Šta je novo?

Expo 2027

Da dodam. Nisu u direktno preslikanom odnosu BDP i plate.

Na primer, realan je scenario da će se smanjiti broj stanovnika Srbije i povećati efikasnost rada, i eto većeg povećanja plata od rasta BDP.
 
Šta se dešava kad plate rastu brže od BDP-a i kako se naziva taj fenomen u literaturi?

Zahvaljujem. 😎
To nisu linearno korelirani indikatori.

Ako misliš na plate u javnom sektoru, treba znati koliki je udeo plata u budžetu.

Takođe bitno je znati i koliki je budžet u odnosu na GDP.

Svaki % rasta GDP-a znači i određeni rast budžeta, svakako ne proporcionalni, jer je budžet značajno manji od GDP-a.

Ako plate učestvuju sa npr. 35% u budžetu onda je moguće da rastu više od stope rasta GDP-a i da to bude lako održivo.

Taj fenomen se u literaturi naziva - prosta matematika 😀
 
Da dodam. Nisu u direktno preslikanom odnosu BDP i plate.

Na primer, realan je scenario da će se smanjiti broj stanovnika Srbije i povećati efikasnost rada, i eto većeg povećanja plata od rasta BDP.
Povecace se broj stanovnika Srbije jer se trend okrece. Kada drzava predje odredjeni GDP per capita emigracioni trend se okrece u imigracioni a Srbija bas jurisa ka tome.
Realno je da 2030. godine imamo toliki broj stranih radnika da ce to biti sumanuto i za moje pojmove :) Tako da taj "bolji standard" gde ce prosecna plata u Beogradu da bude 2.000 eura (2027. godine) ima i nuspojave.

Screenshot 2024-01-21 at 1.10.27 AM.png
 
Poslednja izmena:
samo da naglasim da je kvantna razina - ona na sub-atomskoj razini, znaci bavi se domenom delova samog atoma i atomske jezgre. Shodno tome, kad neko kaze “kvatni skok” , to je u biti najmanji moguci skok u svemiru. Tako da se celi balkan rwzvija vec 30 godina kvatnin skokovima pa imamo odlazak 1 miliona najproduktivnije populacije, uglavnom u zapadne zemlje
Nisam Guglao, al od oka da probam etimologiju. Ne misli se u smislu na koji ti navodiš, nego na veliku promenu koja se dešava na sub-atomskom nivou, kada se elementarna čestica - kvant, odvoji od dela atoma ili pridruži delu drugog atoma.
 
Poslednja izmena:
Vradovicev grafik zvani “ ne lipši magarče do zelene trave” gde je vrtoglavi rast smešten naravno u budućnost.
Treba pogledati kretanje BDPa Srbije sa uporednim zemljama i kako se kretao u poslednjih recimo 10-15 godina da se vidi kako nam ide za vreme ove vlasti. Ne kazem da je prethodna bila mnogo bolja, da jeste, SNS nam se nikada ne bi desio.
Što se tiče Expo izložbe, možda ima ljudi koji ne znaju, pa ću pomenuti: Expo u Srbiji je sporedni dogadjaj za koji će Srbija uložiti oko 15 milijardi po sadašnjim procenama.
Glavni Expo će biti u Saudiskoj Arabiji 2030 koji će biti neuporedivo veći dogadjaj i SA će uložiti manje od 8 milijardi.
Poredjenja radi, za OI u Parizu sledeće godine Francuska će uložiti ispod 5 milijardi.
Preispitivanje količine novca koji ćemo uložiti nije pitanje mržnje prema vlasti, nego zdrav razum i patriotizam u pravom smislu. Te pare nemamo, moraćemo da se zadužimo. Nije bila nikakva javna diskusija gde bi se suočili argumenti za i protiv opravdanosti tolikog ulaganja u Expo i pitanje mogucih alternativa za ulaganje.
 
Panem et circenses, je svetski trend, jer jedna jača kriza neizbežno dolazi i treba zabaviti široke narodne mase
 
Vradovicev grafik zvani “ ne lipši magarče do zelene trave” gde je vrtoglavi rast smešten naravno u budućnost.
Treba pogledati kretanje BDPa Srbije sa uporednim zemljama i kako se kretao u poslednjih recimo 10-15 godina da se vidi kako nam ide za vreme ove vlasti. Ne kazem da je prethodna bila mnogo bolja, da jeste, SNS nam se nikada ne bi desio.
Što se tiče Expo izložbe, možda ima ljudi koji ne znaju, pa ću pomenuti: Expo u Srbiji je sporedni dogadjaj za koji će Srbija uložiti oko 15 milijardi po sadašnjim procenama.
Glavni Expo će biti u Saudiskoj Arabiji 2030 koji će biti neuporedivo veći dogadjaj i SA će uložiti manje od 8 milijardi.
Poredjenja radi, za OI u Parizu sledeće godine Francuska će uložiti ispod 5 milijardi.
Preispitivanje količine novca koji ćemo uložiti nije pitanje mržnje prema vlasti, nego zdrav razum i patriotizam u pravom smislu. Te pare nemamo, moraćemo da se zadužimo. Nije bila nikakva javna diskusija gde bi se suočili argumenti za i protiv opravdanosti tolikog ulaganja u Expo i pitanje mogucih alternativa za ulaganje.
Непоменик је исцрпео капитал идиотског пројекта Београд на води, зато уводи ново, а по свој прилици чак и горе, Потемикиново село у виду овог квази Експоа.
 
