Šta je novo?

Славија - Краља Милана - Теразије

255960618_10158788207068821_8043236364309099943_n.jpg

https://www.facebook.com/photo/?fbid=10 ... 9652736918
 
Штета што су је прогутале нове зграде.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=898407#p898407:17vc09kw je napisao(la):
Дошљак » Sat Nov 13, 2021 9:41 pm[/url]":17vc09kw]Штета што су је прогутале нове зграде.

Kad bi je obnovili i kad bi opet zablistala opet bi bila u centru paznje, bez obzira na spratnost
 
Сачувати низ здања у Улици Светозара Марковића
Група активиста покренула иницијативу да се не руше вредне старе зграде приликом изградње новог стамбено-пословног комплекса између Трга Славија и парка Мањеж за који је нацрт планског документа на јавном увиду до 14. јануара
(Фото: Ј. Кузмановић)
Нацрт измена и допуна плана детаљне регулације (ПДР) за део блока између улица Немањине, Светозара Марковића, Краља Милана и Краља Милутина који би требало да да нови изглед том делу града између парка Мањеж и Трга Славија, на јавном увиду биће до 14. јануара. Простор је требало да се уреди према идејном решењу архитеката Анђеле Карабашевић Суџум, Владислава Суџума, Ане Петровић, Марије Матијевић, Алексе Бекића и Зоје Милић, тима који је победио на јавном анкетном архитектонском такмичењу у конкуренцији 14 идејних решења колико их је пристигло на конкурс за тај блок. Али према нацрту ПДР-а то се очигледно неће десити иако је конкурсно решење требало да буде основ за плански документ.

На другој страни је, међутим, тим који чине Раде Милић из Центра за урбани развој, Ирина Суботић („Европа ностра” Србија), Милан Фирст из чешког удружења „Чешкa беседа” Београд, Јасна Ђокић из Удружења грађана „Тополска”, Милош Јовановић из Друштва за уређење и улеп...

Izvor: Политика
Link: https://www.politika.rs/scc/clanak/4951 ... Markovica#
 
Danas twitter poplavljen vestima da se ruše neke 4 zgrade stare preko 100 godina. Koje su zgrade u pitanju, odim one sve na ćoškovima ?
 
Низ згрда у Светозара Марковића преко пута парка Мањеђ, прошетај и погледај лепе су то зграде.
 
Лепше од свих наказа са рендера виђених до сад.
 
Taman pored metro stanice na slaviji da imamo kuće od sprat, dva jer tako smo u mogućnosti.
 
Rekao sam šta sam imao, Došljak. Da je bilo sreće, ne bi bilo te komedije još negde od 1943. Taj krš je spasao - Hitler.

I verujem da bi svaka nova zgrada bila bolja od toga.
 
То су већ укуси. Вероватно би биле надграђене или срушене зграде на угловима, али би она раскошна зграда у Светозара Марковића са стубовима сигурно остала.
 
Ta ni ne smeta.

Evo iznad na ovoj strani slika Terazija iz 1876. E, da je moglo tako da ostane...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=911618#p911618:2tywfxqb je napisao(la):
Дошљак » Sun Dec 26, 2021 10:35 am[/url]":2tywfxqb]Низ згрда у Светозара Марковића преко пута парка Мањеђ, прошетај и погледај лепе су то зграде.

Nisam u Bgd, prosetao bih rado, radio sam u tom delu S.Markovica jako dugo, a i isao u gimnaziju malo iznad . Nije mi i dalje jasno , nema sanse da ruse npr zgradu na broju 43??
 

Prilozi

  • sserc.JPG
    sserc.JPG
    255,6 KB · Pregleda: 1.038
Ни мени није јасно откуд потреба да се руши и та зграда.

Tobolarova-stedionica-1000x560.jpg

900x600_P1080211.jpg


Фине су и друге две зграде између новоградње и НБГ у Светозара. Овде би најбоље било неко решење попут оног у Кнеза Милоша за зграде на спрат које су на ћошковима са потпуним рушењем приземних зграда дуж Краља Милана, и са очувањем свих зграда у Светозара Марковића. Да се разумемо, ја нисам за очување приземних зграда са локалима. Ево поновићу мој предлог за овај блок, неко вичнији у цртању може да уради и реалистичнију монтажу.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=893903#p893903:29fu2pu5 je napisao(la):
Дошљак » Сре Окт 27, 2021 10:48 pm[/url]":29fu2pu5]Eво мој аматерски предлог, угрубо, само габарити и стил.

