Šta je novo?

Zabrana prodaje alkohola u beogradskim prodavnicama od 22 sata do 6

Matt

Advanced
Učlanjen(a)
14.11.2007.
Poruke
3.167
Pohvaljen
4
Lokacija
Batajnica
SLEDEĆE NEDELJE GLASANJE O ODLUCI
Zabrana prodaje alkohola u beogradskim prodavnicama od 22 sata do 6 ujutru

L. G. | 23. 12. 2010. - 17:58h
Pred odbornicima Skupštine grada će se na sednici sledeće nedelje naći Odluka o radnom vremenu ugostiteljskih, zanatskih i trgovinskih objekata u Beogradu. Ovaj akt propisuje i to da trgovine ne mogu da prodaju alkoholna pića od 22 sata do 6 ujutru.

Ova odluka odnosi se na prodavnice, samousluge, diskonte, robne kuće, specijalizovane prodavnice za prodaju štampe i duvana, kioske, trgovinske centre i benzinske stanice. U njima, na vidnom mestu, mora biti postavljeno upozorenje o zabrani prodaje alkoholnih pića u ovom terminu.

- Na ovaj način Beograd želi da se spreči slobodan kontakt sa alkoholom, pre svega mladih ljudi. Noćna zabrana prodaje alkohola uticaće na smanjenje zavisnosti, kao i na manji broj zdravstvenih problema povezanih sa alkoholizmom - kaže Željko Ožegović, član Gradskog veća.


Predstavnici gradskih vlasti danas su imali sastanak sa većinom predstavnika najvećih trgovinskih lanaca u Beogradu koji su podržali ovu inicijativu.

Grad Beograd očekuje da će ova odluka imati pozitivan efekat u borbi sa alkoholizmom, i da će se time smanjiti sve ono što kao posledicu ovaj problem nosi sa sobom, poput nasilja na ulicama ili saobraćajne nebezbednosti.
Izvor: Blic
Link: http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/22...ogradskim-prodavnicama-od-22-sata-do-6-ujutru



Nije bitna ova vest sama po sebi. Mnoge zabrane pojavile su se ove godine: zabrana pusenja, zabrana otvaranja kladionica pored skola, zabrana glasne muzike... Ovo je gore od komunizma :(
 
Демократија не значи да можеш да радиш шта хоћеш. За алкохол су у праву, а забрана пушења по мени није отишла довољно далеко. Што се тиче разних врста равноправности, не разумем шта је проблем с тим.
 
Ja imam problem sa tim da drustvo pojedinca ogranicava sve vise i vise. Ko zeli da pije neka pije, ali ako vozi pijan ili prouzrokuje probleme, postoje sankcije za to. Ko zeli da pusi na nekim stepenicama na fakultetu, zasto da ne pusi? Ko zeli da se kladi neka se kladi, ali neka ne pustaju decu unutra, a ne da prave problem sa seljenjem kladionica na 100, 200 ili 300 metara od skole... To je populizam, ulizivanje najvecem brohu glasaca.

Sto se tice ravnopravnosti, protivnik sam pozitivne diskriminacije. Ravnopravno je ravnopravno, cim postoji pozitivna diskriminacija vise nije ravnopravno
 
Док због оваквих мера испаштају продавци дрога и наркомани (рачунам алохол и дуван у дроге), или они који искоришћавају људску глупост (кладионице, видовњаци, шарлатани алтернативне медицине...), немам ништа против.
Код нас, осим обавезе запошљвања инвалида, не знам да постоји неки облик државне позитивне дискриминације мањина.
 
A da li jedes cokoladu? Ja bih po istom principu onda zabranio da se prodaju slatkisi, biljne masti i sve to sto izaziva kancer, a opasnije je od alkohola. Od cigara mozda i nije opasnije, ali za ralziku od ova dva, to se sasvim slobodno daje deci.
 
Чоколада није у истом рангу као алкохол и дуван. А нико и не покушава да забрани некоме (пунолетном) да пије или пуши. Ја бих легализовао дроге које су мање штетне од алкохола (марихуана, екстази).
Што се тиче деце и хране, треба под хитно да забране рекламирање нездраве хране у току дечијих емисија. Макар за почетак.
 
Aj u 100 maraka da ce moci alkohol u maksi ekskluzivu da se kupi u cika ljubinoj
 
@Arnorian
Niko tebe ne tera da piješ, da pušiš, da radiš šta god hoćeš... ajde vi puritanci malo ostavite nas na miru.

Ovo je apsolutno užasna odluka zbog koje ozbiljno razmišljam da više nikada ne živim u Beogradu.

Zabrana sigurno neće uticati na probleme zavisnosti - ali hoće na noćni život. Ovakve gluposti ne postoje ni u Americi.
 
