Šta je novo?

Trg umesto hotela u Rajicevoj

Reks

Beginner
Učlanjen(a)
16.06.2010.
Poruke
39
Pohvaljen
0
Dosao sam na ideju da umesto onog glupog, staklenog hotela na tom mestu bude trg, pravi i veliki trg kakav Beogradu nedostaje.
Uradio sam nesto u Paint-u i Photoshop, ali nije bas nesto, zato ovom prilikom vas pozivam da mi pomognete ukoliko mozete da uradite neki render :):)

Dakle, rec je ovom mestu (slika je preuzeta sa Skyscrapercity-ja)

trrg.jpg


Moja ideja je da se dodaju zgrade ovde gde je oblezeno crvenom bojom

trg1.jpg


Pesacka zona...

trg2.jpg


I evo ''Beogradskog trga''

trg4f.jpg



U sredini trga bi bio spomenik kakav je Chambon zamislio

kraljev-dvor.jpg
 
ne ne i sto puta ne, nema natrag, sve sto je novo mora biti NOVO
 
Svaka cast Rekse, potegao si pravu temu, jer ovo mesto, sa zgradom Likovne akademije ima izgled jednog lepog Evropskog klasicnog trga koga nema ni na jednom drugom mestu u gradu, a posebno sto bi na njemu bili nalazi rimske ulice i temelja kuca starih dva milenijuma.

Steta je sto je unisteno zelenilo na mestu porusenih zgrada u bombardovanju u ulici Kralja Petra, ali moguci trg bi mogao da dobije vrtne povrsine i obavezno vodoskok, kandelabre i poplocavanje...
 
bg259":1l3rmj97 je napisao(la):
ne ne i sto puta ne, nema natrag, sve sto je novo mora biti NOVO
U smislu da se slazes da tu bude trg ali da bude novi projekat ili sta?
 
naravno 2010 godina malo maste treba srbiji,
 
Ja bi jako voleo da to bude trg ali svi znamo da za to ima jako malo sanse. Ali, kad bi se pravio trg, ja bi da bude pravi, pravougaoni :) a ne krstasti. Mislim da ovo resenje namece premalo strukture a takve nestrukturiranosti odnosno haosa i tako ima previse po gradu. I ne vidim cemu cuvati pogled na ruzne kalkanske zidove od biblioteke na dole. Ja bi radje popunio prazninu izmedju ove plave zgradice i ovih dole, kao i izmedju gradske biblioteke i ove zgrade nize, tako da bi taj pravougaonik trga bio kompletan (mada pasarela kroz neke od tih dodataka moze da bude sasvim dobro resenje) pod pravim uglom na osu Knez Mihajlove.

Voleo bi da to sto se gradi u tim rupama bude dosta smelo i prepoznatljivo moderno a da se opet gabaritima i osnovnim linijama uklopi i komplementira a ne "poklopi" okolne zgrade.

Sto se tice spomenika, rekonstrukcija necega sto smo imali pa je sruseno, naravno ako se kreativno stavi u novi kontekst i sa smislenom porukom mi je OK, ali i to moze da bude kic ako je previse doslovno i skorojevicki. Gradnja necega sto nikada nismo imali, osim naravno na crtezu, je u biti rekonstruisanje proslosti koju nisi imao, znaci skorojevicko pravljenje istorije koju bi zeleo da imas (oni suludi Karicevi amblemi nad 6 kaplara su mi ilustracija toga uzasa i neukusa), znaci ipak kic, zao mi je :(
 
Ovo bi bila sasvim realna korekcija postojeceg projekta na kojoj bi grad morao da insistira.
Ovo je nevesto uradjeno ali vidi se prostor ( do dubine zgrade gradske biblioteke, zgradi preko puta dograditi krilo do iste te duzine ) koji bi trebao biti javni trg.
Onaj trem mi je uostalom vrlo diskutabilan , ako se zamisli sa ulicnog nivoa.

349dp5k.jpg
 
Џони је у праву. Остављање те парцеле потпуно неизграђене само наставља урбани хаос у коме се Беогар већ деценијама дави.
Проблем код ове ликације, као и самог предложеног решења за хотел у томе што потпуно силује урбану матрицу, и практично представља другу крајност, а то је чињеница да је јавно земљиште, односно улица, претворена у приватно, тј. грађевинско. То је преседан, да град распродаје јавну површину. Треба проверити, и да ли је по закону или чак и уставу?!

