Šta je novo?

Zaštita kulturnog nasleđa Beograda

  • Začetnik teme Садко
  • Datum pokretanja
Михајловац

69082039_2891135584276055_6196349786090635264_n.jpg
 

Gledajuci stare fortografije, ponekad tako pomislim da je neko naselje u np. Norveskoj isto ovako izgledalo pre 100 godina,
samo sto se u tom naselju u Norveskoj do danas retko sta promenilo u vizuri zbog regulacija koje imaju, a kod nas ne mozes vise da prepoznas da se radi o istom naselju kada uporedis nekad i sad.

Pojam "napretka" je vremenom promenio definicuju ili mi to nikad nismo uspeli da skontamo.
 
Проблем је што се код нас са сваком новом гарнитуром мењао концепт, док нпр. Норвешка има континуитет у плановима. Плус притисак тржишта који је код нас очигледно јачи од било какве естетике и традиције.
 
Koncept im je ostao isti, sto ne znaci losiju funkcionalnost, nedostatak moderne infrastrukture i manjak prostora za zivot ili para.
 
Gledajuci stare fortografije, ponekad tako pomislim da je neko naselje u np. Norveskoj isto ovako izgledalo pre 100 godina,
samo sto se u tom naselju u Norveskoj do danas retko sta promenilo u vizuri zbog regulacija koje imaju, a kod nas ne mozes vise da prepoznas da se radi o istom naselju kada uporedis nekad i sad.

Pojam "napretka" je vremenom promenio definicuju ili mi to nikad nismo uspeli da skontamo.
И баш ко за инат сам ове недеље читао књигу у којој Кнаусгор после 20 година дође у ваљда Кристијансанд и примећује колико је нових зграда, ту је чак и раније непостојећи универзитет... и оцењује да се земља очигледно у међувремену солидно обогатила.

Изграђен градски "сити" је одувек симбол напретка, сад, ако "напредак" нападне све нише у једној насеобини... то је онда, просто, неред. А нека друштва (и градови) немају баш нити претерану тежњу ка савршеном реду, нити ка чувању старог по сваку цену. Међу њима је и Лондон, такорећи престоница света.

И код Михајловца је изникао факултет, зар не? Одавно није исто место...
 
Poslednja izmena:
Uvek sam se pitao čija je ta kuća u Siminoj?
Ova pored crvena je valjda Piksijeva?
 
Tu ćemo uskoro još dosta da dodajemo s obzirom šta se sve od starih zgrada rusi odnosno već srusilo. Do 2030 imaćemo posla.
 
Uvek sam se pitao čija je ta kuća u Siminoj?
Ova pored crvena je valjda Piksijeva?
Mislim da se ta porodica odselila posle rata, ali se naslednik vratio 2000ih iz Amerike, pa je ekspres dosao u posed svoje kuce, za razliku od nas ostalih, koji nemamo americko drzavljanstvo pa moramo putem restitucije da se borimo za sebe. Ako se ne varam prezime je Vukobrat, ali to kazem sa rezervom jer sam to davno cuo i bio sam mali, ali je prezime bilo neobicno da ga zapamtim. Ne znam da li je vlasnik posle prodao kucu investitoru ili je sam izgradio stakleni deo.
 
Da li je ovo ona cuvena kuca gde je snimana zikina dinastija i jos neki drugi filmovi i spotovi?
 
Vrh