Светло плаво су зграде стилски ближе НБС и Хилтону, а беж су зграде у стилу Кнеза Милоша резидентс. Овим се не би нарушиле визуре из Парка Мањеж ка Светозара Марковића, и са Трга Славија ка Краља Милутина, а опет би oвај блок био у складу са суседним доминантним објектима - Народном банком и хотелом Хилтон. Зграда у Краља Милутина би била висине као највиша постојећа зграда из међуратног периода, док би зграда у Светозара Марковића била висине као највиша постојећа зграда новоградње. Зграде према НБС и према Краља Милана би биле више од свих зграда у блоку, али ниже од НБГ и Хилтона, чисто да се добије ефекат постепеног опадања и раста спратности у целој оси НБС-Хилтон.
 
Мало им је то квадрата, нема Станковић пара. Ово већ прераста у идиотизам
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=911698#p911698:zrjm8ed8 je napisao(la):
Дошљак » 26 Dec 2021 11:22 am[/url]":zrjm8ed8]Ни мени није јасно откуд потреба да се руши и та зграда.

Tobolarova-stedionica-1000x560.jpg

900x600_P1080211.jpg
Citav ovaj blok je trebao da se prilagodi visini ove zgrade. Stambena zgrada sa desne strane je previsoka, samim tim pravi ruglo.
Ipak sam u ovom primeru pokusao da uskladim potecijalnu novogradnju sa postojecom situacijom tako da istorijske zgrade ostanu u svom autenticnom obliku.
 

Prilozi

  • 9283547382.jpg
    9283547382.jpg
    647,6 KB · Pregleda: 957
Meni se ovo igranje stilovima ne dopada uopste...deluje mi nekako rogobatno, a voleo bih da ne ispadne tako...

Tako je uskladjivana ona zgrada na uglu Simine i Dobracine i naravno, sad ne lici ni na sta.
 
Мени је Дракчетов предлог бољи од свих рендера са конкурса. Можа једино да нови део уради или од стакла као НБС и Хилтон, или да буде боје као што је нови део комплекса у Кнеза Милоша.

kneza-milosa-residence-3.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=911854#p911854:237f2c9n je napisao(la):
Marc23 » 26 Dec 2021 04:44 pm[/url]":237f2c9n]Meni se ovo igranje stilovima ne dopada uopste...deluje mi nekako rogobatno, a voleo bih da ne ispadne tako...

Tako je uskladjivana ona zgrada na uglu Simine i Dobracine i naravno, sad ne lici ni na sta.

Mislim da nemamo previse opcija sto se nadogradnje tice, ako zelimo da sacuvamo jednu istorijsku zgradu od rusenja, a da je u isto vreme uskladimo sa visinom susednih zgrada. Moj licni izbor bi bio: "ne bih tu nista dir'o", ali ocito da se investitori sa time ne slazu.

Jedna opcija je klasicna nadogradnja, kao u ovim primerima:
sigurni-u-rukama-arhitekata-13.jpg

facade-cika-ljubina-street.jpg


Druga je ova, gde nadogradnja izgleda kao da je susedna zgrada bez fizicke kolizije:
simina-dobracina-kuca.jpg

345cee33852d5516eecdaa61e444790d5g.jpg


Postoje jos neki primeri nadogradnje iz domaceg iskustva, koji su 'ok', kao np. ova u Kneza Milosa (za moj ukus previse gabarita sve ukupno).
Sasvim je moguce da vecina vas nije presrecna ni sa jednom od ovih 'basic' opcija, ali izvolte pa napisite sta bi vi predlozili investitoru koji je vec primeremio novac.
 
Oвај први пример би био ок за две зграде на ћошковима. Приземни објекти дуж Краља Милана би могли и скроз да буду срушени. Оно што мора да се сачува јесу објекти у Светозара Марковића. Објекти у Краља Милутина би такође могли да буду скроз срушени. Ево како би могли да ураде надградњу зграда на ћошковима.

dscn7309.jpg
 
Men su ovi primeri iz Bg elegantniji od ovog sto lici kao da je u Barseloni, ali mi generalno njihovo resenje nije tragicno.
Sa jos nekoliko uspesnih primera kombinacije starog i novog na ovakav nacin, mozda bi mogli da govorimo o stilu koji je tipican za Beograd.

Ovo su zgrade koje bi trebalo sacuvati.
 

Prilozi

  • _20211030_165825.JPG
    _20211030_165825.JPG
    619,7 KB · Pregleda: 627
  • 12-27 13.jpg
    12-27 13.jpg
    262,4 KB · Pregleda: 620
  • 12-27 14.jpg
    12-27 14.jpg
    318,5 KB · Pregleda: 634
Hoće li biti srušena legendarna kafana Manjež?

