijao glavu što viri koja klima.

Ja recimo ovo što je neko napisao da u Beču nema klima pa gradjani trpe dok ne prodje vrućina, ne vidim kao nešto pozitivno. Da se razumemo, ja imam onu prenosnu klimu. Ali sam siguran da kada bi pitali gradjane i turiste koliko im smetaju klime, jako mali broj bi rekao da im smetaju, a mnogo veći broj bi rekao da bi im smetalo da žive bez klime. U nekom sredjenom i spickanom Beogradu, ne vidim da bi se neko zgrožavao na to što par klima visi na zgradama. Ne bih ni voleo da ikada budemo dosadni, jednolični grad kao Beč. Kuvajte se, ali naš snobovsko-fašistički izgled grada narušiti nećete!!!

Ne važi pravilo da nema klima na fasadam samo u "dosadnim" gradovima kao što je Beč. Ovo pravilo se uspešno sprovodi u većini južnih zemalja Zapadne Evrope i njihovim glavnim gradovima koji su sve samo ne dosadni i sterilni.

Zamislite klima uređaje na fasadi italijanske, portugalske ili španske vlade. Nema šanse.

Drugar je kupio stan na Malti, koja nije baš ulickana i sređena, a nije smeo da postavi klimu ni na gornjem delu svoje terase, već je morao da je sakrije. Takođe nije smeo ni ogradu od balkona da ofarba u koju boju je hteo, već striktno u onu boju za koju je cela zgrada imala dozvolu.

Ne radi se ovde o nikakvom fašizmu, dosadi ili sterilnosti, već o opštem utisku koji nered stvara ne samo kod turista nego i kod građana. Utiče to i te kako na psihu i mentalitet ljudi.

Ne mora čovek da se kuva leti, uvek postoje načini da se klime prebace na krov (ako je ravan), dvorišnu fasadu, sakriveni deo terase, svetlarnik (ako ga zgrada ima), itd.
 
Pa nije bas skroz tako, klime mozes da vidis i to u poprilicnom broju i po juznoj Italiji, Grckoj i Spaniji. Doduse po Spaniji ih ima najvise na periferiji. Sve ovo sam uzivo video, a ko ne veruje ima streetview pa neka se uveri. Naravno ne u ovolikom broju kao kod nas,ali ih ima.
 
Ja nesto ne videh ovih dana po Karadjordjevoj,Principa ili Pop Lukinoj nove skele.Ali sam video na Vracaru na nekim straim zgradama.Jel to jeste po nekom planu ili...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=443340#p443340:329vuxn6 je napisao(la):
zexland » Čet Mar 30, 2017 3:37 pm[/url]":329vuxn6]Pa nije bas skroz tako, klime mozes da vidis i to u poprilicnom broju i po juznoj Italiji, Grckoj i Spaniji. Doduse po Spaniji ih ima najvise na periferiji. Sve ovo sam uzivo video, a ko ne veruje ima streetview pa neka se uveri. Naravno ne u ovolikom broju kao kod nas,ali ih ima.

Da, nije skroz tako, u pravu si.

Ziveo sam u Spaniji nekoliko godina, bio blizu da kupim stan, i secam se tacno sta je sve bilo u ugovoru.

Tamo sve zavisi od opstine u sustini, jer oni salju inspekciju i bave se sprovodjenjem zakona. Tako da recimo u nekoj centralnoj opstini u Madridu je skoro nemoguce provuci se sa klimom na fasadi, dok one na periferiji slabije sprovode zakone.

Ali mi u Beogradu imamo situaciju da zgrade drzavnih institucija imaju klime po fasadama, kao i zgrade u najcentralnijim opstinama.

Treba poceti odatle.
 
Iskoristio sam i današnji prijatan špacir da načinim fotoreportažu o radovima na fasadama.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=443366#p443366:3tj2thac je napisao(la):
rbq » 30 Mar 2017 06:32 pm[/url]":3tj2thac]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=443340#p443340:3tj2thac je napisao(la):
zexland » Čet Mar 30, 2017 3:37 pm[/url]":3tj2thac]Pa nije bas skroz tako, klime mozes da vidis i to u poprilicnom broju i po juznoj Italiji, Grckoj i Spaniji. Doduse po Spaniji ih ima najvise na periferiji. Sve ovo sam uzivo video, a ko ne veruje ima streetview pa neka se uveri. Naravno ne u ovolikom broju kao kod nas,ali ih ima.

