Šta je novo?

Косанчићев венац - ревитализација

Да само кажем потпуно оправдавам критике постојећих интервенција на овој целини. Некоме се свиђа, некоме не. Али ако се диже претерана галама, око свакако не катастрофално лоших решења, сутра када неко крене са стварно катастрофалним решењима, што није нешто што не можемо да замислимо, загубиће се свака критика у тој галами.
 

janbibijan,​


меморијални центри су наша дужност, Немци су имали обавезу да плате ратну одштету и осуде све злочинце што се није догодило. То што инсистирају да се праве спомен комплекси њиховима из Другог рата, па нека пробају у Краљеву или Крагујевцу, колико се сећам и јесу па како је завршено.. Они имају политичку, економску моћ коју овде снажно показују и мека им није потребна. Ко да им набија на нос када смо обична колонија већ више деценија, а и када то нисмо били, нисмо чинили тако што. Грци већ пар стотина година имају сасвим добру британску залеђину, Пољаци у последње време у виду САД, тако да се за њих не бринем. Споменик су помериле приштинске власти, које су се улизивале Французима, да би био враћен на молбу француске амбасаде. Какви рањиви, то су за њих лањски снегови, него на нама је да се место страдања библиотеке достојно обележи и становништво о томе едукује.
 

janbibijan,​


меморијални центри су наша дужност, Немци су имали обавезу да плате ратну одштету и осуде све злочинце што се није догодило. То што инсистирају да се праве спомен комплекси њиховима из Другог рата, па нека пробају у Краљеву или Крагујевцу, колико се сећам и јесу па како је завршено.. Они имају политичку, економску моћ коју овде снажно показују и мека им није потребна. Ко да им набија на нос када смо обична колонија већ више деценија, а и када то нисмо били, нисмо чинили тако што. Грци већ пар стотина година имају сасвим добру британску залеђину, Пољаци у последње време у виду САД, тако да се за њих не бринем. Споменик су помериле приштинске власти, које су се улизивале Французима, да би био враћен на молбу француске амбасаде. Какви рањиви, то су за њих лањски снегови, него на нама је да се место страдања библиотеке достојно обележи и становништво о томе едукује.
Što mrzim ovaj defetizam, "oni su mnogo jaki i ekonomski i politički", mi smo kolonija, bolje da ćutimo itd... Nekada je potrebno imati inicijativu, pa makar i ne bilo nikakvih rezultata. Sve je bolje od: "on imaju političku i ekonomsku moć". A kada je to bilo da oni nisu imali političku i ekonomsku snagu? Kada kažem "meka moć", mislim na našu a ne njihovu. Što se tiče izmeštanja ploče prištinski paroh Staniša Arsić kaže da je to učinjeno na inicijativu francuskog i nemačkog ambasodora. I da se nije digla javnost u Srbiji ploča sigurno ne bi bila vraćena. https://www.kosovo-online.com/vesti...-ploca-srpskim-vojnicima-u-pristini-2-12-2023
 
Što mrzim ovaj defetizam, "oni su mnogo jaki i ekonomski i politički", mi smo kolonija, bolje da ćutimo itd... Nekada je potrebno imati inicijativu, pa makar i ne bilo nikakvih rezultata. Sve je bolje od: "on imaju političku i ekonomsku moć". A kada je to bilo da oni nisu imali političku i ekonomsku snagu? Kada kažem "meka moć", mislim na našu a ne njihovu. Što se tiče izmeštanja ploče prištinski paroh Staniša Arsić kaže da je to učinjeno na inicijativu francuskog i nemačkog ambasodora. I da se nije digla javnost u Srbiji ploča sigurno ne bi bila vraćena. https://www.kosovo-online.com/vesti...-ploca-srpskim-vojnicima-u-pristini-2-12-2023
I radio Slobodna Evropa kaže da je ploča izmeštena na inicijativu ambasade Francuske i Nemačke. https://www.slobodnaevropa.org/a/vracena-spomen-ploca-srpskim-vojnicima-pristina/32711026.html
 
Да само кажем потпуно оправдавам критике постојећих интервенција на овој целини. Некоме се свиђа, некоме не. Али ако се диже претерана галама, око свакако не катастрофално лоших решења, сутра када неко крене са стварно катастрофалним решењима, што није нешто што не можемо да замислимо, загубиће се свака критика у тој галами.

Dodao bih i da je bitno da li ove "intervencije" trajno i nepovratno menjaju objekat, ili ne, da li postoji mogućnost da se zgrada i ambijent vrate u stanje i izgled pre intervencije.

