Šta je novo?

Национални парк Тара

Hvala Majstore, nisam znao za restoran Tara u BB, a tamo sam svake godine :), sledece godina ga sigurno posecujem.
Mnogo bolje poznajem deo uz Drinu, pa evo i tebi preporuke za restorane, mada verovatno znas (par km nizvodno od BB):
Odmor na Drini, Studenac i Dve lipe.
Nego ako bih krenuo putem pored jezera od Perucca prema Rastistu, dokle je dobar za obicna vozila ? Taj deo me nedoljivo privlaci pa bih malo da ga prodjem...
Uzgred kako se moze doci do Predovog Krsta, a da nije helikopterom :) ?
 
Познати су ми сви ти ресторани, у сваком сам био . Међутим у Тари је све много боље. Када долазиш из правца Бг-а после Студенца неких 300-400 скренеш десно и после 50м је ресторан. Напоком асфалтирају главну долазну улицу у Бајину Башту до раскрснице за аутобску станицу. Углавном је готово. У понедељак идем за ББ па ћу снимити како напредују радови на ушћу Дервенте. Пут од Перућца до Предовог крста је асфалтиран. До Растишта је углавном добар, после је доста ужи и треба пазити. Ко има џипа или виши клиренс, може и од Митровца преко Чемеришта до Предовог крста. Постоје две варијанте, боља је преко Горњих Јелисавчића. Пут од Митровца преко Алуге не препоручујем. Пут од Заовина преко Караклија, Капетанове воде до Предовог крста је занимњив излази се на 1420 мнв.
 
Пут маркиран црвеном треба избегавати. Плаво зелени је асфалтни, на делу где је уоквирен сивом су радови. Жути је макадамски пут који није лош сем једног мањег дела од Кремића до Јокића врела.Доста тога није уцртано на Гугл мапама.
 
E super, znaci mogao bih od Perucca do Rastista bez problema kolima, to mi je dovoljno za sada.
Nego vidim na Gmaps da ima Planinarski dom u Rastistu, lepe su slike i dobre ocene je dobio. Jel znas vise detalja o njemu, kakve sadrzaje nudi ? I generalno jel ima nesto na Rastistu zanimljivo, neke staze za pesacenje, vidikovci ...
Uzgred, gmaps pokazuje da je Rastiste na 1063 mnv, a Predov Krst na 450 mnv, jel to znaci da je on u "rupi" ?
 
Nije u rupi nego si loše merio. To je oko 1080m. :wink:

Putem Aluga - Mitrovac sam išao pre par godina. Nikad više.
Tu imaš minimum 1.5km vožnje po goloj steni. Na početku veći uspon gde moraš da držiš gas da se motor ne ugasi,
a put ... jezzzza. Kao da imaš ispresecano korenje, ali kameno. Do izlaska na nekakav makadam bio sam gola voda.
Posle toga sam odlučio da moj auto nikada više ne stavim na takve muke, kao nagrada kroz šta je prošao i izdržao herojski.

:sesir:
 
Растиште је у рупи...планинарски дом је обновљен и одличан је.Има много тога да се види. Предов крст је на 1085м.
 
Narandžasti put ima nekakav kružni tok oko 4 km od Mitrovca. Odatle bi trebalo zabraniti pristup kolima. Mnogi gistro hajkeri prave slike sa Banjske stene a parkirali se 150 metara ispod. Ja sam video nekoliko kola oko tog kružnog/raskrsnice i tu ostavio auto, a nadalje pešice do Banjske i jedino vozilo koje sam video tuda da ide je službeni Stepway Nacionalnog parka.
 
Много људи долази на Бањску стену, прилазни пут је јако лош. Нису ништа осмислили да унапреде садржај. Нажалост. По мени је најлепши видиковац на Тари Чопин бор, али до њега је јако тешко доћи. Зарасло је, не чисти се и не одржава, али то није ништа ново.
 
Odlicne informacije, hvala svima, znate vise nego google :)
 
Osluša je isto prelepa. I do nje se može kolima, do samog platoa vidikovca.
 
