Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne preuveličava se, što se kaže, mrtva usta ne govore!
...ili su im ostavile ćumeze, a uzele are i hektare!

Ne postoji niko da je ikad išta stekao i kupio. Pa neće baš biti...

To i ja kažem za današnje vreme, velika većina je pošteno stekla, tj danas u većem procentu nego tada, makar to bili oni koji šutiraju ili tapkaju lopte i sl.
 
Ma preuveličava se, kažem ti, živeo sam u takvom kraju. Ima tu mnogo baronisanja. Ovaj narod i inače mnogo voli da baroniše, to sam primetio u nekoliko sfera.
To i ja kažem za današnje vreme, velika većina je pošteno stekla, tj danas u većem procentu nego tada, makar to bili oni koji šutiraju ili tapkaju lopte i sl.
Zavisi ko, gde i koliko. Kad se stekne jedan-dva stana 2000ih, velika je verovatnoća da jeste bilo pošteno. A kad neko u periodu posle sredine 2010ih (kad je tržište krenulo da oboljeva) stekne 10 stanova za par godina, a nije sportista, senior assembler developer, vlasnik uspešne kompanije ili kontrolor leta... e to je već onda malo intrigantno. A mnogi se ovde maste od politike, na direktan ili indirektan način. Čak i oni koji nominalno nisu u politici ali šuruju sa njom. Ili kriminalom ili muftama.
 
Poslednja izmena:
U stvari meni bi bilo sumnjivije da kontrolor leta ili IT senior steknu 10 stanova. Da, mogu od svog rada da steknu 2 npr, ali 10 ne, jedino ako se bave nekim preduzetništvom sa strane :)

Da ne ulazim u sistem vrednosti i zašto 1 pikač lopte Real Madrida može da uzme ceo sprat u Knez Mihailovoj, a vrhunski hirurg to ne može ili zašto nešto slično može da uradi vlasnik ne velike kompanije, nego da kažemo srednjeg preduzeća, bez formalnog obrazovanja, tek poenta je da je pošteno! :)
 
U stvari meni bi bilo sumnjivije da kontrolor leta ili IT senior steknu 10 stanova. Da, mogu od svog rada da steknu 2 npr, ali 10 ne, jedino ako se bave nekim preduzetništvom sa strane :)

Da ne ulazim u sistem vrednosti i zašto 1 pikač lopte Real Madrida može da uzme ceo sprat u Knez Mihailovoj, a vrhunski hirurg to ne može ili zašto nešto slično može da uradi vlasnik ne velike kompanije, nego da kažemo srednjeg preduzeća, bez formalnog obrazovanja, tek poenta je da je pošteno! :)
Grad gradila bjela vila
Ni na nebo, ni na zemlji,
No na granu od oblaka;
Na grad gradi troje vrata:
Jedna vrata sva od zlata,
Druga vrata od bisera,
Treća vrata od škerleta.
Što su vrata suha zlata,
Na njih vila sina ženi;
Što su vrata od bisera,
Na njih vila kćer udava;
Što su vrata od škerleta,
Na njih vila sama sjedi,
Sama sjedi pogleduje,
Đe se munja s gromom igra.
Povecanje kamatnih stopa FEDA obara cene plemenitih metala-zlata,indekse na svetskim berzana te na osnovu daljih najavljenih povecanja za par meseci ocekujem i drasticno oborene cene stanova u Srbiji koje su po mojoj proceni uvecane 40 posto.
 
Moje iskustvo iz protekle 2-3 godine je da se sve dobre prilike prosto razgrabe, one najbolje čak u fazi projekta! I da sam i sam u par navrata oklevajući ostao bez dobrih stanova/apartmana...ako se ovo ludačko štampanje para u svetu nastavi, a izgleda da mora jer bi mnoge velike države propale, onda cene mogu samo da skaču a ne da padaju
 
Povecanje kamatnih stopa FEDA obara cene plemenitih metala-zlata,indekse na svetskim berzana te na osnovu daljih najavljenih povecanja za par meseci ocekujem i drasticno oborene cene stanova u Srbiji koje su po mojoj proceni uvecane 40 posto.

U teoriji je tako, moja skepsa je šta će biti ako ekonomija štucne, tj ako sve ovo što se sada dešava izazove recesiju/depresiju? Za sada su pristali da obustave QE, postoji načelni dogovor da se krene sa prodajom bilansa, ali QT još nije počeo. Takođe inflacija je sigurno dvocifrena realna, a kamate još uvek maksimalno stimulativne. Svakako se nadam da će bar eliminisati ovako strm rastući trend. Takođe treba imati u vidu da se mi vezujemo za euro, Evropa nikakve najave nema za sada, kamoli reaguje! Meni nije normalno šta Evropljani rade sebi, može da se desi da im Ameri pokupuju svašta gledajući odnos usd/eur.
 
Није немогуће...
20220509_121601.jpg
 
U stvari meni bi bilo sumnjivije da kontrolor leta ili IT senior steknu 10 stanova. Da, mogu od svog rada da steknu 2 npr, ali 10 ne, jedino ako se bave nekim preduzetništvom sa strane :)

Da ne ulazim u sistem vrednosti i zašto 1 pikač lopte Real Madrida može da uzme ceo sprat u Knez Mihailovoj, a vrhunski hirurg to ne može ili zašto nešto slično može da uradi vlasnik ne velike kompanije, nego da kažemo srednjeg preduzeća, bez formalnog obrazovanja, tek poenta je da je pošteno! :)
Ma kaki aj ti strucnjaci i sedi seniori, oni mogu da zarade godisnje garsonjeru u Rakovici u najboljem slucaju, a i to pod uslovom da ne jedu mnogo i da zive na nekom tavanu sa sismisovima. :) Odokativno se cena stana od 30 kvadrata u Rakovici od 2010 na vamo kretala kao godisnja plata IT seniora. E sad ovde se prica o nekim seniorima koji kupuju 5. ili 10. stan u westovima 65 za kes, a ja nikako da upoznam nekog takvog, a krecem se medju njima dosta.
 
