Šta je novo?

Izbori 2024

Ok, ne glasamo i snosimo posledice, slažem se. Ali zašto snosimo posledice od vas?

Ako smo već flegma i ne glasamo, vi biste trebali da nam kažete kada se na nešto vezano za vlast žalimo i kukamo da je to zato što nismo glasali.

A ne kao sada da kažete da su posledice našeg neglasanja vaši protesti. Pa vi biste svejedno izašli na ulice i blokirali saobraćajnice i da smo izašli i glasali za SNS. Ili da smo izašli glasali za desničare, pa da su desničari posle umesto sa vama udružili se sa SNS... ne biste sigurno bili mirni i rekli "makar je izlaznost bila veća, imaćemo više sreće drugi put".

Tvoj post tumačim isključivo ovako: krvi smo što nismo izašli na glasanje i dali glas SPN-u jer jedino u soluciji da ste vi dobili izbore ne biste izašli na proteste i asptinente koji mogu ali i ne moraji biti vaši glasači vidite kao direktnog krivca za trenutnu situaciju.
Pa niste vi mala deca, nego odrasle osobe. Ako ste razumni i bar malo se informišete, shvatili biste bitnost izlaska na izbore - bez obzira na političku scenu. I valjda sami treba da se informišete o situaciji i kakva je trenutna vlast.

I na kraju, protesti nisu zato što SPN koalicija nije pobedila, nego zato što su oni i druge stranke pokradeni. Ako ti to posmatraš kao borbu za poslaničku i odborničku platu, onda je to tvoj problem koji proističe iz neinformisanja i ignorisanja sveta oko sebe. I tužno je što se oni i tek poneke druge stranke bore za izbornu volju građana, a ne svi mi zajedno sa njima i sve druge stranke koje su očigledno pokradene.
 
@dejanbg88 Ok, kazes da ne glasas jer nijedna od opozicionih opcija ne nudi ono sto ti zelis? Sta mislis, zbog cega neki drugi ljudi izlaze da glasaju? Sta to njima opozicija nudi, a ipak su izasli da glasaju? Jer ti mislis da drugi ljudi ne vide da opozicija nema skoro nikakav plan niti program, pa opet glasaju za nju? I ne, to nisu glupi ljudi, ali jednostavno na neki nacin pokusavaju da iskazu svoj revolt i izbore se za promene. Da li mislis da ti vidis nesto sto drugi ljudi ne vide? Nasi preci su davali zivote za slobodu, a neki sad ne mogu da daju ni svoj glas da bi bar pokusali da nesto promene barem 1% na bolje.
 
Pa niste vi mala deca, nego odrasle osobe. Ako ste razumni i bar malo se informišete, shvatili biste bitnost izlaska na izbore - bez obzira na političku scenu. I valjda sami treba da se informišete o situaciji i kakva je trenutna vlast.
Pa dobro, ali to nije razlog da nas opozicija i studenti kažnjavaju.
I tužno je što se oni i tek poneke druge stranke bore za izbornu volju građana, a ne svi mi zajedno sa njima i sve druge stranke koje su očigledno pokradene.
E tu se već slažem 100%, jer prosto ne želim da izađem na izbore dok ne budem video da su sve svi zajedno udružili i da su realna i jaka protiv teža aktuelnoj garnituri.

To onda već menja pravila igre i onda ma koliko bio apolitičan, sa velikim zadovoljstvom bi izašao na izbore i dao svoj glas takvoj jedinstvenoj opozicionoj listi.

Nešto otprilike kao kada je DOS pobedio Slobu, jer je tada postojala ta jedna lista koja je imala snagu.

