If you live in or visit the mountains, you can look at the snow-covered hills as natureās water towers. As that snow melts, it could provide 75 percent or more of the areaās freshwater each year.
Thatās true far downstream from the mountains too, and even in snowy flat areas. Around the world, snow provides 50 percent of our total annual freshwater supply.
And it does more than that: snow reflects sunlight, keeping areas cooler and making it possible for snow to accumulate.
Snow protects against erosion, slowly melting and deeply recharging the soil with waterāpreventing it from leaving the area as runoff.
Melting snow gradually fills streams, which slowly fill rivers, providing a steady supply of freshwater that can last through summer.
Warmer winters are disrupting this process though.
āFortunately we still have the glaciers that act as a reserve for the bigger rivers in times of lower precipitation,ā says Hein. āBut climate change modelers say theyāll be gone in 30 years. This is extremely worrisome.ā
Ti si onda izgleda matoriji i od same bilije, kada pamtiÅ” vremena koja su sliÄna ili ista kao ova danas.Kad krenete da pricate da nikad ovako nije bilo i da je sve propalo i da je nekad bilo bolje i normalnije, znaci da ste postali matori prdonja, a ne da ste u pravu![]()
Jedini trenutno zaista dobro predvidljivi deo klimatskih promena je poveÄanje SREDNJE temperature na Zemlji posmatranoj kao celina. To tako nužno mora da bude jer od Sunca dolazi ista koliÄina energije dok se istovremeno sa Zemlje u svemir otpuÅ”ta manje energije buduÄi da poveÄane koncentracije gasova staklene baÅ”te propuÅ”taju manje energije. Dakle isto dolazi, ali manje odlazi. Bilans priliva i odliva viÅ”e nije isti. Taj viÅ”ak energije dakle MORA da ostane na Zemlji, jer ne može da ode sa nje, a to onda NUŽNO poveÄava SREDNJU temperaturu. Tu nema niÅ”ta nejasno ili nesigurno. To Äe SIGURNO tako biti ma Å”ta priÄali razni skeptici.
MeÄutim kako Äe se manifestovati posledice ukupno toplije planete na pojedinim mestima i u odreÄena vremena je veoma teÅ”ko predvideti. Za sada se pretpostavlja da Äe se tokom prelaznog režima (do uspostavljnja nove, dugoroÄno stabilne i proseÄno toplije klime na Zemlji na kojoj njena proseÄna temperatura viÅ”e ne raste) vladati poveÄana nestabilnost vremenskih prilika i klime. Tradicionalni, ranije dugoroÄno stabilni Å”abloni vremena se menjaju i zbog prisustva viÅ”e energije u klimatskom sistemu Zemlje i zbog toga Å”to raspodela tog viÅ”ka po povrÅ”ini Zemlje joÅ” nije dostigla novo stabilno stanje, pa se može oÄekivati sve: I velike vruÄine i velike hladnoÄe, periodi nezapamÄenih suÅ”a i periodi nezapamÄenih poplava. ProseÄna temperatura na Zemlji Äe sigurno rasti, ali Å”ta se sve negde i nekad može desiti, pa Äak i kakva se klima ubuduÄe može oÄivati na nekom manjem delu Zemlje je za sada teÅ”ko reÄi.
Naravno, postoje prirodni cikliusi, ali oni nisu sluÄajni i ne menjaju se. Dovoljno se dobro zna Å”ta sve utiÄe na te prirodne cikluse, pa se zato sa dovoljnom sigurnoÅ”Äu može tvrditi da trenutno oni NISU pokretaÄ ovako velike promene. Naprimer MilankoviÄevi ciklusi, varjabilnost zraÄenja sa Sunca, procenat povrÅ”ine Zemlje prekriven visoko reflektivnom povrÅ”inom poput snega ili gleÄera, povremene vulkanske erupcije koju atmosferu Äine manje providnom, itd. Sve nabrojano se danas meÄutim može lako meriti, pa se ZATO zna da to NIJE uzrok. Iako uvek, Äisto teorijski, postoji moguÄnost da neki malo poznati efeket ustvari ima drastiÄne posledice, verovatnoÄa za to je izrazito mala. Fizika je dovoljno dobro poznata, pa iako smo daleko od toga da znamo sve, to ne znaÄi da se veÄ ne mogu proceniti opsezi relativnih uticaja, tj približni znaÄaj (intenzitet) pojedinih faktora, Äak i maksimalne granice moguÄih uticaja onih nama joÅ” nepoznatih faktora.
