Šta je novo?

Vrnjačka Banja dobija akvapark za 10.000 ljudi

trialin

Advanced
Učlanjen(a)
20.11.2008.
Poruke
3.117
Pohvaljen
4.815
U Vrnjačkoj Banji bi do početka leta mogao da bude sagrađen najveći akvapark u Srbiji čija bi izgradnja zajedno sa sportskim centrom koštala oko 20 miliona evra.

304999_aquapark-segment-20_f.jpg


Neki od sadržaja: Bazen sa talasima i porodični tobogan

Urađen je idejni projekat rešenja za akvapark na čak osam hektara i takođe je završeno idejno rešenje za veliki sportski centar na istom tolikom prostoru odmah pored akvaparka. Znamo da se prijavilo više zainteresovanih investitora i moguće je da izgradnja bude gotova već do početka leta ako sve bude teklo po planu - kažu nadležni u preduzeću “Monting”, koje je uradilo idejno rešenje.


305241_src-raj-segment-4_f.jpg


Sportski centar

Kako se nezvanično saznaje, neki od najozbiljnijih investitora dolaze iz zemalja sa Bliskog istoka. Najzainteresovaniji su Arapi i Azerbejdžanci. Opštinske vlasti su potvrdile zainteresovanost investitora za projekat, ali će se o tome izjasniti krajem sedmice.


Prema idejnom rešenju u koje je „Blic” imao uvid, planirano je da akvapark ima čak 10.000 posetioca dnevno i da bude najveći u Srbiji i jedan od najvećih u regionu.

Za razliku od postojećih akvaparkova u Srbiji, ovaj u Vrnjačkoj Banji bi imao tzv. neprekidnu reku, tačnije vodu koja teče ukrug u svom koritu kao reka i nosi posetioce.Takođe za razliku od drugih u Srbiju, imao bi veliki bazen sa talasima i porodične tobogane pored onih za pojedince ili za dvoje ljudi. Bilo bi ukupno više od deset tobogana - objašnjavaju nadležni u preduzeću ”Monting”.



Oni dodaju da bi u okviru akvaparka bio izgrađen i zatvoreni spa-velnes centar najveći u Srbiji.


- Zatvoreni spa-velnes centar bi bio izgrađen na 15.000 kvadrata i mogao bi istovremeno da primi oko 1.500 posetilaca. Imao bi parna kupatila, saune, male bazene, džakuzi, sale za masaže... - napominju u „Montingu”.



Uz akvapark i sportski centar
Odmah iznad akvaparka predviđena je izgradnja velikog sportskog centar, takođe na osam hektara. “U sportskom centru bila bi izgrađena tri odvojena stadiona za atletiku, fudbal i tenis. Planirana je takođe izgradnja otvorenog olimpiskog bazena, kao i odvojenih terena za odbojku, fudbal i košarku”, navode u “Montingu”. Akvapark je planiran na prostoru sadašnje Autobuske stanice u Vrnjačkoj Banji, kao i na platou iznad nje, koji bi bio iskorišćen za sportski centar. Opština bi ovo zemljište ustupila investitorima koji bi finansirali izgradnju.



Autobuska stanica je još ranije bila privatizovana, ali ta privatizacije je raskinuta i zemljište je preuzela opština. Naime, Autobusku stanicu i “Autoprevoz” preuzeo je privatnik Ostoja Tegeltija, protiv koga je pokrenut krivični postupak.

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/362834 ... 0000-ljudi
 
"GVM care and research" gradi akva-park u Vrnjačkoj Banji
Subota, 08. 02. 2014.|18:08 | Izvor: Novosti
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... Dkoj-Banji

akvaparkvrnjackabanja229.jpg


Italijanska kompanija "GVM care and research" iz Barija zainteresovana je za ulaganje u zdravstveni turizam, izgradnju hotela, akva-parka, sportsko-rekreativnog centra "Raj" i druge projekte u Vrnjačkoj Banji. Ova firma koja je među prvih pet bolničkih lanaca Evrope, planira da uloži više desetina miliona evra.

