Šta je novo?

Косанчићев венац - ревитализација

Svako ko prica istinu je ustasa? Zanimljivo.
Не, усташе на овом форуму су они који гузоболишу по њему без трунке познавања историје и који понављају реторику под којом су Немци, Хрвати, Мађари и остали "нормални Европљани" побили милионе људи да оправдају своју "супериорност". У реалности су ти "нормални Европљани" увек вукли комплексе за примитивним трећесветским Италијанима, Шпанцима, Грцима, Французима чију су архитектуру и уметност копирали а чије историјске успехе никад нису постигли

Dovoljno je pogledati samo na sta lice Atina, Solun, Volos, Larisa, Iraklion itd.

Gore i od Srbije ili Bugarske, u rangu Albanije. Samo neke betonjerke, staklarije i celicare, bez ikakve vrednosti i jos manje izuzetnosti.
Daleko blize bilo kojoj trecesvetskoj zabiti, nego iole normalnoj evropskoj zemlji tipa Slovacke.

Бетоњерке, стакларије и челичаре су најближе оригиналном стилу што су Немци икада имали. Пре тога су само имитирали јужну Европу, понајпре Грчку, Француску и Италију (готика, класицизам, барок, сецесија итд.)



depositphotos_438987124-stock-photo-port-of-hamburg-from-above.jpg




5_Deichman_Bjorvika_LundHagem_and_Atelier_Oslo_architects-photocredit_Einar_Aslaksen_web.jpg

1_New%20housing%20in%20Bj%C3%B8rvika.jpg
 
Не, усташе на овом форуму су они који гузоболишу по њему без трунке познавања историје и који понављају реторику под којом су Немци, Хрвати, Мађари и остали "нормални Европљани" побили милионе људи да оправдају своју "супериорност".
Probaj da nadjes neku naciju (a da nije neko ostrvce ili novonastala zabit Bogu iza nogu) da nema makar jednu svinjariju u svojoj istoriji. Nema je!
Бетоњерке, стакларије и челичаре
U normalnim zemljama, NEKI gradovi su na tu foru, dakle ne svi, cak ne ni vecina.

A po vukogrebinama su maltene svi gradovi (sem mozda 2,3) na tu foru, maltene deluju kao da pre 1950-ih nisu ni postojali.
E, u tome je razlika.
 
Poslednja izmena:
Kratka setnja po Kosancicevom vencu:

Skida se ograda oko fudbalera. Fasada vise nego proscena. mogla bi da bude bilo gde (nakmanje na K. vencu...)
kv 1.jpeg


Sa druge strane dize se ograda oko ex-stare bondruk kuce do nebesa! Neprijatan susret sa timom, rekao bih inzenjera, po sistemu: sta te interesuje, i pomeri se odavde... Posle su se izvinili kao: nemamo mi sta da krijemo... Iskopano je celim gabaritom, verovatno dobija podrumske prostorije.
kv3.jpeg


I unutrasnja strana K. venca br. 7.
kv 4.jpeg
 
Pa neka bude u nivou leve zgrade, i nek ima samo jedan uvučeni sprat, videće se dva sprata od stakla koja su prozračna. Prilično neupadljivo.
 
U planu je izgradnja Narodne biblioteke na Kosančićevom Vencu. Prema nekim informacijama koje sam čuo postoji problem sa SPC da se brže krene u realizaciju ali da se planira izgradnja.
 
Pa biblioteka nije zauzima celi prostor
Do kuce koja se sad rekonstruiše bila je zgrada koja je bila zaduzbina pripadala spc
Inace na potezu od kardjordjeve i samog kosancic treba da se gradi vise objekata
Biblioteka spc ,galerija ,djumurkana ,kolo ,itd..
 
Pa biblioteka nije zauzima celi prostor
Do kuce koja se sad rekonstruiše bila je zgrada koja je bila zaduzbina pripadala spc
Inace na potezu od kardjordjeve i samog kosancic treba da se gradi vise objekata
Biblioteka spc ,galerija ,djumurkana ,kolo ,itd..
Neki problem ima sa SPC. Tako je rečeno. Videćemo.
 
