Šta je novo?

Куће у низу - Видиковац и Церак и сл. примери

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=564137#p564137:3guumnjo je napisao(la):
igorsimic » Ned Sep 02, 2018 2:41 pm[/url]":3guumnjo]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=467729#p467729:3guumnjo je napisao(la):
robbief » Čet Jul 27, 2017 7:55 am[/url]":3guumnjo]Zdravo,

da li neko zna da li su kuce u nizu na Belim vodama (levo od ulice Belo vrelo) gradjene u isto vreme kad i kuce istog tipa na Ceraku (Kadinjacka, Lipar), taj. da li je kvalitet na istom nivou?

Takodje, fasade su im oblozene nekim termoizolacionim plocama, da li neko zna o cemu se radi, odnosno, kakav je materijal u pitanju?
file.php

Zaista i meni lici na azbest evo ti slika nekadasnjeg Azbestnog naselja na Belim vodama koje je sada sruseno tu se sada nalaze nove zgrade.
azbestno-naselje.jpg

Te "ploce" izglesaju veoma slicno pa na osnovu toga odatle i pretpostavke da je azbest u pitanju ne znam sigurno ima neko strucan na forumu ko moze da potvrdi.
Te kucice u nizu su gradjene u slicno vreme kada i azbestno naselje barem ja tako mislim ispravite me ako gresim.
Inace po meni te kucice u nizu na Belim Vodama su malo precenjene one na Vidikovcu su po meni mnogo bolje i estetski i verovatno unutra a sigurno i malo novije gradnje.

To su kuce gradjenje iskljucivo za vojna lica. Gradjene su delimicno od azbesta, za razliku od pokojnog azbestnog naselja, koje je uglavnom bile od tog materijala. Steta, jedne od lepsih ulica u BG, okruzene zelenilom.
 
_20201024_185652.JPG

Генерала Саве Грујића

_20201022_125709.JPG

Омладинска.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=786955#p786955:10m07ra7 je napisao(la):
Вожд » Sub Okt 24, 2020 7:04 pm[/url]":10m07ra7]Pogledajte prilog 1
Генерала Саве Грујића


Омладинска.
file.php

file.php

Ima li više informacija o tim kućama? Ali ako su na Omladinskoj biće sigurno dosta skupe
 
Nakon kuca u nizu iz 70tih i 80tih cerak/bezanija/vidikovac nisu napravljene normalne kuce u nizu do dan danas, sve su katastrofalne ovo je odvratno.
 
Алави инвеститори. Размишљам али не пада ми на памет шта би могло да се промени да икад више направимо племенито насеље као Церак винограде (мислим архитектурално решење, не на мајсторско фушерајисање). Вероватно би морало да буде приватно и мало скупље насеље да се не би претворило у Церак где свако за себе бетонира зелене површине да би паркирао.
Онда би то вероватно било превелико за људе који имају пара и траже нешто интимније. Плус би тешко одржавао све те зградице.

Некако ми делује далеко лакше испалити небодер у орбиту, са једним чуварем, спа центром и затвореним екосистемом.

Иначе прилог за куће у низу, ако није било, Хасанагинице, војне:
2020-12-27_231415.jpg
 
U Engleskoj, gde ako nisu izmislili kuće u nizu, onda su ih bar masovno gradili više od bilo koje druge nacije - cela poenta tog tipa gradnje je da svaka jedinica ima svoju baštu ili bašticu. Izgleda da su to kod nas mahom zanemarili.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=807796#p807796:1bjk2rwj je napisao(la):
Ventilator_BGD » Нед Дец 27, 2020 11:43 pm[/url]":1bjk2rwj]Nakon kuca u nizu iz 70tih i 80tih cerak/bezanija/vidikovac nisu napravljene normalne kuce u nizu do dan danas, sve su katastrofalne ovo je odvratno.

