Šta je novo?

Косанчићев венац - ревитализација

Kada smo kod toga... evo kako ide rekonstrukcija kuce na K. vencu 7 iznutra. Dobro smo prosli, podignuto sleme za samo jedan metar. Sa Zavodom u igri - moglo je i gore. Bravo!

Pogledajte prilog 182311
Uradili su potkrovlje vrlo inteligentno, podigli su fasadni zid nekih 30cm sa ulicne strane, ali je krovna ravan zakosena malo vise, a sleme su duplirali, pa je unutra kompletno potkrovlje, koje je na dva nivoa, iskorisceno. Tako da je sa ulicne strane zgrada ostala manje vise nepromenjena, a unutra je iskoriscen prostor. Da su trazili vise, Zavod bi im dao, tako da je ovo ipak jedna uspela rekonstrukcija. Cak su i drvo ostavili ispred kuce!! Nadam se da ce sve originalne fasadne aplikacije biti ispostovane.
 
s-l1600 (1).jpg

 
Чини ми се да сам јуче видео из трамваја да су скинули скеле са ове зграде и са друге стране, ако неко буде шетао Ушћем да потврди

kosancicev-venac-21b-jpg.173934


Из даљине ми се чинила несрећно гломазно зграда али искрено се надам да нисам лепо видео и да се добро уклапа
Главна замерка ми је црно-сива комбинација. Али ово сивило се може променити, важно је да су габарити примерени локацији.
 
Добро питање. Боље да је ишла у дубину преко литице.
 
Да су ишли у дубину, у равни са околним зградама, добили би више квадрата пошто преко падине имају више етажа.
 
Да су ишли у дубину, у равни са околним зградама, добили би више квадрата пошто преко падине имају више етажа.
Ne sekiram se da su se zbunili. Pre mislim da su dosli do ivice gradjevinske parcele sa te strane ili tako nesto...
 
Чини ми се да сам јуче видео из трамваја да су скинули скеле са ове зграде и са друге стране, ако неко буде шетао Ушћем да потврди

kosancicev-venac-21b-jpg.173934


Из даљине ми се чинила несрећно гломазно зграда али искрено се надам да нисам лепо видео и да се добро уклапа
Позајмио сам слику од новог форумаша @Daguerre да илуструјем, надам се да неће замерити :)


1705620273836.png
 
Мислим да ће за неколико деценија или више, када велика већина грађана буде путовала по Европи а југобумерске архитекте одумру, Србија морати да донесе неки Лекс специјалис којим ће се порушити све ове модернистичке наказе и остварити једна честита дрезденска реконструкција и остваривање визуелне / архитектонске кохезије једног од најстаријих делова града
 
Мислим да ће за неколико деценија или више, када велика већина грађана буде путовала по Европи а југобумерске архитекте одумру, Србија морати да донесе неки Лекс специјалис којим ће се порушити све ове модернистичке наказе и остварити једна честита дрезденска реконструкција и остваривање визуелне / архитектонске кохезије једног од најстаријих делова града
Nema od toga nista, uostalom Grci, Rumuni i Bugari su fizicki deo EU vec godinama, pa i oni masovno stancuju ''jugobumerske'' skalamerije i kerefeke.
Razlog: evropska arhitektura im je strana, jer i sami podsvesno znaju da organski, duhovno, kulturno i mentalno nisu deo evropske civilizacije, niti ce biti.

detail-view-of-the-modern-building-of-the-union-of-romanian-architects-in-downtown-bucharest-romania-2020-2GBM8TH.jpg
 
Мислим да ће за неколико деценија или више, када велика већина грађана буде путовала по Европи а југобумерске архитекте одумру, Србија морати да донесе неки Лекс специјалис којим ће се порушити све ове модернистичке наказе и остварити једна честита дрезденска реконструкција и остваривање визуелне / архитектонске кохезије једног од најстаријих делова града
Nisam siguran da ce se to ikada desiti. Ali nije to problem. Uvek su se gradili (i gradice se) nove zgrade u starim gradskim jezgrima, verujem da je i tridesetih godina bio šok kada su arhitekte krenuli da rade modernisticke objekte, pa i tu na K. vencu. Ali to je bila kvalitetna arhitektura, joja je pratila tadasnje trendove u svetu i vremenom je "srasla" sa okolinom i postale svedok nekog drugog vremena i stila u arhitekturi. Problem je sto je ovo s**nje od arhiteture i kao takva, ova zgrada, nikada nece moci da se stopi, prilagodi ili poboljsa okolinu. Na kraju, postoje institucije za to, valjda je Zavod za zastitu stvoren da zastiti postojece i usmeri novogradnju u takvim celinama. Dobro znam, na ovom forumu je to vec receno toliko puta da su oba Zavoda prakticno produzena ruke vlasti i ocigledno rade za/sa investititorima. Ali ipak, tesko mi je da shvatim, da tamo nema ljudi, arhitekata od integriteta da kazu - e ovo ne moze! Bar na Kosancicevom vencu, ako ne u celom gradu... Zato sam i skeptican da ce se to ikada promeniti, verujem da ce samo biti jos gore.
 
