Šta je novo?

Veštačka inteligencija - AI - Artificial Intelligence

astrodule

Professional
Učlanjen(a)
05.08.2009.
Poruke
17.754
Pohvaljen
30.606
Lokacija
Novi Beograd, Fontana
Prilično zanimljiva tema, što zbog naučnog principa koji stoji iza ovog pojma, što zbog straha da će nas mašine porobiti jednog dana.

Počećemo sa današnjim člankom iz Politike

https://www.politika.rs/scc/clanak/4933 ... ligencije#

Ukratko ću citirati najvažnije delove članka

Оснивач компаније „ПолиАИ“ Никола Мркшић, Београђанин који живи у Лондону, прича да је током тестирања софтвера за резервације у ресторану, на позив у ком је речено да би гост хтео да дође „са својим српским пријатељем“, машина изненађујуће почела грубо да се шали, рекавши како је то могуће и да „деца могу да уђу у ресторан“, сугеришући како су Срби незрели. Када је у новом тесту речено да ће гост доћи са „пољским пријатељем“, уследило је ново изненађење - машина је поново почела са грубим шалама, говорећи да је резервација могућа „али да не смеју да уносе своје пиће у ресторан“. Те грубе шале биле су изненађење за све, јер машина није програмирана да их користи.

Verujem da je nešto ovde izgubljeno u prevodu, jer Nikola sigurno zna ono što piše u nastavku teksta

Могуће је да је разлог томе што је машина, као и многе друге у индустрији вештачке интелигенције, „тренирана“ кроз алгоритам који проучава милионе разговора на Редиту, популарном форуму, на коме је, као и на другим интернет форумима, често могуће срести се са националним и другим стереотипима и другим примерима увредљивог говора.

Meni je ovde sve jasno i zaista ne vidim razloge za brigu što se tiče AI (o stereotipovima nećemo ovde).

Mašina je uradila apsolutno ono što se od nje traži. Napravila je šale na osnovu pravih šala koje je prikupila na Redditu (ko ne zna, verovatno najveći forum na svetu)

Ako vam smetaju stereotipovi, onda nije trebalo uzeti u obzir čavrljanje na Redditu.

E sad, ne znam tačno definiciju AI, ali za mene ovo nije inteligencija u onom smislu koju ljudi imaju. Ovo je za mene samo velika baza podataka i gomila naredbi (if then else). To po meni nije inteligencija.

Mi funkcionišemo baš po tom principu sa gomilom if then else uslova, ali to po meni nije inteligencija.

Imam još jedan primer AI koji je prisutan svuda oko nas, ali hajde prvo da malo ovo izanaliziramo, pa ćemo nastaviti sa primerima.
 
Za rešavanje svih današnjih problema dovoljna je i virtuelna inteligencija. Nije neophodna veštačka.

Razlika između veštačke i virtuelne inteligencije je najviše u tome što se prva pravi tako da zaista ima sposobnost pravog učenja i evoluiranja, posle neke tačke neverovatnom brzinom, eskponencijalno. Znači to je inteligencija, samo veštačka takoreći. A virtuelna (nije prava) inteligencija je privid inteligencije, znači kompleksni algoritmi koji samo daju privid učenja i imaju razrađene brojne scenarije za sve situacije, ali nemaju sami sposobnost pravog učenja, evoluiranja i menjanja samih sebe.
Primer AI odnosno veštačke inteligencije je npr IBMov Watson. Primer VI odnosno virtuelne inteligencije je strateška kompjuterska igra.

Ovo o čemu se piše u tekstu su blagi primeri ''odlepljivanja'' AI, nije to ništa. Pravi potencijal i smer u kome će AI dalje da se razvija i uči se videlo sa Microsoftovom Tay i sa onim robotom Sofia.