80-tih smo imali prilike da vidimo brutalističku fasadu u sred Terazija, na mestu nekadašnje neugledne prizemne zgrade.
To je vrlo kratko trajalo, i sada na tom mestu imamo prilično uspeo prelaz između Atine i Krsmanovićeve kuće (protokola).
Dakle - moguće je, ako postoji nivo svesti i volje. Daće bog, pa će ponovo biti jednog dana.
 
Нисам написао да је боље да ћутимо, већ да задржимо сопствено достојанство, зна се какав је ред, ми треба да се бринемо о култури сећања на страдања, а они за своје дужности које сам већ навео.

Која наша кооптивна моћ, понеко европско признање за филмове, периодични успеси спортиста и неквалитетна музика ограничена на БиХ и СМ, делимично Хр.

Нормално је да ће тражити да се врати споменик на војничком гробљу из Првог светског рата који су приштинске власти самоиницијативно помериле њима у част. Ипак њихово "чедо" треба да одржи извесни (лажни) цивилизацијски ниво у међународној јавности.
 
Poslednja izmena:
Što mrzim ovaj defetizam, "oni su mnogo jaki i ekonomski i politički", mi smo kolonija, bolje da ćutimo itd... Nekada je potrebno imati inicijativu, pa makar i ne bilo nikakvih rezultata. Sve je bolje od: "on imaju političku i ekonomsku moć". A kada je to bilo da oni nisu imali političku i ekonomsku snagu? Kada kažem "meka moć", mislim na našu a ne njihovu. Što se tiče izmeštanja ploče prištinski paroh Staniša Arsić kaže da je to učinjeno na inicijativu francuskog i nemačkog ambasodora. I da se nije digla javnost u Srbiji ploča sigurno ne bi bila vraćena. https://www.kosovo-online.com/vesti...-ploca-srpskim-vojnicima-u-pristini-2-12-2023
I radio Slobodna Evropa kaže da je ploča izmeštena na inicijativu ambasade Francuske i Nemačke. https://www.slobodnaevropa.org/a/vracena-spomen-ploca-srpskim-vojnicima-pristina/32711026.html
Нисам написао да је боље да ћутимо, већ да задржимо сопствено достојанство, зна се какав је ред, ми треба да се бринемо о култури сећања на страдања, а они за своје дужности које сам већ навео.

Која наша мека моћ, понеко европско признање за филмове, периодични успеси спортиста и неквалитетна музика ограничена на БиХ и БЈРМ, делимично Хр.

Нормално је да ће тражити да се врати споменик који су приштинске власти самоиницијативно помериле. Ипак њихово "чедо" треба да одржи извесни (лажни) културолошки ниво у међународној јавности.
Upravo kroz inicijativu i iskazuješ svoje sopstveno dostojanstvo. Stalno im pokrećeš neke nove teme na koje oni moraju da daju nekakav odgovor. Time pokazuješ da nisi džak za udaranje ili krpa o koju brišu noge.

Recimo, pitanje odgovornosti nemačkog Kfora u zastiti manastira i crkava u martovskim neredima i paljenju upravo crkava i manastira koje su baš oni trebali da zastite na Kosovu i Metohiji. Tražiš izveštaj o tom događaju i šta je preduzeto da se zatite crkve. Eventualno pokreneš pitanje odgovornosti komandanta jedinice pred nekim medjunarodnim institucijama jer je bio u obavezi da zastiti kulturnoistorijske spomenike. Pa im onda to uvezes sa Drugim svetskim ratom. Tražiš neke faksimile naredbi o streljanju talaca. Pa zoves ambasadu Nemačke na svaki komemorativni dogadjaj iz Drugog svetskog rata. Pa ako ne dodju, objavis u novinama da nisu hteli da dodju. Ima milion načina da vrsis pritisak.

Nisu pristinske vlasti samoinicijativno sklonile spomenik, već je inicijativa bila ambasada Francuske i Nemačke da se spomen-ploča pomeri. I opet ti kažem, da nije javnost u Srbiji burno reagovala nikada se ta spomen- ploče ne bi vratila na svoje mesto. Stavio sam ti linkove na vesti koje to potvrdjuju.
 
Побогу човече и да финансирају изградњу меморијала на месту зграде НБ то је ништа за ненадокнадиву штету коју је Немачка ту направила, а изгледало би да су се тиме искупили и ето, сада смо квит. А да не помињем стотине хиљада жртава на простору окупиране Краљевине Југославије и разарање земље, за шта нису сви суђени нити је штета надокнађена.