Bez toga mi se jednostavno ne izlazi na izbore
 
Kako ne bih citirao nekoliko desetina postova, da odgovorim svima:

1) Mala zemlja nikada u istoriji nije mogla da ima potpuno samostalnu spoljnu politiku. To je i najveći greh Slobe. U vreme pada Berlinskog zida Srbija je imala u stvari imala bolju spoljnopolitičku (predis)poziciju od svih drugih na Balkanu. Mogla je da postane Češka Balkana. Istorija uči da u takvom okruženju, takva zemlja može do nekle da se koprca sa svojim "suverenizmom", ali da će vremenom biti progutana. Sada je Srbija "devojka za sve" u spoljnoj politici, ničiji pouzdan partner. To je neuporedivo sa Holandijom, Belorusijom, i Ukrajinom do 2004 svaka za svoj tradicionalni političko-kulturni blok. Srbija je od Prvog svetskog rata do Slobe imala pto-zapadni kontinuitet, sa brojnom zapadnom emigracijom, tradicijom iz svetskih ratova, SFRJ cenzurom i anticenzurom SSSR kulture uz neselektivno prihvatanje angloameričkih kulturnog stvaralaštva.
2) Srbi su amateri za političku organizaciju, što Zapadu olakšava sve muzičke želje. Tako je do 5. oktobra bila organizaciona logistika opozicije, što je mnogo dragocenija pomoć od neke kintice za plakate, lokalne radio stanice i slično. SNS je američka škola politike i organizacije, odnosno, sada je opozicija jako haotična u skladu sa samostalnim srpskim antitalentom, dok je vlast podržana od zapada.
3) Nikakvo zlo Zapada se ne može porediti sa zlom Slobine kamarile. Raspad država kao domajdanska i poslemajdanska Ukrajina, ili dolukašenkovska Belorusija. Carstvo kriminala, ljudi ginu ko muve u drumskom saobraćaju, prašta se neplaćanje računa da se drži socijalni mir, tramvaji i trolejbusi se više kvare nego voze, carstvo privatnih prevoznika bez reda, vozovi kasne, većina živi u bedi, bubašvabe u vrtićima i klinikama. Čak zicer prihodi države preko akciza na cigare i gorivo, takse na profit banaka i menjačica pri platnom prometu, sve je ostalo u crnoj ekonomiji od koje su se pojedinci bogatili. Ograđivanje od Zapada sa sve produbljivanjem sukoba sa jugoslovenskom narodno-kulturno-jezičko-ekonomskom braćom. Kada se 1991.-1992. uspostavila vojna dominacija nad nekim regijama, umesto da se razoružanom neprijateljskom narodu pruži bezbednost i poredak sa crtama privremenog vojnog (ali "viteškog i džentlmenskog") režima, proterivani su, mučeni, ubijani, silovani, pljačkani. U Beogradu inženjeri su prodavali stvari iz kuće da prehrane porodicu, a elita i najcenjenija kasta za državno rukovodstvo su bili mafijaši. 5.oktobar je bio zajednički interes naroda Srbije i Zapada, i to samo u tom kratkom istorijskom periodu.
4) Lista interesa svetskih sila u malim državama je kratka i nedetaljna.
Kolonijalni interesi na Balkanu su pre svega nemački, ali ne i SAD. Takođe loše namere ka Srbiji u tom bloku ima Velika Britanija, ali SAD je tu ipak jača. Njihov cilj je prelazak na zapadnoliki ekonomski model, a tu je moguć čitav sistem nijansi. Prodaja Austrijancima uspešnog Sever Subotica, recimo, to je domaća korupcija i nedostatak kvalitetnog političkog planiranja, domaćeg oportunizma, a ne kategorička konstanta odnosa. Tigar Pirot i mnogi drugi su realno pravili zastarele ili loše proizvode, i bez privatizacije ili strateškog partnerstva ne bi opstala. A danas Belorusi hvale srpske autogume. Mnogim tranzicionim vlastima je najlakše bilo da urade prvo privatizaciju, koja puni budžet, nego da vrše denacionalizaciju, koja troši budžetska sredstva. A upravo denacionalizacijom se moglo doći do obrtnog kapitala. Recimo, ako tvojoj porodici država daje odštetu za fabriku koja više ne postoji, ili nešto drugo što se ne vraća, sa tim parama imaš pravo samo na lečenje, školovanje, akcije domaćih preduzeća po izboru sa zabranom prodaje 3 godine. Pogledajte recimo Orbana. EU mu stalno nešto kaki, ali dokle god je zemlja sigurno u EU i NATO, i sankcioniše Rusiju i Belorusiju, oni su na delu zapadni blok ma šta pričali. Do Orbana su imali mađarski SNS (po rečima Mađara) koji je prodao sve jedno za drugim. Vratili su pod svoje nekoliko strateških preduzeća, što jeste korak ka suverenizmu, ali daleko od toga da je Orban neki primer kvaliteta ekonomsko-privredne politike, po rečima samih Mađara. Belorusija i Holandija u svojim blokovima imaju super pozicije zbog kontinuiteta u istima.
 
