Šta je novo?

Izbori 2024

Свакако није проблем кад неко из Српске или било одакле ко има наше држављанство и пребивалиште у БГ гласа, мислим да то нико не спори.
То да нека странка организовано превози бираче, прилично сам сигуран да није легално, ал пошто нисам правник не могу да тврдим, али свакако није легитимно.
То да неко ко има пребивалише у Бегораду а не зна где, свакако није ни легално ни нормално и то нико нормалан не може да брани. Још ако се такви организовано превозе од стране неке странке, по мени је криминал и велика срамота. То што ти исти "бирачи" већ неко време имају пријављено пребивалиште, а да нико из опозиције није приметио ни пријавио, можда јесте велики минус за опозицију али није никакво оправдање за СНС кабадахије. И нема везе да ли је у питању неколико стотина, неколико хиљада или неколико десетина хиљада. Они су са криминалном намером убачени у бирачки списак и то би морало да се истера до краја.
Ovde si ukazao na bitnu stvar, a to je lica koja imaju prebivalište a ne žive na toj adresi. U tom slučaju se pasifizira adresa od strane suda, a po prijavi policije. Nisam siguran da li se to radi po prijavi građana, ili ako policija tokom primene svojih mera i radnji utvrdi da lice ne živi na prijavljenoj adresi (uručenje poziva, dovođenje itd.)

Nemojte me pogrešno razumeti, ja ne pravdam takve postupke, samo iznosim pravni okvir. Teoretski, može i 50.000 lica iz Republike Srpske sa državljanstvom Republike Srbije da se u roku od mesec dana prijavi na adrese u Beogradu. Niko to ne može da im zabrani jer je to Ustavno pravo.
 
Свакако није проблем кад неко из Српске или било одакле ко има наше држављанство и пребивалиште у БГ гласа, мислим да то нико не спори.
То да нека странка организовано превози бираче, прилично сам сигуран да није легално, ал пошто нисам правник не могу да тврдим, али свакако није легитимно.
То да неко ко има пребивалише у Бегораду а не зна где, свакако није ни легално ни нормално и то нико нормалан не може да брани. Још ако се такви организовано превозе од стране неке странке, по мени је криминал и велика срамота. То што ти исти "бирачи" већ неко време имају пријављено пребивалиште, а да нико из опозиције није приметио ни пријавио, можда јесте велики минус за опозицију али није никакво оправдање за СНС кабадахије. И нема везе да ли је у питању неколико стотина, неколико хиљада или неколико десетина хиљада. Они су са криминалном намером убачени у бирачки списак и то би морало да се истера до краја.
To, bukvalno to. Dobili licne karte pre mesec dva, nemaju prebivaliste u Beogradu, dovedeni da bi glasali na BG izbore da sluze kao jezicak na vagi gde je SNS znao da ce biti tesno. Svi oni su mogli da glasaju tamo u konzulatu ali tamo ne mozes da glasas za BG izbore. Apsurd i to nelegalni
 
Na primer sta mozemo da naucimo od njih? Osim gledanja uskih nacionalnih interesa osvajanja teritorije po cenu unistavanja svake sanse da ljudi koji zive na istoj imaju pristojan zivot bilo kada u buducnosti. Kosovo ima samo jednu perspektivu, avio ili bus karta i odlazak u novi zivot negde daleko.
Od Albanaca mozemo da naucimo kako da ostvarimo neki svoj kolektivni cilj.

A od SPN mozmeo da naucimo sta je politicki diletantizam i kakve posledice ima sluzenje Ambasadama:

 
Imamo li politicare koji su spremni na ovo, da se bore zarad svojih ideala, tvrdoglavi do besvesti?
Znajuci da su pare prolazne, da se nece poneti u grob, vec samo ono sto se pise u istoriji?

Poput ovog coveka dole na slikama...
680_Albinkurti12.jpg

92209849363087347b1323345088803_700x393x001461.jpg

E4C44534-D5B0-4FDE-B30F-41A0A5E50A0D_mw800_s.jpg


Ovaj je Albanac, ali nije kukavica. Ima li Srba koji nisu kukavice?

