Šta je novo?

Uredjenje dela podrucja Savamale

Rascian

Intermediate
Učlanjen(a)
18.02.2007.
Poruke
111
Pohvaljen
104
U poslednje vreme sam se bavio malo idejom kako bi moglo da se uredi podrucje Savamale duz Hercegovacke ulice, tj. izmedju Brankovog i Savskog mosta i ispod Karadjordjeve.
Planirao sam da uradim detaljan render tog podrucja sa svim zgradama i detaljima,. Nazalost, fajl na kome sam radio je postao suvise velik za moj kompjuter tako da mi se sketch up program stalno blokirao tako da cu prikazati samo polovicno odradjeno resenje.

Ovo je tretirano podrucje.

2ustnk0.jpg


Zuto je pesacka zona.... Karadjordjeva od ugla sa Crnogorskom do hotela Bristol i dalje prema savskom keju + ulice Kraljevica Marka i Svetozara Radica.

Celokupan saobracaj iz Karadjordjeve se odmah posle mosta preusmerava u novu saobracajnicu duz recne obale, a zatim pre Savskog mosta se vraca na staru trasu.
Ukoliko posle mosta nastavite starom trasom ulice ulazite u podzemnu garazu na samom pocetku pesacke zone Karadjordjeve.

U principu sam samo izgradio ulicne blokove koji su ucrtani jos pre 100 godina.

U sklopu pesacke zone je trg na kome se nalazi slobodno stojeci objekat muzejskog tipa, nesto poput centra George Pompidou u Parizu

YA021363.jpg


Karakteristika ovog centra je kula, koncipirana poput savremenog gradskog tornja tj. zvonika

Preko puta centra se nalazi srpsko-vizantijski blok, jedine tradicionalno koncipirane zgrade koje sa palatom zaduzbine Luke Celovica na uglu Karadjordjeve i Zagrebacke cine stilsku celinu.

DSC000147.jpg


ostale zgrade su odmereno-modernisticki osmisljene...... ako se izuzme rekonstrukcija 2 muske gimnazije na samom keju i rekonstrukcija hotela Bosna na samom Malom pijacu.

Evo jednog prikaza iz vazduha.. sad je kasno pa cu ostatak dovrsiti sutra :)

bey5b5.jpg
 
ti ta zrgada SIMPO-a je dušu dala za neku galeriju, ali je mala za muzej rekao bih.
 
Nikola, svaka cast za trud i za verno uradjen model zdanja II muske koju smo izgubili za vreme WW2. Takodje ima tu i jos dobrih objekata da kazem savremene arhitekture, da ne kazem post moderne....

Meni se licno sve ideje dopadaju, ali bih izbacio srpsko-vizantijski blok i rekonstrukciju zgrade II muske gimnazije, jer smatram da je buducnost Beograda iskljucivo u savremenim tendencijama i arhitekturi novog.savremnog/modernog doba.

Beograd treba da trazi nove simbole, nove atrakcije i nikako da se vraca na staro. Beograd treba da postane prava riznica zgrada novih/savremenih pravaca.

Znas i sam da je meni jako zao za desetine sjajnih zdanja koje smo izgubili za vreme WW2, ali ponovo ih graditi na praznim placevima Sava male, mislim da je besmisleno.

Takodje ne nekim planovima od ranije spominje se spajanje pravca Nemanjine u osi sa Starim savskim mostom, sto znaci da ovaj krak nove saobracajnice ne bi ni postojao tu.
A sa nazalost novim usvojenim studijama o spratnosti, u ovom novom beogradskom distriktu ne bi mogle da se grade zgrade vise od P+5/6/7 spratova, tako da i prikazani toranj bi bio upitan.

