Šta je novo?

Куће у низу - Видиковац и Церак и сл. примери

_20210213_212139.JPG

Љубомира Стојановића.
 
Да ли неко зна у којим кућама у низу је снимана серија која тренутно иде на РТС - "Бележница професора Мишковића"? Породица главног јунака живи у таквој кући, чини ми се са фасадом од црвене опеке, али нисам успео лепо да видим.

У оптицају је дакле Вињичка Бања, потом оне степенасте на Бањици испод Баштованске, или Бежанијска коса, а можда чак и БГ батаљона.

Дефинитивно нису оне као у Хасанагинице и томе сличне.

Да ли је неко можда препознао, по унутрашњем уређењу, имају оне лукове нпр?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=883869#p883869:3e8cjujg je napisao(la):
Sarajevska » Ned Sep 26, 2021 10:41 pm[/url]":3e8cjujg]Да ли неко зна у којим кућама у низу је снимана серија која тренутно иде на РТС - "Бележница професора Мишковића"? Породица главног јунака живи у таквој кући, чини ми се са фасадом од црвене опеке, али нисам успео лепо да видим.

У оптицају је дакле Вињичка Бања, потом оне степенасте на Бањици испод Баштованске, или Бежанијска коса, а можда чак и БГ батаљона.

Дефинитивно нису оне као у Хасанагинице и томе сличне.

Да ли је неко можда препознао, по унутрашњем уређењу, имају оне лукове нпр?

To ti je kuca Scepana Scekica, prepoznao sam stepenice gde je jurio Zazu.
To je Visnjicka Banja.

Uzdravlje.
 
Класична урбанистичка папазјанија. Боље да су солитере сместили доле на углу аутопута и Тошиног бунара где је сад база неког приватног путарског предузећа.
Што се тиче карингтонки, штета што слична урбана матрица није искоришћена за Лекино брдо и Чубуру по уличицама око тужног булевара, као и за накарадни К-дистрикт.
Karingtonke su nesto najlepse sto sam ja video ovde u Beogradu. Steta sto nemamo infrastrukturu i da se ovakva tipska naselja grade van grada, svi bi bezali na periferiju kao u Americi.
 
Мени никад није било јасно шта је ту људима лепо или симпатично
 
Zato što su bile prijatno i moderno osveženje i promena u odnosu na ovo:
images

A tek u odnosu na prosek srpskih naselja sa kućama (dakle ne govorim o Senjaku, Dedinju, Neimaru... nego o prosečnim, srednjeklasnim kućama) koji izgledaju ovako:
maxresdefault.jpg

Što ne znači da treba da budu standard širom zemlje. Ali ne znači ni da ne treba da postoje i da nemaju svoje prednosti i draž.

@Дошљак
Што се тиче карингтонки, штета што слична урбана матрица није искоришћена за Лекино брдо и Чубуру по уличицама око тужног булевара
Ima ih i na drugim lokacijama po gradu, ali u tragovima, sporadično i pojedinačno. :) Recimo vidi ovaj džep iznad Šumica
Viđao sam ih na još par lokacija po gradu (setiću se gde još). Po mom utisku i tumačenju, uglavnom tamo gde su živeli imućniji ili pak činovnici i budžovani krajem 80ih. Primeti se kako se bilo podiglo par takvih kuća i uredila ulica u skladu sa njima, verovatno očekujući da će vremenom to da se proširi na ostatak ulice i kraja. Ali bi ostalo na svega par komada, jer verovatno 90ih nije bilo previše volje i uslova za širenje takvog koncepta.
 
Poslednja izmena:
Tako je, u Višnjici isto postoji čitavo takvo tj. slično naselje. Možda čak i veće nego ovo na Bežaniji. Ovo je samo jedna od brojnih ulica u njemu

Tamo su se snimali, i snimaju se i dalje, mnogi filmovi, serije i reklame.
 
карингтонке су естетски лепе, бар као концепт, мада мени је оно много узано. Врхунац су каталошке куће грађене шездесетих и седамдесетих, једино да се лепо одржавају и не надограђују и буџе
 
Zato što su bile prijatno i moderno osveženje i promena u odnosu na ovo:
images

A tek u odnosu na prosek srpskih naselja sa kućama (dakle ne govorim o Senjaku, Dedinju, Neimaru... nego o prosečnim, srednjeklasnim kućama) koji izgledaju ovako:
maxresdefault.jpg

Što ne znači da treba da budu standard širom zemlje. Ali ne znači ni da ne treba da postoje i da nemaju svoje prednosti i draž.

@Дошљак

Ima ih i na drugim lokacijama po gradu, ali u tragovima, sporadično i pojedinačno. :) Recimo vidi ovaj džep iznad Šumica
Viđao sam ih na još par lokacija po gradu (setiću se gde još). Po mom utisku i tumačenju, uglavnom tamo gde su živeli imućniji ili pak činovnici i budžovani krajem 80ih. Primeti se kako se bilo podiglo par takvih kuća i uredila ulica u skladu sa njima, verovatno očekujući da će vremenom to da se proširi na ostatak ulice i kraja. Ali bi ostalo na svega par komada, jer verovatno 90ih nije bilo previše volje i uslova za širenje takvog koncepta.
Има у Батајници нешто слично

IMG_20220420_134232.jpg
IMG_20220420_134251.jpg
IMG_20220420_134315.jpg
IMG_20220420_134335.jpg
IMG_20220420_134354.jpg
IMG_20220420_134408.jpg
6rgspm3f25-2015-06-16-17.48.10.jpg
5b4f6e9f55469.jpg
IMG_20220420_134335.jpg
 
Јездићева

Баштованска

Димитрија Аврамовића

Београдског батаљона

Хасанагинице

Патријарха Јоаникија

Космајска

Радивоја Лоле Ђукића

Капетана Милоша Жуњића
 
Poslednja izmena:
Ćao svima!
Ja sam zaljubljena već godinama u ove kuće u nizu i sada nam je iskrsla jedna za kupovinu na Belim vodama.
Ali me je zabrinula informacija na prethodnim stranama da su azbestne (Zdravka Jovanovica). Da li neko zna da li je to istina? Cenila bih i ako neko živi tamo da mi kaže kakvo je naselje za život sa malom decom, kakve su komšije, da li je bezbedan kraj...?
Unapred hvala 🌸
 
Пример кућа у низу у Борчи ("Карингтонке"):
1708588458966.png


Поседују и задње двориште које гледа на тржи центар Стоп Шоп.

На овом блогу има више детаља о томе како је једна породица уредила једну од њих - https://www.marinaenterijernica.rs/kupili-smo-kucu/
 
Vrh