Šta je novo?

Život gradova - inteligentno planiranje i/ili "ono drugo"

BadMan

Intermediate
Učlanjen(a)
16.06.2010.
Poruke
438
Pohvaljen
119
Na inicijativu Ministarstva prostora u Muzeju istorije Jugoslavije će, u sredu 27. juna 2012, biti održan program pod zajedničkim nazivom “Urbanized”:

18:00 vođenje kroz izložbu “Nedovršene modernizacije”
19:30 projekcija filma “Urbanized”, reditelj i producent Gari Hustvit (Gary Hustwit), SAD, 2011. god, 85 min
21:00 diskusija o izložbi i filmu + koktel


Program za koji vredi izaći iz sobe (makar i rashlađene), sesti na bicikl ili sačekati javni prevoz (čistije i zdravije od vožnje automobilom!), dovesti se kroz gradsku gužvu do Botićeve!

Urbanized_Poster.jpg


Urbanized” je dugometražni dokumentarni film koji preispituje strategije urbanog planiranja i postavlja pitanje "Kome je dopušteno da oblikuje naše gradove, i na koje sve načine se to radi?". U filmu se pojavljuju neki od vodećih svetskih arhitekata, urbanista, političara, graditelja, sociologa.

“Urbanized” prikazuje veliki raspon urbanističkih projekata širom sveta - od malih građanskih akcija i protesta do velikih državnih projekata koji utiču na uslove života u gradovima. U filmu su Pariz, Njujork, slamovi Mumbaja, plaže Rio de Žaneira, biciklističke staze u Bogoti, šetališta u predgrađima Kejp Tauna, novi projekti socijalnog stanovanja koji treba da zamene neformalna naselja u Santjagu u Čileu.
Film otvara pitanja zanemarena u javnoti - organizacija stanovanja, mobilnost stanovnika, dostupnost javnog prostora, uticaj privrednog razvoja i politike na zaštitu okoline samo su neka od njih. Time "Urbanized", na svoj način, daje podsticaj za diskusiju o budućnosti gradova koja se tiče svih stanovnika planete.
Kako u ovom trenutku više od polovine svetske populacije živi u nekoj vrsti urbanog područja, a projekcije su da će 75% svetske populacije do 2050. godine živeti u “gradovima” pravo je vreme za ovakav film!

“Urbanized” je treći deo trilogije reditelja Garija Hustvita (Gary Hustwit), prethode mu filmovi “Helvetica” i “Objectified”.
U filmu se govore engleski / španski / nemački / portugalski. Emituje sa engleskim titlovima.


Izložba “Nedovršene modernizacije” - fotografije, video snimci, makete građevina i 'novih' gradova (Novog Beograda, Nove Gorice, Novog Zagreba), strip o nevoljama stanovnika Kaluđerice; izvoz jugoslovenske arhitekture u nesvrstane zemlje; rad japanskih, poljskih, švajcarskih i grčkih urbanista i arhitekata na obnovi Skoplja nakon zemljotresa 1963; enterijeri zgrada - od Saveznog izvršnog veća u Beogradu, do Hotela Libertas u Dubrovniku; letovališta na jadranskoj obali; avangardni projekti koji su pomerali granice arhitekture; ekskluzivni intervjui sa najpoznatijim arhitektama iz SFRJ.

Izložba “Nedovršene modernizacije” predstavlja najznačajnije arhitektonske projekte i velike urbanističke planove koji su obeležili razdoblje jugoslovenskog socijalističkog društva. Kroz stučne analize i atraktivan vizuelni materijal izložba odgovara na pitanja kako se gradila socijalistička Jugoslavija i ko su bili njeni graditelji. Analizira se kakav su odnos prema novim gradovima imali njihovi stanovnici i posetioci, i koja je sudbina ove arhitekture posle nestanka socijalizma i raspada Jugoslavije.
Kustosi izložbe: Maroje Mrduljaš i Vladimir Kulić

Organizator izložbe je Društvo arhitekata Beograda, u saradnji sa Muzejom istorije Jugoslavije, Udruženjem hrvatskih arhitekata, Oris-kućom arhitekture (Zagreb), Muzejom za arhitekturu i dizajn (Ljubljana), Umetničkom galerijom Maribor (Maribor) i Koalicijom za održivi razvoj (Skoplje).
 
Ovo valjda spada u "inteligentno planiranje" ili "ono drugo".
Pratio sam forum Dr Ivan Ribar, socijalno neprofitno naselje, nisam im bas poverovao u pricu da im neko izmedju zbijenih zgrada moze postaviti kosarkaski teren sa tribinama, bilo mi je stvarno smesno, ali ugledah sveze postavljenu sliku...

Neverica traje i dalje...