Мислим да ће за неколико деценија или више, када велика већина грађана буде путовала по Европи а југобумерске архитекте одумру, Србија морати да донесе неки Лекс специјалис којим ће се порушити све ове модернистичке наказе и остварити једна честита дрезденска реконструкција и остваривање визуелне / архитектонске кохезије једног од најстаријих делова града
Дрезденска реконструкција је тешки крш. Био у Дрездену пар дана. Обновљени центар изгледа као кулисе. Шарене зградице , коњићи, изађеш иза ћошка видиш блок типа телевизорка. Цео град је сив и суморан. После 6 као да је полицијски час.
 
Nema od toga nista, uostalom Grci, Rumuni i Bugari su fizicki deo EU vec godinama, pa i oni masovno stancuju ''jugobumerske'' skalamerije i kerefeke.
Razlog: evropska arhitektura im je strana, jer i sami podsvesno znaju da organski, duhovno, kulturno i mentalno nisu deo evropske civilizacije, niti ce biti.

detail-view-of-the-modern-building-of-the-union-of-romanian-architects-in-downtown-bucharest-romania-2020-2GBM8TH.jpg
А по чему је то савремена архитектура ЕУ из последњих 70 година за дивљење. Ко иде туристички у било који европски град због савремених зграда?
 
Nema od toga nista, uostalom Grci, Rumuni i Bugari su fizicki deo EU vec godinama, pa i oni masovno stancuju ''jugobumerske'' skalamerije i kerefeke.
Razlog: evropska arhitektura im je strana, jer i sami podsvesno znaju da organski, duhovno, kulturno i mentalno nisu deo evropske civilizacije, niti ce biti.

detail-view-of-the-modern-building-of-the-union-of-romanian-architects-in-downtown-bucharest-romania-2020-2GBM8TH.jpg

Немам ни снаге ни воље за дискусију са овом презаморном усташком реториком али ми је ово омиљено:

evropska arhitektura im je strana, jer i sami podsvesno znaju da organski, duhovno, kulturno i mentalno nisu deo evropske civilizacije, niti ce biti.

Грци. Грцима је "европска" архитектура која последњих 500 година опонаша грчку, страна.

Још мало ће испасти да је Акропољ имитација аустријског парламента:

13021.jpg
 
А по чему је то савремена архитектура ЕУ из последњих 70 година за дивљење
U ''poslednjih 70 godina'' spada i ono sto su obnovili Poljaci, Cesi, Madjari, Nemci itd. a sto u Srbiji ne bi ni pipnuli, cak ni da je obnova dzabe.
 
Poslednja izmena:
презаморном усташком реториком
Svako ko prica istinu je ustasa? Zanimljivo.
Грци. Грцима је "европска" архитектура која последњих 500 година опонаша грчку, страна.
Dovoljno je pogledati samo na sta lice Atina, Solun, Volos, Larisa, Iraklion itd.

Gore i od Srbije ili Bugarske, u rangu Albanije. Samo neke betonjerke, staklarije i celicare, bez ikakve vrednosti i jos manje izuzetnosti.
Daleko blize bilo kojoj trecesvetskoj zabiti, nego iole normalnoj evropskoj zemlji tipa Slovacke.

compact-and-ugly-houses-in-athens-AN5H0C.jpg
 
Poslednja izmena:
Дрезденска реконструкција је тешки крш. Био у Дрездену пар дана. Обновљени центар изгледа као кулисе. Шарене зградице , коњићи, изађеш иза ћошка видиш блок типа телевизорка. Цео град је сив и суморан. После 6 као да је полицијски час.
Dabome, treba da treste bitovi sa splavova do 5-6 ujutru i da sve vrvi po ulicama i to u po noci, kao u nekom bliskoistocnom raju na koje se loze Abu Cirjakos i slicni neprijatelji svakog reda i civilizacije.
 
Vrh