@jovanovm
Не знам да ли ме то што не пушим сврстава у пуританце.
Овакве мере контроле постоје свуда у нормалном свету. Спомињеш Америку, а зар нису тамо и горе. Старосна граница за алкохол је 21 година, а већина продавница не продаје пиће јер им је потребна посебна дозвола. Ограничење радног времена се не односи на ноћне клубове, само на кафиће. Ако сте пунолетни не разумем како вас ово погађа.
 
ovo je teska glupost jer ce moci i dalje u kafanama da se pije i dalje ce pustati maloletnike da piju tamo.Samo se radi o dogovoru sa kafandzijama da moraju da smanje buku ali ce ovako da im doteraju jos musterija.

A ovo se zove represija!
 
Мислим да је забрана пушења отишла предалеко. Чињеница је да је по Европи још ригорозније, али чињеница је да по Европи то полако и увиђају и ублажавају законе. Што се тиче забране продаје, могло је једноставно да се реши уз личну карту. Ко хоће да пије и да пуши (и здравље руши), његов лични проблем. Ако се већ мисли на здравље нације, што се не уведе забрана производње алкохола и дувана? Јок, онда не би могле да се узимају лепе акцизе. Дволичност на делу.
 
@Arnorian
Ni ja ne pušim, hvala Bogu, skoro će 4 godine. Najbolja odluka koju sam ikad doneo. Ono što ja smatram puritanizmom (pa sam i u tebi prepoznao) je ideja da tvoje lično shvatanje života treba da iplementiraš i drugima... ako ja mislim da je heroin zeznut, prijatelju, dok ti mene ne maltretiraš i ne zlostavljaš, pucaj se u venu koliko hoćeš... to je moj stav, pa ti vidi.

Inače, u Americi je tačno da se alkohol ne može kupiti ako nemaš 21 godinu, ali tako pijane mlade ljude (decu) ja nigde drugde nisam video. Znam ljude iz zemalja u kojima je alkohol smrtno zabranjen koji imaju bolju kulturu pića od Amerikanaca. Znači tačno je, američki zakon je vrlo represivan, i to ima vrlo loše rezultate.

Međutim, čak i u toj, represivnoj, Americi u svim gradovima veličine Beograda (i mnogo manjim) možeš kupiti alkohol 24h.

Ovaj zakon je apsolutna glupost - mogu da se setim 30 miliona slučajeva kada sam žurio kod nekog u goste posle 22h, a zaboravio da kupim flašu vina... :)

Da ne spominjemo da je Beogradski noćni život život u kafićima - to je jednostavno deo naše kulture. Ne razumem na šta će se odnositi zabrana? Hoće li se smeti točiti rakija u kafanama posle 22h? Da li smem da pijem pivo u kafiću uveče? Ili se odnosi na to da će sada svi vlasnici kafića osim idiotske naknade SOKOJU morati takođe da plaćaju za preimenovanje ugostiteljskih objekata u noćne klubove, što će opet da znači mito, frku, i zatvaranje lokala koji se ne "uklapaju" u lokalno-partijsko-ekonomske koalicije...?

I na kraju - ovakve uredbe se u Beogradu periodično donose od 19. veka, i jedini efekat koji imaju je stvaranje "ilegalnih" prostora za točenje alkohola, širenje juridikcije nekog arbitrarnog budžovana u kancelariji (ili još gore, sa pendrekom), i generalno glupiranje vlasti jer im se može...

Pozdrav iz Budimpešte (gde postoji zakon o buci, ne o alkoholu, a grad je noću strašan smor :))
 
Ко хоће да пије и да пуши (и здравље руши), његов лични проблем.
Samo što, barem za pušenje, nije samo njegov lični problem... Sad zapravo može da se izađe negde, i da se vrati kući sa odećom koja ne smrdi kao da je bila "filter" u dimnjaku.

Za alkohol je već rešeno tako u Makedoniji, ako se dobro sećam.
Diskutabilno je da li treba dozvoliti svu tu konzumaciju alkohola, a sankcionisati tek ako se, na primer, desi saobraćajka. Možda je ipak preveliki deo stanovništva bahat, tako da je potrebno uvesti ograničenja svima - na štetu odgovornim konzumatorima alkohola. Treba videti da li nam je bitnija određena sloboda ili sprečavanje nesreća.
 
Ova odluka se odnosi samo na Beograd,i samo na prodavnice a ne i kafana,kafice i splavove!

Pre verujem da saobracajke prave lica iz tih mesta nego oni koji piju u parku jer ne maju za kafanu i za kola.
 
Drzava ciji se prosvetni sistem raspada i u cijem drustvu su sve vrednosti izopacene moze da funkcionise jedino sa zabranama i nagradama, stap i sargarepa.