Dovoljno je naprimer proceniti bilanse energija koje nose pojedini od ovih poznatih faktora uticaja na klimu, pa da se razume da bi uticaj neÄeg nepoznatog morao da bude bar sliÄan, ili jaÄi od njih, pa da rezultantni uticaj na klimu postane obrnut od oÄekivanja (hlaÄenje planete umesto grejanja, ili da se niÅ”ta ne menja). TaÄno se zna koliki se viÅ”ak energije akomulira na Zemlji svake godina zato Å”to u atmosferi ima viÅ”e gasova staklene baÅ”te. Pa ako zamislimo da postoji neki novi faktor hlaÄenja Zemlje, neÅ”to Å”to nam je nepoznato, on bi nekako morao da neutraliÅ”e TOLIKI VIÅ AK energije koliko se viÅ”e akomulira svake godine zbog gasova staklene baÅ”te (Å”to znamo koliko je). Pa ako i ne znamo baÅ” sve Å”to bi joÅ” moglo da bude od NEKOG uticaja na klimu, znamo koliko bi to neÅ”to moralo da bude "jako", u smislu energije koju kontroliÅ”e taj nepoznati efekat. A fizika ipak nije toliko nepoznata da bi smo mogli prevideti toliko znaÄajan efekat.
Itd, to je samo grubi primer koji treba da pokaže da Äak i kad se ne zna sve, razvojem nauke ono Å”to se ne zna postepeno ima sve manji i manji efekat, inaÄe bi se to odavno primetilo (sve do eventualne fundamentalne promene samih osnova neke grane fizike, Å”to se može ili ne mora desiti u nekom buduÄem trenutku). Pa ili je potrebna takva, fundamentalna revolucija u fizici, ili ono Å”to joÅ” ne znamo teÅ”ko može da ima jaÄi efekat od efekta klimatskih faktora za koje znamo.
Ukratko, da, možete dobiti na lutriji, ali ja ne bih na tome zasnivao biznis plan.
ŠŠ¾ поменŃŃŠøŠ¼ ŃŠøŠŗŠ»ŃŃŠøŠ¼Š° ми ŃŠ¼Š¾ Ń Ń Š»Š°Š“Š½ŠøŃŠµŠ¼ Šø ŃŃŠ¾Š³Š° би ŃŃŠµŠ±Š°Š»Šµ ŃŠµŠ¼ŠæŠµŃаŃŃŃŠµ Га Š±ŃŠ“Ń ŃŠ¾Ń ниже него ŃŃŠ¾ ŃŠµŃŃŠŃŠµŠ²ŠøŃе ŃŠø ŃŠ°Š¼Š¾ŃŠ²ŠµŃŠµŠ½, поŃŃŠ¾Ńе Šø Š“ŃŃŠ³Š°ŃŠøŃŠ° миŃŃŠµŃа, ŃŠ¾ ŃŠµŃŃ Š“Š° ŃŃ ŃŠ¾ ŠæŃŠøŃоГни ŃŠøŠŗŠ»ŃŃŠø Ń Š»Š°Š“Š½ŠøŃŠøŃ Šø ŃŠ¾ŠæŠ»ŠøŃŠøŃ ŠæŠµŃŠøŠ¾Š“а Šø Га ŃŠ¾Š²ŠµŃанŃŃŠ²Š¾ на овом Š½ŠøŠ²Š¾Ń ŃŠ°Š·Š²Š¾Ńа не може или Š±Š°Ń не Š·Š½Š°ŃаŃно Га ŃŃŠøŃе на Š“ŃŠ³Š¾ŃŠ¾ŃŠ½Šµ Šø велике климаŃŃŠŗŠµ ŠæŃŠ¾Š¼ŠµŠ½Šµ на ŠŠµŠ¼ŃŠø.
