Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

Molim za pomoc.

Komsija (inace problematican) je samovoljno, neovlasceno i bez obavestenja promenio bravu i katanac od podruma (glavnih vrata kroz koja se pristupa posebnim podrumima i podstanici od grejanja). Nikome ne da kljuc.

Ne radi nam grejanje, usao je vazduh. Toplana je poslala ekipu po nasoj prijavi i konstatovali su da je nemoguc pristup podstanici radi intervencije, imamo belesku o tome.

Naravno time mi je onemogucen pristup licnoj imovini koju drzim u podrumu.

Od nadleznih je ovakav loop: policija upucuje na komunalnu - komunalna na komunalnu inspekciju - inspekcija na upravnika. Upravnik nam je dodeljen prinudni pre pola godine i od tad ga nismo ni videli, apsolutno nista nije uradio, ne javlja se (javlja se neka toboz sekretarica ili kolege koje ce mu "preneti to" i tako od septembra). Isti problematicni komsija ga je doslovno isterao iz zgrade, toliko o upravniku. Nemamo skupstinu, nikakvo zajednistvo ni saradnju, ostali nezainteresovani potpuno.

Izgleda da je jedino resenje da nekako obijemo. Ali doticni preti da ce nam odmah zvati policiju i tuziti nas za unistavanje imovine, ili ako nekome nesto nestane iz podruma da cemo mi biti odgovorni. I tako nas drzi u strahu.

Ima li resenja za ovo, ili zbog budale nemam grejanje koje placam papreno, kao ni pristup svojoj imovini? Smem li da razvalim bez eventualnih posledica?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=825486#p825486:1e45if2e je napisao(la):
joker_chick » 22 Feb 2021, 18:14[/url]":1e45if2e]Molim za pomoc.
Ima li resenja za ovo, ili zbog budale nemam grejanje koje placam papreno, kao ni pristup svojoj imovini? Smem li da razvalim bez eventualnih posledica?
Ma razvaljuj to slobodno. Ne može niko tebi da brani pristup zajedničkoj imovini pošto je to tvoja imovina isto koliko i komšijina i ostalih stanara u zgradi. Niko nema prva da uzurpira zajedničku imovinu i da drugima onemogući pristup.

Slična priča je bila i kod mene u jednoj zgradi gde sam živeo, samo za ključeve kojima se pristupa ormanu sa osiguračima. Famozni drug predsednik kućnog saveta ima ključeve i ne da nikome. Više puta je pitan da nam da da iskopiramo, pošto se dešavalo da iskoči automatski osigurač za fazu pa treba samo klapna da se vrati u polozaj. Dobijali smo razne odgovore, tipa ne može sad zuri al da će nam kasnije, do, na kraju, to su specijalni ključevi koje je njemu dala EDB, i koje on ne sme nikome da daje.

Elem, dogodilo se da je iskočio osigurac zimi, a da drug predsednik nosilac famoznih ključeva, nije bio u Beogradu. Zvali smo njegovu ženu, koja nas je otkačila sa pričom da ona ne zna gde su ključevi, a i da tek može da dođe sa posla za par sati, a i kad dođe, ona ne zna da li može da ih nam da jer to su specijalni ključevi, i samo drug predsednik, ovlašćeni organ zgrade, može sa takvom bitnošću da raspolaze - te da je najbolje da se mi u sred zime kad nam ne radi grejanje lepo obratimo EDB kako bi nam oni to otvorili.

Ok, reko zabole me ja odoh da dignem klapnu na osiguraču pa kud puklo da puklo. Pozovem ja drugara, uzmem bonsek i lepo pretesterišem katanac i to dosta brzo za nekih minut-dva

Naravno, to je čula dežurna baba iz prizemlja, koja je izletela i počela da urla: alo bre šta radite? Zvaću policiju, predsednika itd.....ja reko samo napred gospođo - vi nemate prava meni da uskraćujete pristup instalacijama od stana.

Baba zatim zove druga predsednika i daje mi telefon... ..tu on mene upozorava, preti tužbom itd, a ja ga fino pozdravim, i kažem da slobodno napiše tuzbu ili da zove pandure, a najbolje da se obrati elektro distribuciji (savet koji su oni meni dali da bi me otkačili).

