Šta je novo?

Cene nekretnina

@chiki

Ma da, ali drugo je kad imaš tako manje uređene sredine da je sve tu potaman za život, kad je dobro povezano i imaš više alternativa. Ovde kod nas je za sada sve neki ozbiljan kompromis, a celokupna infrastruktura straobalna, da počnemo od saobraćajne. Svakako nije loše ako izleti neki lep, jeftiniji plac, pa nek čeka lepša, uređenija vremena...

Evo recimo ta leva obala Dunava prema Kotežu, tu može čudo da se napravi, da se poveže sa 25. majem, urbanizuje, parcelizuje na placeve po 5a...
 
6.5% za zarobljavanje likvidnosti, a zvanična inflacija za 10 meseci 14%. Kako je devizni kurs fiksiran, ovo drugo je još smehotresnije.
Kakvo zarobljavanje likvidnosti, pomesao si mozda sa kupovinom stana?
Mozes da razorocis u bilo kom trenutku sa pripisom kamate od 1,5% i 1% respektivno.
 
Da, fino razmisljanje.


Ali kad covek pogleda, mozda je Indjija i bolja, imas direkt brzi voz za 15minuta ili do centra Beograda ili Novog Sada (ranije nisam ni razmisljao o kupovini stana na ovim lokacijama ali nakon brzog voza, sve ima smisla), uz to naseljeno mesto od svojih 27k ljudi, vrlo bogato.
Mada da, Banovci su u naletu, tu si i Pazove, BG je na 5/6km.

Studenti i niza srednja klasa ce da se povlace prema periferiji pred naletom Rusa pa i van Beograda kad vec mogu da dodju brzim vozom za par minuta.
Kvadrat je dosta povoljniji u Banovcima i Indjiji nego u Zemunu i ostatku Beograda - a sve je zapravo isto, stignes za 10 minuta takodje, nece biti neke razlike uskoro - i po meni, ti delovi su odlicna investicija..

Tu je i aerodrom. Stvarno je sve tu.
Mi smo gledali Banovce ali nas je odbila ili divlja gradnja, ili nerealne cene, ili realno ne tako dobar prilaz (izgubi se po 20 minuta vožnjom unutar samog sela, džaba što je bliže Beogradu). Zato što se odlučili dalje ka Indjiji. Što se Indjije tiče, tu je problem što solidnih gotovih kuća skoro da nema ili to ne vredi bilo kojeg novca (bar meni). Imali smo dve opcije ili da nađemo skroz sređenu kuću sa dobrim placem i za to platimo "premium" cenu za lokaciju ili da uzmemo neku ruinu za 20-30.000 evra ali sa svim priključcima i sve posle gradimo iz početka. Zbog krize i rasta cena građevinskog materijala odlučili smo se za prvu opciju, ali što se toga tiče nasli smo ukupno dve kuće u radijusu od 50 km koje su ispunjavale sve zahteve. Veliki placevi (a to smo baš želeli) se retko nalaze u samoj Indjiji, otuda Novi Karlovci jer su selo. Na kraju svi kažu da smo "preplatili" ali u suštini kupili smo skroz sređenu kuću (planski odrađenu) sa 30 ari plaća, bazenom i pomoćnim prostorijama za cenu stana od 70 kvadrata u Beogradu u novoj gradnji. Da li je i koliko pametno reći će vreme ali nama je ovde baš lepo za sada i stvarno nemam nikakvih primedbi na infrastrukturu i povezanost. Dodato verujem da bih mogla ovo prodati da želim i za više nego što sam platila, bez obzira što je kuća neuporedivo skuplja nego sve u okolini (neuporediva je takođe jer nije obična seoska kuća). Što se investicije tiče ja bih kupila još neku staru (švapsku kuću) za do 30.000 evra i kompletno renovirala. Razmišljam se ozbiljno o tome. Problem je što i dalje ovakva mesta od došljaka koji bi rentirali privlače skoro isključivo socijalu (iako su lokalni seljaci vrlo dobrostojeći).
 