Ali u sustini dobar koncept :kk:
 
Pozdrav Zex,
Ovo je nesto sto pravio u trenucima dokolice tako da slobodno kritikujte sve sto Vam se ne svidja.
Naravno da je buducnost grada u savremenom izrazu . Ovo je izuzetak, a ne pravilo i to zbog specificnosti lokacije., tog segmenta priobalaa izmedju 2 mosta.
Konkretno zgradu muske gimnazije sam imao uradjenu, pa sam je samo ubacio jer me je mrzelo da pravim nesto drugo :D
Srpsko-vizantijski blok je meni licno vrlo bitan i svakako bih ga izlobirao u paralelnom svetu da imam neku moc. :cool:
Sto se tice tornja, on nije toranj sam po sebi, vec deo vece zgrade, nesto poput crkvenog zvonika, a bio bi koristan kao vizuelan reper...


Pogled s Brankovog mosta

33v136c.jpg


sa novobeogradske strane

5nu1xx.jpg


Kula :)

30hybut.jpg


delovi keja

29wtlrr.jpg


119a4p5.jpg
 
@Rascian
baš si super osvežio ovaj forum, :)
sve mi se dopada izuzev one preslikane zgrade kockastog centar iz Pariza, što su je napravljen na mesto bivše klanice
bio sam u njoj i, ta zgrada je malo bolja od našeg Beogradskog staklenca na trgu Republike a on je fuj. Sve ostalo je super naročito mi se dopada ideja ,,mali pijac,, samo napred i slobodno vise svoih radova postavi ovde baš prijaju.... :) :D :)
 
@ spatiotecte:

pa i nije toliko izmeseno koliko u Bg-u zna biti, a i vecina zgrada je svedene-neutralne spoljasnosti

@ boca-ica:

Pa nije bas preslikana :) ali je slican prostorni koncept

2m2yw55.jpg




evo par slika trga na kome se ta zgrada nalazi

levo srpsko-vizantiski blok

2mwuwoz.jpg


j5l6jo.jpg


3507a4p.jpg
 
zexland":3ucl7nfz je napisao(la):
Nikola, svaka cast za trud i za verno uradjen model zdanja II muske koju smo izgubili za vreme WW2. Takodje ima tu i jos dobrih objekata da kazem savremene arhitekture, da ne kazem post moderne....

Meni se licno sve ideje dopadaju, ali bih izbacio srpsko-vizantijski blok i rekonstrukciju zgrade II muske gimnazije, jer smatram da je buducnost Beograda iskljucivo u savremenim tendencijama i arhitekturi novog.savremnog/modernog doba.

Beograd treba da trazi nove simbole, nove atrakcije i nikako da se vraca na staro. Beograd treba da postane prava riznica zgrada novih/savremenih pravaca.

Znas i sam da je meni jako zao za desetine sjajnih zdanja koje smo izgubili za vreme WW2, ali ponovo ih graditi na praznim placevima Sava male, mislim da je besmisleno.
U Beogradu ima sasvim dovoljno mesta da se isprobavaju novi pravci. Naravno da ne treba graditi cela naselja kopirajuci arhitekturu od pre 80 ili 150 godina, no rekonstruisati po neku staru zgradu, ili izgraditi neku novu tako da se stilski uklopi sa starim (ako je stare zgrade okruzuju), sta tome fali?

A za Rasciana, plus za ideju :cool:
 
:) eee...ovo je drugacije nego na onom ranijem, gde je plava, pa me prevarilo, da je staklo-metal a nisam za takva ,,staklenac,, rešenja, osim za neke hale, posebne namene gde je primarna dominacija svetla ( razni saobracajni terminali, bazeni, i sl )

PS Stekao sam utisak da ti je poprilično lako stvaranje ovakvog prikaza, sobzirom da moje kompjutersko znanje to ne omogucava , a rado bih video na temi Kalemegdan ,ovakav jedan prikaz, kako bi izgledao oživljen isti, sa uklopljenim prigodnim arhitektonsko-enomsko opravdanim sadržajem ...
jesi li raspoložen bar za jedn pokušaj :D
 
btw, kad smo vec kod srpsko vizantijskog bloka,


voleo bi da vidim nekog domaceg arhitektu kako se poigrava sa starim arh. elementima i stvara nekakav neo-srpskovizantijski stil, umesto sto se samo kopira i imitira onaj savremeni i aktuelni pravac koji u tom trenutku dolazi iz inostranstva.

