Šta je novo?

Ваше фотографије Београда

Мало осунчаних фасада од јуче :D :D :D

113500361020546619434734.jpg



116509541020546619326731.jpg
 
Чекање на наплатној рампи не мора да буде нужно лоша ствар :D

117253481020555405790387.jpg
 
Nakon 6 punih godina, ponovo sam bio u Beogradu na dva dana.
Napravio sam dosta fotografija pa cu pokusati da pokazem jedan dio. Nadam se da nece biti previse :)

Subota, 31.10. prije podne, ulazak u Beograd i ujedno prvi put da vozim kroz Beograd. :D

Na ulazu u NBG povecan broj vozila ali saobracaj tece neometano, bez guzvi. Neprijatno me je iznenadilo saznanje da vecina vozaca mijenja saobracajne trake brzo i bez davanja zmigavca. Prvi i jedini zastoj dogodio se na silasku sa Gazele. Velika kolona u smjeru prema Sajmu. Ne znam zasto. Nisam dugo bio u toj koloni posto sam se odvojio lijevo prema Savskoj, no dok sam stajao nekoliko automobila je preslo preko pune crte i obislo me s lijeve strane. Izgleda da je to obicaj koji se tolerise.

img20151031110247.jpg


Nakon smjestaja u hotelu, prva stanica u obilaski grada...Hram Sv. Save...

sdc14575.jpg

img20151031130049.jpg


Predivno, monumentalno zdanje, na zalost jos uvijek ne uredjeno iznutra. S vanjske strane fino i prijatno (pogotovo kad nema kosave). Mozda jedino utisak kvare brojni prosjaci i prodavci "humanitarnih suvenira".

Zatim, preko Slavije, pjeske do Knez Mihajlove...

sdc14580.jpg

img20151031142306.jpg

img20151031141556.jpg


Na setalistu guzva, zivo i veselo. Lijep dan. Stice se utisak, bar po tom dijelu da je grad ziv i dinamican, ispunjen slikarima, ulicnim sviracima, stalnim i povremenim postavkama u izlozbenim prostorima, itd. Ili, sto moja zena rece poslije "Kako se ono zove ona "umjetnicka ulica""?

Nakon toga, Kalemegdan...

sdc14591.jpg

sdc14604.jpg

sdc14592.jpg

sdc14598.jpg

sdc14614.jpg


Mirnije, ali jednako zanimljivo mjesto. Drvece u jesen poprima predivne boje. Mnogo je toga za vidjeti i obici. Prvi put sam stekao utisak da je Kalemegdan zapravo dosta sadrzajan i da mu neki novi sadrzaji u stvari ni nisu neophodni. Takodje, u donjem gradu, sad mi se cini da nikakav "despotov grad" ili nesto slicno nije potrebno. Sve sto je zapravo potrebno je urediti park i ako bude mogucnosti ukloniti bulevar pa cak i prugu. (za prugu mislim da bi bilo dobro da ostane u sluzbi nekog tramvaja ili LRT. Mozda zapravo najbolje neki starinski tramvaj koji bi kruzio oko tvrdjave a sve saobracajne veze izmedju Dorcola i SA ostvarivati preko ili ispod centra - nisam siguran).

Kad smo se spustili na Savsku obalu vec je padao mrak...

sdc14617.jpg

sdc14615.jpg

sdc14626.jpg

sdc14631.jpg


Primjetio sam neki neobican brodic koji je skrenuo prema Zemunu. Vjerovatno turisticki. Pomislio sam kako bi Beogradu odgovarao rijecni autobus.
Beton Hala, djelimicno u upotrebi. Dobro ali ne dovoljno. Zapusten tunel...a mozda jednog dana u nekoj upotrebi za putnicki zeljeznicki/tramvajski saobracaj? Beogradski mostovi izgledaju lijepo osvetljeni u sumrak.

