Šta je novo?

BIGZ (БИГЗ)

Ako ćemo o političarima, Dinkić je i svirao u "Monetarnom udaru" pa bi prvi shebao i prodao Bigz. Muzicki ukus i odnos prema politici su u petom planu, a cash u prvom. Nego ljudi jos nikako da se naviknu na ovu novu verziju kapitalizma
 
Danas je održan protest iseljenih umetnika ispred BIGZ-a, nisam bio jer nikada nisam bio u zgradi što mi je sada žao.

Elem, evo zahteva umetnika koji su iseljeni

165751730_10165123884215531_2004338405145763286_n.jpg
 
Ja sam bio, tj još sam tu.
760f952ce66b8f0f6b4204fe2ef044b3.jpg


Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
 
Dilatacija mi je zapala za oko prvi put
9572102616e08c46640db787951cc90d.jpg
fac26c71d6dcc7632740836aefb308f3.jpg


Sent from my Redmi 6 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=834375#p834375:1ojkjtoe je napisao(la):
stf » Сре Мар 24, 2021 3:02 pm[/url]":1ojkjtoe]Тема обилује превише радикланим ставовима без икаквог разлога. Графити у ентеријеру БИГЗ-а не могу оштетити конструкцију и не могу никако трајно наштетити било објекту, те по мени не спадају уопште у појам вандализма ...
У датом контексту тешко да би се могло окарактерисати као вандализам.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=835414#p835414:1ojkjtoe je napisao(la):
vucko » Суб Мар 27, 2021 1:33 pm[/url]":1ojkjtoe]Elem, evo zahteva umetnika koji su iseljeni
Ово је смешно. Они не полажу никакво право на ту зграду, па самим тим, немају ни право да траже да им неко уступи 3000 квадратна метра реновираног простора по цени која је одговарала њеном руинираном стању.

Шта они хоће? Да држава - тј. сви ми - надоместимо разлику? Или да наставимо да гледамо ово ругло, како би они могли да задрже своје приуштиве ђумезе?
 
Најмање што држава може да уради јесте да им изда по повољној цени неку од пустих зграда у њеном власништву. Сасвим легитимни захтеви. Дух града су ипак људи и то поготову креативни, а не лепе фасаде, ма колико нам се то свиђало или не.
 
Ovo zapravo nisu nikakvi zahtevi već želje da se jednoj alternativnoj kulturnoj sceni izađe u susret pošto je na ivici izumiranja. Ta scena nije komercijalna, ljudi se neće obogatiti od nje da bi mogli da plaćaju ekstra kvadtrat za studio ili atelje kao da su kompanija. Scena koja je živela u Bigzu postoji svuda po svetu i svugde je identična samo što je kod nas mahom pravno neregulisana i u nekom objektu se zadrži dok je ne isteraju.

Ja kao muzičar znam kako je danas teško baviti se muzikom koja nije čista komercijala prvenstveno zbog pronalaženja lokacije za studio. Gde god ga napravite nekome smeta jer proizvodi buku. U stanu ne možeš da sviraš !
Institucije tipa SKC ili Dom Omladine odavno nemaju veze ni sa studentima ni sa kulturom a ni sa omladinom. To su obične državne firme koje služe za uhlebljenje i izdavanje svojih prostora za komercijalne sadržaje.

Sa druge strane, država sa milionima evra finansira Pink, koji seje zarazu primitivizma, kiča i šunda na nacionalnoj frekvenciji. Stanove u BG na vodi kupuju svadbarski zabavljači parama iz kofera na koji nisu platili porez. Ceci, srbskoj majci kriminalcu se opraštaju,uz nanogicu, utajeni milioni evra jer je to kultura koju Srbija neguje, ali je problem da se pronađe neka raspala zgrada, a Beograd ih je prepun, u kojoj ljude niko ne bi dirao i nikom ne bi smetali.

