Šta je novo?

Vodovod i kanalizacija - BVK

:)
Screenshot_2023-04-01-10-44-07-201_com.facebook.lite.jpg
 
Istorijat kretanja cene izgradnje interceptora za poslednjih 17 godina:

2006. godina - Ugovor su potpisali Direkcija za izgradnju Beograda i izvođač radova, firma Hidrotehnika. Ugovor je vredan preko 50 miliona evra, a sav novac je obezbedila Direkcija iz svog budžeta.

2012. godina - Пробијањем тунела „Вишњица”, укупне дужине 6.730 метара, завршено је више од 50 одсто радова на изградњи колектора Интерцептор, капиталног објекта београдске канализације, који ће дугорочно решити проблем одвођења отпадних вода у престоници, саопштено је из Дирекције за грађевинско земљиште и изградњу града.

2017. godina - Izgradnja fabrike za prečišćavanje otpadnih voda i završetak „Interceptora” koštala bi 269 miliona evra. Sa kineskim partnerima ušli smo u detaljne pregovore oko finansiranja projekta „Interceptora” i do proleća bismo mogli da krenemo u njegov završetak.

2023. godina - U cilju intenziviranja aktivnosti na rešavanju problematike kanalisanja i prečišćavanja otpadnih voda glavnog grada, Vlada Srbije, grad Beograd i kineska kompanija China Machinery Engineering Corporation (CMEC) su u januaru 2020. godine potpisali ugovor za projekat sakupljanja i prečišćavanja otpadnih voda Centralnog kanalizacionog sistema grada Beograda. Ugovorom je obuhvaćena prva faza projekta, koja podrazumeva završetak izgradnje Interceptora i izgradnju prve faze savremenog PPOV-a, a ona obuhvata mehanički tretman sakupljene otpadne vode. Vrednost prve faze radova iznosi oko 272 mil EUR, dok će za drugu fazu, odnosno kompletiranje PPOV "Veliko Selo", koja obuhvata dogradnju linije vode i izgradnju linije mulja, biti potrebno između 500 i 600 mil EUR.
 
Poslednja izmena:

Ponovo protest u Krnjači, predsednik uverava – čeka se finansiranje EIB-a


Stanovnici Krnjače organizovali su blokadu Zrenjaninskog puta zbog neispunjenih obećanja u vezi sa izgradnjom kanalizacione mreže na levoj obali Dunava.

Stanovnici su prvu blokadu organizovali 11. marta ove godine, a do sada je prikupljeno više od 1.000 potpisa za rešavanje problema kanalizacije.

„Do danas nismo dobili ni jedan odgovor, niti je ovaj višegodišnji problem rešen“, rekao je za agenciju Fonet stanovnik Krnjače Dušan Marković.

On je dodao da je reč o trećoj blokadi i da im je cilj da skrenu pažnju nadležnima da hitno mora da se reši pitanje fekalne i kišne kanalizacije na levoj obali Dunava.

Prema njegovim rečima, obećanja za izgradnju kanalizacione mreže, bila su samo deo predizbornih obećanja.

Odgovarajući na pitanje N1 o protestu i kanalizaciji u Krnjači, predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da se čeka finansiranje Evropske investicione banke.

„Čekaćemo još tri meseca i ako oni to ne budu uradili, ići ćemo na budžetsko finansiranje“, kazao je Vučić.

Vučić se još 2019. „obavezao“ da će kanalizacija biti izgrađena

Podsetimo, predsednik Vučić je još 2019. godine, prilikom posete Borči, najavio da će od marta 2020. početi izgradnja kanalizacije za naselja na levoj obali Dunava.

„Došao sam da se obavežem za Borču, Ovču, Krnjaču i Kotež, dao sam nalog i po hitnom postupku radi se projekat za izgradnju kanalizacione mreže, do kraja januara da se završi projektna dokumentacija, a početkom marta krećemo u izgradnju kanalizacije“, rekao je tada Vučić.