 
Svi su poklekli. Dal su ucenjeni, nemocni ili kupljeni, ne znam. Jos moraju da uce sta je to gandijevska borba. Ali gandijevska mirna borba ne prolazi u Srbiji, jer to kod nas ne funkcionise. Mi samo golu silu razumemo. Tridesetih godina proslog veka je bila puna Glavnjaca stalno. Da bi neko bio politicar, mora imati i pritvorski staz. Nismo mi Hrvatska i Slovenija, vec Balkan.
Samo im rekao Hil da izlaze na izbore i oni izašli. It s simple like that.
 
I mi smo uspeli u tome, zvao se Jugoslavija, svi Srbi u jednoj drzavi. Znamo kako se to zavrsilo, plasim se da i njih ceka takva "pobeda".

Dosadasnja istorija pokazuje da je nas projekt propao, a njihov jos nije.
Razmisli kako s emi ophodimo jedni prema drugima, a kako oni ili Crnogorci.
Logicno je da svi nasi kolektivni projekti propadnu jer nemamo medjusobnog poverenja.
 
Izbegavam da ovde pišem, a i čitam, o političkim temama iz razloga što na ovaj forum dolazim kako bih nešto novo saznao od ljudi koji su upućeni, i koji imaju kritičko mišljenje, o gradskim temama. Drugi razlog je što sam policijski službenik i iz tog razloga moram biti apolitičan (ni zakon mi ne dozvoljava članstvo u partijama niti političko delovanje).



Pogledajte prilog 184244

U krajnjoj liniji, i da je tačno da se intenziviralo naseljavanje ljudi iz Republike Srpske u Beograd, kojim demokratskim metodama možemo zabraniti nekome da se naseli bilo gde na teritoriji Republike Srbije (pravo zagarantovano Ustavom).

Drugim rečima hoćete da kažete da zakonski nije nelegalno da se transportuje i 1.2 M ljudi iz RS koji faktički ne žive ovde i koji se mogu prijaviti kod mene na adresu npr ako sam ja voljan za to i da imaju pravo glasa na izborima?

Da li možete da nam objasnite kako je moguće da ljudi iz RS budu prijavljeni ovde? Dvojno državljanstvo, dve LK, dve adrese u njima? Uopšte ceo taj zakon, ko ga je doneo, kada i kako to funkcioniše za nas laike? Da li oni imaju onda pravo da glasaju u obe države, kako to funkcioniše sve? DA se razumemo, nemam ništa protiv prekodrinskog srpskog naroda.

Drugo, da li imate ovu tabelu od 2012. recimo? Ektrapolacijom trenda unazad dolazimo do prilično, prilično ozbiljne razlike. Nekih 350K razlike za 10 godina uopšte nije malo, pogotovo ako utiču na rezuktate izbora, a nije ni ovih 170K, a za sada znamo da se samo jedna stranka bavi tim eksport-import izbornim turizmom.

Znamo po podacima popisa da na BG teritoriji FAKTIČKI živi gotovo isti broj ljudi kao i pre 11 godina, tako da je tih eventualnih 350K još sumnjivije! To naravno ne mora da se podudara sa brojkom prijavljenih i to je vrlo čest sučaj ovde da ljudi ne žive ovde, ali su svesno u prekršaju i prijavljeni ovde zato što bi im život bio značajno komplikovaniji u suprotnom (pošta, SUP itd).
 
I mi smo uspeli u tome, zvao se Jugoslavija, svi Srbi u jednoj drzavi. Znamo kako se to zavrsilo, plasim se da i njih ceka takva "pobeda".
Fer ali ipak nije za poređenje pošto je ju bila pojas za spasavanje za mnoge druge. Albanci prave skroz nacionalno do sada a i ono što zateknu tuđih naroda asimiliju silom ili silom. Do sada bar tako bilo.
 
Ni na prošlogodišnjim ni na ovim izborima cenzus nisu prešli oni koji su otvoreno i bez uvijanja bili protiv nezavisnosti Kosova (fra-nem sporazuma), protiv Rio Tinta, protiv zagađenja iz kineskih dimnjaka, protiv mešanja američke ambasade u izbore...
Slučajnost?
Osim Narodne stranke svi koji su ispod cenzusa su teški pajaci, dvoske lude i fantom stranke.
DJB nije ali Radule ih uništava sa izborom kolacionih partnera, prvo je to bio Boškić (aj da mu to i prođe Dveri su 2016. godine u paramentu još i imali ok momenata, posle Jovana Avax Levijatan, pa sad Boris.
Oni su ovim izgubili dobar deo članstva, počelo je za debilkom, a sa Jovanom je bio vrhunac. Dobili su neke nove istina: teoretičare zavera, Trampfile, Putinofile, Hanofile... ...ali dobar deo glasaca DJB iz 2014/6 je otpisao. Radule ima nešto jako gadno i slično Vučiću, samo nije toliki siledžija.
 