Npr.: lukovi i kupole i malo pojednostavljeni kitnjasti elementi iz proslosti u kombinaciji sa modernim materijalima, npr. staklom i metalom. Pa npr. nekakvi kameni lukovi kombinovani sa staklom nekako...itd. To bi bio nacin da se toj arhitekturi da nekakav lokalni pecat, a upravo to je ono sto ako mene pitate mod. arh. fali. Ove savremene zgrade, nemas pojma da li su u Beogradu, Sangaju, Johanesburgu, Njujorku ili Kopenhagenu. Mozda valja u tom pravcu razmisljati ako govorimo o nekakvom "srpskovizantijskom bloku" kao sto predlaze Rascian.
 
hazard":1wxcdfp2 je napisao(la):
U Beogradu ima sasvim dovoljno mesta da se isprobavaju novi pravci. Naravno da ne treba graditi cela naselja kopirajuci arhitekturu od pre 80 ili 150 godina, no rekonstruisati po neku staru zgradu, ili izgraditi neku novu tako da se stilski uklopi sa starim (ako je stare zgrade okruzuju), sta tome fali?

A za Rasciana, plus za ideju :cool:
Naravno da ne fali nista.
Da se ja nesto pitam (a naravno ne pitam se, kao ni niko od nas), odmah bi podrzao rekonstrukciju poste kod Zel. stanice, hotela Petrograd, i ponovo bih izgradio stari Marsalat, neopravdano i brutalno srusenu Pandjelinu kucu, vratio dva kubeta na Stari dvor...primera ima na desetine, ako ne i stotine...

Zali Boze sto vec sada nemamo makar ovaj deo Savamale ovakav...vec imamo ono sto imamo...devastiran kvart koji izgleda gore od najgoreg predgradja Bujanovca.

BTW, Nikola odlicni su ovi novi renderi ! Svaka cast ! :)

hazard":1wxcdfp2 je napisao(la):
btw, kad smo vec kod srpsko vizantijskog bloka,
voleo bi da vidim nekog domaceg arhitektu kako se poigrava sa starim arh. elementima i stvara nekakav neo-srpskovizantijski stil, umesto sto se samo kopira i imitira onaj savremeni i aktuelni pravac koji u tom trenutku dolazi iz inostranstva.

Npr.: lukovi i kupole i malo pojednostavljeni kitnjasti elementi iz proslosti u kombinaciji sa modernim materijalima, npr. staklom i metalom. Pa npr. nekakvi kameni lukovi kombinovani sa staklom nekako...itd. To bi bio nacin da se toj arhitekturi da nekakav lokalni pecat, a upravo to je ono sto ako mene pitate mod. arh. fali. Ove savremene zgrade, nemas pojma da li su u Beogradu, Sangaju, Johanesburgu, Njujorku ili Kopenhagenu. Mozda valja u tom pravcu razmisljati ako govorimo o nekakvom "srpskovizantijskom bloku" kao sto predlaze Rascian.
Dobar stav, svidja mi se :kk:
 
Rascian":1neksplk je napisao(la):
Muzej je novoizgradjena zgrada :)
Pre svega pluscina za ideje i rendere!

Ma koliko moja pocetna reakcija na pesacke zone bila, "super, raj za pesake i manje saobracaja!", u vecini slucajeva postoji i velika negativna strana, pogotovo kad se blokira cela jedna velika zona i relativno vazna ulica. Realno, ukupna kolicina saobracaja se tako ne smanjuje nego uvecava, zato sto mnogi umesto kracim putem moraju da voze okolo. Stvaranje oaze na jednom mestu tako stvara efekat Terazijskog tunela ili Brankove na dva-tri druga mesta. I grad realno postaje "tezi za zivot" a i za biznis, tako da se plasim efekta umetanja jedne ovako velike pesacke zone u centar u kome vec imamo Knez Mihajlovu (koja je na samo par blokova) i Skadarliju (ulicica koja i tako nikad nije sluzila za neki saobracaj tako da je TO po meni odlicno koriscenje prostora jer je alternativa da to bude obican cumez).

