Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

Па, сад ће се још лакше испећи јаја на бетону. Хоће ли бити сата са термометром?
 
Izgleda da je to utisak vecine, po svim navedenim tackama
ako bude neke ankete .....to ce i potvrditi

:sesir:
 
мајстор":2b586lxs je napisao(la):
Па, сад ће се још лакше испећи јаја на бетону. Хоће ли бити сата са термометром?
Pa ne bi ga sklanjali tek tako nego da se ne vidi da je viša temperatura na granitnoj podlozi.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Koliko god jesam za održavanje manifestacija na Trgu, ipak mi se ne sviđa ideja velikih objekata preko cele zime

"Trg je sada uređen kako treba, postavljen je najkvalitetniji granit, urađena je ulica, takođe u granitu, koja će biti zona usporenog saobraćaja, posađena su 53 stabla, što je za 19 više nego ranije, biće postavljene „pametne klupe” koje imaju solarne panele, punjače za mobilni telefon, bežični internet. Trg će se koristiti za razne manifestacije, koncerte, tu će biti prebačen kompletan novogodišnji program sa Trga Nikole Pašića, kao i veliko klizalište", kazao je.

http://rs.n1info.com/Vesti/a509372/Vesi ... embra.html
 
Ni meni takođe.I ovo što je ranije bilo postavljeno na Trgu,samo ga je uružnjavalo,a još i klizalište.
 
Sto više čitam ovde pojedinacne komentare sve više shvatam da dosta ljudi ne zna kako treba da izgleda trg.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=651149#p651149:3sxy3nap je napisao(la):
Earthmoving » 21 Aug 2019 03:51 pm[/url]":3sxy3nap]Ako Igor moze stavi u video format nesto mi ne ide
https://www.youtube.com/watch?v=WYUBLZwUxHA&t=9s

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=WYUBLZwUxHA[/youtube]
Sve posle & znaka, uključujući i znak, obriši i stavi tagove za youtube. :wink: Najbitnije je da link ima ovaj "kod" posle znaka jednakosti, velika i mala slova, sve posle toga ne treba da bude tu.
Evo ja sam kopirao u tvojoj poruci i ispravio.
 
Upravo tako, dodao sam youtube tag u post Zemljanog.
 
Nažalost pobornici praznih prostora i Evropskog trga će ubrzo shvatiti da je trg oslobođen žardinjera samo da bi bolje i više bio zauzet. I mada se slažem sa potrebom da ovde imamo na raspolaganju veliki prostor, nažalost, za "Evropski trg" je neophodan i Evropski osećaj za meru, tj kada je broj "privremenih" objekata na njemu prevelik, ali i Evropsko shvatanje da javni prostori ipak nisu fabrika para za budžet. Uskoro će se videti da li smo dobili trg ili modernu livadu za seoski vašar.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=651180#p651180:2t34kult je napisao(la):
Zuma » 21 Aug 2019 04:13 pm[/url]":2t34kult]Nažalost pobornici praznih prostora i Evropskog trga će ubrzo shvatiti da je trg oslobođen žardinjera samo da bi bolje i više bio zauzet. I mada se slažem sa potrebom da ovde imamo na raspolaganju veliki prostor, nažalost, za "Evropski trg" je neophodan i Evropski osećaj za meru, tj kada je broj "privremenih" objekata na njemu prevelik, ali i Evropsko shvatanje da javni prostori ipak nisu fabrika para za budžet. Uskoro će se videti da li smo dobili trg ili modernu livadu za seoski vašar.
Sve si ispravno napisao. To da će prazan prostor uzjahati prazilukovići koji su se dokopali vlasti, se nažalost moglo predpostaviti pre rekonstrukcije. Žardinjere ispadoše dobra zaštita od mentaliteta sopstvenot naroda...
 
spatiotecte":3brtreqc je napisao(la):
Sto više čitam ovde pojedinacne komentare sve više shvatam da dosta ljudi ne zna kako treba da izgleda trg.
Nisi dobro čitao. Objašnjeno je već da se istorijski evropski "pravi" trg ne može na silu postavljati tamo gde ne pripada i gde nije potrebno.
Naravno, bićemo svedoci i pretvaranja "pravog" trga u šatru i vašarište, kao što su već i objasnili u prethodnim postovima.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
To su samo pretpostavke, možda će ovo ispasti sasvim ok na kraju, videćemo.
 