Što se tiče Expo izložbe, možda ima ljudi koji ne znaju, pa ću pomenuti: Expo u Srbiji je sporedni dogadjaj za koji će Srbija uložiti oko 15 milijardi po sadašnjim procenama. Glavni Expo će biti u Saudiskoj Arabiji 2030 koji će biti neuporedivo veći dogadjaj i SA će uložiti manje od 8 milijardi.

Ma, odakle ti svi ti podaci, podeli neke izvore...
Posebno me zanima ta klasifikacija po kojoj je Expo 2027 posredni, a 2030 kao glavni, kao i odakle taj budžet od 15 milijardi eura za Expo 2027. Čak i N1 objavio da je budžet za EXPO 2027 oko 600 miliona eura.
 
Neki možda ne vole, nekima se to možda ne sviđa, ali činjenica je da će Beograd 2027. godine doživeti žestok bull.

Najverovatnije će 2024., 2025. i 2026. biti godine ozbiljnog građevinskog buma zbog raznih projekata koji dolaze.

Na sve to, 2025. i 2026. godine biće godine snižavanja kamata na 3%. Pored toga, tehnologije AI, automatizacija i slično će pomoći da se stvori dodatna vrednost koju do sada nismo imali.

Konačno, 2027. godina je godina ekstaze kada se doživljava vrhunac zbog neverovatnog broja turista koji ce doci.
Airbnb i slično će da razvale. Rente će biti mnogo vise nego sada a to ce pogurati cene nekretnina i konacno da proslavimo na forumu M5K.

Opet, jasno je da mnogi imaju wishful thinking i ne bi voleli da se to desi jer imaju svoj lični interes da kupe nekretninu ili pripadaju nekoj stranci pa se sirenje pozitive dozivljava kao nesto lose. Dodatno, ima onih koji su nezadovoljni iz raznih razloga, ali realnost je da ćemo razvaliti.

Ono čega treba da budemo svesni je da će i region oko nas napredovati jer ni oni ne sede skrštenih ruku, poput Rumunije. Nije lako takmičiti se sa njima. Jedno je sigurno: 2027. godine ćemo prestići Hrvatsku po ukupnom BDP-u po prvi put u istoriji. Nažalost, kada se gleda po BDP-u po glavi stanovnika Srbija će i dalje biti u zaostatku.

Najveci nedostatak po meni je sto ce mnogi poslovi da se automatizuju a ljudi koji ne prihvate nove tehnologije ce postati "zrtve tranzicije u IV industrijsku revoluciju". AI ce nam stvoriti dodatnu vrednost ali na zalost mnogi ljudi nece uhvatiti prikljucak :(

Svakako svaka cast drzavi sto je organizovana da gura zestoko napred do 2027. godine. Neverovatno kako nas je EXPO 2027. uke*ao.
Politički marketing
 
O tome da je ovo sporedni EXPO možete da se informišete na zvaničnom sajtu:


Kao što se da videti, Beograd nije na listi World expo, nego na listi specijalizovanih izložbi.

Bukvalno je sve uvek lako proverljivo, ali džabe, propagandna mašinerija je prejaka za većinu.
 
To je prvo zaduživanje od pre neki dan, sigurno ne i jedino.

Budžet od 15 milijardi jeste najavio Vučić, ali pitanje je koliko će tu da ode na sam EXPO.

Ja ne znam o čemu se ovde priča, ali se iznosi puno paušalnosti ili se jednostavno ne razumeju osnovni podaci?
Kakvo zaduženje od preneki dan? Lepo je navedeno da je budžet za Expo planiran u naredna tri budžeta RS u iznosima od po oko 200 miliona EUR godišnje.

To nije toliko ni bitno, osvrnuo sam se na ovo:

Što se tiče Expo izložbe, možda ima ljudi koji ne znaju, pa ću pomenuti: Expo u Srbiji je sporedni dogadjaj za koji će Srbija uložiti oko 15 milijardi po sadašnjim procenama. Glavni Expo će biti u Saudiskoj Arabiji 2030 koji će biti neuporedivo veći dogadjaj i SA će uložiti manje od 8 milijardi.

Bužet za Expo 2027 je 600miliona EUR. Ne znam koliki je budžet Republike, ali ako je 15 milijardi ne ide sve na Expo. Pomislio sam da je pisac možda mislio na 15 milijardi dinara, ali se onda spominje neki Pariz i Saudijska Arabija.
 