Po meni je i Knez Mihajlova u opasnosti da krene "na dole", i to mi je bas bio nekakav nelagodan osecaj proslog leta kad sam bio u Beogradu. Ma koliko svi pricali da vole pesacke zone, ako ti je muka od toga kako do njih treba da dodjes, i ako je parking nemoguca misija, ode vecina lepo u "Deltu" ili "Usce" i ja se iskreno najvise plasim tog procesa (amerikanizacije) koji je vec poceo. A i pricajuci sa nekim ljudima koji zive okolo, mnogima je dosta bezgranicnog kruzenja svaki put kad negde krenu, o trazenja parking mesta svaki put kada se vrate, i ljudi izgleda ne vole da zive BAS u pesackoj zoni pogotovo ako moraju kola da ostave na pola kilometra od zgrade u kojoj zive, a i biznisima nije lako pogotovo ako ne mogu da pridju ni blizu svojoj lokaciji.

Dakle, pesacke zonice, DA, ali sa merom, i tako da glavne dzade ostanu otvorene, (i sto da ne, otvoriti nove da se pritisak na postojece smanji?) da pristup bude lak, ok ne moze da bude lak kao sto je "Uscu", ali bar priblizno. I dodatne garaze, i to dosta njih, da i parking bude "moguca" misija. Pa onda GRAD ima neke sanse u borbi protiv tajkuna i merkantilnog fasizma molova, u protivnom smo ugasili. Ma koliko neka revitalizacija bila estetski dobra, ako ne zazivi u realnosti i zivotima ljudi, jednostavno ce propasti.

Cini mi se da tako neku strategiju sprovode u Kopenhagenu, puno trgica i pesackih pasarela a pesacka zona je samo jedna ulica koja je uza i starija od Knez Mihajlove. Glavne dzade ne diraju, iako imaju metro. Zato mi se svidja ona ideja sa trgom u Kneza Milosa, kultiviranje neiskoriscenih povrsina i pravljenje lepih prostora bez ometanja saobracaja kao jedne od, hteli mi to ili ne, bitnih funkcija grada. Tako bi i ovde pesacke zone sveo na par manjih poprecnih ulicica koje i tako nisu prometne. I onda obavezno ne samo nadomestiti parking mesta koja se tako izgube nego dodati jos 2,3 puta vise u garazama, zbog onih (novih) koji bi taj prostor trebalo da posecuju. Znam da niko nije lud za garazama i saobracajem ali ako to ljudima ne obezbedis jednostavno nece dolaziti... Uzgred, call me weird, po meni ima nesto cool u tome sto Karadjordjevom idu tramvaji :)

Sve ostalo (osim zatvaranja Karadjordjeve) mi se svidja. Ukljucujuci rekonstrukciju gimnazije, koja bi kao ideja i lepa zgrada tako dosla da se "osveti" (svojoj i nasoj zajednickoj) zlehudoj sudbini. Ta srusena mucenica bi se tako ne samo vratila, nego bi to ucinila na vrhunskoj lokaciji i cak se ogledala u vodi. Justice served!

