Šta je novo?

Čije je naše Zlato

Opet isto pitanje na koje sam već dao odgovor : nemamo ni pare, ni znanje, ni organizaciju. Tako možemo da se pitamo i zašto ne znamo da pravimo mobilne telefone ili putničke avione.
Evo nap. dobio si u naslestvo zapuštenu njivu, ali na dubini od 500m je zlato, na 1.000m gas, na 1.500m nafta i na 2.000m dijamanti. Šta ti možeš sa tom njivom da uradiš? Možeš možda da posadiš žito ili kukuruz, a ne možeš ništa da izrudariš.
Kad smo kod profita država je vlasnik 37% bivšeg RTBa, pa za toliko učestvuje u dobiti.

Jedno je abnormalno kompleksan moderan proizvod tipa avion ili mobilni telefon a totalno drugo struja, nafta ili bakar/zlato. Razumem i jasno je ko dan da nikad nećemo napraviti telefon kao Samsung ili avion kao Boing. NIS i Zijin uspevaju da prave ozbiljan profit a u isto vreme EPS npr ume da za uvoz kiksne sa 1mlrd evra umesto da toliko zaradi prodajom u inostranstvu. Pogledaš ko i kako vodi EPS i sve ti je jasno.
 
Preciznosti radi: Nismo zaboravili da kopamo 37%. Zaboravili smo da upravljamo 63% ;)

Ovo je trenutno za Srbiju najbolji model zato što sprečava krađe od strane političara.
Tu postoji problem da država treba da se brani od strane većinskog vlasnika u smislu da firma ne preplaćuje opremu, usluge i td.
Inače ovako velike firme imaju proces nabavki. Svaki ozbiljan direktor sam ustrojava procedure za nabavke i kontrole nabavki jer time štiti pre svega sebe kao odgovorno lice.

SERBIA ZIJIN COPPER DOO:
1. Vlasnik Zijin (Europe) International Mining Company Limited - 63,00%
2. Vlasnik Republika Srbija - Vlada - 37,00%


Napomenuo bih da nakon utvrđivanja dobiti vlasnici odlučuju da li se ista isplaćuje ili ide u ulaganja i povećanje kapitala. Zakonom deo dobiti mora da ide u rezerve što će reći da se u javni budžet ne uplati uvek 37%.

Trebalo bi promeniti i Zakon i da za sve buduće rudnike država bude vlasnik 30%. Suvlasništvo + rudna renta + porezi + doprinosi + naknade bi bila sredstva koja idu u javni budžet ili javne fondove.
 
NIS i Zijin uspevaju da prave ozbiljan profit . .
Da, ali je tamo država manjinski vasnik.
Evo nedavno je prodat mali rudnik "Lece" u stečaju, ali koji ima po proceni pratećih 60t zlata kod proizvodnje cinka i olova. Država je sve prodala na licitaciji za 34.5 mil evra, a mogla se sama to da kupi. Znači nismo sposobni i ovako mali i profitabilni rudnik održavamo i razvijamo.

 
Ovaj put nije prodala država. Nije bilo državno vlasništvo. Prodaja je posledica stečaja vlasnika: KONCERN FARMAKOM MB ... - U STEČAJU
Tako da prodaja ovoga nema veze sa lošim upravljanjem rudnikom, nego sa lošim upravljanjem matičnim licem (vlasnikom). Rudnik radi pozitivno i ima dobit poslednjih godina.
 
Da, ali je tamo država manjinski vasnik.

Ok i to može da bude taktika, poklanjamo NIS, rudnik ili sutra EPS ali uz obavezan deo vlasništva države od 49%. Nećemo se pitati ništa u upravljanju ali delimo profit pola pola i to je slažem se mnogo bolje nego dubioza, stečaj ili šta već naši stručnjaci umeju da naprave. Stranac poklon prihvata oberučke jer ko bi odbio takav poklon. Suludo zvuči ali za nas je bolje da smo poklonili rudnik kinezima ali da smo zadržali 49% udela nego što smo ga prodali a zadržali udeo od 37%. Mnogo više para bi zaradili.
 
Ovaj put nije prodala država.
Pa, napisao sam da je rudnik prodat u stečaju, ali da je država mogla da ga otkupi, a nije. Poenta je da nije u stanju da vodi ni tako mali rudnik kao Lece.
A, prilikom prerade rude cunka i olova u koncentratu se nalaze vrlo velike količine zlata i srebra kao nuzproizvod. To je onda moglo da se prebaci u Bor na topljenje u poluge.
 
Sad malo o ceni zlata. Šta reći . . danas oko 3.125$.