Mnogo je teze nauciti decu kako se kvalitetno uziva u drogama (pice, marihuana, mdma...), dug je to vaspitacki posao, nego zabraniti im to isto i skrenuti pogled od onog sto se dogadja u senci. To je kao cale koji se pravi da ne zna da mu cerka ima decka.

Sledece je zabrana siromastva ("imamo najvisi standard u regionu") i zabrana pesimizma ("mi smo najmanje zlo")
 
lukpot":1vq9jmtt je napisao(la):
Ко хоће да пије и да пуши (и здравље руши), његов лични проблем.
Samo što, barem za pušenje, nije samo njegov lični problem... Sad zapravo može da se izađe negde, i da se vrati kući sa odećom koja ne smrdi kao da je bila "filter" u dimnjaku.
Јесте ако се одвоји просторија за пушаче, па ко се трује, нек' се трује, ал' да не трује оне који неће да се трују.
 
Ova odluka je teska glupost, za razliku od odluke o zabrani pusenja.

Kao sto je rekao Jovanovm, uvek sam kupovao flasu vina posle 22. A potpuno je u pravu i Vucko. Tacno je da saobracajke ne prave oni koji se ponapijaju picem iz drakstora, jer oni i nemaju kola. Nesrece prave oni likovi koje se ponapijaju u kaficima i kafanama, za koje ovaj zakon ocigledno ne vazi.

Osvrno bih se na zabranu pusenja kad je vec spomenuste. Ona je potpun pogodak. Tacno, boli mene uvo sto se ti trujes pljugama, ali neces mene da trujes. Koliko puta mi se desilo da hocu da se onesvestim od dima u kaficu. A da ne spominjemo jednom obucen komad garderobe koji momentalno bacam u pranje kad dodjem kuci.

Takodje pozdravaljam i povecanje akciza na pljuge. "5 din po paklici je lepo poskupljenje, a ja bih roknuo jos minimu toliko.
 
Evo kako je u Australiji, odnosno u Perthu gde trenutno zivim.
Alkohol
-Ne moze se kupiti u obicnim prodavnicama i supermarketima kao kod nas, vec su to posebne prodavnice koje radnim danima rade od 8 am do najkasnije 10 pm. Maloletnicima je zabranjen pristup i prodavac, ukoliko mu izgledas "mladolik", moze slobodno traziti od tebe legitimaciju. Te prodavnice moraju da imaju licencu
-U pabovima imas obezbedjenje i na ulazu takodje mogu da legitimisu, ukoliko im licis mlad
-I povrh svega toga imaju dosta pijanstva, narocito petkom i subotom navece. Mislim problem lezi u prosvetnom sistemu, koji je po meni los.
Duvan
-U zatvorenim prostorijama je zabranjeno pusenje, ne moze se ni unutar klubova, kafica i pabova (od augusta 2006). Moze se u bastama, ali sad i tamo sve vise i vise ima nepusackih stolova. Neki su cak i tu potpuno zabranili pusenje. Iskreno, lep je osecaj kad izadjes iz paba, a odecati se ne oseca po duvanskom dimu.
-Cigarete se kupuju u prodavnicama novina i supermarketima, vitrine su zatvorene vratima (ne mozes da vidis kutije), jedino su na njima nalepljene cene
-Zabranjeno je pusenje na zeleznickim stajalistima i na autobuskim stajalistama ispod nadstresnica
-Odnedavno je zabranjeno pusenje u i oko decijih igralista i na nekim plazama (za sada zakon samo za Zapadnu Australiju)
-Takodje, zabranjeno je pusiti u autu u prisustvu lica mladjeg od 17 godina (za sada zakon samo za Zapadnu Australiju)
-Cigarete su skupe, kutija Malbora od 20 cigareta kosta, oko 12,5 AU$! Izracunajte koliko je to u dinarima.
Uglavnom kazene za krsenje gore navedenih zabrana se krecu od 6000 AU$ pa na vise.
 
Kakva glupost (ovo za pumpe)... Ja se iskreno ne sećam kada sam sipao gorivo tokom dana u auto. :)
 
Ne samo na Globalnom nivou vec i kod nas sve više uzima maha da svi MI postajemo
:shok: zatvorenici svoje zaštite :shok:
i to sve zbog ,opravdanih a više zbog ne opravdanih situacija ili kako bi čika u belom jednostavno dao dijagnozu
p a r a n o j a

Setih se neko je davno nešto pevušio pa pa pa paranoja .... e da od opšte paranoje ko ima koristi i ko dobija vecu moč....
pa to i nije tako teško shvatiti ako niste vec dobrim delom pacijent ;) :laugh: ;)
 
@RockerSVK
Bravo
priželjkivo sam da neko ponovo otkrije ...dobri su bili i ostali pojam i dan danas ajd živeli :vops:

a odgovor na drugi deo istog posta glasi

elektronski logor

pa pa pa paranoja :laugh:;):laugh:;):laugh:;)
 
Vrh