Ako ne znate ko su ljudi iz Bigza, pomenuću samo najpoznatjeg a to je bend SARS a ima ih još mnogo koje po nekad možete čuti i videti na RTS, na Zaječarskoj gitarijadi, na Exitu, Beerfestu.... Među njima sam i ja, definitivno nepoznat al me je bilo svuda ;) U tim studijima su znali da sviraju i neki legendarni muzicari sa EX YU scene.... Baš danas sam naleteo na glumca Viktora Savića koji je sa trećeg sprata iseljavao svoj atelje ili šta god je već tu imao.

I moram da primetim da u temi o Bigzu konstanto dolazi do podele na NAS i VAS. Ko smo to mi a ko to vi? Rasistički a ?



Opet Elem, danas sam uspeo da uđem u Bigz i pored stroge provere obezbeđenja i obiđem kompletnu zgradu koja je već 90% iseljena. Zalazio sam u sve prostorije u koje do sada nisam imao potrebe da dolazim. Stanje zgrade varira od sprata do sprata.... U najlošijem stanju su definitivno mokri čvorovi koji izgledaju kao "predratni" i neodržavani bar pola veka iako u delu gde sam obitavao izgledaju solidno, zahvaljujuci vlasnicima studija. Kao što rekoh imaju i tople vode. Najveća oštećenja na imobilijaru su iskljuivo od starosti. Crtanje i šaranje po zidovima je samo prikrilo realno stanje objekta. Same prostorije su u relativno okej stanju, adaptirane onako kako su korisnici želeli. Neke su iscrtane, neke izlepljene tapetama, slikama, stripovima a neke samo okrečene kao obične kancelarije.
Zanimljiv detalj mi je bilo to što je elektroinstlacija potpuno ispravna i u najgorim delovima zgrade. Svugde možete upaliti svetlo starinskim obrtnim bakelitnim prekidačima.

Prostorija u kojoj je nekad bila štamparija odiše utiskom Černobila. Vreme kao da je stalo još za vreme kralja :D Taj prostor nekad je i koristila moja bivša firma, takođe štamparija. Nešto fotografija sam podelio pre par postova a današnji ulov ću podeliti u nastavku.
Pored umetničkih lokacija tu su bile i neke škole borilačkih sportova koliko sam skontao, nekakav azil ili pet centar, kao i nekolicina firmi koje su svoje magacine smestili u jeftine kvadrate.
Zgrada ima gomilu liftova. Ja sam znao za 8 ali sam danas pronašao još 3 a verovatno ih ima još u delovima koji su bili zaključani.
Naravno u takvom objektu ima i prostorija u kojima su se skupljali i razni probisveti ali to definitivno nije bio deo "Bigz Scene" već pojedinci koje ne bih da komentarišem niti da svrstavam u istu grupaciju sa ljudima koji su je činili.
Tu su i jedne požarne stepenice, potpuno neosposovljene i bez prozora. Zaključane i zasrane izmetom ptica koje tu obitavaju očigledno duže nego "scena".

Najveći šok je bila uprava Bigza. Iza jednih vrata, kao kroz vremeplov, ušao sam u prostor koji je NOV. Kao da nije deo raspale zgrade. Mermer, savršen ispravan lift, kancelarijski enterijer. Osim dve fotografije na brzaka, nisam ništa više uslikao jer su zaposleni i dalje bili tu i iseljavali svoje prostorije. Predpostavljam da je tu sniman Profesionalac.




Fotografije su trenutno prevelike, a kasno je da bi ih sad kompresovao pa ću se time pozabaviti u dogledno vreme. Svako dobro ! :violina:
 
Vesic je izjavio da ce im grad izaci u susret u potrazi za novim adekvatnim prostorom. Bilo u vestima.
Posto bebuildovci odlicno poznaju grad, mozda bi mogli da predloze neku lokaciju :)
Najbolje bi bilo da taj prostor ostane za stalno, da se ljudi ne seljakaju na svakih 5 godina.

tzv alternativna kulturna scena je bitna isto koliko sve ostale kulturne scene i za njom postoji velika potreba. Najbolje je to sto svako moze da joj se prikljuci na beskrajno puno nacina, bez da je skolovan za neku specificnu delatnost. Privlaci strance vise nego nasi muzeji i pozorista.
 