Studija o kojoj bruji svet: Naftni gigant 50 godina skrivao istinu
Naftni gigant "Ekson" je "precizno i veÅ”to predvideo globalno zagrevanje", a zatim decenijama omalovažavao takva nauÄna otkriÄa kako bi zaÅ”titio svoj posao.
Mnogi interni dokumenti i nauÄni radovi veÄ su pokazali da je "Ekson" znao za opasnosti globalnog zagrevanja joÅ” poÄetkom 1970-ih, a naftne industrije su znale za rizik joÅ” i ranije - od 1950-ih godina proÅ”log veka.
Nakon toga su snažno i veoma uspeÅ”no mobilisali snage protiv nauke kako bi spreÄili svaki pokuÅ”aj smanjenja upotrebe fosilnih goriva.
MeÄutim, nova studija jasno pokazuje da su nauÄnici Eksona bili veoma taÄni i precizni u svojim projekcijama od 1970-ih pa nadalje, predviÄajuÄi uzlaznu krivu u porastu globalne temperature i emisije ugljen-dioksida koja je blizu onoga Å”to se zapravo dogodilo kada je svet poÄeo da se zagreva neverovatnom brzinom.
"Eksonovi" nauÄnici su predvideli da Äe globalni porast temperature biti oko 0,2 stepena Celzijusa zbog emisije gasova staklene baÅ”te iz sagorevanja nafte, uglja i drugih fosilnih goriva. Nova analiza, objavljena u Äasopisu "Sajens", otkrila je da su "Eksonovi" nauÄnici bili veoma veÅ”ti i da su njihove procene bile "dosledne i potpuno konzistentne sa nezavisnim akademskim i vladinim modelima".
Žofri Supran, Äije je prethodno istraživanje istorijskih dokumenata industrije pomoglo da se rasvetli taÄno ono Å”to su "Ekson" i druge naftne kompanije znali, kaže da je bilo neverovatno videti kako su "Eksonove" projekcije tako blisko usklaÄene sa onim Å”to se zapravo i dogodilo kasnije.
"Ovo zaista sumira ono Å”to je 'Ekson' znao, i to mnogo godina pre nego Å”to su se mnogi od nas rodili", rekao je Supran, Å”ef analize koju su sproveli istraživaÄi sa Univerziteta Harvard i Instituta za istraživanje klimatskih promena u Potsdamu.
"Sada imamo dokaze da su taÄno predvideli zagrevanje godinama pre nego Å”to su poÄeli da napadaju nauku. Ovi grafikoni dokazuju da je 'Ekson' znao i namerno obmanjivao".
U okviru istraživanja analizirano je viÅ”e od 100 internih dokumenata i recenziranih nauÄnih radova, koje su kreirali negde izmeÄu 1977. i 2014. godine ili nauÄnici i menadžeri Eksona ili su delili autorstvo sa nezavisnim nauÄnim organizacijama.
Analiza je pokazala da je Ekson sasvim ispravno odbacio ideju da svet ide ka neizbežnom ledenom dobu, o Äemu se govorilo 1970-ih, i umesto toga predvideo da planeti preti "super-interglacijal" (period izmeÄu dva ledena doba) uzrokovano poveÄanjem nivoa ugljen-dioksida. NauÄnici "Eksona" su takoÄe utvrdili da Äe globalno zagrevanje izazvano ljudima biti otkriveno negde oko 2000. godine, i predvideli su "budžet ugljenika" za održavanje zagrevanja na 2 stepena Celzijusa u poreÄenju sa predindustrijskom erom.