Predsednik je tada rekao i da je to „preskupa investicija“, ali da država ima više novca nego ranije.

„Znam da ste čekali na to 50, 60 godina i došao sam da vam kažem šta će biti uređeno, a vi posle sudite šta sam govorio“, dodao je.

 
Jovana Subotica trece raskopavanje za 4 meseca od rekonstrukcije. Cekamo Glavnu da pocne da se radi
 
Istorijat kretanja cene izgradnje interceptora za poslednjih 17 godina:

2006. godina - Ugovor su potpisali Direkcija za izgradnju Beograda i izvođač radova, firma Hidrotehnika. Ugovor je vredan preko 50 miliona evra, a sav novac je obezbedila Direkcija iz svog budžeta.

2012. godina - Пробијањем тунела „Вишњица”, укупне дужине 6.730 метара, завршено је више од 50 одсто радова на изградњи колектора Интерцептор, капиталног објекта београдске канализације, који ће дугорочно решити проблем одвођења отпадних вода у престоници, саопштено је из Дирекције за грађевинско земљиште и изградњу града.

2017. godina - Izgradnja fabrike za prečišćavanje otpadnih voda i završetak „Interceptora” koštala bi 269 miliona evra. Sa kineskim partnerima ušli smo u detaljne pregovore oko finansiranja projekta „Interceptora” i do proleća bismo mogli da krenemo u njegov završetak.

2023. godina - U cilju intenziviranja aktivnosti na rešavanju problematike kanalisanja i prečišćavanja otpadnih voda glavnog grada, Vlada Srbije, grad Beograd i kineska kompanija China Machinery Engineering Corporation (CMEC) su u januaru 2020. godine potpisali ugovor za projekat sakupljanja i prečišćavanja otpadnih voda Centralnog kanalizacionog sistema grada Beograda. Ugovorom je obuhvaćena prva faza projekta, koja podrazumeva završetak izgradnje Interceptora i izgradnju prve faze savremenog PPOV-a, a ona obuhvata mehanički tretman sakupljene otpadne vode. Vrednost prve faze radova iznosi oko 272 mil EUR, dok će za drugu fazu, odnosno kompletiranje PPOV "Veliko Selo", koja obuhvata dogradnju linije vode i izgradnju linije mulja, biti potrebno između 500 i 600 mil EUR.
Ima li neko uvid ili bar procenu, kada će ovaj sistem da bude završen i da proradi?
 
Dragi forumaši, da li se neko susretao sa sličnim problemom. Naime u zgradi u kojoj živim (izgradjena kasnih 60ih) imamo jako veliki problem sa varirajućim pritiskom. Dese se periodi od par dana kada je pritisak normalan, a onda po 3-4 dana gde bukvalno "pulsira" i opadne pritisak toliko da je praktično nemoguće da se istuširaš (stalno ispada tuš). Zgrada nema pumpu za vodu a mi živimo na trećem spratu, mada svakako i komšije u prizemlju imaju isti problem.

Kada god prijavim problem vodovodu oni samo kažu da su "izmerili" pritisak, da je on normalan i da je problem u instalacijama. Gradsko stambeno kaže da su instalacije dobre, i tu se stvara magični krug. Da stvar bude čudnija, isti problem imaju i komšije u prizemlju, koje su na drugoj vertikali od nas. Sama činjenica da pritisak ume da bude odličan, a onda nekoliko dana očajan, mi govori da nije do isntalacija već do lošeg pritiska na vodovodnoj mreži.

Skoro sam prijavio (po ko zna koji put) preko servisnog centra problem i dobio sledeći odgovor:
1680862119206.png

Meni je prosto neverovatno da oni ne mogu da isporuče normalan pritisak vode i da nam savetuju da mi o svom trošku ugradimo hidrocil. Polako postajem očajan nakon milion prijava, jer u 21 veku ne možemo da imamo normalan pritisak vode. Pokrenuo sam priču oko ugradnje pumpe (hidrocila) ali avaj ima komšija baksuza kojima je okej da im je loš pritisak samo da ne bi plaćali.