U duhu toga, mozda ima nesto u ideji, "ponovo pronadjenih zgrada" ("batiments retrouves?" ;)) koja ako igde treba da se pojavi onda je to u Beogradu. Nekakvo ponovno pronalazenje sebe i svoje proslosti da bi se najzad uspravili. Cak nesto mislim da bi onu staru postu mozda trebalo izgraditi upravo sa druge (ove) strane zgrade stanice a ovu sadasnju verziju samo lepo renovirati. Mozda jedino da ne bude bas u nekom srpsko-vizantijskom bloku (to mi je nekako suvise tematski, a la Las Vegas, mozemo mi bolje). Ideja bi bila da okrenemo tu nasu zlehudu proslost u nasu korist. Stalno smo nesto rusili pa preko toga gradili i pri tome gubili deo sebe i svog nasledja. Ako imas stare skice ili bar dobro secanje na to sto je bilo, zasto ne ostaviti i ovo sto sada imas a na nekom praznom prostoru renovirati ono staro. Dakle umesto da dozvolis rusilackoj istoriji da ti stalno oduzima deo nasledja (da ti isprazni deo case) da pricu okrenes i kazes, NE, hocu SVE sto je MOJE, i ovo sto je poruseno i ovo novo sto je tu napravljeno (znaci prelivajuci postojecu i puneci neku novu casu). Naravno ne praveci od toga kic i farsu nego uklapajuci u nove kontekste i price, znaci bez foliranja, tako da ta rekonstrukcija gimanazije po meni i treba da ima neke naznake da je rekonstrukcija, a i da kontekst salje jasnu poruku, "DA, ovo je rekonstrukcija, i evo zasto to ima smisla." Po meni je vrhunska ironija da bi ponovo prepravljanje zgrade poste opet bio cin nasilja nad onima koji su vrsili nasilje nad onom starom zgradom, taj lanac treba vec jednom prekinuti i zasto na kraju ne zavrsiti sa dve interesantne zgrade? A to moze da bude i dobra vizuelna zagonetka, i za nas a i za posetioce.

Anyway, bas se raspricah, valjda me mrzi da radim...
 
Pa nije loše kao ideja. Možda bi tu pešačku zonu korigovao zadržavanjem postojeće trase tramvaja. a negde bi trebalo ostaviti mesto za nadzemnu višespratnu javnu garažu, ako je već ceo blok pešački. Taj modernistički muzej bi izbacio i vizantijski blok približio sadašnjem "Simpu" tada bi se i polukrug saobraćajnice za kola mogao odmakniti od starog mosta i provući i proširiti park dobrom širinom do Save. A obilaznu saobraćajnicu bi vodio kao veliki polukrug pravilno savijen, sa 2+2 širine i pešačkom stazom.
 


Uploaded with ImageShack.us

Moj dodatak temi, jer o ovaj prostor spada u Savamalu. Prostor od mosta i Brankovoj do budućeg parka bi bilo pounjeno P+5 etaža, tačnije u ravni postojećih viših oblekata u toj zoni. i prema budućem parku bi se formirala fasada P+5. U sredini bi se sadašnji krš porušio i formirao park sve do velikih stepenica. Dalje velike stepenice sačuvati, ali trouglasti blok pod Kalemegdanom rekonsruisati i uklopiti na novi nivo P+5 kaskadno kako nivo opada prema Savi. Velika zgrada savskog pristaništa bi se zadržala i ukudanjem pruge pretvorila bez bitnih izmena oblika u zanimljiv centar pored Save, onako kulturno, trgovačko, ugostiteljsko, kao mix koji živi 24h dnevno. A bilo bi i dalje pristanište ali za turističke brodove. a šupetine iznad pristaništa počistiti i uspostaviti park. Možda na krovu pristaništa organizovati parking, ako nosivost ygrade podnosi teret. Karadjordjevu bi malo odmakao od zgrada i provukao u 2+2+2 tj dve trake sa tramvajskom bašticom po sredini, ili 2+2 dalje ispod Kalemegdana ka Dorćolu.