Naoružan ovim saznanjima, "Ekson" je krenuo u dugotrajnu kampanju da umanji ili diskredituje ono Å”to su nauÄnici potvrdili. JoÅ” 2013. godine Reks Tilerson, tada generalni direktor kompanije, rekao je da klimatski modeli nisu "kompetentni" i da postoje "neizvesnosti" u vezi sa uticajem sagorevanja fosilnih goriva na klimu.
"Oni su Äutali dok su radili ovo istraživanje i tek kada je iz strateÅ”kih razloga postalo neophodno da se izbore sa egzistencijalnom pretnjom njihovog poslovanja, suprotstavili su se i pobunili protiv nauke", rekao je Supran.
"Mogli su da podrže svoje nauÄnike, a ne da poriÄu njihovo znanje. Bilo bi mnogo teže poreÄi da je veliki naftni kralj podržavao nauku umesto da je napada".
NauÄnici za klimu kažu da nova studija naglaÅ”ava važno poglavlje u nastojanju da se uhvati u koÅ”tac sa klimatskom krizom.
"Veoma je nezahvalna okolnost Å”to kompanija ne samo da nije obratila pažnju na podrazumevane rizike ovih podataka, veÄ je odluÄila da podrži nenauÄne ideje umesto da samo odlaže akciju - verovatno u nastojanju da zaradi joÅ” viÅ”e novca", kaže Natali Mahovald, struÄnjak za klimu sa Univerziteta Kornel.
Mahovald kaže da su kaÅ”njenja u pokretanju akcija, koje podržava "Ekson", imala "snažne implikacije" jer su ranije investicije u solarnu i energiju vetra mogle da spreÄe sadaÅ”nje i neke buduÄe klimatske katastrofe.
"Ako ukljuÄimo uticaj zagaÄenja vazduha i klimatskih promena, njihove akcije su verovatno negativno uticale na hiljade, ako ne i na milione ljudi", dodala je ona.
Dru Å indel, klimatolog sa Univerziteta Djuk, nazvao je novu studiju "detaljnom i snažnom analizom" i rekao da su Eksonovi netaÄni javni komentari o klimatskoj krizi "posebno drski" s obzirom na to da su njihovi nauÄnici radili zajedno sa nezavisnim istraživaÄima na proceni globalnog zagrevanja. Ali Å indel je takoÄe rekao da je teÅ”ko zakljuÄiti da su "Eksonovi" nauÄnici bili iÅ”ta bolji od spoljnih nauÄnika.
Novi rad baca svetlo na "Eksonove" dezinformacije, rekao je Robert Brule, struÄnjak za ekoloÅ”ku politiku sa Univerziteta Braun koji je istraživao dezinformacije o klimi koje Å”iri industrija fosilnih goriva.
"Siguran sam da Äe trenutni napori da se Ekson pozove na odgovornost uzeti u obzir ovu studiju", rekao je Brule, misleÄi na razne tužbe koje imaju za cilj da nateraju naftne kompanije da plate za klimatsku Å”tetu koju su izazvale.