Ako neko ima savet kako da postupim dalje bio bi prezahvalan. Očigledno je da je problem do vodovoda, jer čas je dobar pritisak čas očajan, ali oni kategorički odbijaju odgovornost.
 
Meni na prvi pogled tu izgleda da je presek cevi za zgradu manji od optimalnog i da u trenucima kada svi koriste vodovod nema dovoljno vode da podmiri sve korisnike. A kako postupiti u slučaju prijava nadležnim, nisam pametan....
 
Dragi forumaši, da li se neko susretao sa sličnim problemom. Naime u zgradi u kojoj živim (izgradjena kasnih 60ih) imamo jako veliki problem sa varirajućim pritiskom. Dese se periodi od par dana kada je pritisak normalan, a onda po 3-4 dana gde bukvalno "pulsira" i opadne pritisak toliko da je praktično nemoguće da se istuširaš (stalno ispada tuš). Zgrada nema pumpu za vodu a mi živimo na trećem spratu, mada svakako i komšije u prizemlju imaju isti problem.

Kada god prijavim problem vodovodu oni samo kažu da su "izmerili" pritisak, da je on normalan i da je problem u instalacijama. Gradsko stambeno kaže da su instalacije dobre, i tu se stvara magični krug. Da stvar bude čudnija, isti problem imaju i komšije u prizemlju, koje su na drugoj vertikali od nas. Sama činjenica da pritisak ume da bude odličan, a onda nekoliko dana očajan, mi govori da nije do isntalacija već do lošeg pritiska na vodovodnoj mreži.

Skoro sam prijavio (po ko zna koji put) preko servisnog centra problem i dobio sledeći odgovor:Pogledajte prilog 158540
Meni je prosto neverovatno da oni ne mogu da isporuče normalan pritisak vode i da nam savetuju da mi o svom trošku ugradimo hidrocil. Polako postajem očajan nakon milion prijava, jer u 21 veku ne možemo da imamo normalan pritisak vode. Pokrenuo sam priču oko ugradnje pumpe (hidrocila) ali avaj ima komšija baksuza kojima je okej da im je loš pritisak samo da ne bi plaćali.

Ako neko ima savet kako da postupim dalje bio bi prezahvalan. Očigledno je da je problem do vodovoda, jer čas je dobar pritisak čas očajan, ali oni kategorički odbijaju odgovornost.
Fino pozoves nekog da izveštaci pritisak mozda to radi jugoinspekt ili vinca ili ims neko radi sigurno pa onda zovnes vodovod i gradako stambeno u isto vreme da se pojave kad je manji taj pritisak
Prije svega tog treba da vidite da nemate nesto u ciljevima ako su iz 1960tih to je sve zrelooo za zamjenu od sata za vodu preko vertikala pa do razvoda po stanovima
 
Meni na prvi pogled tu izgleda da je presek cevi za zgradu manji od optimalnog i da u trenucima kada svi koriste vodovod nema dovoljno vode da podmiri sve korisnike. A kako postupiti u slučaju prijava nadležnim, nisam pametan....
To je bila i moja pretpostavka na početku. Onda sam počeo da pratim kada se dešava pad u pritisku, i apsolutno nema pravila. Nekad je užasan pritisak u 12 popodne, nekada u 1 noću, onda dodje nedelju dana kada je pritisak savršen, pa nekoliko dana gde je užasan. Da se to dešava npr svaki dan u periodu od 21 do 00h, kada se svi spremaju za spavanje, onda bi i razumeo zašto dolazi do pada pritiska, ovako sumnjam na pritisak u vodovodnoj mreži.