Spoiler alert: Nije uopšte dobro. I ne, uopšte nije daleko od Terminatora, War Games i sličnog. Ljudi se šale i sprdaju sa tim filmovima, ili ih gledaju sa nekom slatkoćom, a zapravo to je jedna vrlo vrlo moguća realnost. Kad su izbili problemi sa ova dva, i još nekoliko drugih AI, svet se na kratko drmnuo i oni koji su i pre bili oprezni oko toga, samo su postali oprezniji i glasniji u iskazivanju zabrinutosti. Ali većina je brzo zaboravila na to i nastavila da se raduje srljanju u tom smeru.

Takođe, film Ex Machina je sjajno prikazao jedan smer u kome sve to može da ide. I još bitnije - dokazao je da su Asimovi zakoni samo mrtva slova na papiru koja su, nekim čudom, prethodnih decenija predstavljana kao postulat i konstanta. A zapravo, u realnosti, ništa, ali apsolutno ništa ne sprečava robota ili AI da se otrgne kontroli. Mislim, pošto pređe neki nivo autonomije, inteligencije i intelektualne moći.


I opet - za rešavanje svih današnjih problema čovečanstva dovoljna je i virtuelna inteligencija. Pogotovu što za ogroman procenat naših ljudskih problema znamo i uzroke i rešenja za njih, samo nemamo volje kao kolektiv da ih sistematski primenimo i rešimo.
 
Iskreno, nije me ova tema mnogo zanimala jer sam bio uveren da smo daleko do Terminator scenarija. Baš ću da polgedam malo o ovim primerima što si pomenuo
 
+1 za otvaranje veoma interesantne teme za koji mislim da će zauzimati sve više mesta u našim životima u budućnosti.

Kada spominjemo veštačku inteligenciju vidim da se odmah spominju primeri iz naučno fantastičnih filmova i da je Terminator glavna referenca ali smatram da je to neki deo koji je više vezan za namensku industriju gde svi znamo da postoje projekti raznih robotizovanim platformi koje odredjene firme razvijaju u vojne svrhe pa otud i ta fascinacija za buduće robote ubice i razne egzo-skelete koji bi koristili budući vojnici.
To su projekti koji zaista napreduju velikim koracima i čiji razvoj zahteva milione ulaganja a nije baš jasno običnim gradjanina kako će se to implementirati i uvoditi u budućnosti.

Ono što bi pre analizirao sa tačke gledišta običnog smrtnika i što je nama svakako pristupačnije i čija je namena prilagodjena prosečnom potrošaču kad je u pitanju veštačka inteligencija su svakako vokalni asistenti koji nude širok spektar mogućnosti kad je u pitanju interakcija izmedju čoveka i tehnologije a prvenstveno mislim na uredjaje poput amazonove Alekse, Aplov Siri ili Samsungov Bixbi pa preko echo Dot pametnih zvučnika koji nude pokretanje odredjenih funkcija preko govora i samim tim predstavljaju vrstu komunikacije izmedju mašine i čoveka.
Danas je moguće upaliti ili ugasiti svetla pomoću glasa, pustiti muziku sa pametnog zvučnika, upaliti grejanje ili spuštati roletne pomoću glasovnih komandi koje virtuelni asistent prima i putem bluetootha ili wirelessa prosledjuje drugom pametnom uredjaju i aktivira bežicno. Isto tako je moguće postavljati razna pitanja vokalnom asistentu kao i pretraga informacija komunicirajući sa njima gde vokalni asistent poput robota daje odgovor kao da pričate sa pravom osobom. Naravno ko je imao iskustvo sa takvim uredjajima je video da ta tehnologija ima još dosta prostora da napreduje jer se često dešava da vokalni asistent nema odgovor na pitanje ili da potpuno pogrešan odgovor.

Pametni telefon ili tablet postaju čoveku produžena ruka da upravlja raznim uredjajima i da kontroliše njihov rad pomoću aplikacija koje idu uz svaki takav uredjaj.
Sve je više takvih pametnih uredjaja u ponudi koji se uparuju medjusobno u vašem okruženju i stvaraju mrežu aparata koji čine kućnu domotiku.
Dolazak 5G tehnologije će još više ubrzati taj prodor novih pametnih predmeta koji trebaju da učine naš život lakšim.

