Šta je novo?

Cene nekretnina

Digneš cene u nebesa pa onda daš 15% popusta
Screenshot_20240223_102350_Viber.jpg
 
...97 km je prava linija kao strela Pale-Mačkat, AP bi izašao nekih 120km za istu deonicu.
Da, moja greška, sa jednog bosanskog portala sam bio skinuo pre par godina, ako se konačno usvoji ta ruta, pošto bosanci kasne, biće 73km od Kotromana do izlaza za Jahorinu (imaju varijanta Pale i pre Pala), a od izlaza Zlatibor do Kotromana oko 25km. Znači samo AP deonica bi bila oko 98km što je oko 45 min + 15min prilaz ski centru.
Najbrži put iz Beograda do ski staza Jahorine će biti preko Požege i moći će se stići za oko 2,5 sata
 
Poslednja izmena:
Druze nema ljutnje ali ovo s klimatskim promenama lose utice na snezni/zimski turizam. Meni je skoro javljeno da je sezona u Kolasinu pukla, a za Durmitor nemam info. Lose je, ljudi iz Podgorice su mislili posto ne mogu u Kolasin, ajde do Zlatibora, ali ni tu nema snega kako treba pa se posipa vestacki sneg po stazama. Sigurnog ulaganja vise nema, nit kompletnog uzitka. Sad posto zime nisu vise kako treba, hrana ce bivati sve skuplja jer lose vreme sve upropasti. Ne vredi ulagati samo i iskljucivo u beton na planini... sve je bitno, svaki aspekt. Bolje ulagati u primorje :) jer ce sunca uvek biti... ili u hranu/poljoprivredu... bitna je diversifikacija.
 
Realno garažno mesto ih i ne košta nešto sem kad je mnogo u dubinu.

Ne košta ih mnogo, ali koliko je često da se garažna mesta poklanjaju uz stan - i to dva? Nije baš svaki dan, pogotovo u lux projektima, uvaljuju ih za masne pare, a ovi ih dele džabe.
 
Gledam Goranov i Wolfov sajt, i čini mi se da imamo zanimljivu situaciju na tržištu posle dosta vremena, a to je da je obim prometa u starogradnji 4 meseca zaredom jači od prometa u novogradnji. Ako gledam kako treba, to se nije desilo još od 2018. godine.

Moja pristrasna interpretacija je da se tržište novogradnje polako ispumpava i da je realno zastoj mnogo veći nego što mi možemo da vidimo trenutno, s obzirom da upisivanje novogradnje "kasni". Ima još nekoliko većih projekata koje još ćemo videti narednih meseci da se ubacuju po starim cenama (Lastavice, Residence 7+ itd.), ali trend je poražavajući za investitore.

Pritom treba uzeti u obzir da statistički nemali deo prometa u novogradnji generiše BW koji ima jako visoke cene, i u velikoj meri je tržište za sebe. Žao mi je što ne postoji način da segmentiramo promet po opsegu cena.

obim prometa 2.PNG
 
Gledam Goranov i Wolfov sajt, i čini mi se da imamo zanimljivu situaciju na tržištu posle dosta vremena, a to je da je obim prometa u starogradnji 4 meseca zaredom jači od prometa u novogradnji. Ako gledam kako treba, to se nije desilo još od 2018. godine.

Moja pristrasna interpretacija je da se tržište novogradnje polako ispumpava i da je realno zastoj mnogo veći nego što mi možemo da vidimo trenutno, s obzirom da upisivanje novogradnje "kasni". Ima još nekoliko većih projekata koje još ćemo videti narednih meseci da se ubacuju po starim cenama (Lastavice, Residence 7+ itd.), ali trend je poražavajući za investitore.

Pritom treba uzeti u obzir da statistički nemali deo prometa u novogradnji generiše BW koji ima jako visoke cene, i u velikoj meri je tržište za sebe. Žao mi je što ne postoji način da segmentiramo promet po opsegu cena.

Pogledajte prilog 190383
Ima i onaj podatak da se neke novogradnje vode kao starogradnja kad je preprodaja u pitanju tako da ne možemo sa sigurnošću znati šta je stvarno starogradnja u toj statistici.
 