Fino pozoves nekog da izveštaci pritisak mozda to radi jugoinspekt ili vinca ili ims neko radi sigurno pa onda zovnes vodovod i gradako stambeno u isto vreme da se pojave kad je manji taj pritisak
Prije svega tog treba da vidite da nemate nesto u ciljevima ako su iz 1960tih to je sve zrelooo za zamjenu od sata za vodu preko vertikala pa do razvoda po stanovima
Apsolutno da je zrelo za zamenu, i ja bih rado sve u zgradi zamenio (kao što sam u svom stanu), ali avaj ovo je Srbija, gde stanari prihvataju zamenu cevi samo ako će država da plati. A što se tiče zvanja, zvao sam ih vodovoda i stambenog, zvao sam ih u periodima očajnog pritiska. Pošto često radim od kuće, odlučio sam da ispratim da li je neko dolazio. Niko nije došao iz vodovoda niti me pozvao, a kada sam ih ja naknadno pozvao rekli su mi da je bila ekipa da je pritisak normalan i da je problem u zgradi. Prosto čovek da poludi.
 
Dragi forumaši, da li se neko susretao sa sličnim problemom. Naime u zgradi u kojoj živim (izgradjena kasnih 60ih) imamo jako veliki problem sa varirajućim pritiskom. Dese se periodi od par dana kada je pritisak normalan, a onda po 3-4 dana gde bukvalno "pulsira" i opadne pritisak toliko da je praktično nemoguće da se istuširaš (stalno ispada tuš). Zgrada nema pumpu za vodu a mi živimo na trećem spratu, mada svakako i komšije u prizemlju imaju isti problem.

Kada god prijavim problem vodovodu oni samo kažu da su "izmerili" pritisak, da je on normalan i da je problem u instalacijama. Gradsko stambeno kaže da su instalacije dobre, i tu se stvara magični krug. Da stvar bude čudnija, isti problem imaju i komšije u prizemlju, koje su na drugoj vertikali od nas. Sama činjenica da pritisak ume da bude odličan, a onda nekoliko dana očajan, mi govori da nije do isntalacija već do lošeg pritiska na vodovodnoj mreži.
Definitivno je problem do slabog pritiska na mreži i ono što se desi je da negde pukne cev i odmah pada pritisak u sistemu pa samim tim i kod tebe u zgradi. Dešavalo se to i kod mene ali ne toliko često. Pukne cev tri ulice ispod mene i pošto sam ja na 4. spratu odmah prvi osetim pad pritiska, ali u međuvremenu su pojačali pritisak u mreži pa više nema tih problema i ne primećujem više pad pritiska. Kod mene u šahtu zgrade pritisak je 6 bara, a noću verovatno i više od toga, ali zato svi imaju normalno vodu.
Taj odgovor što su ti poslali je smejurija jer 2-3 bara nije normalan pritisak. 2 bara na česmi dete zapuši prstom. Zamisli da radi vodokotlić sa 2 bara, osim ako nema dovod od col i po ili gašenje požara onim crevom iz PP hidranta? Morao bi da stojiš na 10 cm od plamena.

Jedino rešenje je da vam povećaju pritisak, ali moguće je da ne smeju pošto je mreža raspad pa se plaše da ne počnu masovno da pucaju cevi.
 
Definitivno je problem do slabog pritiska na mreži i ono što se desi je da negde pukne cev i odmah pada pritisak u sistemu pa samim tim i kod tebe u zgradi. Dešavalo se to i kod mene ali ne toliko često. Pukne cev tri ulice ispod mene i pošto sam ja na 4. spratu odmah prvi osetim pad pritiska, ali u međuvremenu su pojačali pritisak u mreži pa više nema tih problema i ne primećujem više pad pritiska. Kod mene u šahtu zgrade pritisak je 6 bara, a noću verovatno i više od toga, ali zato svi imaju normalno vodu.
Taj odgovor što su ti poslali je smejurija jer 2-3 bara nije normalan pritisak. 2 bara na česmi dete zapuši prstom. Zamisli da radi vodokotlić sa 2 bara, osim ako nema dovod od col i po ili gašenje požara onim crevom iz PP hidranta? Morao bi da stojiš na 10 cm od plamena.