Da, nije skroz tako, u pravu si.

Ziveo sam u Spaniji nekoliko godina, bio blizu da kupim stan, i secam se tacno sta je sve bilo u ugovoru.

Tamo sve zavisi od opstine u sustini, jer oni salju inspekciju i bave se sprovodjenjem zakona. Tako da recimo u nekoj centralnoj opstini u Madridu je skoro nemoguce provuci se sa klimom na fasadi, dok one na periferiji slabije sprovode zakone.

Ali mi u Beogradu imamo situaciju da zgrade drzavnih institucija imaju klime po fasadama, kao i zgrade u najcentralnijim opstinama.

Treba poceti odatle.

Strasno, znam :notok:

Njuskalo svaka cast !
 
Zaista mi nije jasno što toliko truda (i novca) ulažu u pojedine fasade a klime vraćaju. Npr. na žutoj zgradi kraj Fakulteta primenjenih umetnosti dva prilično dugačka creva prkose svim dosadašnjim radovima, nepokolebljivo i stprljivo čekajući povratak klima na fasadu, te da se sa njima ponovo povežu. Potpuni paradoks. Ili pak bojazan vlasti od kivnih vlasnika...
 
Ova najstarija kuća na kosančićevom vencu je uradjena kako i treba.Realno da bi i ostala najstarija svaka veca rekonstrukcija bi unistila njen prirodni izgled i lepotu.Ovo je sve sto su i trebali uraditi jer je ostala autentična.Mene zanima zašto se ne rekonstruise i da li će se rekonstruisati kuca iz filma maratonci jer je to realno atrakcija koja se mora aktivirati.
 
kako su meni ove niske zgrade u karadjordjevoj ruzne ovako sredjene, bezlicne, kao neka austrijska varosica, na los nacin
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=443534#p443534:1xjni9bj je napisao(la):
arapski investitor » 31 Mar 2017 02:41 pm[/url]":1xjni9bj]kako su meni ove niske zgrade u karadjordjevoj ruzne ovako sredjene, bezlicne, kao neka austrijska varosica, na los nacin

To i nije daleko od istine... ali da nije bilo rata, na njima bi najverovatnije bilo dozidano još par spratova kao što je rađeno sa zgradama u Knez Mihajlovoj.
 
file.php


Da li je moguće da su ovakvu nepravdu uradili ovoj fasadi? :( Ovako lepu i raskošnu fasadu u ovoj boji i samo u jednom tonu....velika šteta
 
Došljak, odlična reportaža, evo da dodam iako se na tvojoj vidi da pored te i na ovoj dižu skele.

IMG_20170331_165549.jpg


Ova sa odvratnom crvenom bojom takođe joj dižu skele.

IMG_20170331_165556.jpg


IMG_20170331_165503.jpg


Ova nekada bela, sada je dobila boju kajsije.


IMG_20170331_165515.jpg


 
Добро је да ће и црвено -жуту да прекрече. Леп наставак корирниче :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=443565#p443565:nfez75fp je napisao(la):
KiD » 31 Mar 2017 05:56 pm[/url]":nfez75fp]
file.php


Da li je moguće da su ovakvu nepravdu uradili ovoj fasadi? :( Ovako lepu i raskošnu fasadu u ovoj boji i samo u jednom tonu....velika šteta

Za poređenje, 1960-te.



Na žalost, bolju nisam uspeo da pronađem.
 
Kamo srece da je most ostao kao na slici. Da li mi se to cini ili je "spanska kuca" tad imala krov?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=443578#p443578:17jbb0is je napisao(la):
RioBL » 31 Mar 2017 08:40 pm[/url]":17jbb0is]Kamo srece da je most ostao kao na slici. Da li mi se to cini ili je "spanska kuca" tad imala krov?
Koliko grešaka u samo jednoj rečenici...
 
Dobro Relja pa ne zna :)

Spanska kuca je imala krov do pre ja mislim 10tak godina...most je prosiren 1979. god, imas puno podataka o tome na netu.

Inace ne znam da li ste primetili...svuda su ostavili kablove za dekorativnu rasvetu :)
 
Vrh