Треба направити оптимално решење, које је у овом случају и потпуно логично. Попунити неизграђене парцеле, односно "урбане рупе", а централну позицију претворити у трг. Тиме се добија једино пријатно и праведно решење.

Е, сад, питање, да ли треба реконструисати здање Српске круне, или не? Моје мишљење је да треба саградити нештно модерно, по решењу добијеном на анонимном међународном архитектонском конкурсу, али уз услов, да се реконструише само фасада Српске круне, која би била симбол будућности која поштује прошлост. Значи, не фрагмент фасаде, као што је предвиђено на предложеном решењу, већ целокупна фасада некадашњег здања.

152mhc4.jpg
 
Sad gledam ovu google earth mapu i nesto mi je cudno.
Ova zgrada u Pariskoj zadire prilicno u dubinu parcele, a na renderu hotela izgleda kao da je zgrada presecena ovim hotelom po sredini.

2znv8yt.jpg


Svakako sam za to da se tu izgradi nesto savremeno sto ce zaokruziti blok, ali ovaj hotel mi sve vise lici na jedan ogroman tumor od stakla i metala :/
 
Prvi Reksov predlog sa otvorima prema Kalemegdanu i ul. Kralja Petra je bolji, jer ostavlja pogled i dubinu, prema zelenilu vrta i lepim zgradama na drugoj strani ul. Kralja Petra.

Postojece resenje hotela je sadrzalo i obnovu zgrada srusenih u ratu u ul. K. Petra, obnova tih fasada nije losa zamisao, ali trg bi izgledao ipak lepse sa ovim otvorima, mada deo tih otvora do kalkana zgrada moze da bude izgradjen zgradama koje bi prema ulici imale stare fasade , a prema trgu savremene, kao kaput sa dva lica.
 
I tvoj predlog je bolji nego zvanicno resenje, jer ima trg i nema nastresnicu.
 
stf":fkb8m4vg je napisao(la):
Џони је у праву. Остављање те парцеле потпуно неизграђене само наставља урбани хаос у коме се Беогар већ деценијама дави.
Проблем код ове ликације, као и самог предложеног решења за хотел у томе што потпуно силује урбану матрицу, и практично представља другу крајност, а то је чињеница да је јавно земљиште, односно улица, претворена у приватно, тј. грађевинско. То је преседан, да град распродаје јавну површину. Треба проверити, и да ли је по закону или чак и уставу?!

Треба направити оптимално решење, које је у овом случају и потпуно логично. Попунити неизграђене парцеле, односно "урбане рупе", а централну позицију претворити у трг. Тиме се добија једино пријатно и праведно решење.

Е, сад, питање, да ли треба реконструисати здање Српске круне, или не? Моје мишљење је да треба саградити нештно модерно, по решењу добијеном на анонимном међународном архитектонском конкурсу, али уз услов, да се реконструише само фасада Српске круне, која би била симбол будућности која поштује прошлост. Значи, не фрагмент фасаде, као што је предвиђено на предложеном решењу, већ целокупна фасада некадашњег здања.

http://i56.tinypic.com/152mhc4.jpg
O, da, to bi bilo TO! Plus. :kk:
 
Rascian":15zirzpg je napisao(la):
Ovo bi bila sasvim realna korekcija postojeceg projekta na kojoj bi grad morao da insistira.
Ovo je nevesto uradjeno ali vidi se prostor ( do dubine zgrade gradske biblioteke, zgradi preko puta dograditi krilo do iste te duzine ) koji bi trebao biti javni trg.
Onaj trem mi je uostalom vrlo diskutabilan , ako se zamisli sa ulicnog nivoa.

http://i56.tinypic.com/349dp5k.jpg
Plus ko vrata, ovo bi bilo PUNO bolje od trenutnog plana, a cini se i sasvim izvodljivim. Iskreno najvise cenim tu pragmaticnu arhitekturu, bolje popraviti sta mozes pa makar bilo neidealno, nego kao Don Kihot stalno jurisati na vetrenjace ...

