Šta je novo?

Cene nekretnina

Za tebe nisam ni sumnjao da donosiš tako velike životne odluke na osnovu toga šta neki randomi pišu na Beobuildu :)

Nisu to randomi uopšte, o tome se i radi.

Takođe gledam šta rade krupni igrači:
-ako banke teško odobravaju kredite i mnogo ljudi odbiju, sledi rekapitulacija 2008.
- ako velike firme otpuštaju radnike, preduzeća u Srbiji se gase, isti zaključak.

Samo teže je to tebi da shvatiš, i dalje živiš u ubedjenju da 70% ljudi može sebi da priušti ovu cenu nekretnina 🐑
 
Upravo tako. Ti ako se ne varam imas platu oko 1500e neprijavljenih, s obzirom da dolazi recesija, to moze da padne na 1000. Ili 800.
Ja nemam nista protiv da kada u recesiji mi padne plata na 45.000 dinara, ali da se vrate one cene gde je casa kiselog mleka 22 din., hleb 49, litar mleka 90-100.
Neka bude i kvadrat i 900e ili 1200, ali da moze da se zivi.
Sad ljudi ne zive, vec grcaju.
Ja bih bio najsrecniji kad bi investitori bili malo manje alavi... ali ne, oni koriste situaciju. Zato i treba bojkotovati kupovinu. Prebaciti teziste i pritisak s kupca na prodavce/investitore/podizvodjace/majstore
 
Poslednja izmena:
Ovo je mnogo interesantna nekretnina. Ne znam šta su budžili unutra ali ako nisu mnogo devastirali, što reče pokojni Branko Najhold , ovde je trebao neki muzej, galerija ili neka ustanova od javnog značaja.
Inače Pregrevica je zanimljiva zbog tog nekog mira. Bile pre par godina neke Zemunske terase (tako nešto) ili neka novogradnja al 2.5K u startu i ove sa pogledom na Dunav odma otišle naravno. Snabdevanje i prevoz jes malo udaljeno (Cara Dušana) ali je kraj lep zbog Dunava i maltene svaki dan možeš peške pored Balkan expressa do Gardoša. A u Zemunu imaš sve što ti treba, što bi rekli stari Zemunci koji ni ne prelaze most
 
Upravo tako. Ti ako se ne varam imas platu oko 1500e neprijavljenih, s obzirom da dolazi recesija, to moze da padne na 1000. Ili 800.
Ja nemam nista protiv da kada u recesiji mi padne plata na 45.000 dinara, ali da se vrate one cene gde je casa kiselog mleka 22 din., hleb 49, litar mleka 90-100.
Neka bude i kvadrat i 900e ili 1200, ali da moze da se zivi.
Sad ljudi ne zive, vec grcaju.
Ja bih bio najsrecniji kad bi investitori bili malo manje alavi... ali ne, oni koriste situaciju. Zato i treba bojkotovati kupovinu. Prebaciti teziste i pritisak s kupca na podavce/investitore/podizvodjace/majstore
Onaj ko ima para za stan neće bojkotovati, onaj koji nema ili ko ne želi da ulazi u velike kredite taj će bojkotovati. Dakle jedino što može da se desi i što se upravo dešava je prirodan bojkot.
 
Ovo je mnogo interesantna nekretnina. Ne znam šta su budžili unutra ali ako nisu mnogo devastirali, što reče pokojni Branko Najhold , ovde je trebao neki muzej, galerija ili neka ustanova od javnog značaja.
Inače Pregrevica je zanimljiva zbog tog nekog mira. Bile pre par godina neke Zemunske terase ili neka novogradnja al 2.5K u startu i ove sa pogledom na Dunav odma otišle naravno. Snabdevanje i prevoz jes malo udaljeno (Cara Dušana) ali je kraj lep zbog Dunava i maltene svaki dan možeš peške pored Balkan expressa svaki dan do Gardoša. A u Zemunu imaš sve što ti treba, što bi rekli stari Zemunci koji ni ne prelaze most
Šiba vetar sa Dunava na Prigrevici + je izolovana i slabo povezana gradskim prevozom. Ko može da prihvati to, onda je sasvim OK za život.
 
