Šta je novo?

Славија - Краља Милана - Теразије

Apsolutno sam siguran da Kraljevina Jugoslavija (da je opstala) ne bi tolerisala straćare, udžerice i raspale zgrade u samom centru svog glavnog grada, rušila bi to "bez pardona".
Ako mislite da bi činovnicima i političarima te Kraljevine stalo do očuvanja nečega samo jer je istorijski i kulturno vredno, grdno se varate.
Srpski mentalitet je isti unazad 200 godina.
Apsolutno.
Za vreme KJ stvoreno je u Beogradu niz divljih naselja sa stracarama.
 
Који то дух нестаје? Дух паланке! Он нестаје са закашњењем.

Пројекат одлично комуницира са окружењем, чим се заврши, као и слични овог типа, наићи ће на одобравање.

Све похвале за експресно рушење, штета што није динамитом.
 
Moja licna vizija ovog bloka (sto ne znaci da je najbolje resenje svih vremena) je bila da se sacuvaju pojedine stare gradjevine, neke stracare sruse i time malo dobije na prostoru, dodaju odredjeni zanimljivi moderni momenti, te da se napravi neka vrsta autenticnog starogradskog ambijenta unutar bloka. Tu bi postojali ugostiteljski objekti, airbnb smestaji, radnje plus razne vrste zelenila itd. U prncipu jedan anti-megalomanski porjekat, u mogucnoj saradnji sa hotelom Hilton.

Ovo sto ce uraditi je nesto naj - basic, sto neko moze da smisli.
Screenshot 2023-08-21 131358.png
Screenshot 2023-08-21 131745.png
 
Не понашај се као марва неваспитана

За 1941. годину планиран је почетак урбане реконструкције блокова у данашњем Старом Граду а онда је дошао април.

Појас уџерица настао почетком 20. века је тада био тешка периферија града али јесте доказ тадашњих социо-економских разлика. Но, слично је било у целом капиталистичком свету тога доба, поготово током и након велике депресије. Писао сам више пута, потоњи режим је сав тај народ који је живео у таквим условима просто прескочио и никада није саниран тај хаос и зато данас сви трпимо због тог заборављеног потеза Звездара-Пашино Брдо-Чубура -Лекино брдо-Вождовац
 
A treće: Slagali se sa Delijom ili ne, jesmo došli do jednog istorijski paradoksalnog momenta da oni koji se izjašnjavaju kao komunisti ili barem neka nova generacija levičara, sada brane nasleđe iz perioda Obrenovića i Karađorđevića.

Ko je на овој теми помињао комунизам и комунисте и хвалио њихове урбанистичке пројекте?

Има тога али углавном на теми Нови Београд, где поједини чланови који на другим темама лове комунисте, говоре како је то најсавршеније насеље...
 
Do 1927:
0cafbcde282610c6c59dd97ff84ec25d.jpg


Nakon 1927:

E6qWyJQXsAYJXQR.png


I tako bi bilo i na Slaviji, tj duž celog poteza od Kalemegdana do Slavije.

Meni je najžalije kuće u kojoj je bila kafana "Manjež"... ali ja nisam investitor :)

"Hilton" je bio dobro projektovan i fino se uklopio. Ovo sada više nije ukapanje već re-definisanje ovog prostora.
I ne obećava.
Ja se nadam da je ovaj "golubarnik", kako ga neki zovu, zapravo samo korak ka povećanju spratnosti i da će na kraju zgrada biti izvedena po izmenjenom projektu, da će od prvog do poslednjeg sprata da ima ujednačenu formu i fasadu.
 
Појас уџерица настао почетком 20. века је тада био тешка периферија града али јесте доказ тадашњих социо-економских разлика. Но, слично је било у целом капиталистичком свету тога доба, поготово током и након велике депресије. Писао сам више пута, потоњи режим је сав тај народ који је живео у таквим условима просто прескочио и никада није саниран тај хаос и зато данас сви трпимо због тог заборављеног потеза Звездара-Пашино Брдо-Чубура -Лекино брдо-Вождовац

И појаси дивљих насеља насталиу у последњих 40 година су били периферија, па се планира градња нових насеља иза тих дивљих насеља а ништа се не ради по питању инфраструктуре између. Заправо тако је у већини капиталистичког света данас када га већ помињеш. Јужна Америка, већи део Азије, о Африци боље не причати...

А што се тиче решавања собраћајних чепова на потезу Звездара-Пашино Брдо-Чубура -Лекино брдо-Вождовац, ако може неки бивши фудбалер да уз гомилу уџерица откупи и велики број вишеспратница и да их сруши до темеља да би градио стамбену зграду, то сасвим сигурно може и Град Београд, и да просече булеваре и саобраћајну инфраструктуру кроз њих. Али су већи приоритети Национални Стадиони, Експои, Београди на Води... видимо сада и Атлетски стадион...
 
Da. Šta god da napravimo grad će nam biti lepši od Kelna ili Diseldorfa gde dominiraju zgrade gradjene 50-ih i 60-ih kad je cilj bio što pre skućiti ljude koji su u ratu ostali bez ičega pa im retko koja zgrada ima arhitektonsku vrednost.
Aли ће урбанистички бити рупа и за један и за други град... што је много теже решити...

А по центру и један и други град су урадили велику модернизацију и улепшавање фасада.

Ми просто нисмо свесни колико Београд на 80% своје територије изгледа јадно.
 
Не понашај се као марва неваспитана

За 1941. годину планиран је почетак урбане реконструкције блокова у данашњем Старом Граду а онда је дошао април.