Mada bi istinsko resenje bilo ograniciti ih na ovo sto je stf zacrtao, i dozvoliti im hrabrost i inovacije ali da ne budu previse alavi na prostor i izgrade nesto sto bi progutalo i zagusilo i trg i te lepe zgrade okolo. Inace i meni je muka od tog otimanja javnih prostora mic-po-mic, a to nece stati dok se javnost zestoko ne pobuni, a i tada ce oni gledati samo gde mogu da cape neki kvadratni metar...
 
Rascian":3jivctom je napisao(la):
Sad gledam ovu google earth mapu i nesto mi je cudno.
Ova zgrada u Pariskoj zadire prilicno u dubinu parcele, a na renderu hotela izgleda kao da je zgrada presecena ovim hotelom po sredini.

http://i37.tinypic.com/2znv8yt.jpg

Svakako sam za to da se tu izgradi nesto savremeno sto ce zaokruziti blok, ali ovaj hotel mi sve vise lici na jedan ogroman tumor od stakla i metala :/
Ova zgrada je zivi dokaz koliko je "kraduckanje" u odnosu na regulacionu liniju tradicionalan sport u Srba. Jeste dosta lepa, ali je onaj koji je u svoje vreme sagradio maznuo nekoliko stotina kvadrata u zbiru. Sto rek'o Djindjic, NIKADA nam nije bilo bolje.

Inace, sto se tice tretmana tih starih zgrada, ja bih jako voleo da vidim nesto drugo osim velikog staklenog sanduka iznad kojim se foliramo da nesto kao eto cuvamo a u stvari je to najnemastovitije resenje.
 
bg259":2vi9klrt je napisao(la):
naravno 2010 godina malo maste treba srbiji,
samo sto postoji jedan problem: i kada se grade moderna zdanja, maste ni u tragovima. uglavnom copy-paste staklo-aluminijumskih kutija koje su tom trenutku u trendu (ili bolje reci, u mnogim slucajevima bile su u trendu pre 5-10-15 godina) u inostranstvu. Pogledajmo staklnu novogradnju po NBG. Masta u pm.

Zato razumem Rasciana kada je on pre za rekonstrukciju pa cak i imitaciju proslosti. Uostalom, ako govorimo o zgradi koja treba da stoji sledecih 50-100 ili vise godina, bitniji je estetski dozivljaj koji je trajan od toga da li je neko 2010. zgradu gledao kao nesto sto ide napred ili nazad. A nazalost estetski ukus arhitekata negde polovinom proslog veka se skoro potpuno razveo od estetskog ukusa drustvene vecine.

Nije nesto dobro samo zato sto je novo. Novitet ne bi trebalo da predstavlja vrednost sam po sebi u ovom slucaju.
 
JohnyBgood":ebz97tif je napisao(la):
Ova zgrada je zivi dokaz koliko je "kraduckanje" u odnosu na regulacionu liniju tradicionalan sport u Srba. Jeste dosta lepa, ali je onaj koji je u svoje vreme sagradio maznuo nekoliko stotina kvadrata u zbiru. Sto rek'o Djindjic, NIKADA nam nije bilo bolje.

Inace, sto se tice tretmana tih starih zgrada, ja bih jako voleo da vidim nesto drugo osim velikog staklenog sanduka iznad kojim se foliramo da nesto kao eto cuvamo a u stvari je to najnemastovitije resenje.
Si siguran da je to, ili je mozda u proslosti ulica bila dosta uza?
 
U principu, pogled ka Kalemegdanu moze biti zatvoren nekom zgradom koja bi se uklopila, ali mislim da ne treba zatvarati pogled ka Uzun Mirkovoj i Kralja Petra , zato sto sve zgrade koje bi se videle sa Trga daju taj osecaj prostora. Dakle, slika koju je Stf postavio, samo bez zatvaranja pogleda prema Kralja Petra.

Na sredini moze biti i fontana, spomenik sam stavio onako, mada ako cemo posteno, Beogradu upravo nedostaju neki mega spomenici koji bi privlacili turiste. :)
 
Уосталом, кад већ мора зграда преко целе површине, у свету се одавно примењује ткз. "лебдећа архитектура"(довољно је само да куцате Заха Хадид). Тиме се грађанима и граду, враћа узето, тј. добија се наткривени трг, који се мозе испунити разним садржајима. Међутим, код мозгова наших надлежних, то су протраћени квадрати, кад ту може бити приземље са шопинг молом за згртање кинте.

Тај принцип је напуштен пре скоро 100 година.

