Šta je novo?

Cene nekretnina

Sreća što ovakve gluposti ne prolaze u Srbiji. Da su zakucali rente kad su Rusi došli, ostale bi na visokom nivou. Ovako su pale.

Netržišne odluke vlasti su stvorile krizu, dodatne netržišne odluke će samo da otežaju stvari. EU se pretvara u SSSR, a tako će i da završi.
Ne mozes da zakucas nesto kad to niko ne prijavljuje i ne placa poreze. :)
 
U suštini ko nema na nivou porodice makar 2k eur i reseno stambeno pitanje, bolje mu je da ode iz Srbije jer ce ziveti bolje. Makar 2.8k eur sa neresenim stambenim pitanjem u Bg-u. To hoćeš da kažeš 🙂.
Za one koji imaju preko 3k i reseno stambeno pitanje, da ne kukaju bez razloga.
To mozda u Bg ako nemas, ali u Srbiji van Bg sa 2k mesecno po porodici zivis kao lord. Istovremeno je 2k e po porodici van Bg misaona imenica za vecinu.
 
Ajmo sad realno, koji to mi razvojni centar imamo i koje grane industrije nas svrstavaju u visokorazvijenu zemlju?
Mi nismo mogli da resimo problem nezaposlenosti i glavna politička orijentacija nam je bila ka privlacenju stranih kompanija koje su radno intenzivne. Za to smo davali subvencije (ne kazem da je to lose, mada mogli smo i domacim firmama isto). Ovde su se otvarali pogoni ali ne i razvojni centri.
Microsoft, IBM, Yandex, Continental, Nutanix, ovako na prvu loptu, sigurno ima jos.
Odu za boljom prilikom. Nisam nikad čuo da je neko pobegao iz Austrije. Iz Srbije se beži.
Tako je, kada nemacki doktor, austrijski vozac odu u Svajcarsku ili USA za boljom platom, oni odlaze dostojanstveno, evropski, za boljom prilikom.

Kada Srbin odlazi, to je bezanje.

Dokle vise ovakva lupetanja.

I jos ‘Nisam nikad cuo da je neko pobegao iz Austrije’, a kako bi to cuo da mi je znati? Jedino isto ovako na austrijskim forumima i tviteru, medju objektivnim komentatorima.
 
To mozda u Bg ako nemas, ali u Srbiji van Bg sa 2k mesecno po porodici zivis kao lord. Istovremeno je 2k e po porodici van Bg misaona imenica za vecinu.
Zato sam i naveo BG za 2.8k. Da zivis kao lord sa 2k i u ostatku Srbije, ne bih se slozio. Pre 2.5-3 godine da, sada sigurno ne. Videli smo da je potrošačka korpa 100k tj 850e i komunalije min 200evra.
Za goli opstanak tročlane porodice, sa rešenim stambenim pitanjem, za puko preživljavanje je potrebno 1000-1100evra mesečno. U tih 1100 evra nemamo kiriju/ratu za stan, auto, gorivo, letovanje, kupovina knjiga, garderobe, nameštaja, odlaska u restoran gorivo, cigarete, bioskop, zubar, doktor, predstavu, bazen, vrtić, pelene itd.
Evo objasni mi kako lord koji ne placa kiriju/ratu van BG-a zivi sa ostatkom od 900-1000evra 🙂.
Lord samo moze da ode na letovanje u toku godine i da ostavi 100evra mesecno za iznenadne troskove i to je to.
 
Kalkulacije koliko ti ostane na Zapadu s minimalcem su jako nezahvalne i ne znam kako bi to izracunao. Ukratko za Ljude s MINIMALCEM zapad je BOLJI 10x. Za visi srednji sloj, koji ne spada u te siromasne, ali ni u one bogate je najgori. Jer nemas nikakve subvencije od drzave. sve placas max kao da si Bill Gates ili slicni. Za te ljude je u Srbiji poresko opterecenje mnogo povoljnije i mnogo vise ustede i bolje zive.
To su ljudi koji u Srbiji zaradjuju 2-3k eura neto po muzu/zeni. Znaci oko 4-5k neto mesecno porodicno.
A na Zapadu oko 7-9k porodicno neto mesecno.
O tim ljudima ja pricam.
Vidi se da ne zivis u Srbiji bre brate, nemoj vise nista objasnjavati. Svi mi imamo nekog bliskog na zapadu i odlicno znamo kakvo je stanje tako da ajde da se ne frljamo sa ovim brojkama vise… 5k evra po porodici mesecno. Predstavljas to kao da 60% ljudi ima tolika primanja, 20% preko, 20% ispod.

Realno sa 2k (da ne brinu, da se bas bahate) mogu da se pokriju mesecni troskovi, ostaje 3k u šteku. U prevodu za 12 meseci jedan par ima 36k, za 5 godina 180k. Malo nam je 3k/m2 dizite to na 5k/m2.
 
Microsoft, IBM, Yandex, Continental, Nutanix, ovako na prvu loptu, sigurno ima jos.