Da li je cela BIM Slavija u Despota Stefana u Deltinom vlasnistvu?
 
Evo malo fotografija onako bez ikakvog reda kako sam slikao. Nema nekog specijalnog opisa, prostorije su iseljene ili su uz procesu iseljavanja. Par odličnih murala koje sam zbog svetlosti uspeo da uhvatim lepo, iako ih ima na stotine.
https://www.instagram.com/514.415/ Jednog od autora možete propratiti na profilu




Vitezovi ♥




Kodakov spektrometar ili šta već....




Prostorija koja je očigledno korišćena za mainovanje kriptovaluta, reklo bi se po količini ambalaže od matičnih ploča. Požarno stepenište koje je zaključano i zasrano decenijama.


Ruinirani toalet u koji mi se nije ulazilo. A ima i gorih. Par fotografija iz unutrašnjosti "kule", koja predstavlja knjigu. Sve prostorije u koje se dolazi iz nje još nisu iseljene i nije bilo moguće pristupiti im. Kula ima 4 sprata





Od 11 liftova za koje znam ispravno je 6. Od toga 4 putnička i 2 teretna velika. Jedan od ispravnih je u upravi. Ostali su veliki teretni i dugo nisu u upotrebi. zavirio sam i u spoljašnji deo sa zadnje strane gde su takođe magacini i kotlarnica. Sve je jako ruinirano. Rezervoari za gorivo, neke podstanice....









I za kraj samo 2 fotke iz unutrašnjosti uprave koja je u savršeno očuvanom stanju.
 
Postaviću jedno krajnje detinjasto pitanje, ono, najbazičnije:
Šta je tu vama, zapravo, lepo?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=835828#p835828:17itmxx3 je napisao(la):
DzonTravolta » 28 Mar 2021 02:59 pm[/url]":17itmxx3]Postaviću jedno krajnje detinjasto pitanje, ono, najbazičnije:
Šta je tu vama, zapravo, lepo?

Mislis najosnovnije. I sta uopste to detinjasto pitanje znaci? Valjda je jasno samo tebi i toj trojici.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=835690#p835690:beupxwq1 je napisao(la):
Дошљак » Нед Мар 28, 2021 1:50 am[/url]":beupxwq1]Најмање што држава може да уради јесте да им изда по повољној цени неку од пустих зграда у њеном власништву. Сасвим легитимни захтеви.
Добро, с тим се могу сложити. Под условом да дотични прихвате одговорност да се о додељеном им простору брину мало боље него што су о овом.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=835828#p835828:mtyh7gjj je napisao(la):
DzonTravolta » Ned Mar 28, 2021 3:59 pm[/url]":mtyh7gjj]Postaviću jedno krajnje detinjasto pitanje, ono, najbazičnije:
Šta je tu vama, zapravo, lepo?

Lepo odražava duh epohe u kojoj je nastala.
Lepo pokazuje koliko je u nekim elementima društvo koje ju je sagradilo bilo sklono da usvaja moderne arhitektonske izraze (za to vreme) i da prati ostatak sveta.

Lepo je što je gledamo celi naš život čime postaje, voljno ili nevoljno, i deo nas.
Ona je kao dobra baka - stara, dostojanstvena, kulturna, pamti bolja vremena i lepu mladost, ali i sve tegobe života koje je prošla.

Sad je vreme da dobije stari sjaj i novu namenu.
I lično sam presrećan zbog toga.
 
Ja ne vidim bilo kakvu potrebu za pravljenjem frke. Tržište će se samo rešiti, kao što se i do sada rešavalo. Kako su umetnici sami na tržištu pronašli BIGZ i BIGZ njih, isto tako će pronaći i novu lokaciju koja im odgovara.
 
Znači, ovo pitanje vredi milion dolara. Svaka čast. Sve sam se pribojavao pitati isto da ne ispadnem ovakav ili onakav i zanm da je lepota u očima posmatrača i subjektivan iskaz, ali ova zgrada, ne da nije lepa, nego ono... Kao najprostiji socrealizam s kraja četrdesetih godina.
Da su ovu zgradu projektvali Korunović ili Krasnov, Bg bi dobio veličanstvenu velelepnu monumentalnu građevinu, a ovako je dobio običnu betonsko-staklenu zgradurinu koju može isprojektovani i student prve godine arhitekture.