Elem, da ne bi ostao orman neobezbeđen, a kopkala me ta priča oko "specijalnog" ključa i okrenem ja tako EDB. Ispričam da sam morao da isečem katanac jer mi ne daju ključ, pitam ko je u nadležnosti za taj katanac i žena iz EDB mi lepo kaže: E, ako ste isekli, pa vama ne mogu da brane pristup brojilu i osiguračima. Katanac i orman su u nadležnosti stanara zgrade, a ne EDB, medjutim taj katanac jeste "specijalan", pošto radnici za očitavanje koriste univerzalne ključeve kako bi nosli par ključeva za ceo Beograd, i da je najbolje da ja dođem i kupim od njih novi katanac sa tim univerzalnim ključem koji oni koriste. Sutradan odem u Masarikovu, platim nešto para (više se ne sećam koliko), pa odem u službu za očitavanje i uzmem taj famozni katanac. Naravno, napravim duplikate ključeva i odem u zgradu i stavim taj "specijalan" katanac nazad na orman.

Onda pozovem onog magarca od predsednika i kažem mu da sam ubacio ključeve u sanduče za zgradu, da su mi bez ikakvog problema prodali katanac, i da to nije nikakav "specijalan" katanac i ključ, već da svako ko je vlasnik stana moze da ga ima, da to EDB na kraju ni ne interesuje i da to zavisi od našeg internog dogovora u zgradi ko će sve imati ključeve.

I tu se priča završila.
 
Hvala!
t2009.gif


Hahah, ali koliko se istripuju kao da drze ne znam sta

Da u ovom slucaju je uzurpiranje zajednickih prostorija, smetanje drzavine i onemogucavanje pristupa vrsiocu komunalne delatnosti njihovim prostorijama, tako da kontam da sam ok ako i razvalim.

Isto i ovaj, umislio nekakvog "gospodara podrumova" kome mi podanici moramo da se obracamo kada zelimo da pristupimo i to ako je njemu po volji
t2609.gif


-----

Nekako smo nahvatali upravnika da ga "privoli" da pusti radnike toplane, jer i njemu to moze biti problem, ali nije proslo bez svadje i ubedjivanja..

Inace ti prinudni upravnici obozavaju neslozne zgrade, samo se oblizuju kad im se dodeli takva, jer mogu nista da ne rade a racune redovno salju, a stanari toliko neslozni da im je tesko da se skupe i da ga sutnu (da su iole slozni sami bi se dogovorili oko vodjenja zgrade in the first place).

To se upravo desava u mojoj, lika nismo videli u zivotu, nista uradio nije za pola godine, a racuni samo stizu i ako ne platis jedan nakaleme ti odmah na sledeci. I niko nista, neki placaju, neki ne placaju, nikome ne pada na pamet da nesto preduzme..
 
To što neki ne plaćaju profesionalnog upravnika ne zanima, on sa tekućeg računa zgrade skine tačno dogovoren iznos novca za sebe.

Послато са MI 8 уз помоћ Тапатока
 
Moja zgrada je rasulo, imamo upravnika iz reda stanara koji ne naplaćuje svoju uslugu pa smo makar na nuli, pošteno. Svi naši problemi su sa gradskim stambenim koje sramno održava lift. Nije nam radio lift 5 dana, a recimo komšinica sa mog 5tog sprata je slomila nogu pa je jadnica morala da ide peške jer nema lifta jer živi sama.

Inače oko gornjeg posta ja bi tom genijalcu koji je stavio bravu na zajedničku imovinu snimio kako mu sa dva svedoka stanara iz zgrade snimio kako testerišem bravu i poslao mu snimak. Naš zakon o održavanju stambenih zgrada je užasan i ima bezbroj rupa, ali te kretene koji uzurpiraju zajedničku imovinu ne može spasiti niko.
 
Ravan krov procurio iznad mog stana. Bila ekipa iz gradskog stambenog za Beograd i rekli da podnesem zahtev za sanaciju u Danijelovoj.

Stanje na ravnom krovu je takvo da na jednom mestu precnika 5 metara postoji nesto kao vodeni dusek, slicno je na jos jednom mestu iznad komsijinog stana.

