Šta je novo?

Zgrada Narodne skupštine Republike Srbije

Da li ste za vraćanje stare ograde oko zgrade Skupštine Srbije?

  • Da

    Glasovi: 103 62,0%
  • Ne

    Glasovi: 49 29,5%
  • Nisam siguran

    Glasovi: 14 8,4%

  • Ukupno glasača
    166
Ovo me mnogo obradovalo pa sam tražio dalje i našao ovo još iz januara

https://mondo.rs/Info/Srbija/a1424380/s ... =1&image=1


i na informeru isto ima gde su napisali sledeće:

Inicijativa da se ograda vrati odmah je protumačena da se namerava opasati Skupština zbog budućih demonstracija. Međutim...

- Prvo nije moguće sastaviti celokupnu ogradu. Ideja je da bude postavljen više kao eksponat deo koji donesu Makedonci kako bi naši građani mogli da vide kako je nekada izgledao deo oko Skupštine. Taj deo ograde na izvestan način istorijski svedoči - kaže Dačić.

Skupština Srbije decenijama nije prepoznatljiva kao impozantna građevina i kulturno dobro. Naprotiv, na ovo zdanje leteli su molotovljevi kokteli, kamenice... Sinonim za “Skupštinu” su nam poslanici koji dižu ruke po diktatu, a sadašnje zdanje i plato ispred povezujemo prvenstveno sa demonstracijama, obračunima, plakatima poginulih i nestalih na Kosovu i Metohiji devedestih.

Ove godine navršava se ukupno 85 godina od kako se sednice održavaju u ovom zdanju.

https://informer.rs/vesti/politika/6100 ... vI.twitter

IMG_5321.jpg
IMG_5318.jpg




Bojim se da ne naprave neki cirkus sa ovom ogradom ukoliko je stave polovično. Sledeće bi mogli da traže stepenice iz Starog Dvora koje se nalaze u Austriji.
(direktorove slike)
 

Prilozi

  • IMG_5316.jpg
    IMG_5316.jpg
    611,4 KB · Pregleda: 3.457
  • IMG_5315.jpg
    IMG_5315.jpg
    266,1 KB · Pregleda: 3.489
Protiv sam. Kad se bude rušilo ovo zlo od režima, treba lakše ujuriti u zdanje.
 
Није зграда крива. Ни ово паљење што је доживела није заслужила. А ако не буде ове лепе ограде, биће БГ пут монтажне.
 
5. oktobra se na zgradu nije jurišalo kao na simbol, već zato što su se tu nameštali glasovi za nikada održani drugi krug.
Isto zato se na RTS jurišalo da bi se prekinuo njegov štetočinski program.
 
Нек иселе РИК у неку другу зграду.
 
RIK je u staroj zgradi skupštine, SIK je bio u podrumu sadašnjeg Doma Narodne skupštine.
 
Ograda ne treba da se vraća ali ako se vraća ograda onda treba i originalni grb na jarbolu.
 
Zašto originalni grb,dosta je više šahovnice i bratstva sa njima,ovo je skupština Srbije i tu treba da bude naš grb,kao zemlje koja je i prethodnik i naslednik Jugoslavije.
 
Neka za pocetak uklone parking ispred skupstine. On je ruglo.

Takodje bih posekao drvece i zbunje ispred same zgrade.
 
Apsolutno sam protiv ograde i na simbolički način: skupština pripada narodu, jer je skupština deo naroda.
 
Mislim da bi bilo najbolje da iskoriste staru ogradu oko parka sa desne strane skupštine i da taj park (ono što je ostalo od njega nakon proširenja Takovske) rekonstruišu. Taj park verovatno većina i ne primećuje, a mogao bi da bude lep džep, naročito rekonstruisan sa novim stazama i zelenilom. Ograda bi ga delila od ulica, a pri tom bi se i najviše istakla na tom mestu (jer ispred skupštine je "pojede" zgrada). To bi otprilike izgledalo ovako:
SkupstinaOgrada.jpg

Zeleno su rekonstruisane i dograđene staze, a crveno je ograda. Šta mislite?
 
Bravo za trud ali lično ne znam šta da mislim o vraćanju ograde. Razumem argumente i za i protiv.
 
Ograda je niska i može lako da se preskoči, a imamo i ovaj otvoreni deo.

Na institucijama ne može da bude niti jedan drugi grb osim Velikog grba (na zgradama Narodne skupštine, predsednika Republike, Vlade, Ustavnog suda, Vrhovnog kasacionog suda, Republičkog javnog tužilaštva, Narodne banke Srbije, Državne revizorske institucije, Zaštitnika građana i na zgradama diplomatsko-konzularnih predstavništava Republike Srbije u inostranstvu. Na običnim i ispred običnih može.
 
Ne znam zašto su maltretirali jadne Makedonce, kad sam pročitao da će gradonačelnik Ohrida doneti "svih 4-5 metara" skupštinske ograde koja se nalazila oko tamošnje vile.

Sad će Dačić da nam priča bajke kako su se izborili ne znam za šta, a oko Belog dvora stoje stotine metara skupštinske ograde.. Zašto nju ne skinu i vrate oko Skupštine, šta li su glumatali sa ovima iz Ohrida - mislim da ni sami ne znaju.

Možda bi najbolje bilo da ogradu rekonstruišu samo u segmentima, i to sa strane parkova i Kosovske ulice.. čisto malo radi podsećanja na stara vremena.. A ispred pročelja Skupštine lepo popločati plato, ukloniti automobile i nepotrebno zelenilo i to je to.
 
