Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

Takodje zakon primorava upravnika (profesionalnog,prinudnog,obicnog) da mora da prijavi onoga ko ne placa redovno ili ce sam upravnik biti kaznjen.
Ovo zvuči baš onako autoritativno i ultimativno. Pre će biti da se ovde radi o pokušajima zastrašivanja izabranih upravnika iz redova stanara, da se sami u startu povuku ili da se naknadno povuku.

Takve priče radi uterivanja straha kod mene odavno ne pale, a i najveći deo stanara će me podržati kao upravnika.

Najbitnije od svega je da nastup stanara bude homogen, i to je najbolji recept za uspeh u održavanju zgrade, ali i za uspeh u borbi protiv "spoljnog faktora".
Ja stalno govorim da je jedinstvo stanara ključ svega.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=520467#p520467:1xisfvav je napisao(la):
boca-ica » Uto Feb 27, 2018 7:48 pm[/url]":1xisfvav]Zbuniste me načisto i skroz

Svaki promet para na ovaj način, što upravniku, što invest. fondu .... onda iznos mora da se uvecava se za 20% posto na ime PDVa

Upravnik bez obzira koj, iz invest. fonda moze da iskoristi te pare na pr: za krečenje
ali mora da potkuje računom
što isključuje mogucnost angažovanja matorog Žiku molera u penziji koj bi doneo račun za kreč a za rad naplatio koliko dve gajbe piva
vec mora biti samo zvanična molerska firma a to vuce daleko vecu cenu i opet plus pdv

Do sada jedva uspeva da ponekad nategne se sa sakupljanjem para za neku opravku
na ovaj način sve ce morati preko sudskog izvršitelja jer cifre po novom sistemu su enormno visoke
osim za zgrade koje imaju dr. prihoda (najma prostora)

Da li to znači da treba da biramo izmedju sebe upravnika sa sto kracim mesecnim ,,rokom trajanja,,
da nas ne mogu kasnije ufatiti ni za glavu ni za rep

E da .... ako okolno zemljište sa zelenilom pripada stanarima
kako onda bez stanarskih saglasnosti izmedju zgrada zidaju zgrade ?

Ko zna nek mi pojasni i ispravi
jer verovatno nisam dobro razumeo vezano za opisan novac i upravnika .... zbuniste me sad načisto :roll:

Registracijom zgrada postaje pravno lice , sve sto se placa mora "na belo" ako potice od novca koji je na ziroracunu zgrade.
Upravnik (bilo koji) ne moze samostalno odlucivati gde ce novac odlaziti vec izvrsava odluke stanara. Naravno da postoji prostor za malverzacije i zloupotrebu od stane upravnika koji nije iz zgrade i zato je uvek bolje da se komsije dogovore izmedju sebe.
Ima gore nekoliko linkova gde je objasnjeno koji radovi spadaju u investiciono a koji u redovno odrzavanje.

Sto se tice zemljista oko zgrade, u 99,9 % pripada zemljiste Opstini. Za zelenu povrsinu je iskljucivo nadlezno Gradsko zelenilo.
Najbolje idite na portal "geosrbija", nadjite svoju zgradu i broj parcele koji vas interesuje i pogledajte on line u katastru na ovoj adrsi:
http://katastar.rgz.gov.rs/KnWebPublic/PublicAccess.aspx
 
Dule, u ovom odgovoru na tvoj dopis stoji da je sve na stanarima, ali da će oni ipak zamoliti ove u opštini da eto izađu u susret stanarima... :roll:

Daj, 'leba ti, ko su ovi koji su ti ovako odgovorili (!?).
Baš su "plemeniti" i "humani", pa će da "pomognu" stanarima, što je inače "obaveza stanara"... :roll:

Kakva je ovo uvreda za inteligenciju... :evil:
 
To mi je odgovorio GO Novi Beograd na moju prijavu preko Beokoma, a u prijavi je bila ova slika

DHTQrxUWsAAjVXD.jpg


Pre neki dan sam slao predloge opštini NBGD, Beograd Putu, Sekretarijatu za Saobraćaj, Maksiju i možda još nekom, da srede deo ispred moje zgrade (prošire trotoar, bolje označe zebru, sklone kontejnere...)