Sve ovo bi se moglo raditi nezavisno i u više faza, nešto bi moglo već danas da se poradi kao deo celine.
 
trafikant":3h3fli9c je napisao(la):
[url]http://img543.imageshack.us/img543/8687/karadjordjevapristanist.jpg[/url]

Uploaded with ImageShack.us

Moj dodatak temi, jer o ovaj prostor spada u Savamalu. Prostor od mosta i Brankovoj do budućeg parka bi bilo pounjeno P+5 etaža, tačnije u ravni postojećih viših oblekata u toj zoni. i prema budućem parku bi se formirala fasada P+5. U sredini bi se sadašnji krš porušio i formirao park sve do velikih stepenica. Dalje velike stepenice sačuvati, ali trouglasti blok pod Kalemegdanom rekonsruisati i uklopiti na novi nivo P+5 kaskadno kako nivo opada prema Savi. Velika zgrada savskog pristaništa bi se zadržala i ukudanjem pruge pretvorila bez bitnih izmena oblika u zanimljiv centar pored Save, onako kulturno, trgovačko, ugostiteljsko, kao mix koji živi 24h dnevno. A bilo bi i dalje pristanište ali za turističke brodove. a šupetine iznad pristaništa počistiti i uspostaviti park. Možda na krovu pristaništa organizovati parking, ako nosivost ygrade podnosi teret. Karadjordjevu bi malo odmakao od zgrada i provukao u 2+2+2 tj dve trake sa tramvajskom bašticom po sredini, ili 2+2 dalje ispod Kalemegdana ka Dorćolu.

Sve ovo bi se moglo raditi nezavisno i u više faza, nešto bi moglo već danas da se poradi kao deo celine.
Naravno plus! :kk:

Mene intrigira taj prostor izmedju zgrade luke, velikih stepenica i valjda je to zgrada Akademije gore. Tu bi se mozda mogao umetnuti trg, nesto kao Spanski trg u Rimu koji je isto na padini i ima nekoliko nivoa koji tu padinu prate... s tim da su nase stepenice gurnute u cosak ali po meni i ta asimetrija otvara neke interesantne mogucnosti.

Po meni je ovaj prostor koji ovde obradjujes NAJDRAGOCENIJA LOKACIJA u gradu. Da se tu uradi trgic, Karadjordjeva uzvodno postane ono sto je uvek trebala da bude, a ovaj trougao nizvodno uredi kako kazes bila bi to milina. Jos da obnovljena zgrada Narodne Biblioteke ponovo zasija u svojoj staroj slavi i lepoti gore na Kosancicevom vencu... Uz sve to i siljak Saborne crkve iznad, ljudima bi zastajao dah. Prelepo (nekako na rimski nacin, "bez napora" a la Pariz :)) i na spektakularnom mestu, a opet totalno savladivo obicnom pesaku, i vrlo prijatnih razmera i proporcija.

A onda sa druge strane mosta, nastavak Karadjordjeve u punom sjaju i kao okosnice izizetno interesantnih blokova na liniji ovoga gore predlozenog i diskutovanog. Zapanjujuca transformacija ne samo tog prostora nego citavog grada.
 
Расциане, покренуо си дивну тему. Плус.

Апсолутно се слажем и с тобом, и с Хазардом, и ЏониБигудом да треба обновити вредна порушена здања. Београд није ни Праг, ни Беч, ни Будимпешта, па да може да се коцка са својим архитектонским и културним наслеђем. Што кажу горепоменути форумаши, замислимо само да у овом делу града поново засијају здања попут Народне библиотеке (садашња рупетина мање подсећа на вандализам Луфтвафеа, а више на крхко историјско памћење и самопоштовање Срба), Друге гимназије (која је, иако прелепа, упитна због тога што се налазила на месту данашње Политике), Поште (коју треба реконструисати, а не премештати), па и Ђумрукане... Да не причам о обнови постојећих оронулих фасада... Поглед са река би био фантастичан, а нико не би могао да нас оптужи за фалсификат, јер те зграде су заиста постојале. Не заборавимо да је захваљујући сачуваним пројектима Варшава осамдесетих година, у време социјализма, реконструисала читав историјски центар града који је страдао у Другом светском рату. Слично је урадио и читав низ немачких градова.