Moja pitanja:

1. Ima li neko iskustvo - da li ce se sanacija raditi hitno ili prvo stanari moraju da izglasaju?

2. Ako je obavezno glasanje, da li onda veci stanovi imaju jaci glas tj. da li se trazi prosta vecina glasova ili broj glasova puta kvadratura stana pa koliki je to udeo u kvadratiuri svih stanova?

3. Koliko realno vremena prodje do zavrsetka sanacije?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=825486#p825486:1y29507k je napisao(la):
joker_chick » Pon Feb 22, 2021 6:14 pm[/url]":1y29507k]Molim za pomoc.

Komsija (inace problematican) je samovoljno, neovlasceno i bez obavestenja promenio bravu i katanac od podruma (glavnih vrata kroz koja se pristupa posebnim podrumima i podstanici od grejanja). Nikome ne da kljuc.

Ne radi nam grejanje, usao je vazduh. Toplana je poslala ekipu po nasoj prijavi i konstatovali su da je nemoguc pristup podstanici radi intervencije, imamo belesku o tome.

Naravno time mi je onemogucen pristup licnoj imovini koju drzim u podrumu.

Od nadleznih je ovakav loop: policija upucuje na komunalnu - komunalna na komunalnu inspekciju - inspekcija na upravnika. Upravnik nam je dodeljen prinudni pre pola godine i od tad ga nismo ni videli, apsolutno nista nije uradio, ne javlja se (javlja se neka toboz sekretarica ili kolege koje ce mu "preneti to" i tako od septembra). Isti problematicni komsija ga je doslovno isterao iz zgrade, toliko o upravniku. Nemamo skupstinu, nikakvo zajednistvo ni saradnju, ostali nezainteresovani potpuno.

Izgleda da je jedino resenje da nekako obijemo. Ali doticni preti da ce nam odmah zvati policiju i tuziti nas za unistavanje imovine, ili ako nekome nesto nestane iz podruma da cemo mi biti odgovorni. I tako nas drzi u strahu.

Ima li resenja za ovo, ili zbog budale nemam grejanje koje placam papreno, kao ni pristup svojoj imovini? Smem li da razvalim bez eventualnih posledica?

Trajno pravno rešenje je da se taj komšija tuži za smetanje poseda.
To je prilično brz postupak i veoma skup za uzurpatora
 
Da li je neko radio oblaganje kabine lifta? Kabina sva izgrebana, ne vredi farbanje. U sistemu smo stambenog ... Mora li preko njih? Ako ne mora ima li neko predlog za firmu koja bi to korektno uradila? Vidim ima lepih inox ili pak kombinacija inox -laminat ( ili sta je vec)...
 
Sta se desava ako neko ima kvar na fasadi (oluci, okapnice) a Upravnik zgrade ne zeli da udari pecat na zahtev infostanu ("Da ne bi svi stanari to placali"). Imam li pravo sam da nadjem majstora da to popravi samo iznad mog stana?
 
Obrati se pisanim putem upravniku.

To i jeste nešto šta treba svi stanari da plaćaju jer je to zajednička imovina.

Ako upravnik izbegava, onda ima i drugih pravnih načina da se to sredi.
 
i uputi ga na član 59 Zakona o stanovanju koji propisuje da upravnik odgovara za eventualnu štetu zbog odugovlačenja oko saniranja hitnih kvarova (ako recimo fasada ili oluk prete da se obruše na ulicu ili bilo šta slično)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=838376#p838376:34c240bm je napisao(la):
MC_ » Ned Apr 04, 2021 2:35 pm[/url]":34c240bm]Sta se desava ako neko ima kvar na fasadi (oluci, okapnice) a Upravnik zgrade ne zeli da udari pecat na zahtev infostanu ("Da ne bi svi stanari to placali"). Imam li pravo sam da nadjem majstora da to popravi samo iznad mog stana?

Imate pravo i da zovete sami Gradsko stambeno, ako moze da se "okrpi" ne placa se nista dodatno. Ako ima potrebe da se menja ceo oluk onda ide ponuda koju svi stanari prihvataju ili ne.
Kao sto rece kolega, to je nesto sto i trebaju svi da placaju jer sve spada u zajednicku imovinu.
Nama su pre dve godine krpili neki lim na krovu i menjali ventilacioni cunak bez ikakve dodatne naplate.
Jedino smo cekali jedno 20tak dana da dodju majstori.
 