![]()
Studija o kojoj bruji svet: Naftni gigant 50 godina skrivao istinu
Naftni gigant "Ekson" je "precizno i veÅ”to predvideo globalno zagrevanje", a zatim decenijama omalovažavao takva nauÄna otkriÄa kako bi zaÅ”titio svoj posao.www.b92.net
20 physical feedback loops | | | |
| | | |
Feedback | Effect of climate change | Effect on climate change | +/ā |
1. Planckā | ā Temperature | ā Heat loss (radiation) | ā |
2. Water vaporā | ā Increasing water vapor content | ā Greenhouse effect | + |
3. Sea ice albedoāā | ā Sea ice melting or not forming | ā Albedo | + |
4. Ice sheetsāā ā” | ā Glacier & ice sheet melting/instability | ā Albedo | + |
5. Sea level riseā” | ā Sea levels | ā Albedo (ā coastal submergence) | + |
6. Snow coverā | ā Snow cover | ā Albedo | + |
7. Cloudsā | Ī Cloud distribution & optical properties | Ī Cloud albedo & greenhouse effect | + |
8. Dustā | Ī Dust aerosol abundance | Ī Albedo & greenhouse effect | ? |
9. Other aerosolsā | Ī Atmos. aerosol conc. | Ī Albedo & greenhouse effect | ? |
10. Ocean stratification | ā Ocean stratification | ā Carbon uptake by ocean | + |
11. Ocean circ.ā | ā Ocean circ. | Ī Surface temperature | ? |
12. Solubility pumpā | ā Atmos. CO2 levels | ā CO2 absorption by ocean | + |
13. CH4 hydratesāā” | ā CH4 hydrate dissociation rates | ā Release of CH4 into atmos. | + |
14. Lapse rateā | Ī Temp.-altitude relationships | ā Global mean temperature | ā |
15. Ice-elevationā” | ā Ice sheet/glacier elevation | ā Glacier & ice sheet melting, ā albedo | + |
16. Antarctic rainfallā” | ā Ice sheet extent, ā precipitation | ā Albedo, ā deep ocean warming | + |
17. Sea ice growth | ā Sea ice thickness, ā insulation | ā Thin ice growth rate | ā |
18. Ozoneā | Ī Atmos. circ. | ā Tropical lower stratospheric ozone | ? |
19. Atmos. reactionsā | Ī Atmos. chem. reaction rates | Ī Greenhouse effect | ? |
20. Chem. weatheringā” | ā Chemical weathering rates | ā CO2 taken out of atmosphere | ā |
| | | |
21 biological feedback loops | | | |
| | | |
Feedback | Effect of climate change | Effect on climate change | +/ā |
21. Peatlandsā | ā Drying and fire, ā Soil carbon | ā Release of CO2 into atmos. | + |
22. Wetlandsā | ā Wetlands area (ā precipitation) | ā CO2 seq., ā CH4 emissions | + |
23. Freshwater | ā Aquatic plant growth rates | ā CH4 emissions | + |
24. Forest diebackā | ā Amazon and other forest dieback | ā CO2 seq., Ī albedo | + |
25. Northern greening | ā Boreal forest area, Arctic vegetation | ā CO2 seq., ā albedo | + |
26. Insects | Ī Insect ranges and abundances | ā CO2 seq., Ī albedo | + |
27. Wildfireā | ā Fire activity in some regions | ā CO2 emissions, Ī albedo | + |
28. BVOCsā | Ī BVOC emission rates | ā Greenhouse effect, ā tropospheric O3 | ā |
29. Soil carbon (other) | ā Loss of soil carbon | ā CO2 emissions | + |
30. Soil nitrous oxideā | Ī Soil microbial activity | ā Nitrous oxide emissions | + |
31. Permafrostāā | ā Permafrost thawing | ā CO2 and CH4 emissions | + |
32. Soil and plant ET | ā ET from soils and plants | ā Latent heat flux | + |
33. Microbes (other) | ā Microbial respiration rates | ā CO2 and CH4 emissions | + |
34. Plant stress | ā Thermal stress, ā droughts | ā Plant mortality, ā CO2 seq. | + |
35. Desertification | ā Desert area | ā CO2 seq., Ī albedo | + |
36. Sahara/Sahel greeningā | ā Rainfall in Sahara and Sahel | ā CO2 seq. by vegetation | ā |
37. CO2 fertilization | ā CO2 conc., ā NPP | ā Carbon uptake by vegetation | ā |
38. Coastal productivity | ā Coastal ecosystem degradation | ā Coastal ecosystem carbon seq. | + |
39. Metabolic rates | ā Phytoplankton respiration rates | ā CO2 released into atmos. | + |
40. Ocean bio. | ā Ocean CO2, ā acidification, ā temp. | Ī Ocean carbon sink | ? |
41. Phytoplankton-DMSā | Ī Plankton DMS emissions | Ī Cloud albedo | ? |