Које питање одговорности када су нас заједно са осталим НАТО државама бомбардовали и окупирали део територије, са ког је протерано српско становништво и уништена баштина. Коме да се жалимо, њима? (Јер је процес измештен из УН и дат управо ЕУ, а зна се ко је у ЕУ најјачи).
Јесу ли се враћањем једног споменика искупили за све то?
Док је (овде на њихову иницијативу) распадом државе, санкцијама, ратовима и приватизацијом разхебан систем и економија, споља се постављају владе и одржава социјални мир фирмама мотача каблова чија радна места опет ми плаћамо..
Пластично објашњено, заболе њих и за наше жртве и за за нашу културно - историјску баштину.

А ти слободно, у Кнеза Милоша па се наисказуј иницијативе до миле воље. Испред врата амбасаде, јер ће те наш МУП на позив обезбеђења амбасаде врло брзо привести.

Они признају само силу, када им чизмом станеш под грло као 1918. и 1945. Нажалост потоњим навратом нажалост нису развејани као маслачак, па их опет ихамо као неоимперијалистичку силу. Од мољења нема ништа.
 
Poslednja izmena:
Побогу човече и да финансирају изградњу меморијала на месту зграде НБ то је ништа за ненадокнадиву штету коју је Немачка ту направила, а изгледало би да су се тиме искупили и ето, сада смо квит. А да не помињем стотине хиљада жртава на простору окупиране Краљевине Југославије и разарање земље, за шта нису сви суђени нити је штета надокнађена.

Које питање одговорности када су нас заједно са осталим НАТО државама бомбардовали и окупирали део територије, са ког је протерано српско становништво и уништена баштина.
Јесу ли се враћањем једног споменика искупили за све то?
Док је (овде на њихову иницијативу) распадом државе, санкцијама, ратовима и приватизацијом разхебан систем и економија, споља се постављају владе и одржава социјални мир фирмама мотача каблова чија радна места опет ми плаћамо..
Пластично објашњено, заболе њих и за наше жртве и за за нашу културно - историјску баштину.

А ти слободно, у Кнеза Милоша па се наисказуј иницијативе до миле воље. Испред врата амбасаде, јер ће те наш МУП на позив обезбеђења амбасаде врло брзо привести.
Pa ko govori o nadoknadi stete čoveče? Da li je moguće da nisi u stanju da razumes sta ti pričam? Ja od njih ne očekujem nista. Nista mi ni netreba. Ali da bi smo smanjili pritisak na Srbiju moramo da imamo nekakvu inicijativu.

Kažeš zabole njih za naše žrtve. Da, i? Šta da radimo, da ćutimo i da plačemo? Da na mestu biblioteke ostavimo onaj krater zarastao u šiblje? Da nam zgrade Generalštaba zvrje kao skeleti godinama u centru grada. Ili ćemo nesto da preduzmemo?

A što se tiče onog spomenika, naravno da se nisu iskupili, ali su morali da ga vrate na pritisak javnosti u Srbiji. Znači može se. Ja bih im svaki dan jednu takvu priču spakovao.



Ne bih da dalje gušim temu.
 
Да ли је могуће да ди ти као novice тако безобразан, а истовремено неспособан да схватиш да се налазиш на теми о Косанчићевом венцу, где се претходно расправљало о начину обележавања места НБ, коју гушиш својим дечијим фантазијама о томе како мали Ђокица замишља спољну политику Србије.

Не схваташ опет, надокнада ратне штете је требала да се догоди, али није, а сада неко мољакање за какве мрвице и донације наравно да не долази у обзир јер и жртве имају своју част, док би некакви покушаји уцене тек били ван памети.
Уосталом о томе је на овој теми већ небројено пута писано, па и о одређеним покушајима у том правцу.

Наравно, треба да их обележимо и обновимо, негујемо културу сећања на достојан начин, да информишемо унутрашњу и спољашњу јавност о чињеницама.

Изволи, пакуј им, ко ти брани.
 
Poslednja izmena:
Да ли је могуће да ди ти као novice тако безобразан, а истовремено неспособан да схватиш да се налазиш на теми о Косанчићевом венцу, где се претходно расправљало о начину обележавања места НБ, коју гушиш својим дечијим фантазијама о томе како мали Ђокица замишља спољну политику Србије.

Не схваташ опет, надокнада ратне штете је требала да се догоди, али није, а сада неко мољакање за какве мрвице и донације наравно да не долази у обзир јер и жртве имају своју част, док би некакви покушаји уцене тек били ван памети.
Уосталом о томе је на овој теми већ небројено пута писано, па и о одређеним покушајима у том правцу.