Hvala.

Zanima me na koji nacin moze da se vidi racun zgrade kod Infostana, ima li sredstava itd?

Iz infostana su mi rekli da ne mogu da prijavim taj kvar i zatrazim intervenciju bez odobrenja upravnika zgrade?
 
Upravo sam fotkao obaveštenje istaknuto na ulazu jedne zgrade na Konjarniku.

172723787_2901850616738188_1761918564999090124_n.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=833182#p833182:3txw0bry je napisao(la):
nena964 » 20 Mar 2021 08:43 pm[/url]":3txw0bry]Da li je neko radio oblaganje kabine lifta? Kabina sva izgrebana, ne vredi farbanje. U sistemu smo stambenog ... Mora li preko njih? Ako ne mora ima li neko predlog za firmu koja bi to korektno uradila? Vidim ima lepih inox ili pak kombinacija inox -laminat ( ili sta je vec)...

Ako GS vam odrzava lift morate preko njih a to je katastrofa. Mi smo odavno podneli zahtev za ponudu za remont lifta, odgovora nema pa mozda vec godinu dana, meni deluje da se nabacuje posao necijoj firmi sa zamenom lifta sto kosta mnogo i cesto nije potrebno.

I da ako to vec hocete da radite negorivi materijali iskljucivo, laminat tesko da je to. Zakon to propisuje a bilo je price da ce jednom to biti obavezano, pre x godina je GS isao sa tom pricom kao razlog za zamenu liftova.

Elem nama je privatna ponuda za sredjivanje lifta niza od 15.000evra, majstor bi zamenio sve sto je problematicno, dakle nova tabla u lift kucici i u samoj kabini, novi zidovi kabine, interfon u kabini, odredjene mehanicke elemente. Ne bi dirao motor lifta jer je u odlicnom stanju i on kaze trajace duze od motora koje GS ugradjuje pri zameni celog lifta to smo culi i od drugih majstora inace sa motorom problema nemamo a i remontovan je bio pocetkom 2000tih. Npr druge zgrade u komsiluku nikad to nisu radile pa motor im ne pravi problem.

Iz GS su nam ranije rekli da bi nas zamena lifta kostala do 50.000evra sto naravno da platimo nema sanse.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=839505#p839505:21sha9wk je napisao(la):
MC_ » Sre Apr 07, 2021 5:28 pm[/url]":21sha9wk]Hvala.

Zanima me na koji nacin moze da se vidi racun zgrade kod Infostana, ima li sredstava itd?

Iz infostana su mi rekli da ne mogu da prijavim taj kvar i zatrazim intervenciju bez odobrenja upravnika zgrade?

Prošlo je dosta vremena, nadam se da ste rešili problem a u slucaju da niste, ovo su moja licna iskustva :

Ako mislite na sredstva koja se uplacuju na ime redovnog odrzavanja - prestali su da daju informacije koliko koja zgrada ima.
Imate pravo da prijavite i kao stanar, vlasnik, korisnik svako curenje i Gradsko stambeno mora da izadje na teren.

Zahtev za ponudu sanacije krova - to moze samo upravnik da trazi.

Za sve gore navedeno je nadležno Gradsko stambeno, Infostan je samo "blagajnik".
 
Ne nalazim posebnu temu, pa pitam ovde:

Jel ima neko iskustvo/preporuku sa uvođenjem video nadzora?


Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
 
Imam problema sa okapnicama koje cure i olukom.
Upravnik zgrade se slaze da potpise moju molbu Stambenom za inv. odrzavanje i popravke oluka i okapnica.

Da li moram da imami saglasnost svih stanara jer ce se i njima uvecati cena infostana zbog toga?
 