Jedan od odgovora call centra opštine NBGD je da je u nadležnosti stanara (isti ulaz kao u gornjoj prijavi) da očiste ovaj nazovi trotoar uz bočnu ivicu zgrade (ja sam predložio da se proširi).
 
Dule, svaka tebi čast na tolikim dopisima.
Ja sam od toga odustao, dovoljno mi je što se petljam sa stanarima i dopisujem u vezi problema u zgradi i oko nje.

Moram da negde pronađem taj član 17. Odluke o komunalnom redu, gde se oni pozivaju da je to obaveza stanara.
 
1.za pomjeranje kontejnera i nisu gradska cistoca
2.za pjesacki sek za saobracaj saob inspekcija
3.trotoar uz zgradu je sigurno u nadleznosti stanara
Zavisno od parcele oni bi mogli da ga prosire i ociste
4.zasto bi prosirivo kolovoz
5.zasto skloniti stubice da bi se divlje parkiralo
 
1. Znam. Pre par godina su bili po mom pozivu i ništa nisu uradili
3. Tražio sam da se i proširi jer je uzak
4. Tu motaju kamioni za Maksi i često ne mogu iz prve da uparkiraju
5. Upravo zbog kamiona Maksija i Gradske čistoće koji ne mogu da smotaju. Od nadastrešnice se ne vide parkirani automobili koji smanjuju radijus krivine.

Evo, uostalom i pisma koje sam svima njima uputio. Poenta je što bi se sve ovo moralo raditi u sadejstvu i Zelenila i Čistoće i Sekretarijata i Maksija, a to je nemoguća misija u ovoj zemlji.

Poštovani,

imam predlog za uređenje jednog prometnog mesta unutar mog bloka (ispred Narodnih heroja 26-28, iza Infostana).

Naime, tu se nalaze magacin Maksija i tuda ide put ka Amanu, pa zbog toga su kamioni tu vrlo česti. Vrlo često dolazi do zastoja, što zbog nepropisno parkiranih automobila, što zbog raznih prepreka u vidu kontejnera ili stubića. U prilogu možete videti fotografije problematičnih situacija.

Zbog cele te gužve, građani su primorani da idu kolovozom i time gužvu čine još većom. To je i jedna od prometnijih pešačkih komunikacija unutar našeg bloka jer tuda idu putevi ka vrtiću, osnovnoj školi i prodavnicama.

Postojeći trotoar uz zgradu se ne koristi jer je uzak i nikada se ne čisti. Zato često vidim majke sa decom, decu, penzionere i ostale sugrađane kako se provlače između automobila i kamiona i time se stvara mnogo problema kako njima, tako i vozačima.

Vozači dostavnih kamiona (svaka im čast) često moraju da manevrišu na malom prostoru, a neki kamioni su toliki da je praktično nemoguće da se uparkiraju ispred magacinskog prostora bez prelaska preko ivičnjaka. Zbog stubića, kamioni gradske čistoće i dostavna vozila, ne mogu da smotaju iz prve.

Na slici resenja.jpg sam zaokružio problematična mesta i dao rešenja koja bi olakšala posao i vozačima i pešacima. Nadam se da ćete uzeti u obzir ovo pismo i zajedno sa Maksijem (koji sam takođe kontaktirao) i ostalim gradskim institucijama pomoći da rešimo ove probleme.

Pogledajte prilog 3Pogledajte prilog 2Pogledajte prilog 1
 
2. Površine oko zgrade i ograde

Član 17

Površina oko zgrade i ograda moraju se držati u urednom stanju.

O urednom stanju površine oko zgrade i ograde stara se vlasnik, odnosno korisnik zgrade, odnosno svi vlasnici i korisnici posebnih delova zgrade.

Površina oko zgrade, u smislu odredaba ove odluke, je preostali deo građevinske parcele te zgrade, ograđen ili neograđen, u okviru koje mogu biti dvorište, bašta, vrt, interne saobraćajnice, površine za parkiranje vozila stanara i korisnika zgrade ili drugi slični elementi uređenja površine oko zgrade.