Problem je sto su se predstavili kao revolucionari.
Problem je sto su lagali.
Sto su prihvatili da ucestvuju na neregularnim izborima.
Sto su unistili protest jos krajem maja.
I mnoge druge stvari.

Ako se posmatra njihovo delovanje, oni ne zastupaju nase interese, nego necije druge.
Pa ti nisi ni glasao za njih.
 
Реално време је за Ђиласа да преузме одговорност и да батали политику. Можда му тешко падне због великог ега али нека себи и нама учини ту услугу.
Слажем се, реално свима је гадан и одбојан, некад се чудима како је ни у СНС, веома је он сличан нелеченој хуљи. Его или наредба управника колоније, вероватно оба.
И сад сам се једва натерао да гласам за СНП.
 
Zaista nemam nameru da me iko koristi za svoju političku borbu
Onda ne pisi gluposti.

Za maloletnu devojcicu su pisali Alo i Novosti, ne znam kako bi uopste znao da je maloletna. Vidi se gde se informises. Pazi, novinari snimali sta se desava na protestu, strasno.

To je ovo dete:


Ja ovde ne vidim da je maloletna, a ta informacija da je maloletna i koliko tacno godina ima je iznesena u rezimskim medijima.

Po istim pisanjima, moze se saznati da je u pitanju dete sa psihickim problemima, pa ostaje pitanje ko na nju pazi i kako ovako sama luta ulicama i to u vecernjim satima.

Ali ti sve to tako provuces i onda kao idemo dalje. Novinari snimaju ceo dogadjaj, tu mogu biti svi moguci novinari, neko se zaleti sa kapuljacom i drmne u vrata, sta ti kao snimatelj treba da radis? Oko ulaza su novinari, svi moguci novinari, i strani i rezimski, zena iz Nova-e je smiruje.

Imas sve na 53:28


Bitno da samo napises da snimaju maloletno dete u nervnom rastrojstvu.

Dakle, kad kazes snimaju, to zvuci kao da opozicija snima, a snimali su novinari koji su bili tu, svi zivi novinari kojima je posao da snimaju i koji snimaju sve vreme, a ne samo taj trenutak.

Tako kad napises recenicu, kao da su samo nju specijalno snimali.

Zaletala sa na vrata, sve se desilo u par sekundi, ljudi je smirili i to je to.

Takva stvar samo Informeru moze u tom kontekstu da bude bitna i da je uopste spominje.

Ne pitas se sta to dete radi na ulici i tu ako nije psihicki zdravo i u kakvom to sistemu zivimo ako nam deca u takvom stanju sama setaju ulicama?

NVO studenti? Gde je dokaz, Informer? Drugo, opet ta babaroga naprednjacka prica, sve i da jeste NVO, NVO nije samo po sebi nesto lose, osim u svetu onih koji citaju Informer i gledaju Pink.

Onda spinujes da se potencira elitizam i da nam smetaju glasovi iz regiona, dok volimo zapadnjacke glasove iz dijaspore. To isto su pricali Brnabiceva i Vucic. Covece, krsi se zakon, nebitno da li su iz Republike Srpske dosli ili iz Zeneve. Jedan od najodvratnijih spinova poslednjih dana, hoce da nas zavade sa bracom preko Drine. Sa tim sto ima nekih idiota tviterasa koji malo u to sve i ubacuju taj elitizam, ali su toliko nebitni i minorni da nisu vredni pomena.

Radi se o krsenju zakona, a ne ko je odakle. Grubom krsenju zakona.

I eto, tako ti samo to provuces usput gomilu takvih stvari pod plastom neutralnosti.
 
