Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

Jedino što ka mogu da zamislim da je ovde u pitanju je da zahtev nije podnelo "ovlašćeno lice". Tj. da negde u zakonu piše ko ima pravo da podnese zahtev za uvid u stanje računa.


Onda je trebalo da to navedu u obrazloženju, a nisu naveli. Dakle, ne radi se o zahtevu od strane neovlašćenog lica.

Najverovatnije je da samo upravnik ima ovlašćenje da traži uvid u stanje, mada to nigde nije striktno navedeno.
Mislim da je tu najbitnije da zahtev bude overen pečatom stambene zajednice.

Gradsko stambeno treba optužiti da krše ugovor koji su potpisali sa skupštinom stanara, jer ne postupaju po zahtevu stambene zajednice koji je zasnovan na Zakonu o održavanju zgrada.




A usput kad smo na ovoj temi prijateljica u zgradi nima slučaj da upravnik neće da omogući svakom stanaru elektronski uvid u stanje na računu stambene zajednice jer se to nešto plaća te mora neka šifra, pa zahtev . On im inače mesečno podnese samo izveštaj sa prihodima i rashodima zbirno. Meni nije najjasnije šta znači to elektronski uvid .

Elektronski uvid valjda znači uvid u informacije elektronskim putem (slanje mejlom PDF dokumenata itd...).

Smatram da je sasvim dovoljno to što upravnik Vaše prijateljice podnosi stanarima samo zbirne izveštaje, uz naravno opis pojedinačnih promena na računu.
Taj kome treba pojedinačni pregled stanja ima pravo da traži uvid u stanje samo za svoj stan, odnosno za pregled stanja svojih obaveza.
Upravnik jedini ima diskreciono pravo za mogućnost uvida u zbirno stanje, kao i za pojedinačne uplate od strane svih stanara.
 
Pa to onda se tako i napiše...
Mislim da su ovakve "sitne zaj......je" kojima državni i ostali organi pribegavaju u stvari prava slika stvari u kakvom stanju je društvo...
Ovo bi trebalo ozbiljno da se "ganja"....

Nego još jedno pitanje oko uvida u pojedinačna dugovanja: Da li upravnik ima pravo da okači spisak stanara koji neredovno izmiruju obaveze prema GS, na oglasnoj tabli SZ?

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Nego još jedno pitanje oko uvida u pojedinačna dugovanja: Da li upravnik ima pravo da okači spisak stanara koji neredovno izmiruju obaveze prema GS, na oglasnoj tabli SZ?

Teško pitanje... :D

Sve zavisi od upravnika, na koji način će da obavesti stanare o neizvršavanju obaveza pojedinih stanara.

Na kraju krajeva, Infostan ima pravo utuženja onih korisnika koji ne plaćaju račune.
Dakle, ipak nije posao upravnika da se time bavi, a ne bi bilo ni korektno od njega da radi tako nešto...

Upravnik bi mogao da na oglasnu tablu stavlja informacije o dugovanjima stanara koja nemaju veze sa računima Infostana, već sa nekim obavezama koje su stanari interno dogovorili u sklopu svoje stambene zajednice.
 
Vladivoje":1whetnuw je napisao(la):
Nego još jedno pitanje oko uvida u pojedinačna dugovanja: Da li upravnik ima pravo da okači spisak stanara koji neredovno izmiruju obaveze prema GS, na oglasnoj tabli SZ?

Teško pitanje... :D

Sve zavisi od upravnika, na koji način će da obavesti stanare o neizvršavanju obaveza pojedinih stanara.

Na kraju krajeva, Infostan ima pravo utuženja onih korisnika koji ne plaćaju račune.
Dakle, ipak nije posao upravnika da se time bavi, a ne bi bilo ni korektno od njega da radi tako nešto...

Upravnik bi mogao da na oglasnu tablu stavlja informacije o dugovanjima stanara koja nemaju veze sa računima Infostana, već sa nekim obavezama koje su stanari interno dogovorili u sklopu svoje stambene zajednice.
Pa mislio sam u smislu privatnosti podataka...
Naravno da on može u ličnom kontaktu da ih obavesti/upozori, no isticanje dugovanja na tabli u hodniku...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
@SerbPacker nikako. kad poverenik ne da ni spisak stanara bez saglasnosti tog stanara ne mogu onda ni dužnici.