Znaci za prethodne 3 godine sam dobijao nekih 0,1% kamate godisnje i sad kad sam konacno uplatio vecinu stednje kao kaparu ovo se desava.

U banci me kad sam zvao da najavim da cu podici novac odma zvali da ponude atraktivniju kamatu, dzaba sad.
Da, ove godine se preokrenulo sve zbog podizanja kamata centralnih banaka 🤷‍♂️
I to se konkurencija utrkuje zbog nedelje stednje, izgleda.
Ja sam bio do ove iste banke prosle nedelje, tada im je osvanula nova ponuda 5% na 12 meseci. Danas vidim ovu novu ponudu posle manje od nedelju dana, jer su i druge banke drasticno podigle, pa cak i jace banke poput Intese itd.
 
Pa dobro, ali šta je tu primamljivo ako će zvanična godišnja inflacija (potcenjena) biti 15%+ ?
 

Ovi kao da ih je sve uhvatila neka manija zvanja za stanove. Ok Rusi hitno im je ali otkud tolika hitnost i od nasih.
Ovakav članak nažalost u Srbiji košta 50€, veruješ li u info ili samo pokusavas da nekoga napraviš vevericom ? Fora je sto čak i veverice ostaju bez love, na prolece stanova u ponudi na pretek…
 
Da nije mozda april mesec u pitanju kao presudan? Ako ne april onda od septembra ce neke stvari biti jasnije😀😀 i tako u krug.
Podizanje kamata ce svakako smanjiti ulaganje u nekretnine i usporiti ekonomiju, mada ne preko noci, ali mislim da su 2018 poceli da dizu kamate pa su sbog bunjenja elite i pada na berzama odustali. Ne znam da li ce ovog puta uspeti u podizanju.
 
Ne kazem da nije navala, ali ako je bilo 76 poziva za sat i po, to je jedva preko minuta po pozivu i to da idu jedan za drugim. Za minut mozete da se predstavite, pitate za cenu i ne mnogo vise od toga. To bi dalje znacilo da je jos minimum toliko zvalo a da nije moglo da dobije vezu…stvarno deluje kao narucen clanak.
 
Fleksibilan sam, sto kaze Vradovic - Banovci i slicno, to je idealno, dosta nize cene nego Bg, a sve je blizu, i BG i NS, i pruga i ostalo.

Danas zovem za neki stan u Indjiji, jako povoljan - kaze evo javili se Rusi samo da prebace pare...(pokusavaju da prebace)

Ubise nas.

Pocece ovo i van glavnih centara, ne vidim kako ce se zaustaviti.

Bice ih i preko 200k uskoro, pa kad ih je u CG 20k (kako citam sad) - 4/5% - bice i ovde 200k i vise.
 
Fleksibilan sam, sto kaze Vradovic - Banovci i slicno, to je idealno, dosta nize cene nego Bg, a sve je blizu, i BG i NS, i pruga i ostalo.

Danas zovem za neki stan u Indjiji, jako povoljan - kaze evo javili se Rusi samo da prebace pare...(pokusavaju da prebace)

Ubise nas.

Pocece ovo i van glavnih centara, ne vidim kako ce se zaustaviti.

Bice ih i preko 200k uskoro, pa kad ih je u CG 20k (kako citam sad) - 4/5% - bice i ovde 200k i vise.
Ti ispade gori nego ja :)
nemoj tako jako centrala kaze mora manje providno da bude. :)
 
https://www.ekapija.com/real-estate...e-selo-drlupa-sledeca-najpopularnija-lokacija

https://www.ekapija.com/news/3875610/zasto-su-lokali-u-centrima-srpskih-gradova-prazni-i-da-li-se

Malo se i Galens brine….

https://www.ekapija.com/people/3875...ens-invest-energijom-radom-i-profesionalnoscu

Pa malo “opozicione”…


Izgleda sad platiš nekom portalu pa ide po svoj žutoj štampi …

 
Sticajem okolnosti sam više puta prošle godine prošao onim putem prema Zaklopači, ako na taj deo misliš. Lepo je, ipak malo daleko. Malo je nezgodan onaj put, sam sam proklizao, a na svoje oči sam video kako je dečko izleteo u krivini 200m isped nas.