Postoji ozbiljna opasnost da čuvena beogradska kafana Manjež iz 1934. godine, i još tri izuzetna primera beogradske arhitekture s početka 20. veka, budu srušeni i da na tom mestu nikne stambeno-poslovni kompleks. Centar za urbani razvoj je pokrenuo Inicijativu za zaštitu niza zgrada u ulici Svetozara Markovića, a podržali su je: Odeljenje umetnosti SANU, Evropa Nostra Srbija, Češko udruženje - Češka beseda Beograd, Udruženje građana „Topolska“ i Društvo za uređenje i ulepšavanje Krunskog venca.

Kada su u Centru za urbani razvoj nedavno saznali da kompanija „Maison Royal“ planira da sruši blok zgrada između beogradskih ulica Nemanjine, Svetozara Markovića, Kralja Milana i Kralja Milutina i izgradi stambeno- poslovni kompleks, pokrenuta je inicijativa kako bi se zaštitili kulturno – istorijski i arhitektonski vredni objekti u bloku između Trga Slavija i parka Manjež.

Centar za urbani razvoj je pokrenuo Inicijativu za zaštitu niza zgrada u ulici Svetozara Markovića, a podržali su je: Odeljenje umetnosti SANU, Evropa Nostra Srbija, Češko udruženje – Češka beseda Beograd, Udruženje građana „Topolska“ i Društvo za uređenje i ulepšavanje Krunskog venca.

Istoričar Rade Milić, ispred Centra za urbani razvoj, kaže za Nova.rs da su do 14. januara planovi detaljne regulacije na uvidu javnosti, posle tog perioda komisija za usvajanje planova odlučuje šta će se dogoditi sa tim prostorom.

- Trenutno kako mi vidimo taj prostor će se potpuno porušiti, ono što je nama cilj je da to sprečimo. Prvi put smo odreagovali u pravom trenutku dok su još uvek planovi na javnoj raspravi. Mi smo želeli da upozorimo ključne intitucije da je to nešto što je vredno čuvati. Na žalost, gradski zavod za zaštitu spomenika kulture nije zaštitio taj prostor, te zgrade nemaju nikakvu zaštitu države. I bilo ko po zakonu može da ih sruši. Uvek je reakcija građana ranije bila zakasnela, već kada dođu bageri, a ovaj put mi pravovremeno i preventivno želimo da ovom inicijativom sprečimo rušenje.

Milić dodaje da kada se usvoje detaljni planovi oni postanu zakonski validni i onda je jako teško boriti se.

- Mi se sada obraćamo i javnosti i institucijama koje su zadužene za zaštitu spomenika i za zaštitu grada Beograda. To je jedan naš javni apel koji ima za cilj da do usvajanja takvih planova uopšte ne dođe.

Među ovim zgradama se nalaze četiri izuzetna primera beogradske arhitekture s početka 20. veka: od zgrade stare Građanske štedionice (na uglu sa ul. Kralja Milana), preko zdanja nove Građanske štedionice iz 1929. godine (odmah do stare) češkog arhitekte Stevana Tobolara, zatim zgrade u kojoj se nalazi poznata kafana “Manjež“ iz 1934. godine, koju je takođe projektovao Stevan Tobolar, do kuće u sredini bloka koju je projektovao poznati beogradski arhitekta Milan Zloković. U ulici Kralja Milutina 26, nalazi se zgrada koju je tridesetih godina projektovao ruski emigrant Valerij Staševski i koja predstavlja vredan primer arhitekture modernizma toga doba. Uništenje autorskih dela arhitekata Tobolara, Zlokovića i Staševskog bio bi anticivilizacijski čin, kaže se u inicijativi.

Kako se navodi, reč je o gradskoj celini koja govori i o češko-srpskim vezama pa bi njeno očuvanje zaštitilo ne samo arhitekturu, već i istorijsku saradnju dva naroda, pažljivo građenu od polovine 19. veka.

Gradski urbanista Marko Stojičić gostujući u Beogradskoj hronici RTS-a (24.12) da se ti objekti neće rušiti, već će biti srušeni manji objekti u ulici Kralja Milana, koji ne pripadaju gore pomenutom kompleksu zgrada.

Međutim, u Centru za urbani razvoj kažu da že mu poverovati kada to što je izgovorio bude uneto u planiranom nacrtu.

izvor: Nova S
 
Vrh