Narodna biblioteka Srbije se nalazi na Vračaskom platou. Izgrađena je i tamo je useljena još 1970-tih. Na Kosančičevom vencu je bila privatna zgrada, prodata fabrici hartije Vapa, potom prodata državi da bi se u nju uselila Narodna biblioteka, umesto da se izgradi namenska i uslovna zgrada. Hajde da ne brkamo pojmove. Na KV ne može da se "izgradi Narodna boblioteka", jet namenska zgrada za nju već postoji, a na KV je u ratu stradala neuslovna zgrada u koju je Biblioteka bila useljena.
 
Narodna biblioteka Srbije se nalazi na Vračaskom platou. Izgrađena je i tamo je useljena još 1970-tih. Na Kosančičevom vencu je bila privatna zgrada, prodata fabrici hartije Vapa, potom prodata državi da bi se u nju uselila Narodna biblioteka, umesto da se izgradi namenska i uslovna zgrada. Hajde da ne brkamo pojmove. Na KV ne može da se "izgradi Narodna boblioteka", jet namenska zgrada za nju već postoji, a na KV je u ratu stradala neuslovna zgrada u koju je Biblioteka bila useljena.
Generalno slažem se sa tobom. Mislim da niko i ne razmišlja da bi se tu vraćala biblioteka i bibliotečki fond i sve ono sto ide uz njega. Od čitaonica itd... Ali sama zgrada moze biti neka ispostava biblioteke, moze jos se naći hiljadu i jedna namena. Mislim da je sve bolje od one zamišljene Podrekine memorijalne rupe. Može da se napravi odličan marketinški posao. Tražio bih od Nemaca da učestvuju u izgradnji zgrade ili projektovanju. Mislim da su čak i obećali neki novac. Zatim bih, recimo, svečano otvaranje zgrade prepustio unuci Fon Lera koji je bombardovao Beograd i uništio biblioteku. Ljudi ne zanju da je Fon Lerova unuka monahinja Srpske Pravoslavne Crkve i da živi u Srbiji. Kakav bi to spektakl mogao da se napravi. To bi bila i jedna vrsta katarze, ili pročišćenja u našim odnosima. O simbolici jednog takvog čina da ne pričam.
 
Znači, još jedan glas za objekat, vraćanje fasade, za "starobeogradski" ulični front i za kvadrate nedefinisane namene. Čuli i pročitali toliko puta.
Neka hvala. Ja hoću na tom mestu spomenik na otvorenom prostoru u skladu sa veličinom i značajem gubitka a ne kopiju stare zgrade prema fotografijama starog Beograda. Ne mora podrekin, neka se ponavlja konkurs koliko god puta treba dok se ne nađe adekvatno rešenje. Nije nam prvi propali konkurs, neće biti ni poslednji.
Niej ovo tema za špekulacije "čuo sam", "mislim da su.. " is sl. Ovo su ozbiljne stvari sa dugoročnim efektom na mentalno zdravlje nacije. Da li ćemo da adekvatno obeležimo taj gubitak ili ćemo da sa bavimo marketingom, turizmom i "spektaklima".

I da, zvao se - Aleksandar Ler.
Bez "fon".
 
Znači, još jedan glas za objekat, vraćanje fasade, za "starobeogradski" ulični front i za kvadrate nedefinisane namene. Čuli i pročitali toliko puta.
Neka hvala. Ja hoću na tom mestu spomenik na otvorenom prostoru u skladu sa veličinom i značajem gubitka a ne kopiju stare zgrade prema fotografijama starog Beograda. Ne mora podrekin, neka se ponavlja konkurs koliko god puta treba dok se ne nađe adekvatno rešenje. Nije nam prvi propali konkurs, neće biti ni poslednji.
Niej ovo tema za špekulacije "čuo sam", "mislim da su.. " is sl. Ovo su ozbiljne stvari sa dugoročnim efektom na mentalno zdravlje nacije. Da li ćemo da adekvatno obeležimo taj gubitak ili ćemo da sa bavimo marketingom, turizmom i "spektaklima".

I da, zvao se - Aleksandar Ler.
Bez "fon".
Ako bismo postavljali svuda spomenike gde se sta srusilo u ratu ili bombardovanju, mislim da bi Beograd više ličio na groblje koliko je razaranja bilo. Ja sam za to da se uvek napravi kao sto je bilo ili još lepše, naravno sa jasnom porukom da je zgrada unistena u bombardovanju. To je jedini način da pokazemo da nas zlo nije pobedilo. Što se tiče fon Lera.