Tako je, kada nemacki doktor, austrijski vozac odu u Svajcarsku ili USA za boljom platom, oni odlaze dostojanstveno, evropski, za boljom prilikom.

Kada Srbin odlazi, to je bezanje.

Dokle vise ovakva lupetanja.

I jos ‘Nisam nikad cuo da je neko pobegao iz Austrije’, a kako bi to cuo da mi je znati? Jedino isto ovako na austrijskim forumima i tviteru, medju objektivnim komentatorima.
Kada ode austrijski vozač ili doktor, dođe srpski da ga zameni. Kada nama ode srpski mi dobijemo Kumara iz Dhake, a doktora uopšte i ne dobijemo. Nego, postoji velika verovatnoća da su taj vozač ili doktor iz Austrije već srbi.

Microsoft, IBM, Yandex, Continental, Nutanix,
Ovi već sutra mogu da odu. To se zove outsourcing, ne proizvodi se ništa. Naručito je Nutanix na klimavim nogama.
 
Microsoft, IBM, Yandex, Continental, Nutanix, ovako na prvu loptu, sigurno ima jos.
To su sve firme koje rade po projektu ili učestvuju u razvoju projekta, ideje i razvoj dolaze sa drugih strana, mnoge informacije su im nedostupne. Ugrubo rečeno imamo "know how" ali nemamo "know what".

Sta je to osim stana jeftinije u malim gradovima?
Porezi, komunalije, usluge, stanovanje... ono što je isto je hrana, ono što može biti skuplje je tehnika zbog malog izbora i konkurencije.
 
Znaci ovaj ‘prosecan par’ sa srpskim platama moze da salje dete i u holandiju u vrtic. Nece tako brzo skupiti za stan, al jos jedna potvrda koliko se dobro zivi.

PS. ovaj komentar ti je irelevantan jer pricamo o Srbiji a ne o Holandiju.
U pravu si za PS, tvoj post je poceo sa time da svako ima nekoga na zapadu, pa sam pogresno shvatio da se ceo post odnosi na zapad. I da dodam, na Amsterdam se odnosi cena.
 
To su sve firme koje rade po projektu ili učestvuju u razvoju projekta, ideje i razvoj dolaze sa drugih strana, mnoge informacije su im nedostupne. Ugrubo rečeno imamo "know how" ali nemamo "know what".


Porezi, komunalije, usluge, stanovanje... ono što je isto je hrana, ono što može biti skuplje je tehnika zbog malog izbora i konkurencije.
1. Porez 20-30 evra mesečno za stan
2. Komunalije 5-10 evra mesečno i to mozda
3. Usluge ??? skuplji je vulkanizer ili zubar? Med. usluge su jeftinije u BG-u npr. Veća je konkurencija. Taksi je skuplji npr.
4. Stanovanje smo iskljucili zato sto smo poveli diskusiju da neko sa 2k zivi kao lord van BG-a. Ali eto, u KGu ces placati 250e. U BGu 500e. Idi sad pogledaj prosecnu platu za region kga.
Razlika? Ako placas kiriju do 300evra mesecno.
Zato ljudi i idu za BG a ne obrnuto. Mogu da nadju posao za platu vecu od minimalca +100evra.
Razlika se smanjila. Hrana i komunalije mnogo zahvataju iz kućnog budzeta.
 
Poslednja izmena:
Baš ekstreman primer..
Nije ekstreman. Tako je u Svajcarskoj, tako je u USA! Samo ljudi to ne znaju ili nece da znaju! A za tih 2000e dete NE DOBIJE NISTA! Nema kuvani obrok ni jedan vec jede sendvice i krekere ceo dan. U vrticu je od 07:30-18:00! I na tih 2k placas i penale ako ga ne podignes do 18h!!
 
1. Porez 20-30 evra mesečno za stan
2. Komunalije 5-10 evra mesečno i to mozda
3. Usluge ??? skuplji je vulkanizer ili zubar? Med. usluge su jeftinije u BG-u npr. Veća je konkurencija
4. Stanovanje smo iskljucili zato sto smo poveli diskusiju da neko sa 2k zivi kao lord van BG-a. Ali eto, u KGu ces placati 250e. U BGu 500e. Idi sad pogledaj prosecnu platu za region kga.
Razlika? Ako placas kiriju do 300evra mesecno.
Zato ljudi i idu za BG a ne obrnuto. Mogu da nadju posao za platu vecu od minimalca +100evra.
Razlika se smanjila. Hrana i komunalije mnogo zahvataju iz kućnog budzeta.
Za ljude sa niskim primanjima razlika je velika, za ljude sa 3k+ razlika je zanemarljiva. Med. usluge nisu jeftinije u BG-u, provereno. Sve ostale usluge su jeftinije, počev od vulkanizera do zubara. Ali opet imaš neki svoj mir i privatnost. Porez može biti mnogo više jeftiniji. Uglavnom da, pre će ljudi sa visokim primanjima ići za BG nego što će ostati (zbog umetničkog klizanja). Onaj ko ide za BG (sa niskim primanjima) ide jer zna da vredi i može da zaradi više, što je u malim sredinama jako teško. Onaj ko dodje u BG d aradi za 500e on će se brže bolje vratiti odakle je došao.
 
