Šta je novo?

Zanatsko ćoše

boca-ica

Professional
Učlanjen(a)
02.04.2010.
Poruke
10.169
Pohvaljen
5.003
Boca-ica wrote 26 September 2011 00:04:20 :

Vec dugo razmišljam o novoj  temi na BB
koja bi bila  nešto kao Zanatsko čoše
Tu bi članovi BB mogi da prezentuju svoje zanatske ili hobi  radove 
ne reklame radi
vec malo da se hvale , šta svojom rukom prave,    :kk:    :D :kk:  
malo radi  razmene iskustva - saveta  (PP)
pa i unapređenja tog proizvoda, zanata ili hobija
koj su prezentovali
Kroz takvo  ,, upoznavanje ,,
gledište-mišljenje izneto u komentaru tj postu u dr. temama  imalo bi drugačiju težinu
Uveren sam da od 2.000 čl. BB bar   1 - 2  %  ( 20 - 40 čl ) ima šta da pokaže i čemu da se divimo  :rolleyes:
Ima li zainteresovanih ?   
Edit
Mislim da upravo grad pokrece akciju,  da se arhtekti, dizajneri i ostali visoko stručni ljudi
uključuju  u pomoganju i usmeravanju proizvodnih  zanatlija          :kk: :kk: :kk:      

II
Igor wrote 26 September 2011 00:10:44
Naravno Boco otvori temu u relax :)
 
Sve vreme se borim sa dilemom pokazati ili ne
ali sobzirom da sam samouk , kritike i saveti su dobrodošlli

Ovo su neki radovi od ranije
po malo izlaze iz okvira hobija







Eto otvorio , pa kako bude . . . . :)
 
Nadam se samo da je slaganje boja bilo po zelji kupca a inace izgleda super mozda bude nekih narudzbi :kafa:
 
Dbra ideja, kada nađem vreme da slikam svoj hobi koji mi je poslednji prioritet, postaviću slike.

@Boca-ica
Veoma pedantno, svđa mi se.
Ja sam pomalo kućni majstor, posedujem sav potreban alat za pločaste materijale sem glodalice za rupe od šarki i konfirmat burgiju (drveni tiplovi kad god se može :) ) ali do sada sam više radio kuće popravke i prepraveke nego nešto konkterno. Nije bilo neke potrebe, a sada je u planu jedna vitrina, dok je slobodno vreme ograničavajući faktor.
 
Hvala svima :)

Voleo bih da i drugi pokažu i iz dr. svera radove kao što su
mozaici, vitraži, mini fotane , kovani predmete i. . . .
spisak je prevelik . . . .

. . . . možda će poneki rad sutra da ukrašava buducu zgradu :D
a sasvim lepo se uklapa u duh BB :)
 
Нисам баш неки редован занатлија, али сам овог лета имао више ”мањих” пројеката :) Углавном се радило о рестаурацији старог намештаја, пре неког времена сам смо се (цура и ја) преселили у нови стан па је ушао и нови намештај, углавном ајде редом:

Рестаурисани су два стара ормана и један радни сто. Један стари орман је био већ у натур боји, други је био шљаштеће зелен тако да сам морао прво мукотрпно да га ”делакирам” (постоји посебна течност за то, после пређене ноћи се остатак лака скида). На крају је увек ишло једно јако шмирглање па онда лакирање (за бели орман и радни сто).

Нажалост нисам сликао радни сто и један орман пре реновирања, бели орман сам сликао, ево како је то изгледало:
YUJKB.jpg


како то сада изгледа:
23kD4.jpg


други орман:
TCRyf.jpg


радни сто је био велики изазов, посебно због ногу и фиока, за ово ми је требало највише времена. Како то сада изгледа:
7LcSv.jpg


када смо завршили кухињу, нисмо имали ”слободан” правац ка бочном зиду пошто је оџак сметао. Овде смо исекли два дрвена елемента како би се лепо ”слагали” са оџаком. Доњи елемент је радни сто, горњи регал а тетка нам је сашила завесу за део испод радне плоче, ту нам је мини шпајз и део где држимо пиће :)
HObrk.jpg


то је то :)
 
@Steva
+ 1 :)
par klika u arhi cadu i sl. i onda kao gotov projekat . . . . .
ne može se porediti sa dugotrajnim šmirglanjem
ali je zato veliko zadovoljstvo pogledati na kraju, svojih ruku delo :cool:
 
@boca-ica
вала баш :) ово кухиње што си радио су занимљиве, мени је ова одлична:

milicatin.jpg


Јел то радиш из хобија или наплаћујеш рад?
 
Krenulo kao samouki hobi a onda počeli za rukav da vuku
pa ponekad kad imam vremena onda padne i koj dinar :)

tako sam upoznao krive zidove, nagnute plafone , upale podove izvedenu struju na pogrešnu visinu, i još što sta. . . .

Često se upitam da li je arhitekta baš tako zamišljao svoj rad
još nisam video nigde da je sve uredu
Zgrada prelepa, divna rešenja rasporeda, ali đaba fušeraja ne brojano ,
prosto mi ga dođe žao, kad vidi svoj projekat i kako su izvedeni radovi na njemu . . .
 