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=835828#p835828:d61100he je napisao(la):
DzonTravolta » Ned Mar 28, 2021 3:59 pm[/url]":d61100he]Postaviću jedno krajnje detinjasto pitanje, ono, najbazičnije:
Šta je tu vama, zapravo, lepo?
 
Људи, па то је индустријска зграда, штампарија. Погледајмо онда зграду штампарије у Косовској улици чисто поређења ради. И нема ту ни с од соцрелизма.
 
Зграда има своју историјску, архитектонску, па и естетску вредност, и бесмислено је тврдити другачије.

То што се некоме не допада, не чини је ништа мање вредном, као важним примером једног стила у српском градитељству.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=836134#p836134:k0zfjvcp je napisao(la):
Strahinya » 29 Mar 2021 11:24 am[/url]":k0zfjvcp]Znači, ovo pitanje vredi milion dolara. Svaka čast. Sve sam se pribojavao pitati isto da ne ispadnem ovakav ili onakav i zanm da je lepota u očima posmatrača i subjektivan iskaz, ali ova zgrada, ne da nije lepa, nego ono... Kao najprostiji socrealizam s kraja četrdesetih godina.
Da su ovu zgradu projektvali Korunović ili Krasnov, Bg bi dobio veličanstvenu velelepnu monumentalnu građevinu, a ovako je dobio običnu betonsko-staklenu zgradurinu koju može isprojektovani i student prve godine arhitekture.


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=835828#p835828:k0zfjvcp je napisao(la):
DzonTravolta » Ned Mar 28, 2021 3:59 pm[/url]":k0zfjvcp]Postaviću jedno krajnje detinjasto pitanje, ono, najbazičnije:
Šta je tu vama, zapravo, lepo?

Svako ima pravo na svoje mišljenje, ali moje mišljenje je da si debelo promašio oko Bigz-a kao i sa precenjenim Korunovićem i Krasnovim.
Kamo sreće da student prve godine može da isprojektuje nešto ovako kompleksno, Srbija bi bila Skandinavija...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=835692#p835692:1gj2i2wj je napisao(la):
stex_pb » Ned Mar 28, 2021 12:59 am[/url]":1gj2i2wj]Ovo zapravo nisu nikakvi zahtevi već želje da se jednoj alternativnoj kulturnoj sceni izađe u susret pošto je na ivici izumiranja. Ta scena nije komercijalna, ljudi se neće obogatiti od nje da bi mogli da plaćaju ekstra kvadtrat za studio ili atelje kao da su kompanija. Scena koja je živela u Bigzu postoji svuda po svetu i svugde je identična samo što je kod nas mahom pravno neregulisana i u nekom objektu se zadrži dok je ne isteraju.

Ja kao muzičar znam kako je danas teško baviti se muzikom koja nije čista komercijala prvenstveno zbog pronalaženja lokacije za studio. Gde god ga napravite nekome smeta jer proizvodi buku. U stanu ne možeš da sviraš !
Institucije tipa SKC ili Dom Omladine odavno nemaju veze ni sa studentima ni sa kulturom a ni sa omladinom. To su obične državne firme koje služe za uhlebljenje i izdavanje svojih prostora za komercijalne sadržaje.

Sa druge strane, država sa milionima evra finansira Pink, koji seje zarazu primitivizma, kiča i šunda na nacionalnoj frekvenciji. Stanove u BG na vodi kupuju svadbarski zabavljači parama iz kofera na koji nisu platili porez. Ceci, srbskoj majci kriminalcu se opraštaju,uz nanogicu, utajeni milioni evra jer je to kultura koju Srbija neguje, ali je problem da se pronađe neka raspala zgrada, a Beograd ih je prepun, u kojoj ljude niko ne bi dirao i nikom ne bi smetali.