Да ли је дозвољено да се објави списак станара на улазу у стамбену зграду, који садржи име и презиме власника стана, број стана и имена и презимена чланова домаћинства тог стана?


Према Закону о заштити података о личности правни основ за обраду података о личности може бити или законско овлашћење или сагласност лица чији се подаци обрађују (члан 8. тачка 1.). У нашем законодавству, према тренутно важећем стању закона, није дато законско овлашћење да се у стамбеним зградама установи списак станара, нити је прописано који се подаци о личности станара прикупљају и објављују.

Из наведеног произилази да је обрада и објављивање тих података могућа само уз писани пристанак сваког појединачног станара у конкретној стамбеној згради.

izvor: Poverenik.rs
 
Hvala @Vladivoje. A da li to negde piše da upravnik jedini ima diskreciono pravo za mogućnost uvida u zbirno stanje, kao i za pojedinačne uplate od strane svih stanara. Npr. mene zanima kako se troše pare stambene zajednice ne samo moj stan nego uopšte, ima li prihoda ili rashoda pa hoću da vidim stanje na računu. Znači može samo upravnik ili da prijateljica traži od njega pa on pošalje mejlom (to bi bio znači taj elektronski uvid jer ga brkam sa onim da imam elektronski pristup računu u banci) ili mi odštampa I ubaci u sanduče.
 
Svako od (zainteresovanih) stanara može da traži od upravnika da mu elektronskim putem dostavlja dokumente koji se tiču stanja na tekućem računu stambene zajednice (na primer, izvodi sa računa koje upravnik dobija od banke).

Pristup računu u banci ima samo upravnik i eventualno ovlašćeno lice od strane upravnika.
 
Хвала Владивоје. Видим сад у закону пише да на основу одлуке скупштине стамбене заједнице о управљању средствима стамбене зајeднице управник располаже средствима са текућег рачуна стамбене заједнице, у складу са прописима којима се уређује отварање, вођење и гашење текућих рачуна. Значи мора да имају одлуку а приатељицу је бунило оно што пише да му се омогући електронски увид у стање и промене на текућем рачуну . (значи само да им се електронски достави). Људи у згради су сумљичави како се троше паре јер професионални управник само на огласној табли окачи неко парче папира на рачуну било толико потрошено толико, остало толико и то је то а да ли је тако не знају.
Сад нађох на нету веб страну једне стамбене заједнице. Свиђа ми се, баш је онако транспарентно и садржајно

http://26milankovicmilut.in.rs/sajt/pag ... e2019.html
 
Upravnik samo sprovodi odluke stambene zajednice.

Upravnik je dužan da svakom zainteresovanom stanaru dostavi elektronskim putem izveštaj o stanju na tekućem računu stambene zajednice.

Plaćanje preko Infostana je nešto drugo.
Infostan će utuživati one koji ne plaćaju, kao što su i do sada radili, tako da upravnici nemaju ništa sa plaćanjem računa preko Infostana.

Infostan bi trebalo da upravnicima omogući zbirni i pojedinačni uvid u stanje samo u slučaju ako je stambena zajednica sklopila ugovor sa Infostanom za prebacivanje novca na račun stambene zajednice, za, na primer investiciono održavanje zgrade.
 
ne u ovoj toj zgradi nije plaćanje preko Infostana, uplaćaju na račun SZ koje im pošalje upravnik za higijenu,tekuće stvari, upravljanje, i slično a Vojnoj ustanovi uplaćuju samo za one hitnne intervencije, krov i slično. Brdo nekih računa.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=653277#p653277:1a544lgq je napisao(la):
SerbPacker » Pon Avg 26, 2019 5:42 pm[/url]":1a544lgq]https://twitter.com/gavro_matkovic/status/1165952770731470850

EC5L29DXYAEkuQX

Definitivno se nešto dešava. Danas sam preko telefona dobio informaciju da više nije moguće dobiti listing nego samo "analitiku radova".
Teta koja raci u kol centru drsko mi je rekla da za sva ostalo obavestenja treba pismeno da se obratim, nije htela da mi kaze sta se desava sa novcima koji su na racunu a sta npr kad je zgrada u minusu...
Ovo je smejurija od gradskog preduzeca.
 
casting":hkx98qx9 je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=653277#p653277 je napisao(la):
SerbPacker » Pon Avg 26, 2019 5:42 pm[/url]":hkx98qx9]https://twitter.com/gavro_matkovic/status/1165952770731470850