Ne znam ni ja, pogotovo ne centar, to što znam su ugl priče kupovine većeg stana ili neko nasledstvo ili ako je neko skloniji riziku, ulazak u neki kredit na konto prihoda, a izdavanje starog i doplacivanje razlike! Eto 1 je tako došao do 3 stana. Još mu ja stalno pričam da se ne zanosi da misli da je prepametan zbog toga, ukapirao je. Prosto bez ikakve ekonomske potpore je uboo savršen tajming za tako nešto, što se kaže uhvatio je nož iznad samog poda, a posle je inflacija uradila svoje i sa vrednošću nekretnine i sa obezvređivanjem kredita. Znam lično i iz priče mnogo više onih koji su kupili u piku 2008. cena posle pala, a kredit skočio!

Zato i kažem da bi mi bilo sumnjivo da neki takav ima 10 nekretnina. :)
Kontrolori posebno, igrao sam basket sa njima godinama.

...ali zato znam bar 6, 7 onih koji su oooogromnu lovu uneli ovde, legalnu i pokupovali 10+nekretnina ili vlasnika srednje-velikog p-ća ovde koji više ni ne zna šta ima, niti mu je cilj da svake godine kupuje stan na top lokaciji i novi auto, hoće čovek da se zeza malo, zasluženo. Nisam među onima koji bi ih osudili zbog toga što su investirali i pogodili!
 
Ma kaki aj ti strucnjaci i sedi seniori, oni mogu da zarade godisnje garsonjeru u Rakovici u najboljem slucaju, a i to pod uslovom da ne jedu mnogo i da zive na nekom tavanu sa sismisovima. :) Odokativno se cena stana od 30 kvadrata u Rakovici od 2010 na vamo kretala kao godisnja plata IT seniora. E sad ovde se prica o nekim seniorima koji kupuju 5. ili 10. stan u westovima 65 za kes, a ja nikako da upoznam nekog takvog, a krecem se medju njima dosta.
+1, garsonjera u Rakovici, a kako je krenulo sa cenama, vise je garsonjera na Ledinama ili Altini...
To da seniori IT-evci kupuju od plate 5 ili 10 stanova u Westu i sl. su bajke.
Znam npr 2 seniora sa neto platama od 5000+ evra, obojica iznajmljuju stan :)
 
+1, garsonjera u Rakovici, a kako je krenulo sa cenama, vise je garsonjera na Ledinama ili Altini...
To da seniori IT-evci kupuju od plate 5 ili 10 stanova u Westu i sl. su bajke.
Znam npr 2 seniora sa neto platama od 5000+ evra, obojica iznajmljuju stan :)
Zavisi koliko trosis. Ako na 5000e ne moze za 4 godine da kupi stan, nesto ne radi kako treba u zivotu. Uvek mozes potrositi vise nego sto zaradis.
 
Ja nikad neću razumeti mentalitet ljudi koji mogu ili bi mogli da imaju svoj stan, a žele da provedu ceo život kao nečiji podstanar.
Iako znam da je to trend u nekim Evropskim zemljama. Ali to što je trend tamo ne znači da je i racionalno.
 
Kupuju apartmane po Zlatiboru, Kopu i banjama, tako je jedan kupio 4 komada na Zlatiboru. Znaju da je ROI 10-ak godina...i još ako na sve to ima i neko seosko imanje baš ga nešto zabole da ima stan u Beogradu!
 
Moje iskustvo iz protekle 2-3 godine je da se sve dobre prilike prosto razgrabe, one najbolje čak u fazi projekta! I da sam i sam u par navrata oklevajući ostao bez dobrih stanova/apartmana...ako se ovo ludačko štampanje para u svetu nastavi, a izgleda da mora jer bi mnoge velike države propale, onda cene mogu samo da skaču a ne da padaju
Ma ludilo od stampanja. Zaduzi se na max i pazari apartmane na Kopu da rentas Ukrajincima i Rusima, dok je jos uvek dzabe.
 
Ovi sto ih znam u Bg najvise kupuju Mirijevo i BGH2O. Mirijevo jer je najveci ROI, a BGH2O kao cuvar vrednosti od inflacije, kao neki novi kripto. A vec za drugu, trecu nekretninu kao po pravilu odmah ide Zlatibor.
 
Neka hvala, to se ti zadužuj, meni je dovoljno i jedan do dva premijum apartmana za novac koji sam sam pošteno zaradio...!
Pa sam pricas o stampariji novca. Ne znam sto si cuvao novac na gomili pa kupovao kad ti je bolje da se zaduzis na max i inflacija da ti pojede dug. Ovako si propustio priliku za neki leverage i jos bar 2 komada si mogao da pazaris.
 
E s tim se slažem, nekretnine su mnogo, mnogo bolji čuvar vrednosti.
U suštini sve što je opipljivo, trajno i korisno na neki način, je uvek dobar čuvar vrednosti. Ali mora da budu sva ta tri uslova, ne samo jedan ili dva.
 
Poslednja izmena:
Moje iskustvo iz protekle 2-3 godine je da se sve dobre prilike prosto razgrabe, one najbolje čak u fazi projekta! I da sam i sam u par navrata oklevajući ostao bez dobrih stanova/apartmana...ako se ovo ludačko štampanje para u svetu nastavi, a izgleda da mora jer bi mnoge velike države propale, onda cene mogu samo da skaču a ne da padaju
Evo reference
 
Vrh