Lica iz stava 2. ovog člana su dužna da popravljaju i zamenjuju oštećene delove ograde, a površinu oko zgrade redovno čiste, kose travu, orezuju živu ogradu i drugo rastinje, uklanjaju korov, održavaju betonske površine, trotoare, prilazne staze i stepenište, interne saobraćajnice, protivpožarne staze, uklanjaju građevinski i drugi otpad, kao i da preduzimaju druge radove kako bi prostor oko zgrade bio u urednom stanju.

Nadležni zavod za zaštitu kulturnih dobara izdaje uslove i saglasnost za izvođenje radova iz stava 4. ovog člana koji se izvode na ogradi i na površini oko zgrade koja je utvrđena kao kulturno dobro, koja uživa prethodnu zaštitu ili se nalazi u prostornoj kulturno-istorijskoj celini, odnosno celini koja uživa prethodnu zaštitu.

Ograda, zelenilo i drugi elementi uređenja površina oko zgrade moraju se održavati tako da ne oštećuju zgradu i instalacije, omogućavaju korišćenje zgrade, tih površina i površina sa kojima se graniče (ulica, susedna zgrada i parcela i sl.).
Dule, ja smatram da je uređenje površine jedno, a sanacija nešto sasvim drugo.
Ti si tražio sanaciju one rupe u trotoaru ispred zgrade, a sanaciju ne mogu da obave stanari, jer nemaju mehanizaciju za tako nešto.

Dakle, održavanje i uređenje površine je jedno, a sanacija je nešto sasvim drugo.

Ništa oni ne čine stanarima, jer je obaveza JKP Beograd-put da izvršava sanacije kolovoza i trotoara po čitavom gradu.
 
Da li ti veliki kamioni uopste imaju dozvolu da se zavlace tuda to je prvo pitanje sigurno imaju preko 3.5 t
Trotoar treba uraditi uz kolovoz na racun zelene povrsine i staviti stubice Natjerati gradsku cistocu da uradi nise za kontrjnere prijavama komunalnoj inspekciji sigurno nemaju dozvolu da zauzimaju tu saobracajnu povrsimu
Bg put radi iskljucivo po nalogu i samo na javnim povrsinama predatim na odrzavanje
Ako je rupa na privatnoj parceeli stanari su u obavezi da je urade
 
Slažem se sa obojicom, ali po mom mišljenju Opština treba da se bavi tim stvarima, a ne ja (volonterski).

Ukazao sam im na probleme, rešenja sam im nacrtao. Verovatno bi oni i da ih ja iskoordiniram (Čistoću, Zelenilo, Inspekcije, Beograd put, Sekretarija), a mogao bih i bager, mešalicu i lopate da im obezbedim.

Iz opštinskog centra su m zvali 1h pošto sam im poslao mejl i krenuli da mi govore šta je čija nadležnost - e baš im hvala.
 
Mislim da su ti to govorili jer grad cesto ignorise zahtjeve tj izgube se sa opozicjone opstine
Pa da bi ti kao gradjanin to lakse dobije jer tebi treba da se dodvoravaju
 
Sanaciju trotoara mora da uradi JKP Beograd-put, kakvi bre crni stanari...
 
Trotoara samo ako je javna povrsina ako nije stanari plate ko im da naj povoljniju ponudu bg put ili neko treci
Nije to vise kao nekad u sfrj da sve mora i treba da radi bg put
 
U članu 17. piše održavanje i uređenje, ali ne i sanacija.

Dule, pozovi se na član 17. Odluke o komunalnom redu i insistiraj na terminu SANACIJA, jer to i jeste sanacija.
 
Ovo zvuči baš onako autoritativno i ultimativno. Pre će biti da se ovde radi o pokušajima zastrašivanja izabranih upravnika iz redova stanara, da se sami u startu povuku ili da se naknadno povuku.