Sa teme ikea
da ne ,,propadne,, pisanije :)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=471329#p471329:15kjaslq je napisao(la):
boca-ica » 14 Aug 2017 16:37[/url]":15kjaslq]Univer pri sečenju na stovarištu se ne krza zato što horizontalni ili vertikalni ,,formatizer,, ima predrezač
što ,,ručne,, alatke-mašine nemaju :)

Ono sto Vi zovete iverica pravo ime je univer
ima ga u raznim dezenima (iverica nema onaj završni sloj, ni boju) poznatija kao pakerica
kod nas univer proizvodi Ivanjica i ima najnizu cenu u odnosu na dr. proizvodjače
zbog male gustine i pretanke folije nj. univer je samo za unutrašnje police koje ne nose veliku težinu :(
generalno u EU nema baš mnogo proizvodjača univera a kod nas uglavnom se uvoze table iz Austrije, Madjarske i Grčke
tu i tamo naleti se i na još po nekog proizvodjača ali retko...

Svako naše stovarište ma kolko ličili jedno na drugo je priča za sebe ... a što se tiče univera:
glavna razlika je
debljina - najčešce ide u rasponu od 1cm do 4 cm , 1,8 za elemente - 4,0 za radne kuh. ploče
gustina- obezbedjuje nosecu snagu -čvrstinu
debljina folije- obezbedjuje očuvanost i trajnost

Uvek pitajte od koliko je grama folija na univeru jer one ,,tanje,, nakon par godina izblede i postanu vodopropusne
pa tako brzo elemet postane ,,otrcan,,
a sa debljom folijom komad nameštaja tj. element godinama ostaje ,,ko nov,, :D

Ikein univer se razlikuje od svih drugih univera koji su nama dostupni i po debljini , gustini
kao i gramaži nanete folije , koja svojim lepim dezenom najčešce i zavodi ,,kupce,,

Nedavno sam bio zadivljen jednom Ikeinim dezenom (folija) univera
a na kupatilskom ormaricu :shock:
prosto nisam mogao da lako da uočim razliku izmedju nalepljenog pravog ogledala i nanete ogledalo folije na univer :kk:

Moram da posetim ikeu i da vidim i dr. nj. čudesa :)

:sesir:
 
Boco nema slika , ako znaš koje su ponovo ubaci.
Dobra tema , samo malo saveta za nove početnike.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=143259#p143259:2xk8rhlm je napisao(la):
boca-ica » Ned Okt 02, 2011 10:22 pm[/url]":2xk8rhlm]Sve vreme se borim sa dilemom pokazati ili ne
ali sobzirom da sam samouk , kritike i saveti su dobrodošlli

Ovo su neki radovi od ranije
po malo izlaze iz okvira hobija







Eto otvorio , pa kako bude . . . . :)
 
Slika više nemam ni ja .....otišle sa pucanjem harda... :(

Savet preporuke i ostalo, uvek cu dobronamerno sve sto znam napisati
ako je nešto privatnije prirode moze i na PP
mada sada ima mnogo toga po netu pa cak i na you tube kaceno ne samo od amatera vec i od strane profesionalaca

Ova tema je otvorena za sve vrste zanata te kacite slobodno i bez stida sve sto je zlatnih ruku delo :kk:

:sesir:
 
Pošto ste dobili IKEA evo jednog "hacka" kojeg sam uradio za moju ćerku: stolica na kojoj stoji dok spremamo hranu :D

Potrebna je sledeća roba iz IKEA:
- Oddvar
- Bekväm

Bekväm sklopiti normalno. Oddvar sklopiti tako da "poklopac" stoji na suprotnoj strani od one u uputstvu. Jednu gredu u sredini nemojte da ugradite - kako bi vaše dete moglo da se popne unutra.

Onda Oddvar zašrafite za Bekväm i dobijete ovo:

q1Zz5WF.jpg


ssDgXaK.jpg


:D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=143389#p143389:1o6z4my5 je napisao(la):
Steva » Pon Okt 03, 2011 6:30 pm[/url]":1o6z4my5]
Рестаурисани су два стара ормана и један радни сто. Један стари орман је био већ у натур боји, други је био шљаштеће зелен тако да сам морао прво мукотрпно да га ”делакирам” (постоји посебна течност за то, после пређене ноћи се остатак лака скида). На крају је увек ишло једно јако шмирглање па онда лакирање (за бели орман и радни сто)

Sve je super, lepo i pedantno odrađeno, vidi se umešnost. Iskreno, prvi orman natur nikada ne bih farbala. Ne znam koje drvo je u pitanju ali mi se baš dopada.

@boca-ica
Možeš li ponoviti fotografije, baš me interesuje šta je to izašlo iz okvira hobija. :D
 
Ne otišle sa puknutim hardom :(
ali pri ugovaranu dražao sam se principa
,,gazda brine o novčaniku a o dizajnu i funkcionalnosti kuhinje gazdarica :D
i uvek je bilo dobro a po nekad i neverovatno dobro a baš te slićice su bile okačene ...