Da li možete da nam objasnite kako je moguće da ljudi iz RS budu prijavljeni ovde? Dvojno državljanstvo, dve LK, dve adrese u njima? Uopšte ceo taj zakon, ko ga je doneo, kada i kako to funkcioniše za nas laike? Da li oni imaju onda pravo da glasaju u obe države, kako to funkcioniše sve? DA se razumemo, nemam ništa protiv prekodrinskog srpskog naroda.
Da, zemlje bivše Jugoslavije među retkima u Evropi dozvoljavaju dvojno državljanstvo. Dvojno državljanstvo između Republike Srbije i BiH je regulisano Ugovorom o dvojnom državljanstvu zaključenim između SRJ i BiH (2003.). Državljanin jedne države ugovornice može steći državljanstvo druge države ugovornice (dvojni državljanin) pod uslovima:

1) da je navršio 18 godina života;
2) da ima prijavljen boravak najmanje tri godine na teritoriji države ugovornice čije državljanstvo stiče, odnosno najmanje godinu dana ako je u braku sa državljaninom te države ugovornice;
Dakle već je osnov za sticanje državljanstva, a time i prava glasa, da se ima prebivalište 3 godine.
Naravno da imaju pravo glasa u obe države. SR Nemačka će uskoro dozvoliti dvojna državljanstva pa će naša dijaspora moći i ovde i tamo da glasa.
Drugo, da li imate ovu tabelu od 2012. recimo? Ektrapolacijom trenda unazad dolazimo do prilično, prilično ozbiljne razlike. Nekih 350K razlike za 10 godina uopšte nije malo, pogotovo ako utiču na rezuktate izbora, a nije ni ovih 170K, a za sada znamo da se samo jedna stranka bavi tim eksport-import izbornim turizmom.

Svi podaci su na ovom linku

Znamo po podacima popisa da na BG teritoriji FAKTIČKI živi gotovo isti broj ljudi kao i pre 11 godina, tako da je tih eventualnih 350K još sumnjivije! To naravno ne mora da se podudara sa brojkom prijavljenih i to je vrlo čest sučaj ovde da ljudi ne žive ovde, ali su svesno u prekršaju i prijavljeni ovde zato što bi im život bio značajno komplikovaniji u suprotnom (pošta, SUP itd).

Ne mogu reći sa sigurnošću, ali ljudi iz Beograda koji se nalaze na privremenom boravku u inostranstvu retko kada prijavljuju policiji promenu boravka. Iz tog razloga može biti da je broj prebivališta daleko veći neko broj stanovnika Beograda na popisu.
 
To izgleda ovako, i mogu da garantujem da su podaci verodostojni:

1702977544383.png


Dakle, rast broja prebivališta je uobičajen i konstantan
Rat u Ukrajini je počeo početkom 2022. Od tada svi mogu da primete koliko odjednom ima Rusa i Ukrajinaca u Beogradu, pa čak i ja koji više ne živim tu. Mediji su stalno prenosili neke izveštaje o njima, a sad čitam da je procena da se u Beograd nastanilo oko 100k Rusa i Ukrajinaca. Doduše procene se menjaju od medija do medija, ali svaka brojka se kreće daleko više od ovih konstantnih razlika u tabeli. Dakle imamo ovde neku tabelu koja prikazuje skoro linearan rast prijave prebivališta od 2017. godine, i to u iznosu od oko 27k novih prijava.
Pa sad ja pitam, tebe @Runner policijski službeniče, zašto ova tabela ne uključuje i broj prijavljenih Rusa i Ukrajinaca? Nemoguće je da godinama postoji linearan rast, koji ostaje konstantan i u godini masovnog doseljavanja pomenutih naroda. Na to još onda treba da dodamo i ove prijavljene komšije sa druge strane Drine. Dakle ove brojke su ili lepo, ali nestručno nameštene, ili brate mili imamo gomilu "legalnih" stranih stanovnika bez prijave prebivališta, pa evo više od godinu dana bar.
 
Ono što je evidentno da je vreme da se fokusira na mlade da počnu da se zanimaju za politiku, to jedino za sada uspeva PSG u koaliciji SPN pa imamo šta da učimo od njih. To doprinosi i što Pavle Grbović koji vodi PSG ima 30 godina
Већина млађих је гласала за Несторовића.

