Šta je novo?

Upravljanje stambenim zgradama (stambene zajednice, kućni saveti, upravnici zgrada)

ne razumem. Zašto da tužiš i zašto četiri kabla. Imate li u zgradi jednog provajdera ili svaki stanar može da bira.
 
Komunalni inspektor je tu cist dekor samo da se ne bi gledao N1 stanari mogu pokrenuti postupak protiv kom inspektora pravo pitanje da li je i pozvan od stanara i tu je trebalo da ide kom milicija za buku navodnu ...
 
direktore kakvu bre buku i komunalna milicija. U rešenju piše da im inspektor nalaže da uklone, ormane kutije i kanalice jer su ih postavili i izvodili radove bez odobrenja nadležnog organa. Koji organ tu daje odobrenje i za šta.
 
Izgleda da je ovo u igri? gde postavljanje kablova za operatera tretiraju kao unutrasnje instalacije...

Morate da posedujete građevinsku dozvolu koju pribavljate u lokalnim samoupravama i koja košta minimum 6.000 dinara.
dozvola je neophodna ako planirate rekonstrukciju, adaptaciju ili sanaciju objekta, promenu namene objekta, izvođenje radova na razdvajanju ili spajanju poslovnog ili stambenog prostora, ugradnju unutrašnjih instalacija (gas, struja, voda, toplotna energija i sl.) u postojeći objekat, odnosno bilo koje radove koji utiču na konstruktivne elemente ili fasadne otvore (prema članu 145 Zakona o planiranju i izgradnji).
Ukoliko se upustite u nelegalno investiciono održavanje, kako ga Zakon definiše, koje podrazumeva sve one radove koji utiču na normalno korišćenje ostalih stambenih jedinica u objektu, na vrata vam mogu pokucati građevinski inspektori. Kaznene mere su obustava radova, zahtev za nabavku dozvole ili vraćanje objekta u prvobitno stanje. Ipak, najoštrija kaznena mera novog Zakona je plaćanje iznosa od 50.000 dinara.

tekst prenet iz novina
 
Прво ако је ово грађевинска област какве везе са извођењем радова има и што решење доноси комунални инспектор. Ваљда би требао грађевински, Али веротно грађевински нема шта да налаже јер је Чланом 2. Правилника о посебној врсти објеката и посебној врсти радова за које није потребно прибављати акт надлежног органа, као и врсти објеката који се граде, однoсно врсти радова који се изводе прописано да
Посебне врсте објеката и посебне врсте радова за које није потребно прибављати акт надлежног органа су:
10) средства електронских комуникација која се постављају или инсталирају на кабловима и мрежама електронских комуникација и каблови електронских комуникација који се постављају или инсталирају у постојећу линијску инфраструктуру електронских комуникација – кабловску канализацију;
11) контејнери за смештај електронско комуникационе и електроенергетске опреме и уређаја, микро ровови за оптичке и друге каблове, типски ормани за унутрашњу и спољашњу монтажу за смештај опреме електронске комуникације и сл.
Ово ми све смрди и што рече директор овде је комуналац био вероватно само декор или је морао да донесе решење.

Али да занемаримо и то, више ме занима да ли се по овим питањима нешто пита стамбена зјаедница , да ли одлучује већином који ће оператор поставити каблове или можемо бирати или мењати оператора и оно што сам већ питала. Мислим да је ова област посебно неуређена па зато имамо овакво лудили и по зградама као и са операторима. Питамо ли се мио као станари зграде и као крајњи корисници и претплатници нешто.Или то све уговарају управници.
 
onda u pitanju APP :mrgreen:

pogledah nadleznost komunalnog inspektora i nigde se ne pominju instalacije u objektima.
 
Pa vama kao stanarima odgovara da ima što više operatera u zgradi, a ne jedan.
Ja sam Orion uveo u zgradu tako što sam prikupio preko 50% glasova. Sada imam optički net sa višestruko većom brzinom nego u "super"novi..

Problem je samo što stare zgrade nemaju predviđene kanale za to, a zgrade se nikada ne dogovore nego svaki operater stavlja novi kanal i još jedan prema.
 
a šta ako ja hoću npr. Telekom a komšija hoće SBB. Ko o tome odlučuje glasovi većine ili ja mogu da biram. To mi nije jasno. Ako plaćam valjda mogu i da biram šta da gledam. To mi nije najjasanije.
 
Koliko sam ja pratio - do pre par meseci svako je dobijao dozvolu da kopa ulice za svoje kablove. To je počelo još od uvođenja optike za vreme Đilasa i to je rađeno potpuno stihijski, uništilu su sve trotoare po Novom Beogradu. To su oni tanki kanali (15-ak cm) po asfaltu i mislim da su to kablovi od Targo telekoma (čiji su oni sada - nebitno).

Onda su počeli i drugi, ali u poslednje vreme je izbio pravi rat između države i SBB-a. SBB je regularno dobijao dozvole za kopanje, ali onda su krenuli da se ih miniraju na sve moguće načine (izgleda najviše sa Komunalnom milicijom, verovatno pravno potpuno neutemeljeno). Naravno, glavni razlog je što su stavili N1 na prvo mestu u spisku kanala i to je mnogo zabolelo vlast jer svaki penzos vrti kanale počevši od 1 i tako mogu da se informišu o nekim stvarima kojih nema na nacionalnim kanalima.