Da, Zuce su i meni zapale za oko skoro kad smo išli prvo do IKEE, pa onda lokalnim putem do Avale! Lep sunčan dan, idilično, ali opet malo daleko, a pitanje je kako je kad zaveje. Čini se da je blizu, ali ako moraš preko reke svakodnevno, zna da bude i preko sat u jednom pravcu. Infrastrukturu da ne pominjem.
Kako daleko!? Danas se kupuju kuće na Kosmaju, i porodice sa decom tamo žive. Treba im i 1 sat autom do Beograda pa ništa specijalno! 50-55km u jednom pravcu
 
Kako daleko!? Danas se kupuju kuće na Kosmaju, i porodice sa decom tamo žive. Treba im i 1 sat autom do Beograda pa ništa specijalno! 50-55km u jednom pravcu

Ma u redu je to, ali ako svaki dan treba da putujes na posao 2 x po sat vremena, a često se zbog gužvi to pretvori u 3, još porodične obaveze, idiličan život u prirodi se brzo svede na zamor materijala...
 
Ma u redu je to, ali ako svaki dan treba da putujes na posao 2 x po sat vremena, a često se zbog gužvi to pretvori u 3, još porodične obaveze, idiličan život u prirodi se brzo svede na zamor materijala...
Verujem da jedan deo može da radi i online, ili da ne mora baš svaki dan za Beograd, ali kad izmeriš taj zamor materijala kako ga zoveš i beogradski smog, treba stvarno dobro razmisliti...

"Posebno zabrinjavaju podaci koji pokazuju da zagađeni vazduh uzrokuje hronične bolesti kod sve većeg broja dece. Zagađenje utiče i na one koji tek planiraju porodicu, budući da su istraživanja pokazala da dugotrajno izlaganje ovako zagađenom vazduhu kakav mi dišemo može da smanji plodnost žena za više od 10 odsto. Pored toga što žene imaju teškoća da zatrudne, zagađenje može negativno uticati i na tok trudnoće i usporiti razvoj ploda, pa i izazvati spontani pobačaj. I ne samo to – prema nekim procenama devetoro od stotinu mrtvorođene dece žrtve su zagađenja vazduha."

Već godinama imaš ljude koji žive u Mladenovcu, Lazarevcu i drugim daljim prigradskim naseljima i svakodnevno putuju, takođe i srednjoškolci sa njima...do Autokomande 45-60 min + odatle do posla/škole još 20-30 min sa čekanjem na gsb
 
auu bre ljudi, 90 min do posla od Mladenovca, a živiš u kraju gde nikog ne znas, nema nikakve infrastrukture na nekom nivou (školstvo, zdravstvo, vannastavne aktivnosti…), a zagadjenje nije daleko od Beogradskog, imajući na umu da uglavnom stiže iz Obrenovca od paljenja gline nalivene mazutom možda i veće… onda čovek i da razume vradovic-a sto zbrisao za Honolulu, a ovde palamudi…-:):):)
 
Ja npr. nikad ne bih mogao da predvidim ovaj rast cena izdavanja. Da stranci nisu dosli, mogu da potpisem da se cene izdavanja ne bi mrdnule, cak bi mozda i pale, jer zbog inflacije je jednostavno manja kupovna moc. Ovako je ko zna koliko ljudi moralo da se iseli iz Beograda i vecih gradova da bi se uselili stranci.
Tako i za nekretnine necu vise da se usudjujem da predvidjam, jer su ljudi ocigledno otisli u k**ac svi kolektivno i ocigledno da u Srbiji sve sto se zaradi ide u nekretnine, bez ikakvog pitanja, samo zidaj i kupuj.
Zdrav razum bi rekao da zbog rasta kamatnih stopa nece da rastu, nego da ce da padaju, ali eto, verovatno ce nesto opet da se suprotstavi zdravom razumu.
 