Ово што је сликано и што се гради у Омладинској (заправо није та улица већ је у питању Др. Војислава Стојановића и те куће у низу се граде буквално изнад комплекса "Green Hill". У том потезу ту имаш баш два екстрема и лепих примера кућа у низу и катастрофалних. Са друге стране брда, исти случај, сјајних примера и ужасних. Могу да сликам када будем се шетао туда па да окачим.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=807819#p807819:2ldy0byr je napisao(la):
Плусквамперфекат » Pon Dec 28, 2020 12:18 am[/url]":2ldy0byr]Алави инвеститори. Размишљам али не пада ми на памет шта би могло да се промени да икад више направимо племенито насеље као Церак винограде (мислим архитектурално решење, не на мајсторско фушерајисање). Вероватно би морало да буде приватно и мало скупље насеље да се не би претворило у Церак где свако за себе бетонира зелене површине да би паркирао.
Онда би то вероватно било превелико за људе који имају пара и траже нешто интимније. Плус би тешко одржавао све те зградице.

Некако ми делује далеко лакше испалити небодер у орбиту, са једним чуварем, спа центром и затвореним екосистемом.

Иначе прилог за куће у низу, ако није било, Хасанагинице, војне:

file.php

Gde su ove hasanaginice, jel to Vidikovac?
 
Улица је Хасанагинице, код Пере Велимировића, мислим да то припада Канаревом Брду, могуће да грешим. Мени се чини да су мало на глупавом месту, јер је цео тај крај у рупи, али имају иза брдо које је ваљда склониште :)
Дворишта(нца) су иза кућа.
https://www.google.com/maps/@44.7568499 ... 312!8i6656
 
Aha, da, znam te kuce. Odlicne kuce, los kraj. Hvala :)
 
lose sto izlazis iz kuce direktno na prometnu ulicu dvoriste nije lose al utisak je skoro pa kao zgrada da ti je u dvoristu sto je malo turobno. Po meni cerak i vidikovac i nekad petlovo brdo al devastirano do mere ne prepoznatljivosti.
 
vidim planiraju neke izgradnje kosmaj avala neke komplekse sad ce da krene epidemija periferije.
 
Zasto su kuce u nizu retke i nepopularne kod nas,a popularne u Zap. Evropi?
Da li je u pitanju stvar mentaliteta ili nesto drugo?
 
Ja verujem da bi potraznja postojala kad bi postojala ponuda ali za to je racunica jasna kod nas u globalu nisu popularne kuce jer je svugde "dozvoljeno" graditi zgrade, pa naravno neko ko hoce da gradi uvek ce pre da napravi zgradu kojoj ce kvadrat da proda za isto ili slicno novaca kao i kucu zato nisu nepopularne medju kupcima nego medju investitorima.

Inace ja zivim u jednoj od ovih kuca u nizu i dosadasnje iskustvo pre svega kao arhitekte je interesantno - moja kuca ima isti komfor, verovatno i manji kao nezavisna kuca, ali se ljudi kji prodju ili dodju se odusevljavaju tipskim okruzenjem ne zato sto je tipsko nego zato sto niko nije do te mere uspeo da ga unakazi. Ali neke druge kao npr. na ceraku delimicno i jeste, tamo ima manje opeke pa se babama snilo da dograde po jos 3 sprata na 4m sirine i da prekriju demitom radi izolacije u roze, zutoj neko i jarko crvenoj boji kako se kome prohte i onda je sve dobilo efekat cigamale.