Jedno vreme je glavni adut za borbu protiv SBB bio što su vukli zajedničku struju u zgradi ili što su koristili šahtove i kanale od Telekoma, a možeš misliti kako penzosi reaguju kada to čuju (KRADU NAM STRUJU), a penzosi su često glavni po zgradama.

Što se tiče moje zgrade, svako ko je hteo je uvodio svoju instalaciju. Valjda im je bio potreban samo potpis predsednika kućnog saveta, a možda čak ni to, pa zato imamo primer da je izvlačena instalacija kroz celu zgradu samo zbog jednog stana.

Poslednjih nedelja je na ulicama haos jer Telekom kopa do svih zgrada i kuća da bi uveo svoje distributere i da bi stigao do zgrada pre SBB-a (koji miniraju na sve moguće načine9. Ima na N1 dosta članaka o tome.

Eto, pokušao sam da predstavim šta se dešava, a sigurno ima upućenijih koji bi to mogli preciznije da opišu.
 
i ja mislim da je to potpuno neuređena oblast kada je u pitanju ovođewe kablova u zgrade i odabir operatora te je zato takav haos. Što se tiče ulice i van zgrade mi kao stanari ne odlučujemo pa me to toliko i ne zanima.
 
Pa da, ali ne možeš da uvedeš SBB ako oni nemaju svoj kabl do tvoje zgrade. I sve se ovo sada dešava zbog N1. Strašno je koliko se vlast plaši bukvalno jedinog TV medija koji priča protiv njih.

Meni lično i svim muškima koji nisu penzioneri, mnogo više smeta što nemamo SportKlub i EuroSport (o vestima se informišem preko interneta i društvenih mreža)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=700475#p700475:2s04u1ez je napisao(la):
hobotnica » 20.Jan.2020/7:00 am[/url]":2s04u1ez]a šta ako ja hoću npr. Telekom a komšija hoće SBB. Ko o tome odlučuje glasovi većine ili ja mogu da biram. To mi nije jasno. Ako plaćam valjda mogu i da biram šta da gledam. To mi nije najjasanije.

Ali imate i Telenor i SBB u zgradi, možeš da imaš u svom stanu šta hoćeš. Ukoliko treba da se uvede u zgradu onda trebaju potpisi stanara.
 
e pa to pitam. Ja hoću Telenor a komšija SBB. I on ankeetaru da potpis SBB-u, ja dam potpis Telenoru Hoće li onda obe mreže da uvedu. Ja odlučila kao stanar i može li mi se uvesti mreža ili treba većina za jednog ili drugog operatora zbog kablova na zajdničkim delovima zgrade. Ako većina hoće SBB onda ja više nemam pravo glasa i moram da gledam SBB ili mogu ipak da birm . Koji to propis reguliše . Znam da ja kao potrošač i pretplatnik sklapam ugovor s operaotrom oko uslova plaćanja, programske šeme i slično . Sklapa li provajder ugovor sa stambenom zajednicom na uvođenju kablova u zgradu: postavljanje kutijja, kablova, kanalica i slično i koji to propis reguliše. Da li stambena zajednica mora da donese neku odluku sa sve potpisima i saglasnostima stanar da je većinom glasova odlučeno to i to i da će taj provajder postaviti kablove. Znači mislim samo na kablovsku mrežu i opremu unutar zgrade.
 
Prvi put čujem da Telenor prodaje pakete neta na nivou zgrade. Zar ne mogu da ga imaju svi putem 4G mreže bez ikakvih zajedničkih instalacija? Ili ste mislili na TeleKOM? Ima li već neko od provajdera svoju instalaciju u toj zgradi? Neretko dva provajdera imaju mreže po zgradama i svako može da bira.

@astrodule ako imate Supernovu uzmete samo internet paket plus D3i (ili Eon box)?
 
@tragac lupila sam malo kao primer a mislim na Telekom. Koliko sve provajdera ima. Kad bi si vukli svoje kablove??? Može li? Penzioner sa klasičnim televozirima i koji se ne razumeju u te nove tehnologije i mogućnosti mislim da imaju najmanje izbora.
 
Najlogičnije bi bilo da se napravi jedna velika zajednička kanalica u zgradi da ne mora svako da buši kako mu se ćefne.

Ne znam kako je rešeno u novogradnjama, ali bilo bi logično da je to predviđeno i da postoji instalacija do svakog stana.
 
Retko kada zgrada odlučuje - Hoću SBB. Uglavnom dođe provajder poput SBBa i ponudi uvođenje infrastrukture u zgradu, znači ne priča se o infrastrukturi u stanovima.
Tu ponudu potpiše 60% stanara i sada imate SBB u zgradi. Sada svi stanari mogu da uvedu isti taj SBB kod sebe u stan bilo da su potpisali za uvođenje u zgradu ili su se protivili.

