Šta je novo?

Zemljotres!

lukpot":d8yk58ga je napisao(la):
Osetili zemljotres sad? Prilično se treslo.
Mislim da je bio najjači koji sam ja osetio, pre ovoga je najjači bio jedan za vreme bombardovanja... Proširila se jedna pukotina u stanu.
 
Naravno da imaju propratni,ja nista ne osetih posle glavnog drhtanja.Dakle epicentar je izmedju Kraljeva i Cacka

usb00009t6_ciim.jpg
 
Kad smo već na ovoj temi, Beograd nije u tolikom problemu kao ostatak regiona...
neic_b00009t6_s.jpg

mag_legend.gif



vucko":2trhfgu7 je napisao(la):
Kod ladjevaca je bio epicentar

http://maps.google.com/maps?q=43.79...+UTC)&ll=43.7996,20.5949&spn=2,2&f=d&t=h&hl=e

Zeznuh se,ovo je meraklijeva skala a evo sta kaze za 5icu na njoj

V. Rather Strong Felt outside by most, may not be felt by some outside in non-favourable conditions. Dishes and windows may break and large bells will ring. Vibrations like large train passing close to house.

http://en.wikipedia.org/wiki/Mercalli_intensity_scale
Ako je i bilo toliko tamo dole, dok je došlo do Beograda je splasnulo na četvorku il manje :)
IV. Moderate Felt indoors by many people, outdoors by few people during the day. At night, some awakened. Dishes, windows, doors disturbed; walls make cracking sound. Sensation like heavy truck striking building. Standing motor cars rock noticeably. Dishes and windows rattle alarmingly.
 
Upravo.Javljaju da kraljevo nema vodu i struju.

Toliko zemljotresa ima zbog kolizije tektonskih ploca.
 
По USGS-у је била четворка у Београду...
Овде на шестом спрату се добро љуљало под ногама. Није ми било свеједно. :/
 
Ово је земљотрес 5,3 M, тј. 5,3 магинтуда рихтера на дубини од 10км.

Меркалијева скала је утицај земљотреса на површини и оцењује се римским бројевима, а Рихтерова за снагу земљотреса у подземљу...
 
Za sad i dalje mediji većinom govore da je Merkalijeva :)
Inače, do sad nijedna vest nije bez neke greške u kucanju...mondo, blic, b92. Nisu ti novinari za noćni rad :laugh:
 
Гледам сад овај Вучков линк
http://en.wikipedia.org/wiki/Mercalli_intensity_scale

ово лако може изаћи на VI-VII меркалија, препостављам да зависи колико је тих 10 км плитко или дубоко, а вероватно и од састава стена...
 
Eh...Videcemo sutra sta je bilo.Kazu na SSC-u da ima ostecenja u kraljevu i cacku i izgleda u KG-u.Osetili su se podrhtaji do bara i banja luke.

Jedan od zakljucaka koji se namece je da smo previse mali i da bi trebali da oladimo sa unistavanjem zemlje,jer ako ovako nastavimo ona ce unistiti nas ;)

P.S.Svestan sam da ljudska delatnost ne izaziva zemljotrese vec kolizije tektonskih ploca.
 
Снажан земљотрес у Србији

Снажан земљотрес потресао је у 1,58 часова централну Србију. Снага између 5,3 и 5,6 степени Меркалијеве скале. Епицентар - село Витановац код Краљева. Има материјане штете. Екипе РТС-a се налазе на терену.

Снажан земљотрес осетио се у 1 час и 58 минута на територији централне Србије. Епицентар - село Витановац код Краљева. У деловима тог града нема струје ни воде. Екипе РТС-а се налазе на терену.

Потрес који је трајао неколико секунди осетио се у свим већим градовима Србије, а епицентар је био у околини Краљева.

Према првим извештајима екипа РТС-а које се налазе на терену, земљотресом је најтеже погођено Краљево, где је велики број кућа претрпео оштећења, односно попуцали су зидови, а по становима су падали делови намештаја.

У неким деловима тог града нема струје и воде.

Према подацима Aмеричког геолошког института, епицентар земљотреса налази се 35 километара северозападно од Крагујевца (код Краљаева) на дубини од 27,3 километра.