1000005193.jpg
 
Nama ne znači ništa taj rast cene zlata, nijedna kolonija se nije obogatila od rasta cene svojih resursa.
 
Kolonija = njeni prirodni resursi (npr. zlato) odlaze u državu koja je kolonizator. Bukvalno se otima, ne plaća se ništa koloniji.
Uostalom, jedna od najvećih pokretačkih snaga kolonijalizma je i bila želja za otimanjem tuđih resursa.

Srbija = kompletna količina iskopanog zlata ostaje u SRB.
Plaća se po berzanskoj ceni na osnovu sveže odštampanih dinara (ta emisija novca ima pokriće u domaćem zlatu i zato ne predstavlja problem za monetarnu stabilnost, tj. nije štampanje dinara bez pokrića). Kinez npr. sat nakon uplate jedan deo dinara iskoristi za potrebe rudnika (na godišnjem nivou redovno poslovanje/investicije/održavanje opreme/istraživanja...), a deo promeni u dolar/evro i iznese iz države Srbije.

Par godina kasnije, ista količina zlata vredi više evra (grafikon gore, kao što se vidi mnogo više je porasla vrednost zlata nego što je dolar/evro izgubio na vrednosti u istom vremenskom periodu zbog inflacije).
SRB zato npr. odluči da proda te iste 4 tone koje je sveže odštampanim dinarima kupila par godina ranije. Drugim rečima, SRB može da koristi to zlato kao investiciju.
SRB prodajom iste količine zlata dobija sumu evra koja je dosta veća (i realno i nominalno) nego količina evra koju je Kinez izneo iz države kad je promenio sveže odštampane dinare za evro par godina ranije kada je prodao te iste 4 tone, čak i kad bi sve dinare tada Kinez promenio u evre i izneo (a, svakako ne može sve jer mu treba deo za gore navedene stvari).

I, onda dođeš i napišeš:
''Nama ne znači ništa taj rast cene zlata, nijedna kolonija se nije obogatila od rasta cene svojih resursa.''
 
Poslednja izmena:
Sad malo o ceni zlata. Šta reći . . danas oko 3.125$.
Morate da obrnete logiku od prevare zvane "cena zlata".
Ljudi, cena zlata, odnosno VREDNOST zlata kroz istoriju, je manje više fiksna.

Jedina ispravna logika je vrednost valute u zlatu.
A kad tako gledaš, vidiš da ne poskupljuje zlato, nego pojeftinjuju (devalviraju) valute.
Zlato je samo idealan pokazatelj koji ogoljava tu prostu istinu.

A valute devalviraju kada se štampaju bez pokrića - a to je jedan korak do ekonomskog kolapsa, kao što svi dobro znamo iz 90tih.
Da zaključim: zlato ne treba prodavati, treba ga akumulirati i, ako postoji višak papirne likvidnosti, menjati je za zlato, bez obzira na "cenu".
Činjenica je da neke zemlje već duže vreme rade upravo to. Drago mi je da ja naša Srbija među njima, ne u pogledu veličine, nego strategije da uvećava svoje zlatne rezerve.

Ovaj grafikon zlatnih rezervi Republike Srbije lepo pokazuje koliko smo kao zemlja "propali".
1743545494993.png

 
Poslednja izmena:
Znači nismo sposobni i ovako mali i profitabilni rudnik održavamo i razvijamo.
Konstantno poturas ovu tezu koja naravno nije tacna. Sposobni jesmo, samo sto ako negde i ispliva neki sposoban rukovodilac ovi tvoji ga zamene nekim grcicem. Cuj nismo sposobni da vodimo rudnik. Kakvo prefidno podmetanje.

Eto, ti sposobni kinezi su nam uspesno rekonstrusali nadstresnicu pa smo im valjda na konto toga dali da se bave izradom projektnotehnicke dokumentacije za liniju 3 beogradskog metora. Kako li bi se provela neka nasa firma u Kini da je ucestvovala u ubistvu 16 ljudi.
 
Jedina ispravna logika je vrednost valute u zlatu. . . zlato ne treba prodavati, treba ga akumulirati i, ako postoji višak papirne likvidnosti, menjati je za zlato, .
Može i tako da se gleda, tj. da pada vrednost naštampanim valutama. Eto pre par godina smo kupili 9t zlata u inostranstvu po 1.500$, a sada je cena preko 3.000$.
Naravno, trebalo bi povećati učešće zlata u rezervama NBS na račun "papira", pogotovo za dinare za zlato iz proizvodnje koja će se povećavati narednih godina.
 
Poslednja izmena:
Vrh