Šta je novo?

Статус Београда као престонице

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Kailan

Advanced
Učlanjen(a)
24.08.2015.
Poruke
2.750
Pohvaljen
9.110
Нисам нашао сличну тему на форуму, ако постоји праштајте. Не знам да отворим анкету а било би лепо да имамо да видимо да ли људи подржавају да Београд и даље буде престоница

Елем, хтео сам да започнем дискусију о овоме зато што мислим да је јако важно питање о коме се ретко говори а мислим да има користи од дискусије.

Како то видим, предности од тога да Београд буде престоница:

- Историјски континуитет са Југославијом (у позитивном смислу)
- Постоји већ инфраструктура за то, улагања су мала (али и даље присутна - прављење гараже испод археолошког налазишта код постојеће Скупштине)
- Највећи и међународно најпознатији град у Србији
- Београд има туристичке и економске користи од статуса престонице

Мане од тога да Београд буде престоница:

- Историјски конинуитет са Југославијом (у негативном смислу)
- Појачава регионалну неједнакост
- Погоршава саобраћај и функционисање града - сваки пут када је нека већа међународна посета цео град остане паралисан. И обрнуто, градски догађаји оволиког града отежавају политичко функционисање
- Превелика централизација - тренутно цела држава, врх војске, извршна, судска, законодавна власт и председник могу да нам се елиминишу једном једином бомбом
- Лош имиџ нације (град је међу најзагађенијим у Србији и поприлично ружан и прљав)
- Све наведено распирује сепаратизам и регионалну нетрпељивост и завист (све паре иду за Београд)
- Улажу се паре у најразвијенији град чак и ако то није оптимално за развој сиромашне земље а зато што искомплексираним политичарима смета да виде нешто што им је ружно пред очима (уместо нпр. улагања у енергетски систем земље имамо улагање у музичку фонтану на Славији)
- Постојећа инфраструктура није довољна за нормално функционисање, требало би још више десетина милијарди евра да се еколошки, саобраћајно и организационо град доведе у ред
- Пресељење престонице би омогућило смислено резање обима државног врха на ниво који има смисла за оволико мало становника
- Политички протести су мање ефективни, 50000 људи да дође да протествује у Београд је много мање дисруптивно за политичаре него да 50000 људи дође да протествује у Нови Сад, Ниш, Крагујевац итд.
 
Иначе мој предлог за нову престоницу је Нови Сад, и поделио сам разлоге за то у 4 дела:

- Економски / инфраструктурни

Нови Сад, иако развијенији од већег дела земље је опет мање развијен од Београда и имао би огромне користи од тога да постане престоница. То би уједно довело и до грађења неопходне инфраструктуре (попут аеродрома) од кога би сви Новосађани а и Војвођани генерално имали велике користи. Туризам би се ојачао, град би добио на значају што локално што у међународном смислу, опет би било звучније да је седиште фирме у престоници Србије него у неком мањем граду за који никад људи нису чули, смањио би се број људи који из Новог Сада иде у Београд а повећао обрнуто, имало би смисла и оправдања да се даље развија град.

Што би уједно могло и много јефтиније да се уради, за само пар милијарди евра би могао да се среди цео кеј, фасаде, улице, озелени, изграде још јавних установа, бољи јавни превоз итд. Новом Саду нпр. не треба метро да би функционисао, евентуално нови мост и шира мрежа јавног превоза.

- Еколошки

Град је много чистији и уреднији од Београда, уз минимална улагања (< милијарду евра) би могао да достигне европски ниво по том питању. А имало би смисла улагати у то да има чист ваздух и воду ако ће да буде нова престоница, при чему ће наравно то бити у интересу и политичарима који ће ту онда прећи да живе па су веће шансе да ће улагати у то - посебно јер је тема важна и Новосађанима

- Безбедносни

Ово је већ мање више предочено али са пребацивањем престонице у мањи град се омогућава децентрализација државног врха. Идеално, председник као врховни командант војске би остао у Београду где је сад. Лично бих спојио Министарство одбране и Министарство спољних послова у Министарство одбране и спољних послова и дао им Палату Србија (где би био смештен и Дом војске). Тиме би се у најмању руку купило драгоцено време у случају да је земља нападнута и не би смо имали Rise of nations механику ратовања где ако бациш бомбу на престоницу цела земља је истог тренутка твоја

- Политички

Цела драма око аутономије и развоја Војводине би овим била решена. Не само што би и Нови Сад и Војводина имали користи од тога већ би и покрајинска влада била ефективнија.

- Више и лакше ресурса на располагању
- Везе са републичким главоњама које омогућавају да се интереси у Војводини заступају и решавају
- Интеграција и сарадња на сваком нивоу
- Омогућила би се смислена реформа без дуплирања функција уз боље коришћење кадрова
- Већи број Војвођана би био заступљен у Скупштини и политичком врху генерално (као што су данас посланици великом већином Београђани). Ако је истина да су Војвођани прогресивнији и бољи од остатка (што је јелте, главно оправдање за аутономију) онда ће цела земља имати користи од тога
- Бољи имиџ целе земље јер је глад лепши и пристојнији

Дакле урадило би се све за шта се залажу аутономаши осим што би се онемогућио сепаратизам што уједно и јесте највећи проблем критичарима аутономије. Тиме би сви добили шта хоће осим најзаморнијих екстрема (сепаратиста или залуђених централиста којима је само Београд битан)

Други кандидати за престоницу по мом мишљењу имају само делимичне предности које сам горе навео али Нови Сад их има све заједно па и више и стога ми је најбољи кандидат
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh