Šta je novo?

Промашаји који

Wile E. Coyote

Advanced
Učlanjen(a)
15.07.2009.
Poruke
4.713
Pohvaljen
13
Lokacija
Munze Konza!
Пошто стално дискутујемо о силним промашајима у планирању и изградњи, могли бисмо да све скупимо на једно место. Предлажем да свако наведе три ствари које су, по њему, највише деградирале Београд. Сабираћу гласове, који ће бити у овом посту.

Тренутно стање је следеће:

1. Трамвајем у 21. век (укључујући и са тим повезану неизградњу метроа) - 7 гласова
2. Неискоришћеност речних обала (укључујући и изградњу железничке пруге) - 6 гласова
3-4. Раскрсница на траси УМП код Хиподрома - 3 гласа
3-4. Изградња аутопута кроз град и неизградња обилазнице - 3 гласа
5-7. Рушење старих зграда да би се саградиле нове - 2 гласa
5-7. Лука Београд - 2 гласa
5-7. Недовршеност тргова - 2 гласa
8-12. Масовна садња канадских топола - 1 глас
8-12. Комунистичка архитектура - 1 глас
8-12. Замена трамваја тролејбусима - 1 глас
8-12. ТЦ Ушће - 1 глас
8-12. Дивља градња - 1 глас

Да промашаји нису изум 20. века, говоре и стари промашаји:

Аустријска реконструкција града и рушење огромог броја кућа у 18. веку
Османско рушење аустријских грађевина условљено мировним споразумом и идиотском логиком Порте
Српско рушење османског града (план Емилијана Јосимовића)
 
Ево, ја ћу први:

- "Трамвајем у 21. век"
- Раскрсница на траси УМП код Хиподрома
- Масовна садња канадских топола
 
- Раскрсница на траси УМП код Хиподрома

Da li se neko bunio(arhitekte, poslanici, td) sem nekih na beobuildu, i kakav je argument suprotne strane dobio.
 
Боки, можеш да наведеш још две ствари.

А да се неко још бунио, вероватно бисмо знали.
 
Ono radnicko naselje u Novom Beogradu. Tu mu nije mesto uopste. Umesto njega, mogli su da naprave poslovne zgrade.pa bi onda zajedno sa onim delom gde je hajat ,sava city imali pravi mali menhetn. mada toje i danas lako izvodljivo jer su tu samo kuce.
 
Претпостављам да мислиш на Старо сајмиште? Да то онда назовемо "Запостављање савских обала"?
 
1. Tramvajem u 21. vek (tramvaj je super ali ne kao zamena za metro)
2. Neiskorišćenost savskog amfiteatra, tj. njegovo prepuštanje železnici
3. Izgradnja autoputa kroz grad
 
Wile E. Coyote":3ejkmk5x je napisao(la):
Претпостављам да мислиш на Старо сајмиште? Да то онда назовемо "Запостављање савских обала"?
na to mislim, mislim to naselje pored starog sajmista, iza ustvari.
 
"The list is long, but distinguished. "
:p
 
1. Tramvajem u XXI vek
2. Raskrsnica na trasi UMP-a kod Hipodroma
3. Zapustenost savskih i dunavskih obala
 
Najveci promasaj je komunisticka arhitektura (osim Beogradjanke).
:kafa:
 
@Reks

pa isti ti komunisti su bili najveci urbanisti novijeg doba koji su ostavili neki red i sasvim solidnu arhitekturu u doba kada je radjena i sa primenjenim standardnima gradnje iz tog perioda i naravno oskudice koja je vladala kod nas. Voleo bih da cujem neki bas ozbiljan argument po pitanju kritike "komunisticke" arhitekture mislim naravno na izgradnju a ne na sakacenje predratnih zdanja sto nikako ne opravdavam tako da se na to ne bih sada ni fokusirao
 
"Komunistička" arhitektura ne postoji. Čak bi se moglo reći da su naše arhitekte posle rata više pratile tokove sa zapada nego sa istoka. Naravno, opšte društveno uređenje je diktiralo skromne potrebe i standard stanovništva, kao i nepostojanje privatnog vlasništva nad tim nekretninama, pa se to odrazilo na kvalitet radova i na kraju i na kvalitet života, ali to su neke duge priče...

Oni jesu omanuli u mnogo čemu, ali kada se pogleda šta su njihovi potomci uradili sa ostavljenim nasleđem, nisu ni bili toliko loši.

Moj spisak bi bio ovakav:
1. Cela zavrzlama sa autoputem kroz grad, Gazelom i ne izvedenom obilaznicom na vreme
2. Uklanjanje predratne tramvaske mreže i uvođenje trolejbusa (e to JESTE bilo komunistički po uzoru na SSSR)
3. Vraćanje tramvaja, anli nakaradno
4. Građenje solitera tamo gde im mesto nije - npr Dorćol,
5. Stambeni fond zasnovan na dvosobnim stanovima (nismo Švedska, ali to je nehumano)
6. Insistiranje na blokovima visokih stambenih zgrada sa po preko 30 stanova - nije ni humano zgurati toliko ljudi na tako na tako mali prostor, pogotovo kada je zemljište bilo "besplatno"
 
Је ли тим редом? Само прва 3 долазе у обзир (имао бих и ја много више од 3 замерке, али баш зато сам гласао за 3).

А што се тиче "комунистичке" архитектуре, претпостављам да се то заправо односи на зграде блоковског типа (не мислим само на Нови Београд, има их свугде) - што би рекао наш народ "Panel buildings".
 
U svoju odbranu imam samo da kažem: "Bio sam ponešen mladošću" :p

Blokovi su građeni svugde po zapadu (gde žive Del Boj i Rodni?), pa je Novi Beograd, u zelenilu i između Save i Dunava, ispao i lepši i humaniji... Do dolaska liberalnog kapitalizma.
 
Koliko su ovi forumaši Beobilda opsednuti komunizmom to je već za stručnu pomoć. Kao da su im roditelji bili u Staljinovim logorima u Sibiru. Najveći promašaj je izgradnja Novog Beograda koja je počela 1948 (stvarno komunjare). Beograd je trebao da se širi na jug ka Avali otprilike do linije Umka - Vinča. Zamislite te brežuljke, doline, potoke i šumarke sa avenijama i veličanstvenim zgradama. A tamo gde je sada NBG trebalo je zasaditi šumu. Ona bi sada imala 62 godine. Zamislite te borove, jele,hrastvoe, breze sa livadama i stazama između. Naravno, šumu bi neizbežno presecali na 2 do 3 mesta autoputevi koji bi išli na sever i zapad. Takođe morao bi biti ostavljen i bulevar za Zemun.
 
relja":2ch0ij5l je napisao(la):
U svoju odbranu imam samo da kažem: "Bio sam ponešen mladošću" :p

Blokovi su građeni svugde po zapadu (gde žive Del Boj i Rodni?), pa je Novi Beograd, u zelenilu i između Save i Dunava, ispao i lepši i humaniji... Do dolaska liberalnog kapitalizma.
Вероватно се ономе коме се блокови не свиђају не свиђа ни зграда у којој живе Тротерови :смајли који диже два прста:
 
Ako dozvolite, dodat cu i 4. tacku:
Lokacija Zoo vrta, ona datira od 1936, iako je GUP iz '24 predlozio Topcider.
 
1. kratkovidost kvaziurbanista (autoput, luka, SA, UMP) . Mislim da sam jednom prostom recenicom spojio par velikih zlocina prema Beogradu, pa mozete koristiti tu recenicu umesto pojedinih pojmova.

2. neadekvatno precenje razvoja grada savremenom infrastrukturom,
3. Konunisticko silovanje urbane matrice.
 
Siniša":iowc5um0 je napisao(la):
Ako dozvolite, dodat cu i 4. tacku:
Lokacija Zoo vrta, ona datira od 1936, iako je GUP iz '24 predlozio Topcider.
Знам да се тешко одлучити и за 3 (и ја сам се четвороумио око треће тачке), али у томе и јесте поента, да не набрајамо све, него да видимо који су највећи промашаји по нашем мишљењу.
stf":iowc5um0 je napisao(la):
1. kratkovidost kvaziurbanista (autoput, luka, SA, UMP) . Mislim da sam jednom prostom recenicom spojio par velikih zlocina prema Beogradu, pa mozete koristiti tu recenicu umesto pojedinih pojmova.
Причамо о појединачним промашајима, јер бисмо могли и баш све промашаје тако објединити. Одлучи се за 3 појединачне ствари.
 
relja":3dhsqz7d je napisao(la):
4. Građenje solitera tamo gde im mesto nije - npr Dorćol,
5. Stambeni fond zasnovan na dvosobnim stanovima (nismo Švedska, ali to je nehumano)
6. Insistiranje na blokovima visokih stambenih zgrada sa po preko 30 stanova - nije ni humano zgurati toliko ljudi na tako na tako mali prostor, pogotovo kada je zemljište bilo "besplatno"
Potpuno bih se slozio..
Zao mi je sto ne postoji ideja o prigradskom naselju kao dragocenijem okruzenju za zivot u poredjenju sa centrom grada ili tipskom blok naselju. Koliko vidim, ne postoje cak ni stidljive naznake da bi se ista menjalo u narednom periodu. Dokle god ima mesta po sirem centru, rusice se oronule kuce i zidati visespratnice, ne mareci za uske ulice, manjak zelenila, parkinga, privatnosti, visoke stepene zagadjenja itd.
 
Visoke stambene zgrade imaju mnogo mana (sad je neke pomenuo g. Cones i Relja) . Stanovi su u njima (bar ranije) često bili lošeg kvaliteta ali sve to pada pred činjenicom da su komforni i jeftini. Pogotovu ovo zadnje - koliko ta znači za siromašnu zemlju kao što je Srbija.
 
Vrh