Zasto si ubedjen da je tako? Ista prica je bila i za izvrsitelje pa sad odlicno funkcionisu.
Meni se cini da je zakon donet da bi se uzimale (ne kratkorocno uzele) pare. Naravno da ima rupa manjkavosti i nelogicnosti ali to ce vremenom biti ispeglano i ubedjena sam da ce zaziveti.
Idealan scenario je da se cela zgrada slozi oko svega ali realnost je ta da kad budes poslao izvrsitelja komsiji on ce ti zagorcati zivot. Evo i sad kad posmatram moju zgradu (koja je i pored moje kuknjave bolja od 90% ostalih po gradu), ako se neko nameraci moze upravnika da urnise od kazni koliko propusta ima.
 
Tačno, ako se neko namerači, može da urniše upravnika od kazni.

E, sad dolazimo na ono glavno - a zašto može da ga "urniše" (???)

Odmah ću reći - zato što su stanari decenijama plaćali tekuće (a neki i investiciono) održavanje zgrade, a ništa nije održavano. :!:

Da nisu možda za višedecenijski nemar i neodržavanje silnih zgrada po Beogradu odgovorni bivši predsednici Skupština stanara :?:

Gde je završio toliki novac koji su građani tolike godine i decenije izdvajali za održavanje zgrada :?:
Zna se gde je završio, ako nije završio tamo gde treba. :!:

Znate šta, bolje bi bilo da država konačno otpočne sa sanacijom zgrada koje je već odavno trebalo sanirati, jer je za ovakvo stanje zgrada upravo ona odgovorna, a ne predsednici kućnih saveta ili skupština stanara. Neka već jednom počnu sa rekonstrukcijom zgrada, jer su građani to već odavno platili.

Ako neko bude toliko drzak da se pojavi kod mene sa nekakvim idiotskim nametima ili nerealnim zahtevima, pre nego što pokuša da mi priča priču o nekakvim kaznama - ja ću ga/nju lepo priupitati neke stvari.

Upravnici zgrada mogu da razmišljaju o izvršavanju svojih obaveza i o eventualnim kaznama, ali tek onda kada država počne da ispunjava svoje zakonske obaveze koje je sama donela. Dakle, država prvo treba da odgovori na pitanje (i to sa debelim obrazloženjem) gde je toliki novac za održavanje zgrada koji su građani godinama i decenijama izdvajali u te svrhe, a zauzvrat nikakvu uslugu nisu dobili (???). Čak i ako su dobili nekakvu uslugu, to je kap u moru u odnosu na ono što su godinama izdvajali.

E, tek onda kada država odgovori na sva ova pitanja i kada vrati opljačkani novac u fondove zgrada, neka se javi upravnicima zgrada i neka započne priču o nečijoj odgovornosti.

Ne može onaj ko je neodgovoran da drugima drži pridike o odgovornosti.
 
Napisacu ti ovo za tvoje dobro i nemoj da se uvredis. Mnogo si naivan. Tvoja idealisticka prica nece stici ni da bude izgovorena jer te za kaznu nece pitati i slusati tvoja utopijska obrazlozenja nego ces je dobiti sve sa pretnjom prinudnog izvrsenja.

Sa tvojim vidjenjem odgovornosti i krivice se ne slazem, kao ni sa tim da drzava treba da nesto obnavlja, posebno ne u zgradama koje su vec podeljenje za dž.

Kod mene u ulazu odrzava GS i zamisli, kad god sam ih zvala dosli su i popravili. Problem je sto niko nece ni da pozove. I to im je tesko.
Na sastanku moram da vidim sa komsijama ovo oko odrzavanja, hvala vam sto ste pojasnili.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=520619#p520619:2aaeep03 je napisao(la):
11030 » 28 Feb 2018 01:04 pm[/url]":2aaeep03]Napisacu ti ovo za tvoje dobro i nemoj da se uvredis. Mnogo si naivan. Tvoja idealisticka prica nece stici ni da bude izgovorena jer te za kaznu nece pitati i slusati tvoja utopijska obrazlozenja nego ces je dobiti sve sa pretnjom prinudnog izvrsenja.
Potpuno se slažem da će ovako da bude. Prvo naplaćuju, a ti posle preko suda dokaži da su pogrešili.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=520619#p520619:2aaeep03 je napisao(la):
11030 » 28 Feb 2018 01:04 pm[/url]":2aaeep03]
Sa tvojim vidjenjem odgovornosti i krivice se ne slazem, kao ni sa tim da drzava treba da nesto obnavlja, posebno ne u zgradama koje su vec podeljenje za dž.
Zgrade nisu podeljene za dž, već su ih gradila preduzeća za svoje zaposlene, uplaćivalo se u stambeni fond itd., a sad što je opšta pljačka inicirana od strane, tada aktuelne, vlasti koja je u tom momentu najviše opljačkala ne znači da za nešto nije nekada nije plaćeno na ovaj ili onaj način. Deljenje stanova za dž je u rangu da nam država daje penzije (koje su jednako opljačkane) i da treba da budemo zahvalni na tome.
 