Šiba vetar sa Dunava na Prigrevici + je izolovana i slabo povezana gradskim prevozom. Ko može da prihvati to, onda je sasvim OK za život.
To je istina ali je lep kraj (ako ne moraš svaki dan u Bg). A bogataš želi svoju kuću, izolaciju i privatnost. Dakle Dedinje što neko reče. Nego verovatno niko neće da uleće u ovo da ne bi imao dodira sa prethodnim stanarima
 
Poslednja izmena:
2) kada kažu da su nekretnine u Srbiji od korone poskupele svega 30%, i da je rast cena zapravo bio kontinuiran od 2016, ( a ne kao što kaže M86, godinama zanemarljivo mali, a onda za par godina duplirane cene), znam da pokušavaju da normalizuju sve ono što je u ovoj državi jezivo nenormalno i činjenicu da ono što brzo i nerazumno raste, još brže pada.
Molim te, pošto Vas ima nekoliko na profilu, o ciframa i brojkama pusti nekog drugog da piše. Ovako samo sebe diskriminšeš jer očigledno ni slike ne pomažu. Bole oči.

@M86
Kada starogradnja stigne novogradnju, obično ima efekta i to što se neke novogradnje prodaju kao starogradnje ili nema noovgradnja na tim lokacijama.

Za neselje koje treba da bude za mlade porodice sa decom, za ucitelje, nastavnike, profesore, policajce, doktore i ostali radni narod onako
Mnogi su "isterani" iz centralnih opština cenom, nepovoljnim kreditima... pa guraju cene u prigradskim naseljima. Kao što čekićimalj kaže, samo prirodni bojkot se dešava.
 
Evo, ja pomno čitam komentare na ovoj temi i na osnovu toga odlučujem da li da kupim ili ne kupim stan. Pratim ,,određene" profile i samo radim suprotno u odnosu na ono što napišu:

1) kad kažu da će se ubrzo desiti pad cena nekretnina, ali da će on biti svega 10 do 15% i da onda odmah treba uleteti sa kešom, jer uskoro sledi ponovni rast cena, znam odmah da zabava tek počinje i da će pad biti mnogo veći (ako izuzmem uži centar i luksuzne lokacije gde ne očekujem značajan pad skorije).

2) kada kažu da su nekretnine u Srbiji od korone poskupele svega 30%, i da je rast cena zapravo bio kontinuiran od 2016, ( a ne kao što kaže M86, godinama zanemarljivo mali, a onda za par godina duplirane cene), znam da pokušavaju da normalizuju sve ono što je u ovoj državi jezivo nenormalno i činjenicu da ono što brzo i nerazumno raste, još brže pada.
Edit: ,,od korone" umesto ,,do korone".
 
Evo, ja pomno čitam komentare na ovoj temi i na osnovu toga odlučujem da li da kupim ili ne kupim stan. Pratim ,,određene" profile i samo radim suprotno u odnosu na ono što napišu:

1) kad kažu da će se ubrzo desiti pad cena nekretnina, ali da će on biti svega 10 do 15% i da onda odmah treba uleteti sa kešom, jer uskoro sledi ponovni rast cena, znam odmah da zabava tek počinje i da će pad biti mnogo veći (ako izuzmem uži centar i luksuzne lokacije gde ne očekujem značajan pad skorije).

2) kada kažu da su nekretnine u Srbiji od korone poskupele svega 30%, i da je rast cena zapravo bio kontinuiran od 2016, ( a ne kao što kaže M86, godinama zanemarljivo mali, a onda za par godina duplirane cene), znam da pokušavaju da normalizuju sve ono što je u ovoj državi jezivo nenormalno i činjenicu da ono što brzo i nerazumno raste, još brže pada.