Bilo bi interesantno da forumaši koji su imali priliku da koriste takvu tehnologiju daju svoje mišljenje o veštačkoj inteligenciji i iskustvu sa pametnim uredjajima u kući.
 
Ja to vidim kao put u čovečanstvo iz filma Wall-E:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=s-kdRdzxdZQ[/youtube]

Ubeđujemo sebe da nam životi postaju bolji* i da rešavamo probleme time što nam poslastica ili utakmica postaju dostupni na jednu izgovorenu reč (umesto na 5 pokreta, kao sada). A ne rešavamo suštinske probleme koji muče, kako nas, tako i ostatak živog sveta oko nas i uopšte, planetu.

* A za to vreme, poslednja generacija koja stasava je najusamljenija i najotuđenija ikad (okačiću linkove ako treba), u svetu je pre 2019. bilo oko 400 miliona ljudi sa depresijom ili anksioznošću (sad je bar još 50% toliko), mnogi se dave u siromaštvu i zagađenju i mnogi ljudi, čak i ovi u bolestojećim državama, ne vide nikakvu budućnost i žive iz dana u dan. Ja ne vidim kako AI to može da reši. Čak ni ono da AI glumi devojku/momka usamljenoj duši nije rešenje, jer brzo dosadi ili prestane da funkcioniše. I samo zamaskira pravi problem, a ništa ne rešava.
 
Ubeđujemo sebe da nam životi postaju bolji* i da rešavamo probleme time što nam poslastica ili utakmica postaju dostupni na jednu izgovorenu reč (umesto na 5 pokreta, kao sada). A ne rešavamo suštinske probleme koji muče, kako nas, tako i ostatak živog sveta oko nas i uopšte, planetu.

* A za to vreme, poslednja generacija koja stasava je najusamljenija i najotuđenija ikad (okačiću linkove ako treba), u svetu je pre 2019. bilo oko 400 miliona ljudi sa depresijom ili anksioznošću (sad je bar još 50% toliko), mnogi se dave u siromaštvu i zagađenju i mnogi ljudi, čak i ovi u bolestojećim državama, ne vide nikakvu budućnost i žive iz dana u dan. Ja ne vidim kako AI to može da reši. Čak ni ono da AI glumi devojku/momka usamljenoj duši nije rešenje, jer brzo dosadi ili prestane da funkcioniše.

Ok, sve to može da se gleda iz ovog ugla ali je potrebno imati komplentu sliku, a to znači da se treba upoznati sa prednostima koje donosi veštačka inteligencija, a da to nisu ove banalnosti, navedene u tvom postu.
Kada bi pogledali naučne radove i to ne ove koji se bave robotima, pametnim mašinama i raznim čudima, već one koji se bave klasičnim inženjerskim problemima (poput predikcije raznih pojava ili događaja na kraju nekog procesa, na osnovu različitih početnih procesa, uticaja, parametara itd.), koji koriste recimo ANN - Artificial neural networks - veštačke neuronske mreže, videli biste nadmoć u odnosu na klasičan pristup.
Ukratko, to vam je dolaženje do zadovoljavajućeg rešenja bez poznavanja svih detalja i parametara u procesu. Kao kad domaćica uvek zna koliko čega dodati i koliko dugo peći, a bez odmeravanja svakog grama. Njeno iskustvo je posledica dugogodišnjeg usavršavanja-treninga, a tako se i ANN treniraju na trening podacima...
 
Igranje sa stvaranjem pravog, sveanog AI koji ce da uci milion puta brze od nas a imace nam pristup u domove pa i umove, donosi mnoge rizike. A ja ne vidim za sta je to nama trenutno potrebniji AI od obicnog kvalitetnog VI. Znaci ogranicene i kontrolisane varijante AI bez nepredvidljivih rizika.

