Šta je novo?

Косанчићев венац - ревитализација

Ovaj vodopad koketira sa kicom i to je jasno. Ali isto mislim da bi bio dobra atrakcija, jer bi imali dasak prirode pored onog grozbog saobracaja na Brankovom. Pritom bi i zvuk vodopada malo ublazio buku sa mosta.

Tehnicki je ovo sve izvodljivo za pristojne pare. Samo dobre pumpe koje dobro i snazno vuku tu istu vodu u krug :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=664825#p664825:38dpatat je napisao(la):
Zuma » Нед Сеп 29, 2019 6:08 am[/url]":38dpatat]Mala šala ... mada ustvari ozbiljna šala, ako se to tako sme reći. Ustvari, potsetnik na dugu diskusiju i razradu te ideje koju smo imali u drugoj temi pre dve godine. Sad je pravo vreme da se na to potsetimo jer se spremaju da sređuju baš taj prostor. Pa makar samo da se ne upropasti budući potencijal da se tako nešto uradi kasnije. Priča počinje od ove poruke:

http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic. ... 91#p494691

i ide dalje nekoliko sledećih strana. Beobild je nažalost pojeo puno slika. Evo ponovo samo par važnijih.

Ideja mi je bila da se napravi veštački potok od benzinske stanice do reke. Svuda postoji potrebni pad terena, prolazi se kroz park Nesvrstanih, a pored malih stepnice bi taj potok mogao da pravi i pravi vodopad u neku vrstu bujne bašte ispod mosta, pa zatim dalje, ako treba i ispod stakla na prolazima, i sve do Save gde bi pravila novi vodopad u reku. Izgledalo bi fantastično.

file.php


0b2a53492eececf499cf36b8ee82ea48.jpg


Pogledajte i druge primere potoka u ovoj poruci

http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic. ... 82#p495082

Ovo je zaista sjajno!

Potok od Fruškogorske sa vodopadom kod mosta - neverovatno dobra ideja! Ne bih širio to dalje sa tokom prema Savi jer postaje komplikovano zbog jakih saobraćajnica - ovo bi bilo sasvim dovoljno.

Na ivici kiča - to da ali bih takav kič vrlo lako progutao, u odnosu na to šta se radi u blizini...
 
Не видим шта је ту кич (мада тај израз је сам по себи небитан хахахахахаха ко о томе одлучује да неће можда истућ неког урадити му батиста бомб и рендиортона :lol: :lol: ), могу и да потерају ка Сави малим аквадуктом, таман и лети да расхлади
 
Нема потребе баш да се провлачи скроз до Саве, довољно је само да се простор код степеница направи амбијентално пријатнијим.
 
Dok nek krene potok, Fruškorgorskom krenula reka, automobila doduše.

Otkad je aktivirana zona na KV a nije u Fruškogorskoj, u donjem delu parka kod Spomenika nesvrstanima je opšti javašluk i bahaćenje. Parkira se i vozi po travnjacima samo tako. Doduše, ništa što zona i par stubića ne bi moglo da reši.

 
Da se napravi nešto lepo i inovativno u našem gradu? Mora da se šališ,pa to treba održavati i čuvati,ko će da se bakće sa takvim komplikovanim stvarima kao što su otvaranje i zatvaranje ventila za vodu i čišćenje potoka od očekivanog smeća( očekujem novu Topčiderku :):):)
 
Koliki je stepen ludila i bezvlašća na kraju bi na taj potok/fontanu neko prikačio svoju kanalizaciju.

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=665796#p665796:1s964qta je napisao(la):
Zuma » 02 Oct 2019 02:25 pm[/url]":1s964qta]Nema ništa od mog potoka i vodopada. Teško je ovde očekivati nešto kreativno i različito. Počeli da glođu krečnjačku stenu u osnovi ostataka zidova. Oslobođeno je još prostora i priprema se armatura za neki beton. Nadam se da neće neki kafić da se okoristi okolnim zidovima.

Mislim da lokal ovde uopste nije losa ideja. Uglavnom su prostori pod mostovima zapusteni. Vazda u mraku i senci, magnet za ljude koji su svoj zivot prepustili stihiji toka vremena bez obala i nade.
Lokal ipak ozivljava prostor i angazuje ga. Nakon svih "Savanova" itd ovo uopste ne bi bio promasaj.
Sama ideja me podseca na Lisabon i "Pink street" (iako je tamo nadvoznjak manji ali blizu reke Tezo - poput nase Savamale):

 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=665796#p665796:3kukwbvm je napisao(la):
Zuma » Sre Okt 02, 2019 3:25 pm[/url]":3kukwbvm]Nema ništa od mog potoka i vodopada. Teško je ovde očekivati nešto kreativno i različito. Počeli da glođu krečnjačku stenu u osnovi ostataka zidova. Oslobođeno je još prostora i priprema se armatura za neki beton. Nadam se da neće neki kafić da se okoristi okolnim zidovima.
Nažalost ja mislim da je postavljanje kafića jedino rešenje koje može da dovede da taj prostor bude održavan.
 