To je posle razgovora sa predsednikom vrnjačke opštine Bobanom Đurovićem izjavio dr Frančesko Marinđeli, izvršni direktor međunarodnog odeljenja kompanije GVM. On je ovih dana sa saradnicima boravio u Vrnjačkoj Banji gde je posetio i nekoliko lokacija pogodnih za gradnju zdravstvenih, turističko-ugostiteljskih, i sportsko-rekreativnih objekata.

- Za kratko vreme stekao sam predivne utiske o banji i prirodnim lepotama koje je okružuju, a nadasve o ljudima koji su izuzetno gostoprimljivi i spremni na saradnju. Nastavićemo započete razgovore, a nadam se uskoro i okončati na obostrano zaovoljstvo - rekao je dr Marinđeli.

Razgovorima predstavnika vrnjačke opštine i italijanske kompanije prisustvovali su i Predrag Mikić, savetnik za privredu predsednika Republike, i Zoran Bojanić, narodni poslanik iz ovog kraja.

Mreža bolnica

Italijanska bolnička kompanija GVM sa 23 bolnice u Italiji, Francuskoj, Poljskoj i Albaniji je usmerena ka lečenju kardiovaskualrnih, neuroloških, ortopedskih i onkoloških bolesti i zapošljava više od 5.000 radnika koji godišnje zbrinu - četiri miliona pacijenata!
 
Vrnjačka Banja se sprema za gradnju akva parka i terena - Predstavljen Plan detalne regulacije Sportskog centra "Raj"
Sreda, 12. 02. 2014.|17:11 | Izvor: eKapija
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... centra-Raj

akvaparkvrnjackabanja170.jpg

Hoće li vrnjački akva park ovako izgledati?

Vrnjačka Banja sprema se za izgradnju sportskog kompleksa i akva parka. Ko li će ga graditi - Italijani, koji su najnoviji interesenti, Azerbejdžanci i Arapi, koji su stara priča, ili možda neko iz Rusije, koga je taj projekat zainteresovao na investicionoj konferenciji u Moskvi?

U svakom slučaju, lokalna vlast pre nekoliko dana objavila je kako bi trebalo da bude koncipiran Sportski centar "Raj", u okviru koga bi se našao i akva park. Trenutno je na javnom uvidu Nacrt plana detaljne regulacije, a svi zainteresovani mogu da ga pogledaju do 14. marta.

- Povod za izradu ovog dokumenta je inicijativa opštine Vrnjačka Banja da se zemljište ponudi investitorima, za izgradnju sportskih i rekreativnih sadržaja – navode predstavnici vrnjačke Direkcije za planiranje i izgradnju, koja je izradila PDR.

Sportski centar Raj obuhvatiće ukupno nešto manje od 50.000 kvadrata. Inače, reč je o prostoru koji u ovom trenutku već koristi vrnjački Sportski centar. To je visoravan, koja se uglavnom sastoji od fudbalskih terena, od kojih je jedan sa atletskom stazom i pratećim objektima. Deo prostora je pod šumom, koja se prostire u padini prema dolini Vrnjačke reke, Autobuskoj stanici, sportskoj hali itd.

Planirane zone, obuhvaćene ovim dokumentom, jesu: sport i rekreacija, park i šuma, kao i zona hotela.

U zoni sporta predviđena je izgradnja sportskih i rekreativnih terena, a između ostalog i akva parka. Ona se sa južne i istočne strane naslanja na saobraćajnice Olimpijska i Raj, kao i stambena naselja. Sa severne strane je uokvirena zonom park-šume Raj, koja će zapravo povezivati sve sadržaje i gde je planirana izgradnja staza i manjih terena za rekreaciju.
Sa zapadne strane je takozvana zona hotela (deo koji je "ostavljen" kako bi se povezao sa hotelima vam obuhvata ovog plana).

Zona sport i rekreacija zauzima 88% ukupne površine PDR, odsnosno oko 43.600 kvadrata.

Kako je navedeno, kada je reč o planovima za dalju realizaciju i gradnju kompleksa, obavezna je izgrada urbanističkih projekata koji će obuhvatiti celu zonu.