Ne treba upravnik da se slaže nego on MORA da pošalje zahtev Gradskom stambenom da ekipa izađe na teren.
Ovo može i stanar ako upravnik iz nekog razloga neće pošto ovo može da spada u hitne intervencije radi specavanja vece stete...
Vec sam Vam pisao ranije, procedura je sledeca - dolazi ekipa koju angažuje GS (kod nas na Zvezdari je Alp Complete) i rešava problem sa zamenom limenih delova i nekim "lepkom - gitom" koji služi za dihtovanje. Kod nas je bila manja intervencija i to je spalo na redovno održavanja, ništa dodatno nismo placali. Bitno je da napomenem da smo mi tačno naveli šta nam treba na krovu i koji je problem i nisu trebali dva puta da dolaze, sve je rešeno u jednom dolasku.
Ako je kod Vas veći problem onda stiže ponuda nakon pregleda krova koja je uglavnom 3,4 puta veća od tržišne i to se racuna kao "veliki radovi" gde ucestvuju svi stanari. Ako 51% izglasa da želi popravku, svima dolazi uvećan račun za infostan i to je to.
Moj savet je da odmah sutra predate zahtev jer se čekao oko 15-20 dana da majstori izađu na teren.
 
Dobar dan dobri ljudi! Nadjoh temu i veoma se obradovah, nadam se da ce neko moci da pomogne. Mozda je vec pisano o ovakvom problemu, ali nisam upeo da nadjem. Imam problem sa hidroizolacijom i prokisnjavanjem krova. Zivim na poslednjem spratu u zgradi na Novom Beogradu, blok 3, Studentska ulica. Zgrada je iz 1967. godine i prilicno sam siguran da od tada nije obnavljana hidroizolacija na krovu. Stanje je toliko lose da kada padne jaca kisa voda kaplje sa plafona, a u periodu kada se topi sneg, potoci vode se slivaju niz zidove. O tome sam obavestio stambenu zajednicu. Svi su se slozili da krov moramo da popravimo i da je to odgovornost svih stanara zgrade. Izabrali su mene za novog upravnika i ja sam krenuo da burgijam kako to uraditi. Odmah mi je bilo jasno da imamo 2 opcije:

1) Preko Gradskog stambenog preduzeca. Oni urade popravku, a naplata ide kroz Infostan i ja nemam nista sa naplatom. Zvuci odlicno! Medjutim, p......o sam majcino mleko dok sam dobio ponudu od njih, a ponuda je toliko naduvana da je to apsolutni bezobrazluk. Cena koju su ponudili je 3x veca od najvece cene koju su dali privatni izvodjaci.

2) Preko nekoga od privatnih izvodjaca. Vec sam pokupio par ponuda i mogu zakljuciti da su ljudi veoma korektni sa cenom. Ono sto je lose, jeste nepostojanje mehanizma naplate.

Moje pitanje je, postoji li mehanizam da, kao stambena zajednica, prihvatimo ponudu nekoga od izvodjaca radova, njemu se trosak isplati u celosti, a svako od stanara potom placa svoj deo iznosa na rate (kao sto bi se dogodilo u sprezi GS-Infostan)? Recimo kao kredit od banke gde bi svako od stanra bio direktno odgovoran za svoj deo duga. Zelim po svaku cenu da izbegnem da skupljam novac od komisja i da moram da idem od stana do stana. Stanari u zgradi ce se sloziti oko svega, ali kada treba da izvade novac onda sve zaborave.

Evo snimka i par slika kakvo je stanje:
https://youtu.be/UUsXDoZm7fk
bF78foWt.jpg
2Sla5Qem.jpg
M7fpqQwm.jpg
t1TuHbjm.jpg
 
U teoriji možete tražiti kredit, a kao hipoteku dati zajedničke prostorije ako ih imate - Lokali, stanovi, bilo šta što je vrednosno znatno veće od kredita.

Inače ako izglasati popravku zvanično i odlučite da date keš i onda se neko pravi pametan, lepo pokreneš prinudnu naplatu i rešiš problem.
Samo ovde moraš paziti da postoje ljudi koji iskreno nemaju za struju, a ne za krov pa onda da vidiš šta ti je činiti sa njima.

Možeš li mi reći koja je površina krova i koji cenu su vam dali privatnici?
 
Ako bismo uzeli kredit, da li postoji mogucnost da uplatnice stizu svakom stanaru posebno? Ako ne, po kom mehanizmu stambena zajednica otplacuje kredit tj. uplacuje novac za rate?

Povrsina krova je oko 300m2. Najbolju ponudu koju smo dobili je 16e/m2. Uglavnom su svi nudili oko 20e/m2, maksimalno 27e/m2.
 
Vrh