Ako ne znate ko su ljudi iz Bigza, pomenuću samo najpoznatjeg a to je bend SARS a ima ih još mnogo koje po nekad možete čuti i videti na RTS, na Zaječarskoj gitarijadi, na Exitu, Beerfestu.... Među njima sam i ja, definitivno nepoznat al me je bilo svuda ;) U tim studijima su znali da sviraju i neki legendarni muzicari sa EX YU scene.... Baš danas sam naleteo na glumca Viktora Savića koji je sa trećeg sprata iseljavao svoj atelje ili šta god je već tu imao.

I moram da primetim da u temi o Bigzu konstanto dolazi do podele na NAS i VAS. Ko smo to mi a ko to vi? Rasistički a ?



Opet Elem, danas sam uspeo da uđem u Bigz i pored stroge provere obezbeđenja i obiđem kompletnu zgradu koja je već 90% iseljena. Zalazio sam u sve prostorije u koje do sada nisam imao potrebe da dolazim. Stanje zgrade varira od sprata do sprata.... U najlošijem stanju su definitivno mokri čvorovi koji izgledaju kao "predratni" i neodržavani bar pola veka iako u delu gde sam obitavao izgledaju solidno, zahvaljujuci vlasnicima studija. Kao što rekoh imaju i tople vode. Najveća oštećenja na imobilijaru su iskljuivo od starosti. Crtanje i šaranje po zidovima je samo prikrilo realno stanje objekta. Same prostorije su u relativno okej stanju, adaptirane onako kako su korisnici želeli. Neke su iscrtane, neke izlepljene tapetama, slikama, stripovima a neke samo okrečene kao obične kancelarije.
Zanimljiv detalj mi je bilo to što je elektroinstlacija potpuno ispravna i u najgorim delovima zgrade. Svugde možete upaliti svetlo starinskim obrtnim bakelitnim prekidačima.

Prostorija u kojoj je nekad bila štamparija odiše utiskom Černobila. Vreme kao da je stalo još za vreme kralja :D Taj prostor nekad je i koristila moja bivša firma, takođe štamparija. Nešto fotografija sam podelio pre par postova a današnji ulov ću podeliti u nastavku.
Pored umetničkih lokacija tu su bile i neke škole borilačkih sportova koliko sam skontao, nekakav azil ili pet centar, kao i nekolicina firmi koje su svoje magacine smestili u jeftine kvadrate.
Zgrada ima gomilu liftova. Ja sam znao za 8 ali sam danas pronašao još 3 a verovatno ih ima još u delovima koji su bili zaključani.
Naravno u takvom objektu ima i prostorija u kojima su se skupljali i razni probisveti ali to definitivno nije bio deo "Bigz Scene" već pojedinci koje ne bih da komentarišem niti da svrstavam u istu grupaciju sa ljudima koji su je činili.
Tu su i jedne požarne stepenice, potpuno neosposovljene i bez prozora. Zaključane i zasrane izmetom ptica koje tu obitavaju očigledno duže nego "scena".

Najveći šok je bila uprava Bigza. Iza jednih vrata, kao kroz vremeplov, ušao sam u prostor koji je NOV. Kao da nije deo raspale zgrade. Mermer, savršen ispravan lift, kancelarijski enterijer. Osim dve fotografije na brzaka, nisam ništa više uslikao jer su zaposleni i dalje bili tu i iseljavali svoje prostorije. Predpostavljam da je tu sniman Profesionalac.




Fotografije su trenutno prevelike, a kasno je da bi ih sad kompresovao pa ću se time pozabaviti u dogledno vreme. Svako dobro ! :violina:

Џаба се трудиш да било шта објасниш људима који не схватају да град чине градом управо ови људи и ова алтернативна сцена, урбана градска култура, а не силиконске принцезе и нашминкане зградице. Није ни чудо што нас неки пореде са касабом. Град све више личи на Митровићеву Задругу.

Умислили да живе у метрополи, а у исто време осуђују свакога ко има другачију боју косе или графите по зидовима називају вандализмом. Може сељак да оде са села, али село из њега никада.
 
Vrh