Naravno, morao sam obici i novu promenadu :D
Prvi put sam uopste prosao ispod Brankovog mosta uz obalu prema Zaricevom mostu. Na promenadi nije bilo mnogo ni pjesaka ni biciklista. Vec je padala noc a i duvao je dosta hladan vjetar. Prvo sto sam primjetio da dionica nove promenade, uzivo, nije uopste toliko dugacka. Pomislio sam "mnogo buke ni oko cega". U stvari nista spektakularno ali valjda ipak neki pomak u odnosu na ranije stanje. Ovaj lik sto se drzi za ogradu terase da ga ne oduva kosava je RioBL, tj ja :D
A posto nas je stigao umor a (ne)znajuci gdje se sta moze pojesti i gdje odmoriti a i znatizeljan da vidim omrazenu kafanu udjosmo...
i ne bi lose :)
Piza za dvoje 750din + pivo + sok, 1100 din. Piza solidna, pivo (uvijek i svugdje) odlicno. Muzika i atmosfera ugodna. Konobari pomalo nespretni. Nekoliko puta je nekom ispadala tacna i svaki put me trznulo :) Ali najvise mi se svidio pogled na Savu i njene mostove.

sdc14636.jpg

sdc14640.jpg

sdc14645.jpg

img20151031165638.jpg


Taman kad smo se spremali da krenemo zacule su se pistaljke ispred Savanove ali zbog mraka nisam nista uspio da vidim. Tek nekih 15-tak minuta kasnije kad smo izasli vidio sam par biciklista. Vjerovatno je bila veca grupa ali su se razisli. Neki od ovih koji su jos stajali govorili su engleski.

Vece smo zavrsili u Narodnom Pozoristu. Toska. Nisam znao sta znaci "treca galerija skroz desno" ali nije slutilo na dobro. Ali mogucnost da za 200din odem na operu se ne smije propustiti. U stvari iako nisam vidio pola pozornice a sjedista su bila katastrofalno ne udobna, meni je bilo zanimljivo. Iznenadilo me je sto je bilo mnogo djece i omladine na predstavi. Valjda neke skolske aktivnosti....

img20151031192040.jpg


Sutradan, jos jedan lijep dan.
Most na Adi izgleda lijepo i mocno. Pristupne saobracajnice brze i udobne. Mozda jedina zamjerka na putokaze, iz pravca bulevara prema Stenki, postoji tabla "za goste Stenke", a 100m dalje "samo za servisna vozila". To me malo zbunilo ali nekako dodjoh do parkiralista kod Stenke i nekog servisa za bicikle.

sdc14648.jpg

sdc14650.jpg

sdc14655.jpg

sdc14667.jpg


Setaliste od Ade do Gazele, pomalo zapusteno, oronulo i prljavo ali posto volim mostove meni zanimljivo. Jos kad vidim novi voz na starom mostu :D

sdc14666.jpg

sdc14662.jpg

sdc14671.jpg

sdc14672.jpg


I za kraj. Obilazak Sajma. Previse prostora a premalo vremena... Jedva sam docekao da se vratimo do Stenke, nakon beskrajno tumaranja halama i salama...Stenka izgleda oronulo, cak sam pomislio da je zatvorena. Ali na srecu radi. Bilo je i gostiju. Dobar rucak za dvoje uz zajecarsko pivo 1800 din.

img20151101113841.jpg

img20151101142855.jpg


I u sumrak...put pod noge (tockove). Dovidjenja Beograde, do nekog drugog vidjenja...

img20151101161731.jpg
 
O Rio rio,

Odlična reportaža! Nadam se da je bio lep izlet.

Ali...

Sve bi bilo u redu, da nisi pomenuo operu. Tu si se odao. Lepo je rekao Bata Stojković u balkanskom špijunu.........
 
@MilisaV
...sta cu. Nisam ni imao izbora. Stigao me umor a i kosava ledi. Nisam bio siguran da li negdje blizu ima nesto a nisam ni htio da jedem s nogu :)

@Goje
...hvala Goje. Bilo je fino. Maksimalno sto se moze obici za dva nepuna dana. Da se malo bolje obidje grad trebalo bi mi bar 7 dana koje nisam imao.
Gdje sam pogresio sa operom? Sta me je "odalo" :)
 
Šalim se ja malo više nego što treba!