У Србији је млађа популација, за разлику од нас који смо овде претежно ткзв ”миленијалци”, није уопште прозападно оријентисана. Имају приступ информација на све стране и огроман број њих можете да видите на телеграм каналима у групама од десничарског до ултра-десничарског садржаја.

Господа на власти су далеко бољи неолиберали него што ће то ПСГ икада бити, они држе отворену лезбејку за Председника Влада већ 6година, која противно закону Републике Србије живи у брачној заједници са особом истог пола, а на то још усвоји дете, коме је заправо тетка. За њихове време су пробали да протуре формуларе на којим пише ”родитељ 1” и ”родитељ 2”. Клетт који издаје књиге где се пише и демонстрира хомосексуални односи и представљају као посве нормални... Ово неће виђати по Н1-НоваС-Информер-Пинк медијима јер су то само различите стране исте медаље. ЗАто ћете видети по већ споменутим телеграм каналима који броје на десетине хиљада чланова а неки и преко 100 хиљада (нпр Дејан Берић).

То наравно не пролази код огромне већине али пошто са друге стране као највећи опозициони блок је екипа која се заправо залаже за такве ствари, онда то нико не указује већини у Србији. Вучић и СНС су ”десно” само на речима, ако и више и на речима. Што ме доводи до Несторовића који говори оно што већина заправо жели да чује и подржава.

Зато сам написао јуче или прекјуче, ову власт може да победи само права десница са примесама социјалног аспекта бриге о сиромашнима и радничким правима. Никакви неолиберали неће сменити ову власт.
 
Rat u Ukrajini je počeo početkom 2022. Od tada svi mogu da primete koliko odjednom ima Rusa i Ukrajinaca u Beogradu, pa čak i ja koji više ne živim tu. Mediji su stalno prenosili neke izveštaje o njima, a sad čitam da je procena da se u Beograd nastanilo oko 100k Rusa i Ukrajinaca. Doduše procene se menjaju od medija do medija, ali svaka brojka se kreće daleko više od ovih konstantnih razlika u tabeli. Dakle imamo ovde neku tabelu koja prikazuje skoro linearan rast prijave prebivališta od 2017. godine, i to u iznosu od oko 27k novih prijava.
Pa sad ja pitam, tebe @Runner policijski službeniče, zašto ova tabela ne uključuje i broj prijavljenih Rusa i Ukrajinaca? Nemoguće je da godinama postoji linearan rast, koji ostaje konstantan i u godini masovnog doseljavanja pomenutih naroda. Na to još onda treba da dodamo i ove prijavljene komšije sa druge strane Drine. Dakle ove brojke su ili lepo, ali nestručno nameštene, ili brate mili imamo gomilu "legalnih" stranih stanovnika bez prijave prebivališta, pa evo više od godinu dana bar.
Odgovor je jednostavan ovo je tabela prijava prebivališta. Kada je reč o strancima postoje dve kategorije: privremeni boravak i stalno nastanjenje.
 
Nemojte me pogrešno razumeti, ja ne pravdam takve postupke, samo iznosim pravni okvir. Teoretski, može i 50.000 lica iz Republike Srpske sa državljanstvom Republike Srbije da se u roku od mesec dana prijavi na adrese u Beogradu. Niko to ne može da im zabrani jer je to Ustavno pravo.

Tu treba da se poseban zakon donese koji bi sprečio zloupotrebu prijavljivanja radi izbora. Ali to političari ne vole jer kako onda da teraju autobuse po regionu kad im treba za izbore.

Ovo isto radi HDZ u Hrvatskoj i SNSD u RS. Nije to SNS izmislio.
 
@Runner

Ok, hvala puno na zakonskim informacija. Hvala i za tabelu.

Da rezimiram. Za ovih 11 godina koliko jedna stranka ima apsolutnu vlast, broj ljudi koji fizički, tj faktički zaista žive u BG stagnira, a po ovoj tabeli imamo 380K više prijavljenih ljudi (dakle i više nego što sam pretpostavio ekstrapolacijom).

Mislim ako je to nekome ok, onda ništa...

Hajde što su ovi kriminalci zbog eksport-import transporta glasača, nego što ove glavešine opozicije treba mokrim čarapama po glavi zbog ovakvog propusta...
 
Dakle, bez novih stranaka i organizacija, u kojima nec ebiti Djilasa, MArinike, Boska O. i ostalih, nijedni izbori nece doneti nista.

