Šta je novo?

BIGZ (БИГЗ)

@sasa901

Kolega, popusti malo! Najjače droge koje su u opticaju kod nas su primitivizam, prostota, bahatost, zatucanost, i da ne nabrajam u nedogled... Ti izgleda koristiš sanjarenje :)
 
bez snova nema jave :) a samo sam pitao dal od tih prostorija mogu da nastanu stanovi :)
 
Teorijski sve bi moglo. Ali mislim da takva zgrada nije za stanovanje, pre je zamišljam kao ultra-mega-kul centar za kulturu i umetnost... Pusti snovi moji!
 
mozda pre neki muzej mada ne znam dal bi imali da popunimo toliku zgradu :) a meni je palo napamet stanovi zbog opste poznate cinjece da stanova u bg fali pa reko da se iskoristi to :) em je zgrada na dobom mestu em atraktivna em prazna :) em mi se cini da je jeftinije od granje nove zgrade samo prenamena ove velike
 
Zgrada nije prazna u dobrom djelu se jos nalaze masine stampaju halo oglase recimo a i svoje knjige bili su na sajmu
 
aha to je dobra info ja sam mislio da si skroz pukli :) ako je tako onda je to super
 
2h397iw.jpg
 
Hvala, taman sam hteo Zumu da pitam kako je uređena unutrašnost...

Plafoni su očekivano visoki.
Koliko su visoki u odnosu na prozore, da li nekim budućim uređenjem može da se spusti tavanica i ugradi HVAC i ostale instalacije po spratovima?
 
Ova poruka je, sa nekoliko izmena u par poslednjih komentara, prebačena iz teme "Stari mlin":

--------

Pošto većina verovatno nije imala puno prilika da se muva unaokolo i detaljno zagleda zgradu BIGZa, napravio sam zbirku fotografija. Nadam se da će ovako postati očiglednije koliko je ova zgrada vredna i dobro zamišljena, a onda i kolika je šteta napravljena time što se zaklanja bilo koji njen deo.

Orjentisana je tako da se neposredno pre zalaska Sunca sva presijava. Ovo se bez problema vidi, a i vrlo upečatljivo izgleda, čak i sa druge strane Save ...

IMG_3336_resize.jpg


Na sledećim fotografijma pogledajte ovu fantastičnu igru pravouganih masa sa ponekim kružnim akcentom.

IMG_3341_resize.jpg

IMG_3342_resize.jpg


Što se više približavamo isti geometrijski motivi koji su definisali oblik velikih masa se sada ponovo pojavljuju, u nizu manjih struktura, ponekad za nijansu drugačiji ili različito orjentisani.

IMG_3346_resize.jpg

IMG_3347_resize.jpg


Pogledajte sada gde se sve pojavljuju polukrugovi, i kako su fenomenalno nastavljeni od krova naniže, upravo tamo gde bi se najmanje očekivali, na ivici zgrade. Ivica tako uopšte nije ivica, nego četvrtina kruga, sve zajedno sa prozorima koji se ne prekidaju nego jednostavno savijaju oko nepostojeće "ivice" zgrade. Desno gore, ovo sa "prorezima", je valjda predstava i same štamparske mašine.

IMG_3350_resize.jpg


Pogled u desno, i ponovo igra sa, opet različitim, kvadratnim oblicima velikih masa. Ali ovde je zanimljiva i vertikalna traka svetlarnika.

IMG_3353_resize.jpg


Ispunjen je malim kvadratima, unutar kojih je 16 potpuno istih, manjih kvadrata (isti je odnos debljine okvira i veličine kvadratne površine i za veće i za manje kvadrate). Ovo bi trebalo da sugeriše olovna slova u štamparskom slogu, složena za štampanje. Kvadrati olovnih slova se tako uvek vide, bez obzira da li ste blizu ili daleko. Jedino što ih vidite više ili manje :) Ovaj motiv se ponavlja po celoj zgradi.

IMG_3352_resize.jpg


Pogled sa druge strane koja je takođe veoma zanimljiva, a sada i delom zaklonjena (pokušao sam da nađem uglove gde se to manje primećuje). Nešto što izgleda kao milion malih pravouganika ili vertikalnih traka se mračno presijava naspram osvetljenog zapadnog neba posle zalaska Sunca. Inače, refleksije su, u zavisnosti od položaja Sunca ili boje oblaka, uvek drugačije (Zato što ima i krivih površina i ogromno mnoštvo pojedinačnih, ali različitih oblika napravljenih od stakla). Zamislite kako bi izgledalo da se sve ovo sredi i renovira. Klik za nešto veću rezoliciju.