Na sta mislis tacno ovde?


btw. imao sam neki problem sa sajtom proteklog sata. Sada je ok i nastavice da bude ok :)

Samo na mogućnost da vidim obim prometa u određenom rangu cena, da npr. može da se vidi rast ili pad prometa za lux nekretnine i za jeftine nekretnine odvojeno. Mislim da promet veoma skupih nekretnina u određenoj meri maskira situaciju na tržištu.

Ima i onaj podatak da se neke novogradnje vode kao starogradnja kad je preprodaja u pitanju tako da ne možemo sa sigurnošću znati šta je stvarno starogradnja u toj statistici.

Znam, ali to je tako uvek bilo zar ne? Opet je indikativno za situaciju na tržištu dokle upoređujemo isto sa istim.
 
Ja mislim da sam za ovaj projekat skoro video i reklamu da za četvorosoban stan poklanjaju dva garažna mesta gratis. Neuobičajeno rekao bih za luksuzne projekte...
Lepo sam rekao. Ima da umrtve tržište skroz. Copy/paste 2010-2011. Sada da padnu cene 20% pa tržište ne bi oživelo bez pada kamatnih stopa ispod 3% što neće skoro. Ko je pametan od investitora spustiće odmah cenu 10-20% da rasproda ovo što ima. Ako im dozvole ovi što aminuju da mogu da rade 🙂. Plus gledaš budalaštine za postojeće stanove belvil 4k i slično, titovi pioniri završili karijeru i unuci bi da prodaju izvorni stan po 3k.
Sve ima svoj ciklus a tako i nekretnine.
 
Gledam Goranov i Wolfov sajt, i čini mi se da imamo zanimljivu situaciju na tržištu posle dosta vremena, a to je da je obim prometa u starogradnji 4 meseca zaredom jači od prometa u novogradnji. Ako gledam kako treba, to se nije desilo još od 2018. godine.

Moja pristrasna interpretacija je da se tržište novogradnje polako ispumpava i da je realno zastoj mnogo veći nego što mi možemo da vidimo trenutno, s obzirom da upisivanje novogradnje "kasni". Ima još nekoliko većih projekata koje još ćemo videti narednih meseci da se ubacuju po starim cenama (Lastavice, Residence 7+ itd.), ali trend je poražavajući za investitore.

Pritom treba uzeti u obzir da statistički nemali deo prometa u novogradnji generiše BW koji ima jako visoke cene, i u velikoj meri je tržište za sebe. Žao mi je što ne postoji način da segmentiramo promet po opsegu cena.

Pogledajte prilog 190383
Mislim da je to malo iskrivljen podatak kad sagledamo da je dobar deo novogradnje u protekla 4 meseca isao potpuno na predugovor. Marina Dorcol, BW dve cele nove zgrade, The One…samo neki od primera gde je sve islo nq predugovor koji se ne zavodi u statistici a ima ih i vise.
 
Ovako ili nesto komplikovanije?

Pogledajte prilog 190385

Ovo je raspodela cena, a nekako da vidimo obim prometa npr. za stanove između 2000 -3000 EUR/m2 i da uporedimo sa prošlom godinom taj opseg? tako nešto.

Moguće je videti broj ugovora i prosečnu cenu na Wolfovom sajtu za određeni opseg cena, ali ne i obim prometa. A mislim da neke nekretnine po 6-7-8k kvadrat samo zamućuju statistiku jer mene zanima samo ono što većina ljudi kupuje, a ne neki kriminalac sa milionom viška u džepu na kog ne utiču svakodnevne ekonomske okolnosti.
 
Ovo je raspodela cena, a nekako da vidimo obim prometa npr. za stanove između 2000 -3000 EUR/m2 i da uporedimo sa prošlom godinom taj opseg? tako nešto.
Otprilike.

Malo je tricky to sto zelis, jer ako imas godinu u kojoj snazno skoci cena, a ti odaberes neki opseg, sta to tacno znaci? Kupovine se siftuju iz opsega u opseg.

Mogu neke normalizacije da se primenjuju, ali u tom slucaju mozda ti zelis da gledas promet po "medijalnom opsegu"?
 
