Šta je novo?

Република Српска

Jako mi se sviđa ovo lebdeće stepenište 🤩

(da ne pomisli neko da sam protivnik svih oblika stepeništa 😎)
 
Idejni projekat za NTP Banja Luka, plan je da se izgradi u sklopu Univerzitetskog grada

NTP-DRAGANA_3-Photo-1.jpg


NTP-DRAGANA_6-Photo-1.jpg


NTP-DRAGANA_10-Photo.jpg


NTP-DRAGANA_7-Photo.jpg


NTP-DRAGANA_2-Photo.jpg


 
Poslednja izmena:
Sve dobro. Mala kritika, opet ti providni LED kandelabri.
Ipak, pored svih tupavih poduhvata lokalnog showmana tipa sada vec propale tenis dvorane, je ovo uz setaliste pored Vrbasa pravi iskorak.
Tek toliko da skrenemo pogled sa raznoraznih monstruma koji nicu u samom centru. Nadajmo se da je jos vise spremio za nas. Da nas ne shvati kao previse bezbriznu publiku.
Sat kula na primjer bi odlicno legla:
Ferhadija_dzamija_banjaluka_01.jpg

Nikad izvrsena restauracija artiljerijske kasarne:
rusevine-kastel-.jpeg

Ovo bi mogao biiti muzej grada na primjer sa postavkom slika izradjenih prije zemljotresa.
Ovaj ne potpuno novi ali jaci fokus je i dobra prilika da se opet otvori kafic u kuli. Potrebna je dalja animacija.
A mi smo narod koji je spreman svasta da prihvati uz kaficu. Pa i laganu setnju do Kastela. I da progone vise sve te automobile koji ulaze u Kastel.
Za prilicno mali novac bi mogli upristojiti prostor oko tvrdjave. Za ozbiljan vec da stvore divan trougao pijacom, Kastelom i Ferhadijom.
To su vrijednosti vece nego sto su dvorane, stadioni i oko cemu mi sve jos se se vrtimo k'o muve bez glave.
I da ne zaboravim znacaj spomenika palim borcima. Konacno. A i uopste konacno lijep spomenik bez turbo crkveno-folklorickog izivljavanja koji ostavlja gorak ukus.
Banja Luka u ovom trenutku ima priliku da isprica svoju pricu na veoma pozitivan i posten nacin, cini mi se.
Eto, sve to pocevsi od nekoliko reflektora i livanjem malo nesta betona. Malo optimizma uz toplo nedeljno vece. Prijatno.
 
Хвала. Необично решење фасаде, мислим да би бољи утисак био са светло смеђим или белом бојом, или њиховим комбинацијама.
 
Vidjećemo kako će izgledati kada se završi, ali po meni, ova lokacija nikako nije trebala biti izgrađena sa stambenim objektima.

Podijeliću sa vama dešavanja vezana za tu lokaciju, koja su, po mom mišljenju, krajnje problematična jer je Grad izgubio zaista vrijedno zemljište.
Naime, investitor je 2020. godine započeo pripremne radove na parceli u centru grada (Google Maps link) za izgradnju objekta od 13 spratova, po ovom idejnom rješenju:

cinema-tower6.jpg


Građani su se usprotivili izgradnji, organizovali proteste i podnijeli žalbu na Regulacioni plan za tu lokaciju, da bi Ustavni sud 2022. godine proglasio RP neustavnim. Zbog te odluke, GU je investitoru ponudila zamjensku parcelu, gdje se sada gradi Symphony, a na lokaciji u centru su započeli radove na izgradnji "Parka oslobođenja". Međutim, priča se tu ne završava, nedavno je GU izvršila zamjenu još jedne parcele uz stadion, više informacija u prilogu:


Ovakvim i sličnim odlukama, kao što je izgradnja teniske arene na mjestu predviđenom za koncertnu dvoranu, trenutna administracija je stvorila haos u prostornom planiranju i propustila priliku za bolju namjenu prostora.
 
Danas je ozvaničeno otvaranje ski centra ,,Igrišta" kod Vlasenice.
Puštena je u rad šestosedna žičara kapaciteta oko 2500 skijaša na sat. Dve staze dužine 4 km po Fis standardima sa sistemom veštačkog osneživanja sa akumulacionim jezerom. Upravljanje preuzima Jahorina. Očekuje se ulaganje u smeštajne kapacitete.

Reč je o revitalizaciji skijališta koje je pre 40 godina izgrađeno kao rezervno skijalište za Olimpijske igre u Sarajevu, a nakon toga zapušteno i napušteno.
Nalazi se uz magistralni put Vlasenica - Han Pijesak.



1724971216178.jpeg
 
Poslednja izmena:
Gledamo uredjene plaze, setaliste kraj Vrbasa i nove parkove:


Plaze su odlicne kao i setaliste.
Sa parkovima ili bolje, zelenim povrsinama su malo razocarali. Jedino Park Oslobodjenja, to jest bivsi bioskop Kozara, se meni svidja.
Kako zbog osjecaja za lokaciju, tako zbog malo boljeg izbora materijala.
 
Gledamo uredjene plaze, setaliste kraj Vrbasa i nove parkove:


Plaze su odlicne kao i setaliste.
Sa parkovima ili bolje, zelenim povrsinama su malo razocarali. Jedino Park Oslobodjenja, to jest bivsi bioskop Kozara, se meni svidja.
Kako zbog osjecaja za lokaciju, tako zbog malo boljeg izbora materijala.
Овај парк књиге је баш интересантан.
 
Vrh