11030":3g0xqkxu je napisao(la):
Kod mene u ulazu odrzava GS i zamisli, kad god sam ih zvala dosli su i popravili. Problem je sto niko nece ni da pozove. I to im je tesko.
Hvala na upozorenju, ali to kod mene teško prolazi. Možda sam naivan i utopista, ali sa mnom će teško izaći na kraj, jer imam argumente.

Moja komšinica, koja je bila predsednica Skupštine stanara pre mene, je predavala u više navrata dopise u JP Gradsko stambeno, sa spiskom radova koje treba izvršiti.
Ništa od toga oni nisu uradili.

Ja sam se obratio njima 2014. godine sa zahtevom za zamenu krova i dobili smo od njih "ponudu" u milionskom iznosu, tačnije u iznosu od 1.550.000 dinara, i to da platimo na svega 6 rata. Nisu hteli da nam izađu u susret ni za 12 rata, a kamoli za više.

Cifra za krov površine (svega) 170 kvm je iznela čak 1.550.000 dinara (!?).

Naravno, većina stanara nije prihvatila takvu "ponudu", jer je sramna i sa aspekta cene radova, kao i sa aspekta rokova plaćanja.
 
Ja sam odrasla u privatnoj kuci i kad sam se doselila u zgradu nisam mogla da verujem kako stvari funkcionisu. Ovde je raj sto se tice placanja, odrzavanja, bukvalno carski. Placam svaki mesec 200, 300 din neko odrzavanje, ako mi pukne cev u kupatilu ti ljudi dolaze i popravljaju za dz. Ako pukne staklo u hodniku, isto. Oluci strujne instalacije itd, isto. Znas koliko smo mi para ulupali u kucu koliko za materijale, koliko za majstore koliko za uvodjenje jednog grejanja, pa gasa, pa telefona pa kablovske... Ovde nece sijalicu da promene, GS nam je i to radilo po mojoj prijavi. Ali zato hoce da razlupaju sanducice i dugmice na liftu.
Vladivoje, meni su majstori trazili oko 600.000 din za krov na kuci osnove oko 60 m2, znaci neki majstor koji se ne ugradjuje preko GS, tu spaca crep, izolacija i drveni pod valjda plus ruke.

Zgrade nisu podeljene za dž
Pa sad...za 100 200 DM otkupa u vecini slucajeva, izvinjavam se :mrgreen: Znam i one sto su otimali zajednicke prostorije...
 
20180215_140202.jpg


Slozne komsje na ban brdu mjenjaju lift preko gradskog stambenog na 60 rata

Sto se tice otkupa stanova vrsila se u dinarima a inflacija je jela dinar pa je neko otkupijo stan od 100 do maks 10 000 DM ali svi su ti ljudi uplacivali po 2 % u stambeni fond u tome lezi kvaka da ti stanovi nisu uzeti za dz
A dosta ljudi nisu dobili stan a pare u i fond nestali .
 
Obecao sam izvestaj sa "sastanka" :
Dakle zasto navodnici?
Zato sto od 50 i nesto stanova tj. vlasnika stanova nije dosla ni trecina ...
Dakle oni nisu mogli nista da odluce.I onda ajde da cuju sta taj upravnik ima da kaze bar...
I onda je jedan "ludak" uzeo banku i krenuo da mase pisanim sastavom, i preti bivsoj predsednici krivicnom prijavom i da melje dobrih sat vremena izgleda i svi se razisli neobavljenog posla...
Saga se nastavlja...
 
Vrh