Утолико се не слажем са Жељком да треба одустати од обнове порушених вредности. У Савском амфитеатру ће, Боже здравља, бити 70 хектара (!!!) слободног простора за нове блокове и нова здања.
 
I mnogi drugi gradovi su obnavljali srusena zdanja. Skoro sam bio u Budimpesti i naleteh na zanimljivu knjigu na ovu temu.
Ali oni su sve vredno obnovili. Nije sramota obnoviti, sramota bi bila kad bi poceli da izmisljamo istoriju i gradimo neke grcko/rimske palate.
To bi bio cist kic. Ja bih vratio najznacajnija drzavna zdanja kao i par lepih stambenjaka. Njima bih popunio rupe u uzem centru, npr. pored Moskve i preko puta pored palate Assicurazioni Generali. Takve udzerice u samom centru mi bas bodu oci. Tu bi svako dobio.

Rasciane, mislim da si ti kacio neke slike na SSC, kako bi ti popunio slicne rupe po centru.
Mozes li da ih okacis ovde ako ti nije tesko?
 
sizif":14fg8of5 je napisao(la):
Расциане, покренуо си дивну тему. Плус.

Утолико се не слажем са Жељком да треба одустати од обнове порушених вредности. У Савском амфитеатру ће, Боже здравља, бити 70 хектара (!!!) слободног простора за нове блокове и нова здања.
Sizife nisi me dobro razumeo,ali ajde.

Mislim da je glupo praviti replike predratnih zdanja na mestima na kojima ista nisu nikada ni postojala, to je nesto potpuno drugacije od rekonstrukcije predratnih zdanja gde je to moguce, a moguce je na mnogim mestima u gradu za sta jesam zagovornik apsolutno.

:)
 
zexland":1tpz19gv je napisao(la):
sizif":1tpz19gv je napisao(la):
Расциане, покренуо си дивну тему. Плус.

Утолико се не слажем са Жељком да треба одустати од обнове порушених вредности. У Савском амфитеатру ће, Боже здравља, бити 70 хектара (!!!) слободног простора за нове блокове и нова здања.
Sizife nisi me dobro razumeo,ali ajde.

Mislim da je glupo praviti replike predratnih zdanja na mestima na kojima ista nisu nikada ni postojala, to je nesto potpuno drugacije od rekonstrukcije predratnih zdanja gde je to moguce, a moguce je na mnogim mestima u gradu za sta jesam zagovornik apsolutno.

:)
A zasto to ne bi bio pandan ideji "pronadjenih predmeta" u modernoj umetnosti? Umetanje starog (ponovo pronadjenog?) dizajna u novi kontekst moze da rezultira u interesantnim porukama i konceptima. Ne samo da time ponovo pronalazis svoje istorijsko nasledje nego ga nanovo interpretiras i mozes da ostvaris i neki san. Naravno, rekonstrukcija ne niti bi po meni trebala da bude doslovna. A tako cuvas ne samo ono sto je na datoj lokaciji sagradjeno u medjuvremenu (jer ti je i to postalo deo nasledja) nego i ono sto si nekada imao, samo na nekom novom mestu i to u sklopu nekog novog konteksta, pri cemu i ta kombinacija moze da daje dodatnu i neocekivanu ambijentalnu vrednost. Kao sto sam gore napisao, tako umesto da ti istorija stalno krnji nasledje i zavrsis sa 50% onoga sto si imao, tu nesrecnu istoriju preokrenes i na kraju imas 150% onoga sto bi imao da nije ruseno.

OK, mozda sam malo pristrasan, meni se najvise svidjaju i stanovi i enterijeri koji su malo raspareni, sa super-starim stvarima umetnutim medju modernije i neke "stilske" iz perioda izmedju. I cak mi je jako cool da vidim neku staru masinu, alatku, ili spravu umetnutu u nov enterijer ili kontekst, iako on nema veze sa prvobitnom namenom. Po meni je Beograd zbog svoje istorije prirodan kontekst u kome se tako nesto moze probati, za razliku od onih koji su rekonstruisali literalno i na mestima gde su bili originali nas je i nesrecna istorija i nesrecna politika u periodima mira u tome sprecavala. Na kraju, mozda je reinterpretacija za koju je jasno da je reinterpretacija, i stavljena u neki novi kontekst postenija od takve literalne rekonstrukcije na mestu originala?
 
