Šta je novo?

Zeleni krov - Bašta / Vrt na ravnom krovu

bl3y4

Higher intermediate
Učlanjen(a)
27.02.2014.
Poruke
727
Pohvaljen
1.000
Pozdrav,

Zna li neko ima li u Beogradu nekih zanimljivih zelenih ravnih krovova?

Po Evropi je to donekle popularno, pogotovo u Nemackoj gde vlada cak i daje novcanu pomoc za izgradnju zelenih krovova.
Zeleni krovovi su odlicni zato sto:
- Povecavaju biljni svet u urbanim sredinama samim tim i smanjuju kolicinu stetnih materija u vazduhu.
- Zadrzavaju kisnicu i time se smanjuje opterecenje na kanalizacioni sistem.
- Spustaju temperaturu vazduha u gradu posto se smanjuju povrsine pokrivene betonom.
- Smanjuju buku u prostorijama ispod ploce
- Smanjuje se potrosnja elektricne energije na rashladjenje i zagrejavanje prostorija ispod ploce.

S obzirom da zivim na poslednjem spratu u zgradi sa ravnim krovom ova tema mi je oduvek bila zanimljiva. Pogotovo sa aspeka "lake" ostvarivosti posto imam neometan pristup krovu.

Postoje li neki propisi kod nas na tu temu? Da li se traze posebne dozvole ili sve mora ici "gheto" logikom?

Ne znam zasto Gradsko stambeno ili zgrade koje se upustaju u renoviranje ravnih krovova ne pretvore krov u isto vreme i u zelenu povrsinu.
2e4fd4da954f352b0c5169ca432c5d5a.jpg


http://climate-adapt.eea.europa.eu/...ial-incentive-dialogue-regulation-and-science
 
Video sam da ima firmi koje se bave izgradnjom zelenih krovova ali to je vise orjentisano poslovnim korisnicima i vecim firmama.
Ako se pogleda portfolio vidi se da su radili za Delhize, Deltu, Microsoft, razne hotele i shopping centre.
Svakako lepi radovi i sve izgleda fantasticno :)
 
Doprinosim primerom iz Londona, Kenzington Ruf Gardenz (Kensington Roof Gardens). Gore na krovu uvek bude lepa atmosfera, a saobracaj ispod, u prometnoj Kenzington Haj Strit (Kensington High Street) ulici, se jedva cuje. Da, to su pravi flamingosi na slici, a gore zive jos i ribice u jezeru i druge ptice.

Laid out between 1936 and 1938, the gardens are the largest of their kind in Europe and are divided into three themes: Moorish style, based upon the Alhambra in Spain, with fountains, vine-covered walkways and Chusan palms; Tudor style garden, with archways, secret corners, hanging wisteria and summer-scented blooms, and English woodland garden, with over 100 species of trees, protected by an order from 1976.

Sto se tice pravljenja baste na stambenoj zgradi, podrzavam, ukoliko svi stanari imaju pristup istoj, cak iako ne doprinose njenom odrzavanju.

Razumem da vi zivite na poslednjem spratu, da zelite sami da napravite bastu, ali u pitanju su zajednicke prostorije i prostor. Cak i stanari koji ne doprinose uredjenju baste moraju imati pristup jer, ukrasti nekome deo zgrade i potom ga ucenjivati da moze da pristupi samo ako radi na basti, nije u redu. Zvuci grubo, ali samo jer ne mogu da se setim meksih reci za "ukrasti" i "ucenjivati" :sesir:

Da ne bude zabune, ne kazem da biste vi to privatizovali, zabravili i zabranili drugima da koriste, samo skrecem paznju na to jer mozda neki buduci posetilac teme dodje na takvu sjajnu ideju :violina:

Sta mislite koliko birokratije i tehnickih pitanja mora da se resi da biste bili sigurni da basta i tezina iste nece urusiti krov, da su putevi za evakuaciju u slucaju pozara prohodni, da vatrogasci imaju nesmetan pristup krovu, sa susedne zgrade mozda?

Da li ste vi odmakli negde dalje od vase ideje? Bilo bi idealno kada biste nas obavestavali o napretku, sta misle ostali stanari, nadzornik, stambeno?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=477096#p477096:2hpxciaa je napisao(la):
Zombieboy » 12.Sep.2017/9:27 am[/url]":2hpxciaa]
Sto se tice pravljenja baste na stambenoj zgradi, podrzavam, ukoliko svi stanari imaju pristup istoj, cak iako ne doprinose njenom odrzavanju.