IMG_3224c_resize.jpg


I kad se gleda sa druge strane, ponovo imamo vrlo zanimljivu, i potpuno različitu, igru velikih kvadratnih masa pri vrhu.

IMG_3468_resize.jpg

IMG_3480_resize.jpg


To je izgledalo ovako. Da se sredi, ofarba, zamene stakla, i da nema ovog čuda koje će se pojaviti ispred, ovo bi fenomenlano izgledalo iz pravca centra grada i auto puta. A vidi se čak i sa reke.

IMG_7123_resize.jpg


Ali je sa pozicija kojima se kreću pešaci nažalost ostalo vidljivo samo ovo jadno parče. Još kad se hotelu doda velika i neprekidna površina obojenog stakla ... Nista od dinamike, masa, prostornosti i utiska koje je Srpska "mašina za štampanje znanja" trebala da prenese.

IMG_3460_resize.jpg


A pogledajte kako upravo taj ugao ustvari dobro izgleda kad se posmatra odozdo.

IMG_3399_resize.jpg


Na krovu postoji velika terasa i čak čitavo šetalište sa "uličnim" osvetljenjem ...

IMG_3471_resize.jpg

IMG_3476_resize.jpg


E sad, kad se uđe u zgradu, utisak je na mene najpre ostavilo fascinantno stepenište. Potpuno u staklu. Nešto što liči na milione komada pravogaonih staklića se bez ikakvog prekida pruža od dna do vrha. Ponovo štamparski slog, ako ste ga slučajno zaboravili posle razgovora sa portirom. Pod ne ide do stakla nego se završava pre njega, ostavljajući zanimljivu i VRLO duboku rupu, dok rukohvat ostaje neprekidan i elegantno zaobilazi stubove. Obilje svetlosti. Ujutro, kad se rađa Sunce, mora da je spektakularno. Svaka čast.

IMG_3503_resize.jpg

IMG_3505_resize.jpg

IMG_3506_resize.jpg


Pogled kroz razbijeni prozor, na stepenište sa druge strane. Levo su kvadrati, desno su pravougaonici.

IMG_3395_resize.jpg


Pogled sa krova. Spoljašnja strana stepeništa sa koga su slike.

IMG_3535_resize.jpg


Unutrašnjost je vrlo zanimljivo ukrašena. Puno alternativaca :D

IMG_3616_resize.jpg

IMG_3619_resize.jpg

IMG_3618_resize.jpg


Ulaz u kafić na krovu.

IMG_3507_resize.jpg


Najbolja terasa u gradu.

IMG_3545_resize.jpg


A ovo je, koliko sam uspeo da shvatim, zadnji, polukružni deo korica knjige. izgleda spektakularno.

IMG_3546_resize.jpg

IMG_3582_resize.jpg


Kafić sa najboljim pogledom u gradu.

IMG_3587_resize.jpg

IMG_3611_resize.jpg


Desno horizontalni pravougaonici, levo kvadrati unutar drugih kvadrata, na valjku :)

IMG_3597_resize.jpg

IMG_3585_resize.jpg


A ovo je stvarno nešto posebno. Betonska lajsna koja drži staklo ima ISTI polukružni finiš kao i spoljačnji oblik ove polovine valjka, tj "zadnje strane knjige", u kome se nalazi!

IMG_3599_resize.jpg


Kad čovek silazi niz poslednje stepenice i napušta zgradu ponovo mu postaje očigledno u kolikoj je meri ovde vođeno računa o svakom sitnom detalju. Stakla na izlaznim vratima svojim oblikom predstavlaju u visoko stilizovanom i krajnje redukovanom obliku maltene čitavu zgradu BIGZa. Za to je sasvim dovoljno ponoviti osnovne motive: Tri vertikalno podeljena kruga iznad, i pravougaona grupa kvadrata unutar kvadrata. Za asocijaciju i formiranje mentalne slike ništa više nije ni potrebno. Savršeno!

IMG_3621_resize.jpg


Spoljašnji deo: stubovi, prozori, stare lampe i način na koji se nadstrešnica ulaza probija kroz stubove.