Ja ocekujem od jedne toliko pronicljive i ekonomski sposobne individue da nije podstanar u kasnim tridesetim, koja nagrebanih 100k e drzi u slamarici bez i jedne ideje kako da taj novac oplodi kroz biznis..
Nesto ti se ne uklapa u grandioznu predstavu o sebi.
 
Evo jedne interesantne analize iz komšiluka. Najskuplja nekretnina u Budimpešti je 9-10K a najjeftinija 500-700e. I sad pogledate te ulice gde je najjeftinije, deluje nebezbedno i sve a opet od Deak tera nije udaljeno više od 20-40min metroom/busem.
Ja ne znam da postoji neka ulica ili naselje u BG da je 500-600e m2. Mozda nešto preko Dunava a i do tamo javnim prevozom treba sat vremena od centra.
Najjeftinije nekretnine u Mađarskoj su u nekom selu na istoku, 13e kvadrat.
Realno i mi manje više imamo takve raspone.
 
Eto i metro im je starudija. Ovaj nas od Komande preko Vuka do Pancevca je noviji, brzi, jaci, bolji.

Btw, Beograd je prvu liniju sinskog gradskog prevoza otvorio jos ranije nego Budimpesta taj M1, tacnije 1892. godine.

Sijemo ih u svemu!
 
Svaka čast na inicijativi da se ukloni smeće. apropo ostalog, žena ne živi sa decom, meni je najveći luksuz ne komšijska koza i livade, nego da ne moram da razvozim decu kojekude. Kad odrastu, rado bežim u lepše, jednostavnije pa i daleko jeftinije rešenje.
 
Evo jedne interesantne analize iz komšiluka. Najskuplja nekretnina u Budimpešti je 9-10K a najjeftinija 500-700e. I sad pogledate te ulice gde je najjeftinije, deluje nebezbedno i sve a opet od Deak tera nije udaljeno više od 20-40min metroom/busem.
Ja ne znam da postoji neka ulica ili naselje u BG da je 500-600e m2. Mozda nešto preko Dunava a i do tamo javnim prevozom treba sat vremena od centra.
Najjeftinije nekretnine u Mađarskoj su u nekom selu na istoku, 13e kvadrat.
Realno i mi manje više imamo takve raspone.

I na kraju "a brutal price fall is expected in the Hungarian property market."

Jel može neko da iskopa koliko se mesečno stanova prometuje u Budimpešti, čisto da ocenimo stepen mrtvila našeg tržišta?
 
-Demand is falling sharply. During 2022, the total number of second-hand homes sold in Hungary fell by 17.6% to 122,586 units from a year earlier, in stark contrast to a y-o-y growth of 19% registered in 2021, according to KSH. Then in Q1 2023, sales of second-hand homes plunged further by 64.7% y-o-y to just 13,629 units.
With plummeting demand, it is not surprising that residential construction activity is also falling. In H1 2023, housing completions in Hungary fell sharply by 19% y-o-y to 7,353 units while housing permits dropped 38.6% y-o-y to 10,880 units over the same period, according to figures from KSH.

-In Central Hungary, second-hand home sales were down by 21% y-o-y to 33,236 units in 2022, in sharp contrast to an annual increase of 12.8% in 2021. In Budapest, sales fell by 13.2% to 27,293 units in 2022 while sales in Pest dropped 44.2% to 5,943 units.
ovo je za celu godinu