Ja npr. nikad ne bih mogao da predvidim ovaj rast cena izdavanja. Da stranci nisu dosli, mogu da potpisem da se cene izdavanja ne bi mrdnule, cak bi mozda i pale, jer zbog inflacije je jednostavno manja kupovna moc. Ovako je ko zna koliko ljudi moralo da se iseli iz Beograda i vecih gradova da bi se uselili stranci.
Tako i za nekretnine necu vise da se usudjujem da predvidjam, jer su ljudi ocigledno otisli u k**ac svi kolektivno i ocigledno da u Srbiji sve sto se zaradi ide u nekretnine, bez ikakvog pitanja, samo zidaj i kupuj.
Zdrav razum bi rekao da zbog rasta kamatnih stopa nece da rastu, nego da ce da padaju, ali eto, verovatno ce nesto opet da se suprotstavi zdravom razumu.
Izgleda da je sudjeno da natrljam svima na nos za 5.000e Mirijevo za*ebanciju :)
 
Fina diskusija.
Od A do S se slazem sa svime izrecenim u prethodnim postovima.


Svakako je bolji stan, u bilo kojoj opciji.

Meni je to palo na pamet gledajuci neke BAS jeftine kuci oko tih mesta pa sam pomislio da to moze kasnije da se proda Rusima ili drugima, ali sve je to na dugom stapu, ako nije dobra infrastruktura, niko nece doci, ako nema neta, barem nekih usluga.


Cene nece da padaju, i zbog inflacije i Rusa i ludih Srba koji znaju samo za investiranje u nekretnine i ogromne dijaspore i Crne Gore i Srpske.

Opet, rizik stvara kapital, treba rizikovati, ako sedis kuci i palamudis kako ces da kupis kad pukne balon onda nikad neces ni da kupis, dok si istovremeno podstanar godinama.

Ljudi koji pricaju da ce svet da se srusi i da zato nece da kupe nekretnine..Pa prijatelje...Ako se svet srusi, nece samo nekretnine da se sruse onda ti to nista ne vredi sto si cuvao.


Ako nekad i pukne balon i padnu cene, super, nemoj da prodajes, nekretnina je tvoja, cekaj bolje vreme.

Neko pametan je verovatno dosao nekad i kupio 10 stanova odjednom u Boru kad su bili po par hiljada evra i sad ih prodaje 10x skuplje i ne obazire se mnogo na komentare da ce da pukne sve.
 
Poslednja izmena:
Nekretnine gube momentum, i prvi put je (posle nekoliko godina) u ovom tromeseciju zabelezen PAD prodaje u odnosu na proslu godinu, a to je tek pocetak, a evo sta nas ceka, a kad kamatne stope podivljaju (izraz polupismenih agenata koji su koristili za cene ali sveca im je dogorela😁, A ovaj put taj izraz konacno da upotrebimo u korist kupaca), videcemo koliko ce pasti i prodaja i interesovanje kad vise ne bude nikakvog straha od inflacije a onda konacno i dugo ocekivani pad cene nekretnina😎😎 cene ce se dovesti u normalu kada ne bude (opet citiram agente) panicne kupovine nekretnina sve se rusi ko kula od karata, i bitkoin se panicno kupovao i svugde je i tada bilo placenih clanaka o zaradi i sigurnom utocistu kapitala, pa eto pao kao zvecka😎. A i rusima cemo uskoro videti ledja, mada oni su iznajmljivali a ne kupovali stan, a oni koji se zanose da ce ih vecno sisati ruse, pitacemo ih sledece godine u ovo vreme gde su😂..
 

Prilozi

  • Screenshot_20221101_221255_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
    Screenshot_20221101_221255_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
    58,6 KB · Pregleda: 114
  • Screenshot_20221102_034838_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20221102_034838_com.android.chrome.jpg
    68,7 KB · Pregleda: 122
Poslednja izmena:
Vrh