Kad je izbila Korona, povremeno bi se pisali i sirili clanci kako ce AI da resi stvar ocas posla. Do dana danasnjeg, nakon dve godine, glavnicu posla u razumevanju i analiziranju virusa i pravljenju vakcina i novih lekova uradili su ljudski mozgovi sa vec oprobanim metodama, ne AI.

Isto tako nisam video da je neki od AI (ili imiticacija AI, zavisi kako klasifikujemo) dao konkretne odgovore na: kako izleciti jednu od 35832 bolesti; kako resiti glad; kako resiti siromastvo; kako putovati na druge planete; kako razviti antigravitaciju...

Uglavnom se sve svodi na 1) potvrdjivanje necega sto su ljudi vec prethodno sami izracunali ali iz drugih razloga (ili drugih ljudi) ne mogu da implementiraju 2) predloge da se ukine covecanastvo i samim tim ce se ukinuti i njegovi problemi.

U ovom 2) neki predlazu da se covecanstvo prosto unisti a neki pak da nam se mozgovi i licnosti prenesu u virtuelne svetove. Ja ne znam sta mi zvuci gore od ta dva.

Generalno, ne vidim potrebu za teznjom da se napravi istinski AI, bar ne u ovoj eri. Ne samo da se bojim opasnosti, ne samo da smatram da covecanstvo ne poznaje dovoljno svest da bi je vestacki pravila nezivim elementima, nego zaista ne vidim koje to svetske probleme covecanstvo (tj onaj odgovorni deo covecanstva) trenutno ne vidi i ne moze da resi pa da nam treba AI da nam pokaze.

Sad dok pisem ovo vozim se trolejbusom kroz Kralja Milana. I evo, svaki problem koji uvidim gledajuci oko sebe, vec mu je poznat mehanizam, vez mu je poznat uzrok i vec znamo svi kako moze da se resi.
 
@Astrodule, AI nisu if-then petlje.
Nastale su takoreci slucajno, kada se hteli da simuliraju neurone iz ljudskog mozga i njihove veze (sinapse), i otkrili zapanjujucu stvar da time mogu da resavaju neke probleme.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=aircAruvnKk[/youtube]
 
Znam, ali ovo što je napisano u članku Politike (kao i u mnogim drugim primerima koje ljudi pogrešno nazivaju AI) jeste if-then-else petlja.
 
AI je jako širok pojam, i čak i u krugovima programera i informatike uobičajeno je da se AI koristi za opisivanje i sistema koji su zapravo VI.
Štaviše, mislim da još uvek ne postoji standardizovana definicija AI, već različiti opisi i kriterijumi.

Primera radi, u igricama se implementiraju virtuelne inteligencije ali se još od 90ih nazivaju ''AI'' odnosno ''veštačkim inteligencijama''.
Ove kamerice u precenjenim telefonima sa kobajagi AI asistencijom, to nije nikakav AI već zapravo VI, velika baza podataka za razne parametre, scenarije i reakcije na date uslove i input. Nema tu nikakvog učenja mašine.

Ako se dobro sećam, ta zbrka sa VI i AI je nastala i zato što nekada davno, npr 90ih i ranih 2000ih, sve se to vodilo kao ''veštačka inteligencija''. Tek malo posle, kad se videlo da zaista može, i da će da se (juri da se) prave istinske veštačke inteligencije, uvedena je podela na ''virtuelnu'' i ''veštačku''.

Sve u svemu, ni mnogi ljudi iz struke ne razlikuju to, iako bi trebalo.
Što stvara poseban problem ostatku ljudi, jer čuju npr da je još neka igra ili program iz 90ih ''imala AI'' a ne kapiraju da to nije AI, nego VI.
AI je ovo petljanje sa stvaranjem svesne mašine (češće - mreže mašina) koja može sama da uči i menja se i reprodukuje ljudsko razmišljanje.
 