Ово много боље изгледа од оних ограда Београд пута које иначе постављају.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=856783#p856783:1jersckw je napisao(la):
sergio-m » Čet Jun 10, 2021 11:11 am[/url]":1jersckw]privreneo izlozeno predpostavljam samo segment za pokazivanje?
A znamo da u Srbiji mnogo šta privremeno postane trajno. :mrgreen:


Inače, ograde Beograd puta nisu postojale oko Skupštine za vreme onih omraženih što su vladali do 2012. Niti oko Predsedništva.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=855780#p855780:tmthgx4k je napisao(la):
Vox91 » 05 Jun 2021 04:35 pm[/url]":tmthgx4k]Ne znam zašto su maltretirali jadne Makedonce, kad sam pročitao da će gradonačelnik Ohrida doneti "svih 4-5 metara" skupštinske ograde koja se nalazila oko tamošnje vile.

Sad će Dačić da nam priča bajke kako su se izborili ne znam za šta, a oko Belog dvora stoje stotine metara skupštinske ograde.. Zašto nju ne skinu i vrate oko Skupštine, šta li su glumatali sa ovima iz Ohrida - mislim da ni sami ne znaju.

Možda bi najbolje bilo da ogradu rekonstruišu samo u segmentima, i to sa strane parkova i Kosovske ulice.. čisto malo radi podsećanja na stara vremena.. A ispred pročelja Skupštine lepo popločati plato, ukloniti automobile i nepotrebno zelenilo i to je to.
Potpis na ovo. Ovo je sada međuanrodna politička igra a tiče se i trgovine sa vakcinama i.t.d. Tužno je na šta lici pločnik ispred skupštine dok je asfalt na trotoaru u još gorem stanju. Pre sam za predlog da se uredi taj deo ispred skupštine i da se uredi taj park sa strane ka Takovskoj. Nisam za vraćanje ograde jer ona samo služi da se zamažu problemi koji se tiču neurednog dela oko skupštine.
 
Sada će sigurno "oduševljeni građani" da zatrpaju Dačića zahtevima da se skupština ogradi, a on će im naravno ispuniti želju.. ne vidim inače drugu svrhu cele ove igrarije.
 
Ограда од паркирања неће учинити Скупштину ништа мање "народном" као што ни скидање исте и паркирање по алејама са цвећем је није учинило демократском

Pj6k9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvWldNN01EQV8vMjE0NzM2YjU4ODU0NjM4NjNiN2E1OTFkMGQ0NjhjYzMuanBnkZMCzQKAAIEAAQ


Пола Европе има зграде парламента ограђене сталном оградом (а друга половина готово увек привременом као и ми)

belgian-parliament-brussels-belgium-september-facade-romanesque-style-pillars-fresco-triangle-black-gold-fence-128379802.jpg

old-scottish-parliament-building-edinburgh-scotland-united-kingdom-europe,2057670.jpg

french-national-assembly-night-paris-france-lower-house-parliament-official-seat-palais-bourbon-83956917.jpg

0_1dfbdd_29a4e0c7_orig.jpg


Ионако је главна препрека од уласка унутра током сваког протеста (а иовако) полиција, стари тип ограде је много најмање проблем за прећи
 
Jeste najveća prepreka uvek policija ali mnogo je lakše suzbijati demonstrante kada postoje uska grla i prepreke koje nije lako preskočiti trčeći ''u letu''.


Samo kažem. Još uvek nemam stav oko vraćanja ograde. Možda kad bi neko (ne daj bože, neki od onih što ih zovu novinari...) uradio neku fotomontažu pa da vidimo kako bi izgledalo sa ogradom, i kuda bi išla. I takođe, da se makne više debilni parking i da se srede ofucani propali trotoari ispred.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=855780#p855780:9wdoj99o je napisao(la):
Vox91 » 05 Jun 2021 05:35 pm[/url]":9wdoj99o]Ne znam zašto su maltretirali jadne Makedonce, kad sam pročitao da će gradonačelnik Ohrida doneti "svih 4-5 metara" skupštinske ograde koja se nalazila oko tamošnje vile.

Sad će Dačić da nam priča bajke kako su se izborili ne znam za šta, a oko Belog dvora stoje stotine metara skupštinske ograde.. Zašto nju ne skinu i vrate oko Skupštine, šta li su glumatali sa ovima iz Ohrida - mislim da ni sami ne znaju.

Možda bi najbolje bilo da ogradu rekonstruišu samo u segmentima, i to sa strane parkova i Kosovske ulice.. čisto malo radi podsećanja na stara vremena.. A ispred pročelja Skupštine lepo popločati plato, ukloniti automobile i nepotrebno zelenilo i to je to.

Ja sam ubeđen da oni ni ne znaju da je se skupštinska ograda sve vreme nalazila na Dedinju, i da su misle da su "spasli" jedini preostali segment...
Jer se kod nas sve vreme potenciralo kako su "komunisti srušili lepu ogradu" i da je "jedan deo odnet u Makedoniju za vilu Biljana ", tako je izgleda odgovaralo...

Screenshot (17).png


Screenshot (18).png


Screenshot (19).png


Screenshot (20).png


Screenshot (21).png


Screenshot (22).png


Screenshot (23).png


Screenshot (24).png


Najednom "otkrili" stare fotografije Beograda u koji su se koliko juče doselili kada su bežali od njive i poštenog rada... :roll: pa sada imamo obeležje izmeštenoj grobnici na Trgu Republike, obeležje Stambol kapije, obeležje da je "tu nekad bila ograda"...
Besmisleni potezi besmislenih likova, menjanje naziva ulica po principu "čitao sam feljton u Novostima"...
 
Vrh