Prva mušterija koja će da plati zauzeće. Čak i pre svečanog otvaranja, iznajmljivanje prostora je izgleda toliko neodoljiv izazov. Vide se i promene u pozicioniranju odnosu na neke ranije bine. Zarotirana je za 90 stepeni, jer su se bine ponekad postavljale i tako gledaju ka Pozorištu i Domu Vojske. Sada direktno sakriva Kneza i čini mi se da mu je nešto bliže. Naime, ranije su ka jugoistoku bila zardinjere, pa je orjentacija na pozorištu imala smisla, ali sada je upravo tu duža osa slobodnog prostora pa ovako ima mesta za više posmatrača sa dobrim pogledom na binu. A kada je bina bila postavljena do Muzeja, čini mi se da je obično bila pomerena više ka ulici Kneza Mihaila. Tako sada Knez ispade maltene kolateralna žrtva Evropskog trga.

Naprimer, ranije

c2a475573e05fbef388d8b64beff41b3.jpeg

44.jpg


I sada:

 
Saobraćaj u kolapsu (sada i posle 19h), trg zatvoren, oni se sprdaju i prvi korisnici nisu građani ovog grada. Samo pljačka i otimačina!
3253c5b2338cfcf42f85e69ebca0cd4d.jpg


Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Na kraju smo od rekonstrukcije dobili samo minuse.Trg ništa nije poseban.Jeste da je doveden u red,ali koliko se radio ja sam očekivao da ćemo dobiti nešto zanimljivo,a dobili smo ravnu površinu sa spomenikom i nekoliko stabala na obodu Trga.Kao što je spomenuto Trg će sada sve više pojesti bašte kafića,a biće i više prostora za vašare,koji samo uružnjavaju Trg.Još kad dobijemo klizalište.Zbog smanjena traka saobraćaj će biti otežan,a vreme putovanja produženo.
 
Apsolutno je normalno da trg bude ravna ploča sa spomenikom, putujte malo po Evropi ako mislite da nije tako.
 
A mi sve baš moramo kao u Evropi?Manimo se te priče,ne možete porediti Srbiju i Francusku,Srbiju i Italiju,Srbiju i Nemačku,...
Ne možete porediti Trg Republike i neki evropski trga
No hajde ako već hoćemo da pogledamo u Evropu.Uzmimo za primer neki italijanski trg(bio sam bar na 30 takvih).To je kaldrmisani trg koji može,a ne mora imati zelenila.Ukoliko ima zelenila onda je to po celom trgu,a ne samo po obodu.Ukoliko je to samo kaldrma tu je neki spomenik,nekoliko tezgi sa voćem i povrćem(Da napomenem:Ne vašar sa hijadu i jednom džidžabidžom,već nekoliko tezgica.I zarazliku od Trg Republike,može se normalno proći jer je to nekoliko tezgi sa strane.).Nema kafića koji jedu i jedu trg.Trg Republike je tako napravljen da prosto kaže baštama zauzmite me.A sem toga na italijanskim trgovima tu znaju biti i neki lokalni zabavljači,ne klovnovi kao što se mogu naći u Knez Mihailovoj,već recimo grupa nekoliko ljudi koji svira nešto ili izvodi nešto.Eto poređenje.
Ako nećemo Italiju,hajde onda Nemačka
Priča je slična i tamo.Kaldrma.Ili komplet zelenilo ili samo kaldrma.Ukoliko je samo kaldrma,koja ima prednosti i u Italiji i u Nemačkoj,tu je neki spomenik,neka crkva,nekoliko tezgi i neki lokalni zabavljač.Ukoliko ima kafića to je na obodu i uopšte ne smeta.
Mogu i druge države porediti.Ali da ne dužim.
 