Majstor ne pominje još jedan vidikovac - Sjenič.
Dobar pristup autom sa Predovog krsta, malo duži sa Karaklija.

Lepo se vidi gornji deo kanjona Dervente, sela iznad njega, čak i parčence Drine.

 
Јесте, заборавио сам на њега, има и Ђурђево брдо, Дикава, Јањач, Козији рид, Велики Столац...
 
Ima ih ali pominjem onaj koji je uz cestu i ne zahteva neki vid planinarenja, dakle dostupan svakome.
 
Evo male dopune na fotku sa vidikovca Sjenić:

Pogledajte prilog 1

Gore dva obeležena vidikovca, isto tako pristupačna za obične pešake, su samo orijentaciono markirana. Ako kliknete na sliku lakše se da pročitati šta je ubilježeno.

Evo kako to izgleda i na Gugletu:



:sesir:
 
Ajde još malo da gnjavimo sa vidikovcima, onim lako pristupačnim običnom narodu.
Dakle do njih se može doći vozilom bez maltretiranja istog :)

Prvo vidikovac Osluša. Vidi se tok Drine ispod brane sve do B.Bašte. Silazi se sa asfalta par kilometara pre Mitrovca:
Pogledajte prilog 2
Pogledajte prilog 1



Banjska stena. Makadam posle Mitrovca:

Pogledajte prilog 17
Pogledajte prilog 16
Pogledajte prilog 15

Bilješka stena - makadam posle Predovog krsta:
Pogledajte prilog 14
Pogledajte prilog 13
Pogledajte prilog 12
Pogledajte prilog 11

Evo i Predovog krsta - asfalt iz B.Bašte, makadam sa Karaklija:
Pogledajte prilog 10
Pogledajte prilog 9
Pogledajte prilog 8
Ovaj poslednji pogled na Krst je kada se krene ka Jagoštici. Divni prizori. Konačno otvoren prostor, bez šume.

Evo detaljnije i Sjeniča - do njega vodim makadam sa Predovog krsta, kraći put, ili Karaklija.
Pogledajte prilog 7
Pogledajte prilog 6
Pogledajte prilog 5
Pogledajte prilog 4
Pogledajte prilog 3

:sesir:

p.s. Ova poslednja, reprizna, fotka uletela niotkuda.
 
Браво Власто!
Ево мало и о прогресу радова
Радови на делу Перућац-Растиште и даље трају, Стене су скоро све одрадили, сада иде насипање, а асфалт? Па није још тендер расписан. Чекају ваљда зиму за асфалтирање.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=NcUN3e-dBNg[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=661790#p661790:1iepxfxc je napisao(la):
мајстор » Thu Sep 19, 2019 3:01 pm[/url]":1iepxfxc]Чекају ваљда зиму за асфалтирање.

Ne nego čekaju da prođe SLEDEĆA letnja sezona !!

Tako se to radi u turističkim krajevima Zapadne Srbije.

:bash:
 
Не могу да нађем фтке са Чопиног бора, смо сам ову једну пронашао...
 
Сутра је шетња у помен великом Човеку...
 
Радови при крају! Једино што изгледа ништа од асфалта ове године.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=CsGNccuoc6g[/youtube]
 
Hvalili se da su opštine Bajina Bašta i Užice asfaltirali 370m puta. Kad budem pri kompu okačiću detalje

Poslato sa telefona
 
U ovoj fazi radova asfaltiran je deo putnog pravca od Kaluđerskih Bara prema Ponikvama, u srcu planinske lepotice, dužine oko 370 metara.

Gradonačelnik Užica Tihomir Petković je naveo da je ovaj zajednički poduhvat dve lokalne samouprave, vredan tri miliona dinara, još jedan u nizu projekata koje partnerski realizuju Užice i Bajina Bašta i svakako ne poslednji, s obzirom na dugogodišnju dobru saradnju sa komšijama preko Kadinjače, prenosi RINA.
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2019&mm=10&dd=01&nav_id=1598173
 
Пут преко Кадињаче је казна, посебно зими! Ако икада направе тунел, то ће бити неки помак!
 
Vrh