Jedino rešenje je da vam povećaju pritisak, ali moguće je da ne smeju pošto je mreža raspad pa se plaše da ne počnu masovno da pucaju cevi.
Ma, vodovod ne želi da preuzme nikakvu odgovornosti. Evo preksinoć izmedju 21h i 23h pritisak fantazija, sinoć u isto vreme mlaz debljine "špagete". Vodovod se pravil lud, i šaltaju me na Gradsko, a oni nazad na vodovod. Prosto milina živeti u ovoj Srbiji.
 
Napravi im reklamu snimaj kaci po tviteru zovi bg hroniku ako se sami ne iscimate ne potrudite niko to umjesto vas neće uraditi
 
Već nedeljama curi voda u Dušana Matića u Kotežu, ja šta ću, prijavim famoznom 11011 servisu i od njih dobijem odgovor da oni nisu nadležni za taj problem, jer je u pitanju mreža koja je izgrađena nelegalno i mimo tehničkih propisa i bez odgovarajuće tehničke dokumentacije, te je oni tretiraju kao internu, čije održavanje je u nadležnosti vlasnika instalacije...

Fantastično mi je to prebacivanje odgovornosti, a to što se enormna količina vode rasipa uzalud, baš nas briga...

Da problem bude veći, u pitanju je ulica uz kanal, koja je već jednom klizala i samo je pitanje vremena kad će ovolika voda da potkopa podlogu i "odgura" put.

Nije mi jasno ni kako taj vlasnik ne reši problem, ko je lud da baca pare na ovu uzalud potrošenu vodu (pretpostavljam da ako je interna mreža, da se ovo rasipanje vidi na vodomeru), osim ako BVK ne laže.

Pitanje je i kome sad proslediti ovo, pošto meni ovo nikako nije normalno i stvarno je pitanje kad će kroz silne pukotine u asfaltu i kroz podlogu, voda napraviti havariju.
PXL_20230424_081106603.jpg
 
Sekretarijat za nenadležnost. To je ono što nam je potrebno. Zaposlimo koliko god je potrebno partijskih činovnika, a jednog uposlimo da se javlja i govori "Nismo nadležni". A može i da bude automatska sekretarica. :D

A sad malo ozbiljnosti. Treba ovo u medije da proturiš, pogotovu što je aktuelna priča oko kanalizacije i bunjenja građana zbog neizgradnje iste.​
 

Радови на цевоводу у насељима Руцка и Велика Моштаница у суботу


Због стављања у функцију новоположеног цевовода на општини Чукарица, у суботу, 29. априла, од 8 до 24 часа без воде ће остати потрошачи у насељу Руцка, као и у појединим улицама у насељу Велика Моштаница, саопштавају из ЈКП-а „Београдски водовод и канализација”.

Без воде ће бити потрошачи у улицама 1. маја, Милије Маринковића, Станићевој, Млинској, Зеленчевој, Косте Тимотијевића, Липовачкој, 7. јула, Радничкој, Ђорђа Милојевића и Липљанској.

За најнужније потребе за пијаћом водом обезбеђене су ауто-цистерне, а потрошачи се моле да припреме неопходне залихе воде за пиће и основне потребе.

За све додатне информације потрошачи се могу обратити Сервисном центру Града Београда на број телефона 11-0-11, а обавештења о планираним радовима и кваровима на мрежи могу се потражити и на веб-адреси www.bvk.rs.

 
Пут означен ка Ц10 (од Новосадског пута код Земун Парка ка Плавим Хоризонтима) је завршен пре можда годину дана, и од самог старта чак и осредње кише плаве овај пут и то на више места, где году су ниже коте. Заправо попречни пресек пута је валовит са нека три удубљења где се стварају језера при кишама. Иначе сливници постоје дуж целе деонице али делује од самог старта да су запушени, или да нису повезани на кишну канализацију. Доње слике су са укључења у Курирску улицу која на лево води у Плаве хоризонте, и то више сати после ноћашње кише.
bara1.jpg
bara2.jpg
 
Vrh