Ok, mozemo i tako da gledamo na stvari, i nemam nista protiv. Recimo i ja volim da vidim dobar stari komad namestaja u savremenom enterijeru, a tek sto volim stare kredence i skure na prozorima :)

Imati staro zdanje za inspiraciju kreacije novog objekta je naravno potpuno ok, to je normalan sled okolnosti, pa makar se vracali i u doba orijenta i doba despota Stefana :) ali ovde je ipak bilo reci o cistim replikama na novim lokacijama ( i sam si pomenuo slicno), sto i dalje smatram nepotrebnim ( ali ne osudjujem naravno ), sve mozemo da probamo :) i sve su opcije otvorene za svakoga, ali pitanje je samo da li se u tome ogleda progres...tj. da li proslost stalno treba za bude reper za buducnost....mozda treba...ne znam...ako ne znam svakako naucicu :) jer covek stalno uci i to ne moze niko da ospori :)
U svakom slucaju volim nasu tradiciju i kulturu, ne razmisaljam u pravcu protiv nje svakako, ali volim i riskantne poduhvate tj. istrazivanja koja mozda idu ponekada izvan granice pristojnosti, ali i to je kreativnost, a bez dinamike slabo sta cemo uraditi :)
 
zexland":gl2j3wsu je napisao(la):
Ok, mozemo i tako da gledamo na stvari, i nemam nista protiv. Recimo i ja volim da vidim dobar stari komad namestaja u savremenom enterijeru, a tek sto volim stare kredence i skure na prozorima :)

Imati staro zdanje za inspiraciju kreacije novog objekta je naravno potpuno ok, to je normalan sled okolnosti, pa makar se vracali i u doba orijenta i doba despota Stefana :) ali ovde je ipak bilo reci o cistim replikama na novim lokacijama ( i sam si pomenuo slicno), sto i dalje smatram nepotrebnim ( ali ne osudjujem naravno ), sve mozemo da probamo :) i sve su opcije otvorene za svakoga, ali pitanje je samo da li se u tome ogleda progres...tj. da li proslost stalno treba za bude reper za buducnost....mozda treba...ne znam...ako ne znam svakako naucicu :) jer covek stalno uci i to ne moze niko da ospori :)
U svakom slucaju volim nasu tradiciju i kulturu, ne razmisaljam u pravcu protiv nje svakako, ali volim i riskantne poduhvate tj. istrazivanja koja mozda idu ponekada izvan granice pristojnosti, ali i to je kreativnost, a bez dinamike slabo sta cemo uraditi :)
Apsolutno se slazem, dinamika i hrabrost :kk: Tu me nekako najvise svrbi taj "buduci" kruzni trg oko zgrade zeleznicke stanice ciju si maketu radio ovde u radionici. Taj trg je po meni sansa za nesto suludo i hrabro a da opet ceo taj haos starog i novog nekako uklopi i pomiri, mozda u nekakvom novom stilu "belgradijane". Par zgrada je iz doba kad i sama stanica, neke su izmedju dva rata, neke posleratne a neke ultra-moderne... a vise od pola kruga jos nije kompletirano, uz opciju da se stosta doda jos i u sredini (sto bi ja, kao sto sam vec tamo rekao, jako voleo da vidim). IZAZOV i SANSA!
 
Bas tako :kk: suludo i hrabro :)
Izvini nisam stigao da ti odgovorim na taj post, video sam u drugoj temi, i slazem se sa svim sto si naveo.

Ajde mozda ce makar za naseg vremena nesto da se sredi...pa makar i ovo parce Savamale uz nov dinamican Savski trg :)
 
Vrh