Definitivno se nešto dešava. Danas sam preko telefona dobio informaciju da više nije moguće dobiti listing nego samo "analitiku radova".
Teta koja raci u kol centru drsko mi je rekla da za sva ostalo obavestenja treba pismeno da se obratim, nije htela da mi kaze sta se desava sa novcima koji su na racunu a sta npr kad je zgrada u minusu...
Ovo je smejurija od gradskog preduzeca.
Verovatno je neko "vredno radio" da nađe neki način da se dokopa tih sredstava, e sad im je bitno da neki "radoznali" ne doznaju za taj marifetluk...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
pretpostavljam da se sve obaveze i prava regilišu ugovorom između JP "Gradsko stambeno" i stambene zajednice. Šta piše u tim ugovorima po tom pitanju. Takođe, osnivač JP je grad Beograd i neko treba da vrši nadzor nad tim preduzećem i načinu poslovanja. Možda Sekretarijat za komunalne i stambene poslove.
 
Gradsko stambeno ne postuje Zakone R. Srbije a kamoli ugovore koje je potpisala sa tadasnjim skupstinama.
Inace u nasem ugovoru iz 96. stoji jasno :
clan 5. stav 2.
"javno preduzece je duzno da stambenoj zgradi omoguci uvid u finansijsku i drugu dokumentaciju koja se odnosi na stambenu zgradu i to na pismeni zahtev Skupstine zgrade".
clan 6. stav 3.
"Javno preduzece ima obavezu da za stambenu zgradu sacini finansijski izvestaj na pismeni zahtev" .

Pitanje je sta pise u ovim novim ugovorima, mi smo skoro dobili poziv da dodjemo u Gradsko stambeno da potpisemo novi ugovor, azuriran shodno novom Zakonu o odrzavanju zgrada i stanovanju ali kada smo trazili da vidimo sta je promenjeno u odnosu na stari i da upoznamo sve stanare sa sadrzajem - rekli su da nemaju praksu da to rade i da samo upravnik dodje i potpise ugovor, tada ce i da vidi sta je novo...
 
casting":8yl443vy je napisao(la):
Gradsko stambeno ne postuje Zakone R. Srbije a kamoli ugovore koje je potpisala sa tadasnjim skupstinama.
Inace u nasem ugovoru iz 96. stoji jasno :
clan 5. stav 2.
"javno preduzece je duzno da stambenoj zgradi omoguci uvid u finansijsku i drugu dokumentaciju koja se odnosi na stambenu zgradu i to na pismeni zahtev Skupstine zgrade".
clan 6. stav 3.
"Javno preduzece ima obavezu da za stambenu zgradu sacini finansijski izvestaj na pismeni zahtev" .

Pitanje je sta pise u ovim novim ugovorima, mi smo skoro dobili poziv da dodjemo u Gradsko stambeno da potpisemo novi ugovor, azuriran shodno novom Zakonu o odrzavanju zgrada i stanovanju ali kada smo trazili da vidimo sta je promenjeno u odnosu na stari i da upoznamo sve stanare sa sadrzajem - rekli su da nemaju praksu da to rade i da samo upravnik dodje i potpise ugovor, tada ce i da vidi sta je novo...
Auuu znači nešto ozbiljno muljaju...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
casting":2h23w48u je napisao(la):
Pitanje je sta pise u ovim novim ugovorima, mi smo skoro dobili poziv da dodjemo u Gradsko stambeno da potpisemo novi ugovor, azuriran shodno novom Zakonu o odrzavanju zgrada i stanovanju ali kada smo trazili da vidimo sta je promenjeno u odnosu na stari i da upoznamo sve stanare sa sadrzajem - rekli su da nemaju praksu da to rade i da samo upravnik dodje i potpise ugovor, tada ce i da vidi sta je novo...

Ako dobijem poziv od njih da dođem da potpišem novi ugovor, prvo ću da ga pročitam, pa tek onda ću videti da li i da ga potpišem.
Povešću sa sobom bar jednog komšiju, pa da zajedno to proučimo.

Ako nam ne dozvole da pogledamo ponuđeni ugovor pre potpisivanja, ja ga neću potpisati.

I obavezno ću poneti kopiju (starog) ugovora iz 1994. godine, čiju su mi kopiju izdali na zahtev 2014. godine.
Rekao sam im tada da, kao novi predsednik skupštine stanara, nemam ugovor o održavanju, da bih video da li je taj ugovor još uvek na snazi.