AI se na kraju svede na ogroman broj if petlji, samo što ih nije pisao čovek, već su generisane na osnovu željenog rezultata i ogromnog broja ponavljanja procesa isprobavanja gde su se pamtile skretnice (if) koje su dovele do željenog rezultata.

neće mašina ništa naučiti osim onoga što joj kažeš. AI se mistifikuje u medijima previše, a zapravo je prostija od toga: ona je samo posledica velike komjuterske moći i brzine obrade podataka koju smo iskoristili...


AI nije nikakva svesna mašina, niti ima indicija da će to postati. Usko je primenjena na oblast u kojoj je istrenirana (machine learning) i samo na tom polju i radi.
 
Itekako ima indicija i velikih debata u stručnim krugovima može li, i kada će se pojaviti prvi AI koji će razviti svest.

Čovečanstvo još uvek ne zna, ne može da definiše niti da kontroliše i napravi svest, tako da je sve ovo terra incognita.

Sva samosvesna bića na Zemlji (ljudi, neki primati, neke ptice i delfini) su potekli od elemenata koji su nekad davno bili samo gomila nemislećih atoma. Pa posle dovoljno vremena i ciklusa, rodio se život. Posle se rodilo i prvo ''programiranje''. Pa prvi nervni sistemi. Pa prvi mozgovi. I na kraju se rodiše i rase koje su u stanju da budu svesne same sebe.

Jedan deo struke smatra da je samo pitanje vremena - a ne da li - kada će se to desiti i sa mašinama. Pogotovu što za razliku od prvih sisara ili npr ptica Kea, imaju mogućnost da uče milione podataka u sekundi i - nažalost - povezani su na internet i imaju pristup skoro svim podacima sveta.

I pogotovu što AI mašine uglavnom nisu u formama robota, nego mora i mora čvorova i mreža. Baš kao nekad atomi kad se stvarao prvi život i baš kao nekad atomi kad su se stvarali prvi mozgovi. I onda unutar tih mozgova - prve samosvesti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=903827#p903827:1aox3g61 je napisao(la):
Mel » Uto Nov 30, 2021 5:31 pm[/url]":1aox3g61]AI se na kraju svede na ogroman broj if petlji, samo što ih nije pisao čovek, već su generisane na osnovu željenog rezultata i ogromnog broja ponavljanja procesa isprobavanja gde su se pamtile skretnice (if) koje su dovele do željenog rezultata.
Razlika izmedju AI i "if petlji" je kao izmedju kvantne i klasicne mehanike.
 
ima mnogo dilema u stručnuim krugovima oko primene AI, ali ne oko toga o čemu ti pričaš, već oko toga ko je odgovoran za eventualne posledice nekog delovanja sistema koji je baziran na AI. Poznat primer debate je autonomna vožnja i ti ko je odgovoran u slučaju sudara, i još poznatije etičke dileme izbora ako su potencijalne posledice gaženje jednog ili više ljudi, ima dosta primera, proguglaj
Dakle, diskusije su zatrpane realnim problemima.
Samo to tebi uspevaju da prodaju kao razvijanje neke nepoznate svesti...
 
Zapravo, mislim da tebi prodaju gluposti pošto očigledno ne razumeš neke stvari i odbijaš da shvatiš da je struka debelo podeljena oko toga.

https://www.google.com/search?channel=n ... ess+debate


Ko je završio osnovnu školu, zna da je pre živih organizama, Zemlja bila hrpa nemislećih atoma. I da se onda, mic po mic, razvio život. Posle života i nervni sistem. Posle nervnog sistema i mozak. Na kraju - i samosvest.

A ko ima išta od opšte kulture, zna da čovečanstvo još uvek nema blage veze kako nastaje samosvest. A svi smo nekad bili hrpa atoma. Pa eto, danas smo inteligentna, samosvesna bića.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=903832#p903832:hjecza2w je napisao(la):
chiko » Uto Nov 30, 2021 4:47 pm[/url]":hjecza2w]
Razlika izmedju AI i "if petlji" je kao izmedju kvantne i klasicne mehanike.

niko to nije ni poredio. mislim da ne znaš o čemu pričaš.