Vidim danas se prave još lepše i modernije za manje para nego onda

Na primeru fioka vidi se napredak
-sada postoje klizači fioka koj imaju mnogostruko vecu nosivost ,
-pa dozvoljavaju i da se cela fioka izvlači,a ne kao ranije da mora malko da ostane na nutra (telskop šine)
-pa da se otvara na dodir ( bez ručica )
-pa da ne moze da se zalupi, nego kad dodje do ivice - uvuče se sama
-pa razne mrežne konstrukcije za svašta nešto u elemetu koje se ne samo da se izvlaće ko fioke nego ima i da se rotiraju ... itd.

Moj savet
googlajte i googlajte pre odluke


:sesir:
 
Sve sam ja to videla, fioke stvarno samo klize, prosto ti dođe kao relaksacija da se malo opustiš.
Nemam ništa od od navedenih novotarija. Moje fioke sam morala s pomoću trikova zatvarati ali sam se dosetila pa sam malo isturpijala i išmirglala nulom bočne šine a onda ih suvim sapunom dobro premazala kao i lajsne koje idu u šine. I da znaš, klize zamalo kao te opisane ali nemaju graničnik.

Od pok. babe sam nasledila staro ogledalo, predivno je ali se mora restaurirati. Sada ne znam kako da skinem staru boju, neko ga je premazao, a babi je bilo važno samo da bude osveženo. Ogledalo je iz tri dela, ima dve komodice sa strane, mermerne ploče na njima i sve fantastično funkcioniše.

Nije mi do eksperimenisanja sa njim jer je vredno pa bih se posavetovala sa nekim kako da skinem postojeću farbu i koji sloj ide prvi. Ako je komplikovano angažovaću stolara pa neka me odere.
 
Sinu levu i desnu na elementu -krajnju sraf odvrni i ponovo zasrafi 5 milimetara nize -
A sinu na fioci ne diraj.
Tako dobijes blagi nagib pa ce se fioka i sa starim sinama da se sama ztvara :)

Sto se tice skidanja farbe sa duboreza to se radi sa hemijom koju kupis u farbari pa cetkom ... dobijes i uputstvo sa tom flasicom.
Za vece elemente u Krnjaci tip ih potapa u kazane pa stara farba isto otpadne ali nije bas jeftino kod njega.

Prati uputstvo i pazi na bezbedbost jer hemija je neka kiselina
 
@boco-ico
Pokušala sam da odvrnem letvice ali ne mogu uz sve napore. I nije mi jasno, ako bih letvice spustila zar se ne bi spustile i fioke?

@zexland
Sjajno!
Primetila sam i vrlo lepe ramove sa fotografijama. Dopada mi se kako su poređane.
 
sine su metalne a letvice su drvene a drvene klizače nisam nikada stavljao pod nagib
povremeno natrljavanje drvenih kliznih letvica sa voskom je idealno - ali eto i sapun vrši posao :kk:

a zamena drvenih klizača sa metalnim je bezveze...ako je komad nameštaja ima ikakvu vrednost to je onda uništavanje :(
znači ne diraj drvene klizače

stariji komadi nameštaja su projektovani da maska-lice bude stranica fioke i onda je ne moguce naštelovati i nagib maske u ravan
zato ostavi kako jeste - kad vec sapun vrši posao
a tako češ sačuvati i autentičnost tog komada nameštaja :idea:

Takodje proveri da li negde ima ukucanu pločicu radionice koja ga je izradila
obično ima našu ,, ... i sinovi, te i te god. ,, ili neku stranu ( na pr. Austrougarsku )
a ako nadješ pravu ,,dobitnu ,, pločicu
onda nj. vrednost jako skace.... što je vec za konsultaciju sa nekom antikvarnicom :!:

To isto proveri i za ogledalo
jer ako ima pločicu NE farbaj i ne diraj
nego je potrebna restauracija čime se nj- vrednost vrtoglavo penje :grand:

Googlaj ...ko zna mozda imas dodatne milione .. a ne znaš :lol:

i danas potražnja kojekakvih mnogobrojnih skorojevica za takvim komadima nameštajima je neutoljiva

:sesir:
 
↑ +

Hvala na savetima boco, fioke ne diram dokle klize. Imam i voska, nisam se setila pa ću podmazati čim zaškripi.

Imam nešto komadnog nameštaja nasleđenog i sa etiketama. Naravno, ne bih se sama bavila restauracijom, ipak je to za stručnjaka ali ne bih ni prodavala.

Npr. imam pehar sa pozlatom i ugraviranim likovima austrougarskog cara Franca Jozefa (Franz Josef) i još nekog lika iz 1914. Taj deo sa likovima je reljef i peskiran a pri dnu piše "viribus unitis". Pitala sam jednog antikvara kolika je vrednost tog pehara otprilike na šta mi je on rekao da je to obični suvenir. Jasno da nije obični suvenir jer znam poreklo a i sve i da je suvenir ipak je to daleka godina a naročito zbog pozlate i likova. Tako svi antikvari kažu ne bi li za mali iznos došli do vrednosti kakva god bila. Guglala sam i videla sličnan pehar, ni prineti mom a košta papreno.
 
Vrh