A da se mi ipak ugledamo na neke koji su bolji od nas i koji su primenjivali ta rešenja pre nas a ne da eksperimentišemo i izmišljamo toplu vodu posto u tome nismo nešto dobri.

A za pocetak posto dosada nismo imali ni jednu ravnu ploču sa spomenikom u gradu ovo će definitivno biti mnogo bolje od onog sto smo imali do sad.

Trg nije kriv sto na njemu postoje kafići i bašte on je samo prazan oblik koji se se može popuniti nečim a ni ne mora, do nas je šta će biti na njemu i čime ćemo ga popuniti. On je samo forma prostora izoblicena zgradama okolo.
 
Lepo je da se ugledamo na njih i da i mi imamo svetske trgove,a što nekada ne bi probali nešto sami da uradimo?
Lepo je imati normalnu ravnu ploču sa spomeniku(Nakon 3-4 čitanja ove reči shvatam kako je ovo debilan izraz).Zašto se ne bi pokušala popuniti ovu ravnu ploču sa nekoliko raznih sadržaja,a ne samo sa baštama i Džidžabidža vašarima.
 
Ali zašto ne bismo imali pravi prazan trg sa jednim spomenikom u sredini i sa baštama kafića okolo. To nemamo, a svi evropski gradovi imaju.

Šta da uradimo sami? Da izmislimo parko-trg?
 
astrodule":i5mbo0px je napisao(la):
Koliko god jesam za održavanje manifestacija na Trgu, ipak mi se ne sviđa ideja velikih objekata preko cele zime

"Trg je sada uređen kako treba, postavljen je najkvalitetniji granit, urađena je ulica, takođe u granitu, koja će biti zona usporenog saobraćaja, posađena su 53 stabla, što je za 19 više nego ranije, biće postavljene „pametne klupe” koje imaju solarne panele, punjače za mobilni telefon, bežični internet. Trg će se koristiti za razne manifestacije, koncerte, tu će biti prebačen kompletan novogodišnji program sa Trga Nikole Pašića, kao i veliko klizalište", kazao je.

http://rs.n1info.com/Vesti/a509372/Vesi ... embra.html

Sta ima da rade Trg Nikole Pasica, koji izgleda okej osim onaj deo kod Bezistana. Bolje da srede Vukom spomenik i onaj park jel to izgleda uzasno


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=651307#p651307:2nip8zdj je napisao(la):
astrodule » 21 Aug 2019 10:17 pm[/url]":2nip8zdj]Ali zašto ne bismo imali pravi prazan trg sa jednim spomenikom u sredini i sa baštama kafića okolo. To nemamo, a svi evropski gradovi imaju.

Šta da uradimo sami? Da izmislimo parko-trg?

Upravo tako.

A izmisljali smo mi sve i svašta pa smo posle pljuvali po nadležnima, politicarima i arhitektama ovde na forumu.
Ovako ćemo bar dobiti nešto sto u najmanju ruku neće biti loše a možda će i da ispadne dobro na kraju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=651301#p651301:3owxx1no je napisao(la):
Mitroslav » 21 Aug 2019 10:10 pm[/url]":3owxx1no]Lepo je da se ugledamo na njih i da i mi imamo svetske trgove,a što nekada ne bi probali nešto sami da uradimo?
Lepo je imati normalnu ravnu ploču sa spomeniku(Nakon 3-4 čitanja ove reči shvatam kako je ovo debilan izraz).Zašto se ne bi pokušala popuniti ovu ravnu ploču sa nekoliko raznih sadržaja,a ne samo sa baštama i Džidžabidža vašarima.

Najbolja definicija za trg je prazna soba bez krova.
 
Vrh