Mislim da je to sada nemoguce. Emigracija je jedini racionalan potez za sve starije od 30 godina. Ali emigracija bez ideje o povratku. Bez razmisljanja o Srbiji.
Sanse da docekaju promene u Srbiji su male. Osim, ako ne uzivaju u ovoj velikoj krezuboj porodici.


Ponovicu savet moje baba tetke koja je umrla sa 95. "Ovo je zemlja pokvarenih i zlih ljudi".
1. Слажем се 10000. Сви оби су испушене муштикле.
2. Нажалост тачно
3. Ово је одличан реченица и тачна. Огроман проценат су такви.
 
Зато сам написао јуче или прекјуче, ову власт може да победи само права десница са примесама социјалног аспекта бриге о сиромашнима и радничким правима. Никакви неолиберали неће сменити ову власт.

Ja baš ne mislim da je ovu vlast moguće rušiti s desna jer je SNS stranka koja privlači veći deo desno orijentisanih glasača. Pokazalo se poslednjih 11 godina da je izuzetno teško preoteti te glasače. Za desne stranke u opoziciji glasaju samo ljudi koji smatraju da SNS nije dovoljno radikalan, a tih ljudi nema puno.
 
@Runner

Ok, hvala puno na zakonskim informacija. Hvala i za tabelu.

Da rezimiram. Za ovih 11 godina kao jedna stranka ima apsolutnu vlast, broj ljudi koji fizički, tj faktički zaista žive u BG stagnira, a po ovoj tabeli imamo 380K više prijavljenih ljudi (dakle i više nego što sam pretpostavio ekstrapolacijom).

Mislim ako je to nekome ok, onda ništa...

Hajde što su ovi kriminalci, nego što ove glavešine opozicije treba mokrim čarapama po glavi zbog ovakvog propusta...
Nema na čemu :)

Iskren da budem nisam nešto detaljno analizirao posednji popis za Beograd, jedino znam da je broj stagnirao. Verujem da na to utiče veliki broj faktora poput migracija. Takođe, nisam toliko stručan za upravne poslove pa sam možda promakao neki detalj.

Ako pričamo o biračkim spiskovima to je tek posebna priča. Za moju babu koja je umrla pre više od godinu dana je stigao glasački listić.

Sačekao sam izbore, pa ću se obratiti MDULS-u da se izbriše.
 
Ja baš ne mislim da je ovu vlast moguće rušiti s desna jer je SNS stranka koja privlači veći deo desno orijentisanih glasača. Pokazalo se poslednjih 11 godina da je izuzetno teško preoteti te glasače. Za desne stranke u opoziciji glasaju samo ljudi koji smatraju da SNS nije dovoljno radikalan, a tih ljudi nema puno.
Зато што причају бајке а раде најгори неолиберални капитализам. Не може неко ко је и сам неолибералан да причом о неолиберализму победи квази десничаре. Квази десничаре морају прави десничари (не Двери, Заветници и слични који су дискутабилно уопште самостални) који су спремни да их нападну и оголе за то што раде.

ДСС-Покс екипа ми уопште не делује као да је привлачила ултра десничаре. Једино где се слажем са, покојним, ДЈБ, је да се треба обраћати онима који гласају из уверења за СНС (а таквих је доста) кад год се стигне и где год се стигне. Хајка коју су организовали на Твитеру и сличним социјалним мрежама, управо из СПН екипе, против Срба из Републике Српске је само успео да још више одбије већину гласача од СПН.

Такође, неће се неолиберали тући по улицима против СНС батинаша или не дај Боже полиције, већ десничари. Ви као да патите од колективне амнезије како смо скинули претходног диктатора.
 
Opozicija je morala ako ima zelju za promenom sistema da obilazi sve zaseoke.
Од које опозиције то очекујеш? Лева се гади и периферије, а не засеока. Мислим да се чак гаде и неких делова рецимо Врачара, тј оно мало преосталих дворишта и трошних кућица што је остало. Десни су само пуни митоманије и спинова, типа оду до неких који тешко живе а имају 3+ деце па им говоре ви сте хероји и слично. А чак и они тешко да отишли од засеока, осим ако некају неку родбину тамо.
 
Vrh