Šta je novo?

Заштита шумског појаса поред ауто-пута

Ставља ће ветробране на деоницама аутопутева и магистралних путева где је сад био проблем са наносима снега од кошаве.
 
kokany":1z2uahl9 je napisao(la):
Najveći problem koji se ovde javlja je otkup zemljišta koji je neophodan za stvaranje pojasa.
Da, ali ako je projektnim planovima na tim parcelama predviđen zeleni pojas, one nemaju više toliku tržišnu vrednost.

Primera radi, drugar ima nekoliko ari njive u zoni buduće petlje Bubanj potok (kao i većina stanovnika Zuca). Pre par godina je Zuce bilo najbogatije selo u Srbiji jer su investitori popkupovali sve te privatne njive u zoni petlje po velikim cenama. Ali, avaj, po urbanističkom planu, drugar ima njivu u zelenom pojasu i ... ne vredi ništa ... nit može da je proda, niti da je koristi. Verovatno će je država otkupiti za bagatelu, jer i ta bagatela od države je bolja nego ništa.
 
samo ne bih te što su pokupovali nazvao investitori nego špekulanti.
 
Onaj koj gradi a kasnije ko odrzava put
kao sto ima obavezu da ukloni drvece i granje koje ometa korišcenje puta
mora da ima obavezu sadnje drvece

Sa zakonske strane
Na auto putevima na ivicama zelenog-zaštitnog pojasa uredno se ,,sade,, gvozdeni stubovi zaštitne ograde
al ni jedno drvce - imal li tu i jednog opravdanja za odrzavanja takve prakse

Radnici, vozila i sredstva tako i tako su angažovani uz ivicu -od kopanja rupa do održavanja istih tih ograda
ne postoji realne prepreke niti problema da duž ograde bude i drvored , čisto pomanjkanje dobre volje
 
Ево како је изгледао део који је раскчен, слике са Бинга су пре сече стабала
2014-02-06-112814-bing-m.png


Што се тиче саме локације да ли се она налази уз аутопут или иза шумског појаса није битно, међутим нема вредност само близина аутопута и града већ и чењеница да туда прође десетине хиљада аутомобила па је згодно назадити име фирме поред аутопута.
Ако је земљиште пољопривредно тек оно не би требало да има високу вредност, кладим се да нико не би ту производио храну за личне потребе јер је загађена издувним честицама.

Што се тиче самог избора садница пре сам за храст лужњак него тополу ма колико спорије растао. Мада, поред аутопута постоји и део који је пошумљен четинарима, уколико им прија то станиште и они су добра опција. У сваком случају не садити ништа инвазивно или врсте које су алергене.
 
Пала ми на памет једна утопистичка идеја. Наиме на овом делу аутопута где је шумски појас увек је мања магла него на делу крема Шиду поред кога се налазе њиве. С обзиром да је та магла била узрок много ланчаних и небројено мањих судара добро би било пошумити и тај део. Свакако пољопривредно земљиште које је уз сам аутопут није препоручвиво користити за производњу хране.
 
ево на пример како је ова парцела одвојена, не би се могло назвати шумским појасом али је ипак више од дрвореда

http://binged.it/1zJ3QOk

на овом линку се и види како се по личном нахођењу праве дивља укључења на аутупут
 
Посечено је дрвеће код Змај пумпе. Сад је отворем поглед на ружну лимену зграу Роде и оно дивље насеље поред:violina:
 
Verovatno će tu da se gradi nešto. Možda ima veze sa planiranim privatnim Domom zdravljau onoj šumi kod Dr Žorža Matea.​
 
Није то у питању @Соле. Ово што наводи @Орион је код Змај 1 бензинске станице, а приватна болница, а не дом здравља, ће се градити на углу Др. Жоржа Матеа - Марије Бурсаћ. Разлика је неких 1,3 км. На ортофото снимку сам означио на чега мисли @Орион, а и где ће бити болница. Писали смо о тој болници на подтеми о здравству. .
Имао сам чак негде у документацији и план шта би требало да буде ту код Змај 1. Кад пронађем 😎 , поставићу овде.

зелени појас код Змај-а.JPG
 
Да то је тај део. Ово је скоро преко ноћи посечено.
 
Zna li se razlog za secu sta kaze katastar cija je parcela
 
Vrh