Jel može objašnjenje?

Screenshot_2023-08-30-15-27-20-490_com.android.chrome~2.jpg
Screenshot_2023-08-30-15-27-31-051_com.android.chrome~2.jpg
 
Je l' mozes da objasnis kako se to mnogo bolje zivi van bga sa 2k evra, nego u bgu sa istim parama? Sta je to osim stana jeftinije u malim gradovima?
Pa sve je jeftinije.
Porez na kucu je meni u Rumi 4000 godisnje, a u Bg mi je 50000 godisnje.
A i da nemas svoj stan, U centru Ru dvosoban 150e, u Bg bez 600e nista.
Grejanje izadje jeftinije. Na daljinskom u Bg te deru.

Hrana je jeftinija na pijaci nego u Bg marketima. U manjim mestima se ne gotovani kao u Bg. Ljudi sami kuvaju, ne idu po restoranima i mekdonaldsima.

Sve usluge su jeftinije, od krojaca, elektricara, majstora, molera.
Zubar je jeftiniji, ja u bg ne mogu naci zubara po ceni onog u Rumi.
Sisanje je 400 din, ne verujem da u Bg ima po toj ceni.
Opravka gume na biciklu me u Ru kosta 150 din, u Bg te oderu 1500.
Bioskop je u Ru jeftiniji par puta.
Restorani su od 2x do 5x jeftiniji. Doduse nema neke ekskluzive.
Nemas troskove prevoza jer svuda mozes peske bez busa. A i taksi je 200 gde god da krenes, u Bg bez 1000 ne mozes ni da sednes u taksi.
Vrtic je u Ru oko 3000, u Bg je oko 6000. Privatni su isto duplo skuplji.
Preduzetnici pausalci imaju mnogo nize pausale nego u Bg. U Ru jeoko 22000, u Bg preko 40000.

Jedino je cena goriva ista, kao i cena registracije.

Cigarete ne racunam jer drogiranje uvek prevazilazi finansijske mogucnosti gde god da ste.

A iskreno prvi put cujem da Bg nije skuplji za zivot od ostalih gradova, i jos potrebu da se to dokazuje. Pa plate i jesu vece radi vecih troskva.

Ja evo ne znam da li je jeftinije, pa ljudi ne zive u Bg ne zato sto nece, nego zato sto finansijski mogu da sanjaju o tome.
 
U suštini ko nema na nivou porodice makar 2k eur i reseno stambeno pitanje, bolje mu je da ode iz Srbije jer ce ziveti bolje. Makar 2.8k eur sa neresenim stambenim pitanjem u Bg-u. To hoćeš da kažeš 🙂.
Za one koji imaju preko 3k i reseno stambeno pitanje, da ne kukaju bez razloga.

Да, у праву си,
иако се у медијима стално помиње “одлив мозгова” у суштини у иностранство одлази 90% радничка класа, радници свих профила, грађевинци, занатлије, медицински техничари, возачи…
њима је тамо далеко боље него овде,
али што је виша позиција разлика у корист на пример Немачке се смањује, па ту можда долази до неспоразума на овом форуму.
 
A iskreno prvi put cujem da Bg nije skuplji za zivot od ostalih gradova, i jos potrebu d

Ja evo ne znam da li je jeftinije, pa ljudi ne zive u Bg ne zato sto nece, nego zato sto finansijski mogu da sanjaju o tome.

Ti bas i ne shvatas neke stvari ili se trudis da ih ne shvatis i namerno ovo radis....
Niko nije rekao da je BG jeftiniji.
Rekao si sa 2k evra van bga mozes da zivis kao lord. Napisao sam ti da to vise nije slucaj a sada spinujes kao politicar i okreces temu kako ti odgovara jer obrazlozenje nemas a naravno da neces da kazes da si pogrešio 🙂
 
Ti bas i ne shvatas neke stvari ili se trudis da ih ne shvatis i namerno ovo radis....
Niko nije rekao da je BG jeftiniji.
Rekao si sa 2k evra van bga mozes da zivis kao lord. Napisao sam ti da to vise nije slucaj a sada spinujes kao politicar i okreces temu kako ti odgovara jer obrazlozenje nemas a naravno da neces da kazes da si pogrešio 🙂
Kako niko nije rekao kada je sundjer bob rekao? Bio sam pitan sta je jeftinije, i to sam odgovorio. Bg jeste skuplji od ostzlih mesta u Sr.

Naravno da jeste slucaj, sa 2000e ja u Ru mogu da ustedim, a u Bg mogu mnogo manje.
Problem je sto u Ru retko ko ima 2000e.
 
Vrh