Druže, samo nemoj:

 
Aj sad realna pitanja. Izmešta se sajam i proširuje bgh20. To zemljište daćemo verovatno besplatno ili simbolično. Expo i ostalo finansiramo iz duga pošto 15 milijardi nemamo. To će povećati učešće duga u gdpju. Expo prodje a dug ostaje. Koji je tu benefit za prosečnog čoveka Srbije? Finansiramo privatnu gradnju skupih kvadrata sa jedne strane a sa druge se zadužujemo i kroz trange frange izgradnju prelivamo novac ,,drugarima" koji će od dela novca kupiti novoizgradjene kvadrate na vodi. Šta ćemo posle sa 75%+ duga u gdpju? Dalja infatorna spirala?

 
Ja ne znam o čemu se ovde priča, ali se iznosi puno paušalnosti ili se jednostavno ne razumeju osnovni podaci?
Kakvo zaduženje od preneki dan? Lepo je navedeno da je budžet za Expo planiran u naredna tri budžeta RS u iznosima od po oko 200 miliona EUR godišnje.

To nije toliko ni bitno, osvrnuo sam se na ovo:



Bužet za Expo 2027 je 600miliona EUR. Ne znam koliki je budžet Republike, ali ako je 15 milijardi ne ide sve na Expo. Pomislio sam da je pisac možda mislio na 15 milijardi dinara, ali se onda spominje neki Pariz i Saudijska Arabija.
Druže...


Na konferenciji, koja je bila najavljena prethodnog dana, ali bez navođenja ijedne teme, Vučić i Brnabić izneli su velike planove, koji su, prema rečima predsednika, „teški“ 12 milijardi evra, a koji bi trebalo da budu završeni do kraja 2026. godine.
 
Dobro "druže", vidim da si opasan stručnjak, pa si u Expo ubacio i autoput, prugu i ko zna šta još.
Inače, u pogrešnoj smo temi koliko vidim...
 
Nema sad pogrešna tema i opet da se baca prašina.

Ovo sve utiče na cene nekretnina direktno i mora da se zna da:

- ovo nije glavna ekspo izložba
- najviši državni zvaničnici su najavili ogromna zaduživanja za finansiranje iste (sa jako upitnim povratom investicije)
- većina tih para će se preliti u lično bogaćenje pojedinaca
 

Vec smo dobili novi mit koji ce se ovde ponavljati kao aksiom, a to je da sam Expo kosta 14 milijardi. Onda ce se ovde cuditi ljudi sto im se racunice i predvidjanja ne ostvaruju.
 
Ma, odakle ti svi ti podaci, podeli neke izvore...
Posebno me zanima ta klasifikacija po kojoj je Expo 2027 posredni, a 2030 kao glavni, kao i odakle taj budžet od 15 milijardi eura za Expo 2027. Čak i N1 objavio da je budžet za EXPO 2027 oko 600 miliona eura.
Sto se tice toga da je Expo posredni a ne glavni odgovorio ti je ccc ( hvala:) ) Posto te je to posebno interesovalo, nadam se da si sada informisan.

Sto se tice izvora za ono sto sam rekao, osim Vucic-Brnabic javljanja, evo i dodatnih:


Doduse, u pravu si, pausalno je jer sam rekao 15 a ne 12 milijardi.

Naravno, nece svih 12 milijardi biti ulozeno u sajamsku halu, kao sto ni svih 5 milijardi u Francuskoj nece biti ulozeno u dvorane, vec i pratecu infrastrukturu.
 
am Expo kosta 14 milijardi. On
Evo ti sta kaze ministar Mali u trecem linkovanom tekstu: " Just as Roosevelt launched the New Deal, we plan to invest from 12 to 14 billion euros in this entire project. We will invest not only in the capital but in the whole of Serbia," Mali added. Ne znam sto mi je izbacio na engleskom, ali shvatices.

Dakle, ceo projekat ce kostati toliko.
 
Dobro "druže", vidim da si opasan stručnjak, pa si u Expo ubacio i autoput, prugu i ko zna šta još.
Inače, u pogrešnoj smo temi koliko vidim...
Nisam ja već predsednik... I NE SAMO TO U OVOM TV SHOPU, ako pozovete u narednih sat vremena 🥁🥁🥁

"U okviru „Expo“, kako je dodao, u 28 gradova biće uređeno u proseku oko 100 fasada, navodeći da to ne podrazumeva samo rekonstrukciju, već i izgradnju dekorativnih svetla."
 
Evo ti sta kaze ministar Mali u trecem linkovanom tekstu: " Just as Roosevelt launched the New Deal, we plan to invest from 12 to 14 billion euros in this entire project. We will invest not only in the capital but in the whole of Serbia," Mali added. Ne znam sto mi je izbacio na engleskom, ali shvatices.

Dakle, ceo projekat ce kostati toliko.
Ne nego pakuju sve investicije u svu infrastrukturu po Srbiji pod Expo.
 
Da li ste vi svesni koliko je milion evra? A 10,50,100 miliona. A milijarda? A 15 milijardi? Evo cisto da vidite koje su razmere kradje nakon koje ne vidim problem da Mirijevo kosta i 15k evra jer besplatan novac se lako trosi.
Novi glavni grad koji se gradi u Egiptu. Radove izvode kinezi ako ne grešim. Biće dom za 6 miliona ljudi sa kompletnom infrastrukturom. Cena oko 50 milijardi.
 
Vrh