evo ga full report
 
Evo ga jedan duzi tekst pa koga mrzi da cita neka preskoci. Defke isto preskoci 🙂. Funkcionalna analiza je u pitanju pa nema grafika za tebe.
Već sam pisao, jedinu korist od daljeg porasta cena ili nepromenjene cene imaju vlasnici kapitala. Trenutne cene u centalnim opštinama moze da priusti oko 10-20k ljudi sa raznim kombinacijama. Oni i ovako ne znaju sta ce sa parama. Ovi sto su nasledili, ustedeli, hoce da prodaju pa da kupe nesto, oni su povukli rucnu zbog porasta cene (primer, ranije im je trebalo 50k da doplate za novi stan a sada 90k. Plus je rata otisla 30-40%). Dijaspora se polako hladi. Nema vise panicne kupovine da ne propadne novac. Prisetimo se da imamo par miliona ljudi u dijaspori. Samo 1% ako zeli da kupi nekretninu to je ogroman broj. A cak i obicni radnici koji su otisli pre 20-30 godina sada imaju par stotina k evra uštedjevine.
Drugi aspekt je porast kamatnih stopa. Kamatne stope su bitne u smislu da mozes po tekucim cenama da uzmes sto veci kredit. Zato je i drzava donela uredbu o smanjenju kamate.
1. Da ljudi i dalje mogu da podignu kredit veci nego sto bi mogli po trzisnim uslovima.
2. Da ljudi ne budu prinuđeni da prodaju po nizim cenama zbog velike rate.

Država se zadužuje po većim kamatama u odnosu na kamatu na stambeni kredit u banci. Veliki pad prometa se dogodio sa tendencijom pogorsanja i investitori i vlasnici stanova su dobili zastitu drzave. Da nije usledila uredba, sad bi polako krenulo sa sve vecim padom cena.
Dodatno, zbog neosnovanog porasta cene hrane i donekle energenata u daleko vecoj meri u odnosu na EU, povecava se bez ikakvog razloga plata drzavnim cinovnicima dok privatni sektor gleda kako da smanji troskove. Nekih novih investicija trenutno nema. U planu su ali nema jos uvek realizacije. Nisu usle pare u sistem.

Moje trenutno mišljenje i implikacije: znamo da je gradjevina kartelska stvar. Tako se i uredjuje cena. Sa tolikom dijasporom, ljudi sa kombinacijom, tenderima, doprinusu drzave itd ne verujem u neki nominalni pad. Nažalost, živimo u zemlji gde je ponuda stanova netržišna kategorija već strogo kontrolisana. Ovo ce naravno doprinete daljem iseljavanju stanovništva koje ce zameniti Nepalci, Filipinci itd. Dolazi do daljeg sunovrata institucija itd.
Smatram da neki investitori i ne smeju da spuštaju cenu zbog drugih investitora i drugih faktora (onih koji su im dozvolili da grade).
To sve vazi do kraja 2024. Ne verujem u neku drasticnu promenu cena. Ako se poklope kockice nakon toga, imacemo nazalost dalji rast od npr 2026.
Medjutim, ako se nesto dogodi sto ne treba, recesija, juzna pokrajina, sankcije, suspenzija viza, smanjenje doznaka i sdi, neprihvatljiv spoljnotrgovinski deficit itd, ode nama kurs gore a cene dole. Ja iskreno ni u ludilu ne bih uzeo sada stan dok ne vidim sta ce da se desava sa naftom u narednih 5-6 meseci. Ide dole=recesija, ide gore=inflacija.
Ako je neko propustio kupovinu od 2015-2019 i docekao 40-70% vece cene, nista mu sada ne znaci da kupi zbog eventualnog porasta od par %. Pa bolje i 10% vise da plati kada bude izvesno sta ce se desiti na trzistu nego da rizikuje npr:
1. Smanjenu realnu zaradnu ili gubitak posla
2. Porast kursa od 20-30%
3. Nominalni pad od 20-30%
4. Nepromenjene kamate vise godina

Samo kombinacija 2 navedene stavke moze da utice da preplatite stan min 30% kao sto je to bio slucaj 2008-2009.
 
Veliki pad prometa se dogodio sa tendencijom pogorsanja i investitori i vlasnici stanova su dobili zastitu drzave. Da nije usledila uredba, sad bi polako krenulo sa sve vecim padom cena.

Dobro je pitanje koliko će ova uredba uspeti da podstakne ljude da uzimaju kredite.
 
Mislim da je trenutno veci problem u odobravanju kredita od strane banaka. Koliko cujem, bas zatezu. Nasi prijatelji su nedavno odbijeni a da nije bilo nekog konkretnog razloga za to.
 
Vrh