Dakle nama je ovde potreban red da bi se ljudi opredelili za kuce, neka sigurnost da ne kupis kucu pa ti sutra nikne zgrada koja te zakloni (kuce u nizu delimicno otklanjaju tu mogucnost) ili da komsija ne upropasti celu ulicu svojim ekscentricnim vizijama ili primitivizmom da bi se istakao. U Norveskoj se pre apliciranja za dozvolu za svaku intervenciju na kuci ide na nabovarsel (prigovori komsija) - koji ukoliko ukazu na neku neuskladjenost sa smahusplanom (pravilnikom za male kuce) mogu da uloze prigovor koji opstina mora da uvazi pre nego sto se razmotri aplikacija. Da ne kazem da sam nailazio na stracare koje su pod zastitom pa mora i najmanju promenu da odobri posebna komisija byantikvaren pre nego sto uopste dodje do aplikacije. Nisam siguran kakvi pravilnici vaze ovde, kad i na ceraku koji je pod zastitom moze svako kako god hoce da nadogradjuje sobe nad terasama u trosobnim stanovima, ili da izlazi sobama na dvoriste,ili da gradi stanove od aneksa pristupnih terasa, kao kod ujedinjenih nacija ili da pretvara izloge u stanove kao kod onih vojnih prizemlja - o zastakljivanju i bravariji u raznim bojama da ne govorim. Sta tek reci za vidikovac cije je nadogradnje potpisao neki profesor sa faksa, a autor naselja njegov kolega djokic ciji sin je jedno vreme bio mislim i dekan fakulteta ili prodekan za nastavu. Mozda je on i potpisao ko zna, vecina nema bas divno misljenje o njemu sa fakulteta tako da me ne bi ni cudilo.

Dakle kad bude reda bice i ne samo kuca nego i kuca u nizu. I kad ljudi pomisle da nije tesko ni skupo potruditi se da ti dvoriste izgleda lepo i uredno i da bi celo naselje bilo mnogo bolje kad bi neko zasadio npr drvo u dvoristu. Zasto ovde nema niti 1 drveta? Pa mrzi ih da ciste lisce.

https://www.google.rs/maps/@44.7344816, ... authuser=0

U mom naselju posekose svo drvece ispred kuca jer ih mrzi da ciste. Jednog leta vracamo se s mora i zateknemo komsiju sa motornom testerom ispred nase kuce, hteo da posece brezu staru 40 godina. Kaze, pada mu ispred kuce unosi mu se unutra. KATASTROFA. A onda odemo na zapad i tamo lepo ne samo lisce svaki dan sa metlom u rukama nego i lopata kad padne sneg sve oko kuce, jer nedo bog da naidje inspekcija il neko da te prijavi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=820136#p820136:rtzah50h je napisao(la):
MC_ » Wed Feb 03, 2021 11:01 pm[/url]":rtzah50h]Zasto su kuce u nizu retke i nepopularne kod nas,a popularne u Zap. Evropi?
Da li je u pitanju stvar mentaliteta ili nesto drugo?

Možda i zbog bezbednosti. Kuće se češće obijaju.

A i kod nas je prevoz loš, pa naselja na 10+km od grada (gde je logično mesto za takve kuće) i nisu privlačna.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=820136#p820136:buh1zc97 je napisao(la):
MC_ » 03 Feb 2021 11:01 pm[/url]":buh1zc97]Zasto su kuce u nizu retke i nepopularne kod nas,a popularne u Zap. Evropi?
Da li je u pitanju stvar mentaliteta ili nesto drugo?

Po meni to je stvar investitora. U Engleskoj su se gradile kuće u nizu kada su investitori bili industrijalisti koji su gradili ogromna planska naselja tih kuća (često na zemljištu čiji vlasnik je već neki lord, tj. investitor). To je bilo delimično zato što je tada to bilo profitabilnije jer je zemlja bila jeftina a gradnja u vis skupa. Kod nas, kada je država bila investitor, cilj bio što više stanova, što brže i što jeftinije... To je i sada pravilo. Za kuće u nizu je potrebno mnogo više prostora, a to je skupo i te kvadrate ne možeš da prodaš mnogo skuplje nego one u zgradi. E sad, kada bi nekim propisima bilo zabranjeno graditi više od 2+1 u određenim delovima grada, onda bi verovatno nikle i kuće u nizu. Jedino intervencija države može to da odredi pošto će investitoru uvek da se isplati da gradi u vis.
 
Куће у низу би лепо изгледале по Дорћолу, Врачару и Звездари уместо актуелних скарабуџевина новоградње.
 
Vrh