Koliko mislite da je ovim ljudima vec unapred unisten zivot na neki nacin, u nastavku je i teren za odbojku i ne znam sta jos, ja jos ne verujem, iako vidim...

ivanribar.jpg
 
Jos da stave metalnu ogradu i metalne mrezice i eto geta iz Bruklina,pravi primer humanog planiranja blokova.
 
Stanovi koji su "socijalni" u svakom smislu. Užas.
 
šta ima loše u tome što će neko gledati decu kako se loptaju?
 
kad sam živeo na miljakovcu imali smo teren iza zgrade.....


doduše bio je malo udaljeniji od zgrade i to dobrih 20-tak metara, ali svejedno nikom taj teren nije smetao....
 
MilisaV":mllyxvll je napisao(la):
doduše bio je malo udaljeniji od zgrade i to dobrih 20-tak metara

Svuda gde sam stanovao cuje se graja dece, igra, meni to ne smeta. Ovde je sve betonirano, izmedju zgrada, da li shvatas koliki je to odjek, kolika ce tu biti temperatura sada, stavili su i tribine. Da li si ti ikada igde u Beogradu video nesto ovako? Tribinu ispod samog prozora? Nema 2m, 10m, 20m, nego pogledas kroz prozor i ispod je tribina. Ne treba niko ni da tapka loptom, dovoljno je da se manje drustvance tu skupi kasno uvece i caska i smeje se uz pivce da niko zivi tu ne zaspi.

Ovo mi deluje kao pokusaj da se napravi nesto slicno kao u onom grckom teatru gde lik u sredini teatra pali sibicu, a ti je cujes na samom vrhu.

Sve u zivotu ima neki prag tolerancije, neku meru. Ovo nema apsolutno nikakvu meru.
Pa malo dete nigde neces moci da pustis ispred zgrade, u nastavku je odbojkaski teren. Samo da mislis sa koje strane ce lopta da ga opali. Ispred same zgrade se prave ljuljaske da vidis dete koje je malo, mator konj moze da ide da se igra gde god zeli, nema sta da ga gledas kako basketa.
 
Ja sad živim u zgradi gde mi je tačno ispred terase park sa klupicama. I čak i u takvom okruženju (zelenilo, sitna deca sa mamama :)) je uveče vrlo problematično jer se skupe tinejdžeri i udri.
A zamisli tek ceo dan beton i lopta a onda uveče omladina po tribinama...

Nemojte da mislite da ja imam nešto protiv mladih, naprotiv, al iza sve postoji vreme i mesto. A mesto za sportski teren sa tribinama nije tačno ispod nečijeg prozora.
 
MilisaV":1mkkvzqb je napisao(la):
šta ima loše u tome što će neko gledati decu kako se loptaju?

Ljudi se uselise, i odgovorise:


siman":1mkkvzqb je napisao(la):
Postovane komsije iz I i II reda zgrada ciji stanovi gledaju na fudbalske terene i ostale razumne komsije, zbog nesnosne buke i navijanja koji do nasih stanova dopiru svakodnevno i gotovo celodnevno potrebno je naci resenje kako bi i mi mogli normalno da zivimo u svojim stanovima.

Agencija za investicije i stanovanje, Gradonacelnik i ostali referenti subjekti su vec upoznati sa ovim problemom i uveliko traze odredjeno resenje od kojih je najrazumnije da se tereni izmeste iza garaza, a ovaj nicim izazvani betonski prostor posumi.
Prema tome, da moguce je da se nas problem resi i to u najskorijem roku. Ali je potrebno da se svi dodatno angazujemo oko ovog za sve nas vaznog pitanja.
Procedura je sledeca:
- pisite na adresu Gradonacelnika, izlozite svoj problem i predlozite resenje ili vise njih,
- posaljite dopis Agenciji za investicije i stanovanje (Agencija za investicije i stanovanje, Trg Nikole Pasica br. 6)
- telefonom kontaktirajte Agenciju za investicije i stanovanje na tel. 3216197, izlozite svoj problem i predlozite resenje ili vise njih.


Izaberite neku od opcija ili sve njih i problem cemo uspeti da resimo zajednickim snagama.
Srdacan pozdrav


lela.p":1mkkvzqb je napisao(la):
Ovo je stvarno prevrsilo svaku meru. Sramota za grad Beograd i za gradsku vlast. Napravise ovaj teren izmedju zgrada gde je po prvobitnom planu trebao da bude park. Sada nema mira. Galama i buka ne mogu vise da se podnesu. Posle osmocasovnog radnog vremena dolazimo kucama ne da se odmorimo, vec da se jos vise umorimo. I to bogami debelo placamo.
Pogled savrsen. Siva zgrada, resetke i arena, sviuda beton-strasno! A resenja nema.
 
Vrh