Наравно, треба да их обележимо и обновимо, негујемо културу сећања на достојан начин, да информишемо унутрашњу и спољашњу јавност о чињеницама.

Изволи, пакуј им, ко ти брани.
Ko o čemu ti o nadoknadi stete. Dobro, nema veze. Nisi shvatio, ili nisi hteo. Nije ni važno.

Kao što sam već rekao, ne bih da gušimo temu.

Nema razloga da se vređamo. Ja to ni jednom rečju nisam učinio. Možda su moja razmišljanja naivna, ali su moja. Valjda je cilj da razmenjujemo različita mišljenja?

Svako dobro ti želim i da zgrada Narodne biblioteke zasija u novom-starom sjaju jednog dana.
 
Не него ти не схваташ како ствари ферцерају, не говорим само о надокнади штете, него било ком контексту, назови га како хоћеш, "заједнички пројекат" нити су они заинтересовани за то, нити би било у реду према нашој жртви да се то потенцира.

Поменуо си заједничка гробља, она из Првог светског рата су уређена, имаш добру књигу о томе Бранка Богдановића, "Записано у камену" (где је нпр. констатовано да се чувени "споменик који је Макензен Србима подигао у Кошутњаку" нигде не помиње до уређења немачког гробља од стране Краљевине Југославије пред Други светски рат), а војсци која је направила оно што јесте у Другом се споменици не подижу. Евентуално могу у тишини да их пронађу и врате одакле су и дошли.

Што се тиче наредби о масовним стрељањима, оне су познате и нама и њима, тако да ту никаквих тајни нема, а и да се на то нешто укаже, то за њих у овом тренутку није релевантно, што се показало баш на примеру Пољске и Грчке које су недавно тражиле некакву надокнаду и добиле - ништа.
На нама је да стратишта достојно обележимо, сећање на своје жртве чувамо и њихов злочин никада не заборавимо и са њима упознамо домаћу и светску јавност..

Нема потребе за гушењем теме, слажем се.

Свако добро.
 
Poslednja izmena:
1706882520-narodna-biblioteka-memorijalni-park-boris-podreka-kosancicev-venac-beoinfo.jpg
Нешто гледам овај Подреким рендер. Ако склонимо у стрну што су пропорције људи наспрам простора погрешне, мислим да би остављање рупе на том месту само направило смећарник. На крају је најбоље обновити библиотеку и нправити у оквиру ње музеј
 
1706882520-narodna-biblioteka-memorijalni-park-boris-podreka-kosancicev-venac-beoinfo.jpg
Нешто гледам овај Подреким рендер. Ако склонимо у стрну што су пропорције људи наспрам простора погрешне, мислим да би остављање рупе на том месту само направило смећарник. На крају је најбоље обновити библиотеку и нправити у оквиру ње музеј
Решење које је помињано пре пар година на овој теми а које се мени много свидело јесте нека врста компромиса, где би се обновила само фасада да кажемо и била зид око локалитета (нешто као Шпанска кућа, само наменски и одрживо урађено) а да унутра остане оваква презентација локалитета. Па посетиоци "уђу" у зграду и дођу у меморијални парк као да је фасада нека врста пост-модерне ограде.

Тиме се не би "скривао" злочин реконструкцијом, остале би презентовани и археолошки остаци, било би заштићено од графита, урина и смећа и остварила би се дубока симболика да је сржни губитак у виду уништених књига ненадокнадив и да остаје гола рана чак и када се површински чини да је све као пре

Оригинално сам и ја био за пуну реконструкцију и музеј али ми је то променило мишљење и сада подржавам такво решење
 
Жесток промашај и деградација урбаног ткива. Искрено, боље да остану приземне куће по Старом граду него да се овако нарушава главна визура града.
 
Da li ovaj deo temelja kuce koja se rekonstruiše pripada porusenoj zgradi biblioteke? Koliko znam, tu je pre rata bila još jedna kuca, sličan ovoj, ali nisam siguran da li sa te ili je bila sa suprotne strane. Ako pripada biblioteci, da li je dozvoljeno da se tu izvode radovi bez arheološkog ispitivanja?

F4A395AE-C53A-476D-819B-33BE402D8D8D.jpeg
 
Detaljna arheološka istraživanja na mestu zgrade NB su rađena 1970-tih, toliko temeljno da su došli do - ostataka iz rimskog perioda.
 
Као што су дозволили и друге накарадне објекте, вила-бункер и ону медиокритетску зграду до зграде у Карађорђевој која је два пута горела.
 
Vrh