Jer ti mislis da drugi ljudi ne vide da opozicija nema skoro nikakav plan niti program, pa opet glasaju za nju?
Ja mislim da opozicioni glasači vide nešto što ja ne vidim pa glasaju za njih. Da li je to program ili nešto drugo, ja ne znam.

Ali meni je jako teško da glasam za ljude koji u svojim 40im godinama nemaju dana radnog staža, a žele da promene nešto. To mi se prosto ne uklapa. Da li ljudi glasaju iz očaja, nemam pojma, ali ja ne mogu da izađem i glasam za ljude koji kod mene u firmi ne bi prošli ni inicijalni intervju za praktikante, ne nešto jače od toga.

Ako bi izašao i dao glas njima, jednostavno pogazio bih preko svih svojih principa jer je meni to ekvivalent kao da sam tu osobu zaposlio u svoju firmu.

Ne mogu više da se kuckam, za 15 min mi poĉinje sastanak sa partnerima iz USA, i rekaao sam već jednom da mormam malo iskulirati za ovom temom, i jedini razlog zašto sam uopšte krenuo da pišem su potencijalne blokade i moja molba iz prvog posta da ih ne bude.
 
@dejanbg88
Da li bi izašao na izbore i glasao za opoziciju da se svi do jednog ujedine, čak i u slučaju da ti aktuelna vlast da dodatne olakšice za posao kojim se baviš, a opozicija kaže da će da ukine te beneficije?​
 
Ja mislim da opozicioni glasači vide nešto što ja ne vidim pa glasaju za njih. Da li je to program ili nešto drugo, ja ne znam.

Ali meni je jako teško da glasam za ljude koji u svojim 40im godinama nemaju dana radnog staža, a žele da promene nešto. To mi se prosto ne uklapa. Da li ljudi glasaju iz očaja, nemam pojma, ali ja ne mogu da izađem i glasam za ljude koji kod mene u firmi ne bi prošli ni inicijalni intervju za praktikante, ne nešto jače od toga.

Ako bi izašao i dao glas njima, jednostavno pogazio bih preko svih svojih principa jer je meni to ekvivalent kao da sam tu osobu zaposlio u svoju firmu.

Ne mogu više da se kuckam, za 15 min mi poĉinje sastanak sa partnerima iz USA, i rekaao sam već jednom da mormam malo iskulirati za ovom temom, i jedini razlog zašto sam uopšte krenuo da pišem su potencijalne blokade i moja molba iz prvog posta da ih ne bude.
Veruj mi, ja vidim isto sto i ti, i razmisljam isto kao i ti. Samo sto si ti u fazonu "Necu da glasam za njih jer su losi", a ja sam u fazonu "Glasacu za njih, iako su losi, jer su manje zlo, iako znam da barem na ovim izborima nece pobediti, ali bar mi je savest cista jer iako ne zivim u Beogradu i nisam izasao na proteste, barem sam dao neki svoj doprinos". Znaci, tvoja logika je "Posto opozicija nije dovoljno dobra, nek ostane stanje ovako kako jeste?"
 

dobar potez SPNa
 
Имам доста пријатеља међу правом левицом која ту идеологију није изједначила са аутошовинизмом. Отприлике, гнушају се СПН-а више него десница. Исто се осећају изиграним после протеста 2020е јер су били са нама у првим редовима и такође сада седе у својим домовима и лепо се забављају док гледају ову комедију.
To nisu pravi levičari, to su komunjare. Nešto kao Nestorovci samo levo.
 