@ JohnyBgood Није у питању крадуцкање, већ је некадашња регулацина линија била на том месту. Погледај низ Тадеуша, па ћеш видети да су све старије зграде на тој линији.
 
stf":3ihfcv5c je napisao(la):
Уосталом, кад већ мора зграда преко целе површине, у свету се одавно примењује ткз. "лебдећа архитектура"(довољно је само да куцате Заха Хадид). Тиме се грађанима и граду, враћа узето, тј. добија се наткривени трг, који се мозе испунити разним садржајима. Међутим, код мозгова наших надлежних, то су протраћени квадрати, кад ту може бити приземље са шопинг молом за згртање кинте.

Тај принцип је напуштен пре скоро 100 година.

@ JohnyBgood Није у питању крадуцкање, већ је некадашња регулацина линија била на том месту. Погледај низ Тадеуша, па ћеш видети да су све старије зграде на тој линији.
Zar nije zgrada biblioteke starija? Po meni ova predratna iskoracuje iz linije biblioteke i ove dve crvene povrsine koje si zacrtao. A znam da sam se iznervirao jednom prilikom kad sam tuda prosetao. JG, zgrada istupila "iz stroja" i "malo" se rasirila na trotoar... mislim da i Rascian nesto slicno vidi, doduse ne znam da li on misli na drugu stranu, koja i meni strci ali vise visinski i oblikom. Ako neko bude tuda setao mogao bi da uslika sa strane, gledajuci niz ulicu od biblioteke...
 
To sto je neka starija zgrada uvucena ne mora nista da znaci, zar ne? Mozda je imala dvoriste. Ili tako nesto. Meni se cini da su stvari ovako kako ih je stf primetio. Sad, ne mozemo da znamo bez uvida u originalni reg. plan iz tog proslog doba.
 
Ja sam mislio na to da ta zgrada svojim korpusom dosta ulazi u unutrasnjost bloka ( u dubinu), a na nju je nakacen ovaj hotel, kao da ce da odseku pola zgrade po osi paralelnom sa linijom ulice ( po sirini zgrade). Valjda razumete sta sam hteo reci :D

A biblioteka je dosta stara zgrada, izgradjena pre definitivnog trasiranja ulica, pa je normalno da malo odskace od regulacije ( kao i npr, Pedagoski muzej ili Grcka kraljica u Knezu).
 
Ja se slazem da je ova nova staklena mega struktura prevelika !

Pritom, delovi fasade nekadasnjeg elitnog hotela "Srpski kralj" su parcijalno iskorisceni u severnom delu bloka (ugao Uz.Mirkove i Pariske) i u delu bloka koji izlazi na Parisku izmedju postojece stare stambene zgrade i biblioteke, gde hitel nikada nije ni bio, ali ajde....

Takodje prema ovom projektu, delovi fasade nekadasnjih zdanja u Kralja Petra, su ponovo tu ( j/i deo bloka), sto je pohvalno svakako :)

Nekada...

24oy5bc.jpg


Planirano ( Kr. Petra)

a1pu1.jpg




Hotel Srpski kralj - nekada

2pqlzy8.jpg


Planirano...

2vdsnzq.jpg



Mislim da ovaj projekat ( bar za mene licno ) nije toliko los, sem sto zameram za visinu objekta ka Kalemegdanu, mislim da je previsok, i da bi spratnost hotela trebala da se obuzda do visine ove lepe i sarmantne stambene zgrade u Pariskoj :)

mc3l21.jpg





Nazalost sa ove strane podseca malo na zgradu NBS-a na Slaviji :notok:

w12pte.jpg




I ovaj koncept ovog natkrivenog trga je meni potpuno ok. Samo sto bi tu trebao da se doda stakleni pod, da bi ostatke rimskih ulica mogli da vide svi gradjani i turisti :) Takvi primeri postoje svuda :)
Mali arheoloski trgic/plato sa nekoliko lepih kafea pored same biblioteke i milina ! :)

j79ca0.jpg


@ Reks - Ne znam da li si mislio da po Chambon-ovom planu bude spomenik na tvojoj verziji trga ( replika ) il isi mislio da je to Chambon-ov plan za ovaj trg, posto je ova lepa stara skica, plan za uredjenje platoa izmedju dva dvora u Kr. Milana, iz tog perioda 1912-1913 :)
 
Vrh