Ranije je objavljeno da je za budući akva park, kao i prateći sportski centar, izrađeno idejno rešenje, a na opštinskom sajtu je predstavljeno kako bi kompleks trebalo da izgleda. Po tom dokumentu, objekti bi zauzimali ukupno oko 16 hektara (po 8 i akva park i sportski tereni), a bili bi smešteni na prostoru sadašnje autobuske stanice i na platou iznad nje. Sada se, međutim, ne pominje prostor stanice. Da li će se budući investitor odlučiti za to idejno rešenje, tek ćemo videti.
sportskicentarraj120214t.jpg

sportskorekreativnicenta.jpg
 
sa sajta tanjuga

Vrnjačka Banja: Englezi i Nemci zainteresovani za Fontanu
VRNJAČKA BANJA - Za kupovinu HTP Fontana iz Vrnjačke Banje, kompleksa koji obuhvata veći deo smeštajnog banjskog kapaciteta, zainteresovano je sedam kupaca, od kojih su dva iz Engleske i Nemačke, a ostali iz Srbije.

HTP „Fontana“ je već nekoliko puta bila predmet neuspelih privatizacija, a sa kapacitetom od oko 800 ležaja u svoja četiri objekta, predstavlja najveću hotelsku kuću u Srbiji i ujedno je glavni nosilac turističke ponude Vrnjačke Banje. U sklopu Fontane nalaze se četiri hotela, dva konačišta i tri restorana, plus prateći objekti.

„Fontana“ je 2005. godine bila privatizovana, ali zbog neuspele privatizacije, nakon dve godine kupoprodajni ugovor je raskinut, i od tada je firma u restrukturiranju.
„U ovom hotelijerskom preduzeću danas radi oko 140 radnika, a ono funkcioniše preko posebnog namenskog računa, jer je matično preduzece HTP „Fontana“ u dugogodišnjoj blokadi zbog zaostalih potraživanja, tužbi i izvršnih rešenja“, kaže za Tanjug Danijela Čeperković vd direktora HTP „Fontana“.

Sve što poseduje „Fontana“ nalazi se na najekskluzivnijim lokacijama u Vrnjačkoj Banji.

Ivan Radović, član Nadzornog odbora ovog preduzeća, kaže da je „Fontana“ postala pitanje cele Vrnjačke Banje.
„Radnici su naučili da gube, i mi ćemo tražiti najbolje rešenje za zaposlene. Prethodni kupac je ostavio sedam miliona evra duga i mi nemamo daha od tada. Svaki kupac koji je spreman da uloži u „Fontanu“ je dobrodošao, a ostalima će biti zatvorena vrata. Koliko znam, opština Vrnjačka Banja se više puta obraćala Vladi Srbije i interesovala za slučaj „Fontane“, kaže Radović.

Agencija za privatizaciju je dobila, u propisanom roku od 45 dana, sedam pisama zainteresovanosti, od čega su dve firme inostrane, tri su srpske, ali pojavila su se i dva zainteresovana kupca kao fizička lica.
„Kompletna prodaja je pod ingerencijom resornog ministarstva, koje će uskoro napraviti jedan model po kojem će se „Fontana“ prodati. Može biti u celosti, iz delova ili kroz strateško partnerstvo. Nakon toga će se raspisati prodaja, i tada se mogu javiti i novi kupci.

"Fontana“ je bila u obavezi da u tom roku dostavi Agenciji za privatizaciju procenu vrednosti kapitala, što je i učinjeno“, objašnjava za Tanjug Goran Knežević, zastupnik kapitala u „Fontani“.
 
jedna od nasimpaticnijih crkica: Crkva rođenje Presvete Bogorodice u Vrnjackoj Banji

hram-presvete-bogorodice-vrnjacka-banja-na-cajkinom-brdu.jpg
 
Kulturni Centar u Vrnjačkoj Banji-jedna od lepsih starih zgrada u Banji.

Zamak-Kulture-Beli-Markovic-Vrnjacka-Banja1.jpg
 
Vrh