Biografija[uredi | uredi kod]​

Aleksandar fon Ler sa nadimkom Saša (Sascha) je rođen 20. maja 1885. u Turnu Severinu (danas Rumunija). Po ocu je bio Nemac, a po majci pravoslavan. Odlično je govorio ruski, srpskohrvatski, rumunski i mađarski jezik. Srednju školu pohađao je u Pančevu.[1]
 
Poslednja izmena:
Imaš veoma površan pristup ovoj temi.
Preporučujem ti da pročitaš knjigu "Kuća nesagorivih reči" .
pa da saznaš malo više o tom "objektu".
da ti se stomak prevrne, kako su se država i društvo odnosili prema Narodnoj biblioteci.

I prepostavljam da si citirao Wiki SH članak (nisi postavio link) a u samom tom članku se čovek zove i Ler i fon Ler... toliko o našoj Vikipediji, mnoge je ljude dovela u zabludu, pa i neke ozbiljne autore.
51OufI83JOL.jpg

Nije svaki nemački general bio "fon" i treba čitati više izvora...
Veruj nekome ko je nešto duže u priči.
 
Imaš veoma površan pristup ovoj temi.
Preporučujem ti da pročitaš knjigu "Kuća nesagorivih reči" .
pa da saznaš malo više o tom "objektu".
da ti se stomak prevrne, kako su se država i društvo odnosili prema Narodnoj biblioteci.

I prepostavljam da si citirao Wiki SH članak (nisi postavio link) a u samom tom članku se čovek zove i Ler i fon Ler... toliko o našoj Vikipediji, mnoge je ljude dovela u zabludu, pa i neke ozbiljne autore.
Pogledajte prilog 188083
Nije svaki nemački general bio "fon" i treba čitati više izvora...
Veruj nekome ko je nešto duže u
Ovo je moje mišljenje. Uvek bih pravio lepse nego sto je bilo ako moze. To je po meni najbolji dokaz da zlo nije pobedilo. Sto se tiče fon Lera to mi zaista nije mnogo bitno. Na dosta mesta se spominje Aleksandar fon Ler. Meni je bitnije da je njegova unuka monahinja SPC.
 
Poslednja izmena:
Ovo je moje mišljenje. Uvek bih pravio lepse nego sto je bilo ako moze. To je po meni najbolji dokaz da zlo nije pobedilo. Sto se tiče fon Lera to mi zaista nije mnogo bitno. Na mnogo mesta se spominje Aleksandar fon Ler. Meni je mnogo bitnije da je njegova unuka monahinja SPC.
Mislim da postoji i jedan Nato pilot koji je bombardovao 99 Srbiju a koji se zamonašio u SPC.
 
Ovo je moje mišljenje. Uvek bih pravio lepse nego sto je bilo ako moze. To je po meni najbolji dokaz da zlo nije pobedilo.
Upravo to nas je i dovelo do toga da nam pola grada izgleda kao favelizovana kasaba sa višespratnicama. Ništa lepše ne izgleda grad ako umesto niza kuća u jednoj ulici podignemo niz višespratnica gde svaka vodi svoju politiku a sve izgledaju kao da su nadograđivane. Ni estetski ni urbanistički ništa nije postignuto. Čak i tamo gde imamo zgrade koje izgledaju odlično, vrlo često imamo da totalno odudaraju od okruženja i da time ne dobijaju svoj puni sjaj.​
 
Upravo to nas je i dovelo do toga da nam pola grada izgleda kao favelizovana kasaba sa višespratnicama. Ništa lepše ne izgleda grad ako umesto niza kuća u jednoj ulici podignemo niz višespratnica gde svaka vodi svoju politiku a sve izgledaju kao da su nadograđivane. Ni estetski ni urbanistički ništa nije postignuto. Čak i tamo gde imamo zgrade koje izgledaju odlično, vrlo često imamo da totalno odudaraju od okruženja i da time ne dobijaju svoj puni sjaj.​
Znači ti si za to da bude nesto ruznije? Neverovatno.
 
Investitor koji poruši kuću i na njeno mesto digne višespratnicu, a infrastruktura se ništa ne menja.
 
Vrh