Razumem da vi zivite na poslednjem spratu, da zelite sami da napravite bastu, ali u pitanju su zajednicke prostorije i prostor. Cak i stanari koji ne doprinose uredjenju baste moraju imati pristup jer, ukrasti nekome deo zgrade i potom ga ucenjivati da moze da pristupi samo ako radi na basti, nije u redu. Zvuci grubo, ali samo jer ne mogu da se setim meksih reci za "ukrasti" i "ucenjivati" :sesir:

Da ne bude zabune, ne kazem da biste vi to privatizovali, zabravili i zabranili drugima da koriste, samo skrecem paznju na to jer mozda neki buduci posetilac teme dodje na takvu sjajnu ideju :violina:

Sta mislite koliko birokratije i tehnickih pitanja mora da se resi da biste bili sigurni da basta i tezina iste nece urusiti krov, da su putevi za evakuaciju u slucaju pozara prohodni, da vatrogasci imaju nesmetan pristup krovu, sa susedne zgrade mozda?

Da li ste vi odmakli negde dalje od vase ideje? Bilo bi idealno kada biste nas obavestavali o napretku, sta misle ostali stanari, nadzornik, stambeno?
Nismo ni krenuli. Ovo je vise neka lepa ideja pa me zanimalo da li ima drugih koji su nesto slicno uradili u Beogradu, kakvi su propisi itd..

Sto se tice zakljucavanja krov je i sada zakljucan, a kljuc imamo samo komsija i ja ali svako moze da ima pristup ako zeli.
- Ovo nisam uradio zato sto zelim da imam monopol nad krovom nego zato sto ljudima razne stvari padaju napamet.
Npr. Radnici Beogrida su bez icije dozvole otisli na krov i busili odzak kako bi zakacili njihovu antenu, klinci iz kraja su isli na krov da se gadjaju sljunkom/kamenjem, neke meni potpuno nepoznate osobe su isle da saraju sprejem po krovu... itd.

EDIT:
Radnici Beogrida su dobili usmenu dozvole jednog od stanara zgrade koji bi imao korist od toga posto bi on dobijao besplatan net, a kablovi bi se razvlacili na ostale zgrade sa nase - Ovo im svakako nije davalo za pravo da buse odzak koji se posle kraceg vremena naravno i delimicno urusio ali Beogrid se tada nije pojavio.
 
Jasta da krov treba biti uvek zakljucan. A ideja je i dalje odlicna, sto vise mislim o njoj, vise mi se svidja, ali bas me zanima koliko tu ima posla. Verujem da ce stambeno, ili ko god da je odgovoran, traziti dozvole kao maltene jos dva sprata da se nadogradjuju.

Medjutim, uzitak kad se na miru sedne u zelenu oazu i popije kafa bice svega vredan.
 
Прелепо али комоплексно и за одржавање и за изградњу. Постоји књига Зелена архитектура у издању Академске мисли где је тематика добро обрађена.
 
Што је захтевније од одржавања обичног врта? Питам озбиљно, не разумем се у тематику
 

Уређење зеленог крова на објекту „Градског стамбеног”


Град Београд, Секретаријат за заштиту животне средине, у наредној години ће започети радове на уређењу зеленог крова на објекту Јавног предузећа „Градско стамбено”. Овај пројекат представља наставак активности на примени мера енергетске санације са циљем да се постојећи објекат адаптира на климатске промене, то јест да се унапреде мере енергетске ефикасности.

Како је саопштено из Секретаријата за заштиту животне средине, на основу техничке документације коју је израдио Архитектонски факултет, предвиђена је реконструкција и активација три равна крова на делу пословне зграде „Градског стамбеног” у Данијеловој 33, укупне површине 1.036 метара квадратних.

У зони приступног платоа, испред улаза, планирано је формирање комбиновано озелењеног крова са жардињерама, поплочаним стазама и елементима за седење. У зони изнад улазног ветробрана предвиђен је простор за потребе запослених. Такође, планирано је постављање жардињера, декинга, перголе, поплочавање и мобилијар. На кровној површини биће формиран екстензивни зелени кров на ком је предвиђена садња сукулентних врста.

Град Београд, Секретаријат за заштиту животне средине, у претходном периоду је реализовао и пројекат уређења зеленог крова на објекту Градске општине Вождовац којим су два равна крова реконструисана на делу пословне зграде општине изнад предњег дела објекта, лево и десно од главног улаза, у правцу ка Устаничкој улици. Укупна површина равног крова је 340 метара квадратних.

8a256765b749ed4725c070fd7f31d51f_9192513641.png

 
 
Vrh