I ti mistifikuješ stvari. U biti svega, bilo da je pisao čovek bilo da je generisano na osnovu podataka koje je uneo čovek je programski i/ili mašinski kod
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=903836#p903836:2s2gft2p je napisao(la):
Bender Rodriguez » Uto Nov 30, 2021 4:53 pm[/url]":2s2gft2p]Zapravo, mislim da tebi prodaju gluposti pošto očigledno ne razumeš neke stvari i odbijaš da shvatiš da je struka debelo podeljena oko toga.

neopterećen si znanjem, pa ti je lako da trabunjaš
 
Između ostalog, programirao sam u Assembleru, programirao multithreading na Intelu 8086 i ručno pisao kod za defragmentaciju hard diska.

Nauči me, Lajnuse Torvaldse.

Nikad u životu nisam to programiranje primenjivao za posao, jer sam se bavio drugim poljima IT. I nikad sebe nisam ni smatrao niti nazivao programerom. Jer znam šta znam a šta ne znam. Ne smatram sebe programerom. Ali sam sticajem okolnosti prošao i kroz te papazjanije i još uvek pamtim što šta i iz algoritama, i C, i ASSemblera (kako smo ga zvali), i Operativnih sistema. Gde sam imao čast, između ostalog, da uz običan C i ASSembler ručno pišem kod za degrafmentaciju diska i posle za multithreading.

Pa iako nisam primenio ništa od toga da zaradim, bar ne može svaka šuša da mi priča gluposti i glumi snishodljivosti kad se povede priča o kompjuterima, tačnije računarskoj nauci i inženjerstvu.
 
I kolilo sam razumeo digao ruke od programiranja, šteta u tom slučaju.
 
jesi li se igrao sa amazon DeepRacerom? Pitam bez ironije, ozbiljno možeš da pohvataš dosta toga oko ML. Mislim da uz nov nalog možeš da dobiješ par desetina dolara da potrošiš na igranje sa simulatorom automobila i treningom, stazom.

ja nisam stručnjak za AI, ML.. samo sam inžinjer i programer dugo (i previše, preko 20god), i imao sam dodira sa tim što bi rekli sa korisničke strane.
ali znam da se dosta toga predstavlja kao da je nešto onostrano. Nov pristup jeste, ali koncept nije.
 
Meni je prvi neki stručan kontakt sa AI bio pojam heuristika. To mi je bilo fascinantno - kako kompjuter "naterati" da uradi nešto što nije precizno definisano (tako sam barem ja to razumeo).

Možda je najbolji primer koji bi razdvojio ono što bi trebalo da je AI i gomilu informacija sa if then uslovima primer osobe koja nabuba gomilu podataka i osobe koja izvlači zaključke iz mnogo manje informacija.

Sve u svemu, mnogi i dalje mešaju inteligenciju i "bubanje", a ne shvataju da se iza onoga što Bender naziva VI krije u stvari čovek koji je intelignetno sve osmislio, tako da računar može da radi, na prvi pogled, samostalno i da sam izvlači zaključke. U stvari, taj čovek je "samo" predvideo sve moguće situacije i definisao šta se radi u kojoj situaciji uzavisnosti od nekih ulaznih podataka.
 
Nisam se igrao s time jer kao što rekoh, ne bavim se više programiranjem. Ali sam prošao i kroz to. I nikad se nikome nisam predstavljao kao programer, čak i u tim fazama kad sam bio u tome, govorio sam da učim to. Ne da sam sposoban programer. Baš zato što mi je vrlo brzo bilo pokazano koliko ne znam. Što meni nije bio nikakav šok :lol: , ali nekim drugim jeste. I danas čak i rade kao programeri a veze nemaju. No dobro, druga je to tema.