Poslednja izmena:
Не бих се сложио, све редом правници, политиколози, учитељи, професори, никакви теоретичари завере.

Те које си ти описао не знам.

И тебе сам сматрао правом левицом док ниси ушао у политику.
 
И тебе сам сматрао правом левицом док ниси ушао у политику.
Nije mi jasan ovaj odgovor Vučku, znači kada levičar uđe u političku organizaciju onda više nije pravi levičar. Pa da bavljanje politikom je samo za SNS kadar šta ostali da se cimaju i maltretiraju, pu pu kakano.
 

Покрет "Ми - Глас из народа" указује да режим Српске напредне странке и прозападна опозиција синхронизију своје активности и акције како би прикрили издајничке потезе према Косову и Метохији. Они такође наводе да СНС и СПС од 2012. године воде политику одрицања од Косова и Метохије.​

?????
 
Nije mi jasan ovaj odgovor Vučku, znači kada levičar uđe u političku organizaciju onda više nije pravi levičar. Pa da bavljanje politikom je samo za SNS kadar šta ostali da se cimaju i maltretiraju.
Mozda Delija zna nesto sto mi ne znamo.
Npr. Robert Habek i Analena Berbok (zeleni iz Svabije) pomazu finansijski, idejno i logisticki direktno svoju stranku posestrimu Zeleno Levi Front.
Morao bi Delija malo vise da razveze jezik da i ja nesto novo naucim.
Mada nista novo u principu nema, ima ruskih ispostava u Srbiji sa svojim strankama pobratimima koji decenijama deluju i operisu. Samo nam jos Turci fale.
 
Ja bih voleo da opet pročitaš šta pišem i da se ne praviš lud. Nema stranog okupatora, nema nikoga ko upravlja Srbijom sa strane i uništava je. Kriminalac i jedini uništitelj je Vučić, kojeg očigledno i jasno niko sa strane ne upravlja jer malo malo, pa sarađuje sa svim stranama.

Naravno da imamo okupatora. To sto je Vucic produzena ruka i izvrsitelj te okupacije ne znaci d anismo okupirani. Imamo kolonijalnog namesnika hila koji nadgelda procese imamo Vucica koji izvrsava krupne i skakljive nacionalne odluke i imamo NVO premijera i ministare koji razradjuju sve ostale razgradnje po Srbiji.
 
@dejanbg88
Da li bi izašao na izbore i glasao za opoziciju da se svi do jednog ujedine, čak i u slučaju da ti aktuelna vlast da dodatne olakšice za posao kojim se baviš, a opozicija kaže da će da ukine te beneficije?​
Apsolutno, da. To su onda potpuno druga pravila igre, i takvu opoziciju treba podržati po principu svi za jednog, jedan za sve.
 
MC ne pise kao obiektivan covek bez emocija vec kao covek u klinickoj depresiji ili jednostavno jako uporan trol.

Izmedju ostalog, nada se potpunom i temeljnom bankrotu Srbije kako bi se tako ‘zaustavili investitori’, smatra da je letovanje u Grckoj smrtni greh, ne postoji podgrupa drustva koja mu se ne gadi, sem Orbana koji je veliki drzavnik.

Na stranu sto minimum jednom dnevno bez blama napise neki potpuno pogresan, a lako proveriv podatak.

To nisu objektivna i neemotivne analize i kao ljubitelj objektivnih i neemotivnih analiza smatram karakterisanje njegovih naklapanja kao takvih banalizacijom tog pojma.

A ako ti kazes da sa uzivanjem redovno citas njegove postove i ne vidis milijardu kontradiktornosti i lavinu cemera i jada u njima, ja se nadam da si trol jer drugacije, jbg, sumnjam i u tvoje rasudjivanje.
Cemer i jad u MC postovima odslikava da je objektivno shvatio situaciju :)
 
Vrh