Појас уџерица настао почетком 20. века је тада био тешка периферија града али јесте доказ тадашњих социо-економских разлика. Но, слично је било у целом капиталистичком свету тога доба, поготово током и након велике депресије. Писао сам више пута, потоњи режим је сав тај народ који је живео у таквим условима просто прескочио и никада није саниран тај хаос и зато данас сви трпимо због тог заборављеног потеза Звездара-Пашино Брдо-Чубура -Лекино брдо-Вождовац

Tvoj bahati i uvredljivi post zaslužuje takav odgovor. Potpuno si nesvestan toga šta si napisao.

Pojas udžerica bi nestao, ali zgrade ka Manježu ne. Takođe, ovo nije bila teška periferija, već je bilo na obodu centra. Pa nije park Manjež pravljen na teškoj periferiji.
 
Tvoj bahati i uvredljivi post zaslužuje takav odgovor. Potpuno si nesvestan toga šta si napisao.

Pojas udžerica bi nestao, ali zgrade ka Manježu ne. Takođe, ovo nije bila teška periferija, već je bilo na obodu centra. Pa nije park Manjež pravljen na teškoj periferiji.
Boga mi kad otvoris mapu iz 20ih deluje ne kao periferija vec kao kraj grada..
 
Tvoj bahati i uvredljivi post zaslužuje takav odgovor. Potpuno si nesvestan toga šta si napisao.

Pojas udžerica bi nestao, ali zgrade ka Manježu ne. Takođe, ovo nije bila teška periferija, već je bilo na obodu centra. Pa nije park Manjež pravljen na teškoj periferiji.
Твоје неразумевање написаног - твој проблем.

Чак ни најпростије тезе ниси могао да савладаш, што се види из тога да си потпуно омашио који простор сам навео да је попуњен уџерицама, упркос томе што сам јасно навео на који потез мислим.
 
Да су уџерице на време замењене зградама спратности 4-5 спратова, а зграде са по једним спратом дозидане, друга би прича била. Комунисти су игнорисали постојање приземних објеката у строгом центру док су расељавали вишеспратнице недалеко одатле зарад рушења.
Што се тиче очувања наслеђа, није ни Краљевина ти била претерано боља, Жрново је увек најбољи пример за то, као и они сулуди планови за национални стадион на тврђави.
 
Zgrada NBS je gardjena za Narodnu Banku Jugoslavije, za mnogo vecu (i ozbiljniju drzavu).
Postoji u ulici Kralja Petra stara zgrada za ovu nanemu koja je za vazalnu kvazidrzavu Srbiju sasvim dovoljna.

Dakle osoblje NBS iseliti u staru zgradu, a novu zgradu NBS na Slaviji treba srusiti i uz tekuce rusenje ostaviti veliki park, spojen sa Manjezom.
Kakav bi se tu prostor dobio!
Bez nabreklih kvadrata, bez investitorske gamadi, bez kreditnih kupaca i novih automobila.

Medjutim nista od toga.
Svako ko je normalan pokusace da napusti Beograd.
Medju tim kvadratima, u mrtvom, nabreklom betonu, ostace da zive ostecene licnosti, aveti od ljudi.
 
Који то дух нестаје? Дух паланке! Он нестаје са закашњењем.

Пројекат одлично комуницира са окружењем, чим се заврши, као и слични овог типа, наићи ће на одобравање.

Све похвале за експресно рушење, штета што није динамитом.
znam da tvoja ekipa voli dinamit,
Sta jos volite?
Zardjale kasike?
 
Komunistička vlast je zaštitila mnoge zgrade iz perioda kraljevine i kneževine, prema tome ne znam šta pričate da je paradoks (a kamoli patologija) da se levičar u 2023. godini zalaže za čuvanje stotinu godina stare (i lepe) zgrade nauštrb 5% površine investitorske karakondžule koja krade od javne površine. Znači da je po vama pravi levičar trebalo 1944. da sravni ceo grad sa zemljom i krene ispočetka? Šta sve neću pročitati ovde.

Ne znam kako ste uopšte uvukli političku orijentaciju u ovo.
 
Satrase nas po hiljaditi put. I onda narod ovakav i onakav. Na kraju se dodje i do cetnika i partizana.

Kao da drze narod zatvoren bez hrane 15 dana i onda bace parce mesa i narod se pobije oko tog parceta i onda uzme da se komentarise da smo st***.

A moglo je sve lepo i normalno.

Kao Reljin primer

0cafbcde282610c6c59dd97ff84ec25d-jpg.170886


e6qwyjqxsayjxqr-png.170887


Tako se moglo i ovo

gradjanska-stedionica-png.170735


svetozara-markovica-49-png.170736



I da se uklopi visinski sa novom zgradom i zaokruzi blok. Vise para bi se potrosilo na rekonstrukciju nego ovako kad ruse pa prave novo, ali na primer tu bi mogla da bude i visa cena kvadrata koja bi to nadoknadila.

Licno bih pre uzeo za vise para renoviran i sredjen, prakticno nov stan u renoviranoj staroj zgradi, koja je sada deo novog sredjenog bloka i imam manje komsija u zgradi. A posto se ne radi o nekom ogromnom broju stanova, sigurno bi se naslo jos takvih kupaca bez problema.

I da se to desilo, svi bi iskulirali, jedna strana bi bila srecna zbog rusenja udzerica i novog modernog bloka, druga jer su ocuvane stare zgrade i treca, koja sam ja, zbog jednog i drugog.
 
Vrh