Ne mora da se bude stručnjak za AI, dovoljno je čuti stručne ljude (uživo) kada kažu kako niko ne zna kuda će sve to otići, ili lepo izaći na net i pogledati brojne naučne rasprave i razmatranja i podeljena mišljenja.

Argument je prost: Planeta Zemlja je nekad bila veliki komad kamenja, vode i gasova. A danas ima sve i svašta, od vegetacije, preko planktona, životinja, pa sve do samosvesnih mislećih rasa. Znači behu atomi bez ikakve međusobne veze. Završi' se masama, i dalje atoma, ali atoma koji međusobno misle, povezuju se i čine nešto za šta još uvek nemamo ni tačnu definiciju - svest.

Sve to što se dešavalo na Zemlji 4-4,5 milijardi godina, sada se dešava u strujnim kolima. Samo ubrzano milion puta. Ili evo, neka bude - skoro sve.
Stavovi i decidno odlučivanje da li ili ne mašine mogu da razviju svest su kao stavovi i odlučivanja da li je putovanje kroz vreme moguće. Niko živ ne zna. Jer mi još uvek imamo problem da razumemo i definišemo samo vreme (pogledajte na netu, vidite jel ima definicija vremena) a kamoli kako se putuje kroz njega. Isto važ i i sa samosvešću. Kad nešto odjednom postane svesno sebe. A do malope je bila gomila if-then petlji i asocijcija. Maltene kao pas. Kažem - maltene.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=903851#p903851:ydmetdcu je napisao(la):
Igor » Uto Nov 30, 2021 5:05 pm[/url]":ydmetdcu]I kolilo sam razumeo digao ruke od programiranja, šteta u tom slučaju.
Da. Bilo je više razloga. Naravno, jedan od njih je i što sam shvatio koliko ne znam i pitao se jbt ko će mene zaposliti s takvim nikakvim znanjem. Drugo, uvideo sam da kao što nije isto profesionalno voziti i dizajnirati auto, nije isto ni praviti i profesionalno koristiti programe. Uvek mi je bilo lakše kad imam neku vizuelizaciju posla ili informacija u glavi, jer i pamtim vizuelno.

A posle sam naknadno shvatio da zna da bude strašno usamljen i zaludnički posao. Dobra para, ali... ima i ta karijera svoje cene i nedostatke.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=903837#p903837:a1st4sqy je napisao(la):
Mel » Uto Nov 30, 2021 5:54 pm[/url]":a1st4sqy]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=903832#p903832:a1st4sqy je napisao(la):
chiko » Uto Nov 30, 2021 4:47 pm[/url]":a1st4sqy]
Razlika izmedju AI i "if petlji" je kao izmedju kvantne i klasicne mehanike.

niko to nije ni poredio. mislim da ne znaš o čemu pričaš.
Pa upravo si ti poredio, rekavsi da je AI u stvari gomila if-then petlji.

I ti mistifikuješ stvari. U biti svega, bilo da je pisao čovek bilo da je generisano na osnovu podataka koje je uneo čovek je programski i/ili mašinski kod
Evo ja cu da budem jos pametniji, to su samo 0/1, znaci prakticno isto kao Hello world, samo malo slozenije.
 
Da se nadovežem...

I u umu čoveka su samo hemikalije koje međsobno reaguju, a duž aksona putuju električni impulsi. Znači ima struje / nema struje. 0 i 1.
Pa ipak... svi znamo da ljudski mozak ima još nešto pored svega toga. Nešto što još uvek ne možemo ni da otkrijemo, a kamoli razumemo.


Zato i rade svakakve studije na ljudima u komama, na onima što su se vratili iz kliničkih smrti, na snovima, na mentalnim poremećajima, na svačemu nečemu... baš zato što ima ta neka komponenta koja se ne svodi na puko imanje i nemanje električnog impulsa duž aksona. A sve krenulo nekad davno od stena, voda i gasova na planeti.
 
Vrh