Ne, zašto mora kafić? Dovoljno je da bude dobro osvetljeno i dobro održavano. Opasna su samo zapuštena mesta. Ovo je centar grada, obala reke, u blizini je sve puno restorana i klubova. Kad je ovde bila trava i par klupa, često sam viđao tinejdžere kako sede ispod mosta. Naravno, ako neko iz vlasti baš NEĆE da održava deo grada, onda se dešava da bude neprijatan. Ali nema ništa posebno ružno i odbojno u vezi prostora ispod mosta, naprotiv, mesto je ustvari fantastično po prostornim i vizuelnim potencijalima, na puno različitih načina.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=494969#p494969:5lihjmib je napisao(la):
Zuma » 22 Nov 2017 08:09 pm[/url]":5lihjmib]
I92A6778.jpg

1-brograd-restoran-gnezdo-1000x750_c.jpg
 
Tako je, Zumo, potencijalno fantastičan prostor!

Sam vodopad bi bio magnet za ljude i ovo mesto bi bilo puno , naročito turista zbog blizine pristaništa. Blizina mesta za izlaske, šetališta i bici staze bi bili razlog više da se ovo mesto poseti.. Njegova veličina je zapravo vrlo mala, svega 20x20 metara, do ulice i početka stepenica mosta.. U tom smislu me ono asocira na mali trg, pjacetu u mediteranskom smislu, popločanu krupnijom kockom dok bi zelenilo bilo diskretnije nego kod Zex-a zbog male veličine prostora. Uz dobru osvetljenost i diskretno prisustvo momaka u plavim kapicama i redovno čišćenje bi bilo pravi biser ovog dela grada... E sada, njihova estetika je već nešto drugo, na žalost...

Usput, pohvala za sliku osvetljenog podmostovlja, odlična je!
 
Мене и даље брине што немамо јасан план за овај простор испод моста.
 
До степеница - језеро испод водопада, напоредо са шинама ужи тротоар и травната површина са растињем, целом дужином од Црногорске улице до степеница поред водопада. Преостали део површине који повезује тротоар у Црногорској, степенице моста и степенице до водопада - поплочан мали трг.

Са степеница и тог места се указују лепе визуре према Савским пределима и трамвајском мосту - а необично је што су наткривене мостом.

Подршка водопаду је већ толика да не може да остане непримећена. Али је само ехо предлога за препород потока на Калемегдану који је дошао и у новине, али корито је и даље суво и видљиво и после 8о година.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=665796#p665796:2tijk0n9 je napisao(la):
Zuma » 02 Oct 2019 02:25 pm[/url]":2tijk0n9]Nema ništa od mog potoka i vodopada. Teško je ovde očekivati nešto kreativno i različito. Počeli da glođu krečnjačku stenu u osnovi ostataka zidova. Oslobođeno je još prostora i priprema se armatura za neki beton. Nadam se da neće neki kafić da se okoristi okolnim zidovima.

Pogledajte prilog 6
Pogledajte prilog 5
Pogledajte prilog 4
Pogledajte prilog 3
Pogledajte prilog 2
Pogledajte prilog 1

file.php

file.php

file.php

file.php

file.php

file.php

file.php


Nešto se radi, gradi se.
Projekat?
Uvid u projekat?
Tabla na gradilištu?
 
Da ovde se nesto betonira. Armature ima svuda.

Mislim da malo preterujete sa tim recicama i jezerima. Pa ko ce to da odrzava bre, pa oni ne mogu osnovno da odrzavaju a kamoli citav vestacki potok.

Vodopad bi bio sasvim dovoljan.
 
искрено ако ће већ да бетонирају то башта кафића је можда и најмање лоше решење узимајући у обзир алтернативе. Добар део башта кафића у Београду су зеленије и цветније од већине наших паркова а свакако је боље да то направе него паркинг или голу плочу која ће се у рекордном року урнисати графитима, урином и сличним дивотама карактеристичним за просторе испод надвожњака и мостова
 
Већ видим брдо смећа испод тих трибина. Жешћи промашај.
 
Vrh