Dakle, 2014. godine je bio validan ugovor iz 1994. godine.

Po svemu sudeći, hoće na svoju ruku i na silu da naknadno menjaju elemente ugovora, onako kako njima odgovara, a bez ikakve konsultacije sa drugom ugovornom stranom (skupštine stambenih zajednica).
Takav njihov bezobrazluk im se ne sme tolerisati...
 
Dace oni ugovor da se procita ali samo kad dodjete kod njih.
Ja sam trazio da posalju nacrt ugovora kako bi se svi clanovi upoznali sa novitetima i donela odluka na prvom narednom sastanku da
se potpise taj novi ugovor, da sve bude zakonski ispostovano, da izbegnem situaciju sa komsijama da nekada pitaju "zasto ste potpisali a da nas niste upoznali...".
Zakon nalaze da upravnik samo izvrsava odluke a ne da on samostalno odlucuje za bilo sta.
To je problem, oni svesno krse zakon jer im se moze.
Vidite da niko o ovome ne pise nigde, ovo se sve radi ispod tepiha a cifre su milionske.
Opet mi koji placamo redovno ispadamo budale.
 
Sve ste lepo rekli.

E zato uvek sa sobom treba nositi ovaj tekst o GS iz 2015. godine, koji je lepo opisao svakojake "aktivnosti" GS, i sve to iz pera tadašnjeg direktora, koji je pljuvao prethodne direktore, a ponašao se isto ili čak i gore od njih, što pokazuje i ovakvo aktuelno ponašanje odgovornih iz GS.

Zato taj tekst uvek treba nositi sa sobom, kao svojevrstan dokument, koji je validan čak i za tužilaštvo i sudstvo.

:arrow: https://www.blic.rs/vesti/beograd/beogr ... ra/xhvkkkq
 
Čekajte upravnik ode potpiše ugovor i dobije jedan primerak. Koliko znam, ja naprimer kao vlasnik stana imam pravo posle od upravnika da tražim na uvid taj ugovor da vidim šta je sadržina istog. A št neko reče pre potpisivanja trebalo bi da je stambeno reklo šta će da menjaju u ugovoru kako bi se SZ izjasnila jer upravnici samo izvršavaju odluke SZ. Može li neko da objavi jedan takav stari a bilo bi dobro novi ugovor sa Gradskim stambenim a neka ukloni ono što nije za javno objavljivanje (adresu i sl.) pa da prodiskutujemo posebno te nove ugovore koji ispadoše državna tajna. Strašno.
 
Ja koliko sam informisan smenjen je direktor gradskog stambenog i zato su mnogi radovi obustavljeni ukljucujuci i neke u mojoj zgradi
 
to rešava komunalna inspekcija jer po odluci saksije moraju biti obezbeđene. Samo to treba valjda da provere u stanu tj, terasi. A je li baš sa tog balkona koji si uslikao pala ili ima još cveća po terasama i prozorima.
 
Sumnjam na njih, jer biljka liči na ovu krajnje levo na terasi (koja je danas baš lepršala na vetru). Plus, što ovo cveće na prozoru deluje potpuno neobezbeđeno.

Sumnjam i na ovu terasu gde postoji ogradica, ali nijedna saksija (možda su ih sklonili kada su shvatili da je njihova saksija pala)



Inače, evo i člana 12 Odluke o komunalnom redu

Član 12
Na prozorima, terasama, lođama i balkonima zgrade mogu se držati odgovarajuće posude se biljnim zasadom.
Gajenje biljnih zasada i postavljanje posuda iz stava 1. ovog člana vrši se tako da se ne oštećuje zgrada ili njeni posebni delovi i ne ugrožava bezbednost građana
 
Imali sastanak SZ zajednice i pitam upravnika oko ovoga gore oko komunikacije sa GS i on mi kaze da su postali bas bezobrazni i da su sad u fazonu, ne moramo mi nista vama da dajemo na uvid....
 
Ja koliko sam informisan smenjen je direktor gradskog stambenog i zato su mnogi radovi obustavljeni ukljucujuci i neke u mojoj zgradi
[/quote]


Istina je, promenjen je direktor i to u tajnosti. Novi disa je dosadasnji direktor Beogradske tvrdjave
 
Vrh