Otprilike.

Malo je tricky to sto zelis, jer ako imas godinu u kojoj snazno skoci cena, a ti odaberes neki opseg, sta to tacno znaci? Kupovine se siftuju iz opsega u opseg.

Mogu neke normalizacije da se primenjuju, ali u tom slucaju mozda ti zelis da gledas promet po "medijalnom opsegu"?

Znam, u pravu si, čak i sa normalizacijom ne znam kako bismo mogli da interpretiramo podatke ispravno. Opet bi to bio samo niz pretpostavki sa malo detaljnijim podacima, tako da verovatno ne vredi da se cimaš :D
 
To jedino da podeliš po kvadraturama stanove. Nakon toga obračunati cenu po m2. I onda count rezultata. Mislim da to tražiš. Imaćeš doduše za istu kvadraturu više kategorija cena. U principu ovo bi eliminisalo ekstreme i bio bi komplikovan (30 kolona) ali odličan pregled trenda. Još kad bi mogao da imaš grafik trenda po kvadraturi i ceni za više perioda to bi bilo top. Pravi transparentni podaci.
 
Poslednja izmena:
Druze nema ljutnje ali ovo s klimatskim promenama lose utice na snezni/zimski turizam. Meni je skoro javljeno da je sezona u Kolasinu pukla, a za Durmitor nemam info. Lose je, ljudi iz Podgorice su mislili posto ne mogu u Kolasin, ajde do Zlatibora, ali ni tu nema snega kako treba pa se posipa vestacki sneg po stazama. Sigurnog ulaganja vise nema, nit kompletnog uzitka. Sad posto zime nisu vise kako treba, hrana ce bivati sve skuplja jer lose vreme sve upropasti. Ne vredi ulagati samo i iskljucivo u beton na planini... sve je bitno, svaki aspekt. Bolje ulagati u primorje :) jer ce sunca uvek biti... ili u hranu/poljoprivredu... bitna je diversifikacija.
https://www.carbonbrief.org/guest-p...l-hit-snow-levels-across-europes-ski-resorts/
upravo tako. U Francuskoj više mislim da više neće ni da prave žičare ispod 2.200m, a ski topovi ima da se izbegavaju zbog vode i pravljenja carbon footprinta
 
Druze nema ljutnje ali ovo s klimatskim promenama lose utice na snezni/zimski turizam. Meni je skoro javljeno da je sezona u Kolasinu pukla, a za Durmitor nemam info. Lose je, ljudi iz Podgorice su mislili posto ne mogu u Kolasin, ajde do Zlatibora, ali ni tu nema snega kako treba pa se posipa vestacki sneg po stazama. Sigurnog ulaganja vise nema, nit kompletnog uzitka. Sad posto zime nisu vise kako treba, hrana ce bivati sve skuplja jer lose vreme sve upropasti. Ne vredi ulagati samo i iskljucivo u beton na planini... sve je bitno, svaki aspekt. Bolje ulagati u primorje :) jer ce sunca uvek biti... ili u hranu/poljoprivredu... bitna je diversifikacija.
Nema tu ljutnje, ne samo kod nas nego su na Alpima u italijanskom delu već pozatvarali mnoga skijališta! Ali pazi, Zlatibor nikad nije bio skijaška destinacija, tih nekoliko staza su samo više kao neki gušt. Kod njega se najviše bazira na Zdravstvenom turizmu, odnosno čistom vazduhu, laganom i srednjem planinarenju, šetnjama, trim stazama, Spa&Wellness centrima...dobroj klopi ;) i naravno tzv. Kongresnom i Sportskom turizmu. Sad samo zamisli kad autoput bude "približio" Beograd na 1.5h kakav će to bum da bude!? Ima da ga proglasimo za novu beogradsku opštinu "Mount Dedinje" :)
 
Beograd već ima mnogo bližu destinaciju od Zlatibora za čist vazduh i kongresni turizam, Frušku goru :) Totalno razumem da guraš Zlatibor marketing, ali da to ide u pravcu "predgrađe Beograda" je više antireklama.
 
Vrh