Odao te je odlazak u operu, jer se oni tamo sa bine toliko deru i viču, da špijuni na miru mogu da pričaju, bez bojazni da ih neko prisluškuje - drugim rečima tamo botovi odlaze po instrukcije, a u Savanovu po picu (umesto sendviča). Doduše meni ova pica pre izgleda za dvoje dece - moja merila za kvantitet hrane ni približno nisu zadovoljena.

Vse najboljše
 
Sad ja vidim da tu nisu čista posla:

https://www.youtube.com/watch?v=8HpE2czoFyc (deo od 48:10)

evo citata (a ti se Rio slobodno prepoznaj) :)

Uveče su otišli u operu
...
Crni Ilija, išao si u pozorište?!?
DA!
E šta sve čovek mora da trpi zbog razbojnika!
...
Pitao sam se: zašto idu u pozorište? Međutim, kad je predstava počela bilo mi je jasno sve - mogli su na miru da se dogovaraju, jer se oni sa bire deru...

U pozorištu su se zadržali do kraja predstave da ne bi bili sumnjivi.

...

Ko to plaća: Ručak na vodi, večera u operi????
CIA snajka, CIA
 
:) da, cuveni Ilija Cvorovic :kk:

Ko zna, mozda je i mene pratio neki "Ilija"...a vidis napravio sam jednu gresku. Izasao sam na kraju drugog cina. Zabolila me ledja. Mora da sam bio sumnjiv :D
 
Dobrodosao u Beograd i nadam se da si se lepo proveo i stekao bolji uvid u stanje infratrukture. I nadam se da si prosao pored mostarske petlje tj ispod :p
 
Hvala Igore.
Bilo je fino ali na zalost kratko za "neki bolji uvid u infrastrukturu". Danas sam na forumu vidio temu "da li je baogradski urbanizam najgori na svetu", tako nesto i bas sam pomislio da beogradski urbanizam pa ni infrastruktura i nisu tako losi. Samo je vidljivo koliko su decenije sankcija, ekonomske krize i ratova ucinile u smislu propadanja onog sto je izgradjeno. Ali evo, cini mi se da se stvari krecu na bolje i da ce te imati jos ljepsi grad iz godine u godinu.

A sto me pitas za mostar? Prosao sam. Jel me to zezas za ono moje "tramvaj kroz mostar"?
Ma vidjeces, buducnost ce pokazati da sam ja bio veliki vizionar :D
 
Aha za onu opciju tramvaja kod mostara :p

Sledeci put kada budes dolazio, ako budes imao vremena i pre svega ako si raspolozen mozemo napraviti mali beobuild okup forumasa.
 
Naravno! To je dobra ideja. Bilo bi fino da se forumasi okupljaju, makar jednom godisnje. Nadam se da sad nece opet proci 6 godina do mog sljedeceg dolaska :)
 
Izgleda da nisam jedini koji je danas fotografisao nebo iznad Beograda :D

IMAG0579_zpsmzlnzxcd.jpg


IMAG0580_zps9cgtcg1l.jpg


IMAG0581_zpsu2ksls47.jpg


IMAG0582_zpsjedonhtr.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=360968#p360968:3ivrayfu je napisao(la):
Beki » 03 Dec 2015 03:54 pm[/url]":3ivrayfu]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=360690#p360690:3ivrayfu je napisao(la):
Kokos » Uto Dec 01, 2015 2:56 pm[/url]":3ivrayfu]Tumblr profil za veoma zanimljivim slikama raznih krajeva Beograda

http://nikadfoto.tumblr.com/
Sjajno!

Slike i kadrovi su bas lepi.
Cini mi se kao da nisu uradjene sa digitalnim fotoaparatom.
 
Vrh