Снага земљотреса је 5,3 степена Рихтерове скале.

Истовремено, Европски центар за посматрање земљотреса навео је да се епицентар земљотреса снаге 5,6 степени Меркалијеве скале налази 38 километара југозападно од Крагујевца и два километра од Краљева.

Европски центар је, доцније, саопштио да су у периоду између 2,11 и 2,45 часова табележена још четири потреса снаге око 2,2 степена.
извор: http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/1/Србија/789354/Снажан+земљотрес+у+Србији.html

Кад сам већ почео, да хвалим новинаре да наставим:

"Снага између 5,3 и 5,6 степени Меркалијеве скале"
"Снага земљотреса је 5,3 степена Рихтерове скале."
" епицентар земљотреса снаге 5,6 степени Меркалијеве скале "

и ово све написа човек у истој вести.

"Према подацима Aмеричког геолошког института"
"Европски центар за посматрање земљотреса"

ако одете до тих интернет страница видећете да су податке преузели од Сеизмолошког завода Србије, наравно који не брините одавно има потпуно аутоматизовану мрежу сеизмолошких станица увезану са осталим светским центрима и сигурно дежурног сеизмолога у свакој који финално верификује и обрађује сваки земљотрес.

А на некој ТВ сам прочитао "јак земљотрес у ширем центру Београда и Србији", земљо отвори се...
 
Напокон су са РТСа назвали Сеизмолошки завод, исправили су све на Рихтера. Нажалост има двоје мртвих...

"Двоје мртвих потврдио за РТС министар полиције Ивица Дачић. Снажан земљотрес потресао је у 1,56 часова централну Србију. Снага 5,4 степени Рихтерове скале. Епицентар - село Витановац код Краљева. Има материјане штете. Екипе РТС-a се налазе на терену."
 
Potres i u evropskom delu Turske
3. novembar 2010. | 04:21 | Izvor: B92 Beograd -- Manje od dva sata posle jakog potresa u okolini Kraljeva zemljotres slicne snage pogodio je evropski deo Turske

Potres snage 5,1 stepen pogodio je oblast između Dardanela i grčke granice.

Zemljotres se osetio na 50 kilometara od granice Turske i Grčke, blizu Jedrena, javila je Geološka služba Sjedinjenih Američkih Država.
 
Osjetio sam zemljotres koji meje probudio, i nije bas prijatno kada si na 8 spratu i pored tebe je malo djete. Ali sa druge strane iz Kotora sam pa imam iskustva :D meni je najaci utisak ostavio zemljotres u Stonu mislim da je bio 96. Tada sam bas bio u Kotoru i podrhtavanje samo po sebi nije bilo jezivo,a li huk iz brda je bio strasan.
 
vucko":33b003fu je napisao(la):
Eh...Videcemo sutra sta je bilo.Kazu na SSC-u da ima ostecenja u kraljevu i cacku i izgleda u KG-u.Osetili su se podrhtaji do bara i banja luke.

Jedan od zakljucaka koji se namece je da smo previse mali i da bi trebali da oladimo sa unistavanjem zemlje,jer ako ovako nastavimo ona ce unistiti nas ;)

P.S.Svestan sam da ljudska delatnost ne izaziva zemljotrese vec kolizije tektonskih ploca.
Čuo sam teorije da su baš u vreme bombardovanja par zemljotresa bili zbog toga. Sad, koliko je to tačno, a koliko je bila propaganda...

Inače, sin i ja smo prespavali zemljotres, a ženu je probudio. Ipak stanujemo u prizemlju...
 
Pod Kraljevom živa zemlja seva..

Spavam ja tako noćas, skontam ljulja mi se krevet, reko super, seks u bračnom krevetu. A onda shvatim da ja u tom seksu ne učestvujem.

Eto kako se panika lako širi..
 
medjutim":nijkqy7z je napisao(la):
Pod Kraljevom živa zemlja seva..

Spavam ja tako noćas, skontam ljulja mi se krevet, reko super, seks u bračnom krevetu. A onda shvatim da ja u tom seksu ne učestvujem.

Eto kako se panika lako širi..
:lool:
 
Vrh