Tako da to da li ćeš ti dopustiti da Telenor i SBB uvedu instalacije u zgradu i time proširiš svoj izbor tebe ne sprečava da budeš kod PTTa koji je u zgradi već 20godina.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=700845#p700845:th94sugz je napisao(la):
hobotnica » 21 Jan 2020 02:05 pm[/url]":th94sugz]@tragac lupila sam malo kao primer a mislim na Telekom. Koliko sve provajdera ima. Kad bi si vukli svoje kablove??? Može li? Penzioner sa klasičnim televozirima i koji se ne razumeju u te nove tehnologije i mogućnosti mislim da imaju najmanje izbora.
Razumem te u potpunosti. Moji roditelji (68 i 66 godina) su bili kao guske u magli neko vreme otkad je u aprilu prošle godine SBB ukinuo analogni signal. Smeta im HD, mali dugmići na D3 daljinskom, raspored kanala itd.

Problem u zgradama je možda i tehničke prirode, svaki provajder ima svoj sistem prenosa: Telekom je parice koje menja u FTTH, SBB je DOCSIS 3.0, Orion WCDMA ili koji već bežični standard, tako da tu teško mogu da koriste iste kablove unutar zgrade. Možda jedino kad bi imali wireless mreže pa se svi kače bežično na neki nalog. Plus u teoriji mogu na to tržište da uskoče i mobilni operateri kad jednog dana počne širewe 5G mreže a to u Beogradu može biti već u drugoj polovini 2021.
 
Ne može sve preko jednog kablova, pogotovo kada su u igri optički, koaksijalni i upredene parice(ADSL) u pitanju. Ne koriste iste standarde, a bilo bi i preklopa u signalu.

Optika bi to možda mogla da iznese zbog količine dostupnog protoka, ali operateri bi morali da se dosta pomuče da to naprave kako treba i trebala bi dosta skuplja oprema.

5G možda, ali teško isplativo u Srbiji. Zahteva višestruko veći broj baznih stanica u odnosu na 4G, a oprema je naravno još skuplja. Možda bude nešto konkretno za 5-10g.

Ne kažem da neće Tekom/Telenor/VIP podržavati 5G ove godine, ali dok je pokrivenost u redu par procenata to nije za korišćenje nego za testiranje sistema.
 
Da li postoji razlog da se distrubuterima ne dozvoli da koriste već postojeće puteve kuda prolazi npr, telefon, a ne da kopaju kako ko stigne i uništavaju trotoare i zidove u zgradama?
 
To je uglavnom vlasništvo MTSa i EPSa, a oni naravno da ne daju dozvole.
Ili je skoro u vestima da su našli SBBovu opremu ilegalno postavljenu u kanalima EPSa.
 
@bl3y4 koliko sam razumela upravnik nema nikakve veze sa uvođenjem kablovske i postavljanjem opreme u zgradu od kako je donet ovaj novi Zakon o stanovanju i održavanju zgrada.. Ne treba nikakva odluka skupštine već samo operator prikupi potpise stanara.????. Znam da se to ranije radilo kako je ko stigao ali sad. Pitam jer imaju ljudi problema po zgradama po ovom pitanju posebno sada kada izbacuju pojedine programe iz šeme postoječih operatora. Ja mislim da operator ipak mora da sklopi neki ugovor sa stambenom zajednicom i upravnikom i da je to morao i ranije sa predsednicima kućnih saveta. Ili su barem morali imati potpise stanara jer je zgrada ipak zajednička svojina svih vlasnika. Ili po sistemu ko je zgrabil, zgrabil je. Drugi sad ne može, nema mesta
 
Bulevar despota Stefana 68B: Priča o jednom beogradskom komšiluku

[quotе]Ko može istovremeno da vam zadrži i zalupi ulazna vrata od zgrade?
Da vam sačuva parking mesto i podigne brisače - ili uradi nešto još gore - kada se parkirate na „njegovo"?
Ko može da vodi računa o ulazu, uklanja uvredljive grafite, ali i da odluči da ne plaća održavanje lifta, jer živi na prvom spratu i, realno, nikada se ne vozi liftom?

Vaš komšija.

Komšiluci su jedinstveni ekosistemi, a komšije specifična vrsta koja u njima obitava.
Koliko mogu da vam ulepšaju boravak u zgradi, isto tako mogu da vam zakomplikuju život do nezamislivih razmera.
A kako BBC nezvanično saznaje - najbolje komšije u Srbiji žive na adresi Bulevar despota Stefana 68B u Beogradu.
Bulevar despota Stefona 68B, adresa koja preti da u senku baci u čuvenu Topolsku 18, ima svoju Fejsbuk stranicu i vebsajt, nešto što većina stambenih objekata nema.

[/quotе]

Izvor: BBC
Link: https://www.bbc.com/serbian/lat/srbija- ... Io4TSZmwWM
 
Da, živeo sam 4 godine u tom ulazu i stvarno je predsednica kućnog saveta (uz pomoć drugih komšija, naravno) konstantno ulagala napore da taj ulaz bude što sređeniji i uređeniji.
 
Vrh