IMG_3498_resize.jpg


A ovako se ljudi uvode u zgradu. Da odmah znaju gde ulaze.

IMG_3357_resize.jpg

IMG_3359_resize.jpg

IMG_3398_resize.jpg


Šta se još može reći o "važnom Hotelu", njegovoj poziciji, i onima koji su to odobrili? Ništa. Ovo imamo, ili smo mogli imati, pa vi uporedite.
 
Tek sam sad shvatio šta se to vidi kroz donja kvadratna stakla ulaza. I ulaz i čitava povišena platforma izvan zgrade je takođe popločana kvadratima. Ovaj put su to žute emajlirane pločice. I to male, sa jasnim ivičnim žlje*******om, da bi njihov kvadratni oblik bio uočljiviji. To je onda već drugi nivo kvadrata unutar kvadrata!

IMG_3621_resize.jpg
 
Drzstamparijauizgradnji557wm.jpg

Miloš Jurišić fotografije izgradnje Državne štamparije sa fpz
 
sasa901":2vylohj4 je napisao(la):
steta sto tako lepa zgrada se ne proda nekome nego sluzi za narkomanske klubove :)
Ја сам био пар пута у рок клубу, који се налази у згради БИГЗ-а и нисам видео наркомане, наркомане ћеш пре наћи на сплаву.
 
A zasto drzava Srbija, koja kako sam cuo nema dovoljno prostora za svoje sluzbe, agencije i slicno, ne renovira svoju imovinu, u ovom slucaju jednu sjajnu zgradu na sjajnoj lokaciji - zgradu BIGZ-a???

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
mekbejn":1ma1jix3 je napisao(la):
Ako me sećanje ne vara, MPC je vlasnik ove zgrade?

A ha, izvinjavam se, propustio sam da je `odradjena` privatizacija... :roll:
 
Kupio je frmu ali ne i zgradu na kojoj ima samo pravo koriscenja koliko puta treba ponoviti takodje nije kupio ni zemljiste jer ono nije bilo predmet transakcije , zato covjek i nista ne radi A drzava ima za svoje potrebe ,zgradu generalstaba. zgradu agrobanke , zgradu privredne banke ,i ostalih porpalih banaka
 
:?: :-o
Zar to vazi i za objekat ???
Mislio sam da se to odnosi samo na zemljiste?!

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
Pa koliko sam ja uspjeo da saznam od pojedinih radnika bigza i ljudi koji su zakpljivali prostor ,kupac je kupio samo firmu a zgrada je od starta bila u vlasnistvu drzave dok je Preduzece BEOGRADSKI graficki zavod bio samo korisnik iste i nista vise ,imali su neku druge zgrade u svom vlasnistvu.
Jer zgrada je prije rata podignuta kao drzavna stamparija u drzavnom vlasnistvu ,tako da nije bilo promejne vlasnickih odnosa kad su dosli crveni ,oni su samo promejnili naziv firme
Probacu da seznam jos detalja
 
Ne znam da li si primetio ali obični radnici 'uvek sve znaju' a u stvarnosti pojma nemaju. Zgrada je u vlasništvu bigz-a a to možeš proveriti i na http://katastar.rgz.gov.rs
 
welcome.png


meni ovo pokazuje pa molimte da das konkretan link , a kakv smo bannistan nebi me cudilo da mozes da se uknjizis na drzavnu imovinu da se nesto smulja nebi bilo cak ni prvi put :)
 
Iz nekog razloga mora ovako - http://katastar.rgz.gov.rs/KnWebPublic/ ... ccess.aspx

Odabereš opštinu Савски венац i ulicu Булевар војводе Мишића 17

Ništa se to ne razlikuje od bilo kog drugog privatizovanog preduzeća. Nekretnine su se vodile na ime društvenih ili državnih preduzeća i kao takve su prodate.

Moja pretpostavka zašto bigz nije renoviran(primeti da je pretpostavka a ne tvrdnja) je zato što se (pravi)vlasnik malo zaleteo sa investicijama a desila se kriza pa mu tako sad prazni i nedovršeni stoje 3 lista duvana, kalemegdanski central park i ko zna koje još lokacije. Čuo sam i da je bigz bio bukvalno na ivici da se vrati državi zbog neispunjavanja ugovora a kamoli da se priča o nekim investicijama.
 
Vrh