Šta je novo?

Trg Muzeja, prostor oko Vukovog i Dositejevog muzeja

zhaba

Higher intermediate
Učlanjen(a)
17.01.2009.
Poruke
567
Pohvaljen
9
Lokacija
Barcelona, Catalunya, España
Evo posto vidim da su u poslednje vreme aktuelni predlozi za formiranje novih trgova u Beogradu da dam i ja jedan svoj.
Primeri su iz mog diplomskog koji govori o Trgu Muzeja.
Jos pre par godina sam za jedan magazin pisao o zaboravljenim Beogradskim ambijentima govoreci o tome kako u Beogradu postoji jedan broj znamenitih ambijentalnih celina ali da one zbog svoje neuoblicenosti i nepristupacnosti ne dolaze do izrazaja.
Jedan od najznacajnijih poteza u Beogradu je svakako prostor oko Gospodar Jevremove ulice gde se na samo para metara nalaze muzej Vuka i Dositeja, pozorisni muzej, Seih Mustafino Turbe i Bajrakli dzamija.
Dakle ideja je bila ambijentalno objendiniti ovaj prostor i zeleo sam da na njemu napravim minimalne intervencije uz vrlo skromni mobilijar. Tj zeleo sam na taj nacin da istaknem znacaj postojecih objekata koji su i jedni od najstarijih u gradu. Malo ih imamo iz tog doba pa mi se cini da ih moramo cuvati i dati im na znacaju. Pored postojecih predlazem Muzej Filma kao i manju galeriju muzike (koju smestam u postojecu, staru zgradu obdanista.. sorry deco!).
Male intervencije znace manju investiciju, ali isto tako jedan stav da za ovaj prostor mozda treba dati jedno resenje na koje se kasnije moze nadovezati (i nadovezivati).
Kritike su bile dosta dobre, al je bilo sugestije i da sam mogao puno radikalnije svemu da pristupim. Slazem se, ali to bi onda bio sasvim drugi pristup. Sta vi mislite?
33aw80h.jpg

2eyi2p3.jpg

1zdakx3.jpg
 
Odlicno! :kk:

Sve pohvale za prvo za sam odabir prostora, i za idejno resenje !

Ovo je samo jos jedan dokaz koliko Beograd obiluje gomilom interesantnih prostora :)

Iskreno, meni nikada ne bi palo na pamet, ali znam da bi se moja tetka dorcolka jako obradovala kada bi se ovo realizovalo :) jer si zakacio i prostor ispred njene zgrade :D

Super je sve ! :kk:
 
Pa, ovako, malo mi je besmisleno da rusis vrtic i umesto njega stavljas (verovatno) Muzej filma, kad ce dve ulice vise biti Kinoteka u onoj velikoj zgradi. Drugo, uopste mi se ne svidja ideja one zgrade u skolskom dvoristu... Mislim da bi to bilo sasvim fino ako bi se pretvorio taj deo Jevremove u parkic, sa mozda jos necim, ali nista vise.. :/
 
Bice kinoteka!! 2099???
Nisam rusio vrtic, tj jesam samo onu ruznu posleratnu zgradu. Ona mala simpaticna kuca je zadrzana i u njoj je mala galerija muzike.
Muzej filma dolazi na prazan prostor. Projekat ukljucuje vrlo minimalne izmene, kako bi se uoblicio prostor. A oko postojeceg vrtica moguce je zdrazavnaje zelenila.
 
Ideja malog trga na tom prostoru je veoma interesantna, posebno jer stvara lepu pesacku celinu od Studentskog Parka pa dole do Dorcola. Ideja objedinjenja celine oko ovih objekata je sjajna, ovo je ruta kojom ja obicno vodim turiste kada pocinjem turu Dorcolom, tako da deluje veoma prirodno. Svidjaju mi se osnove ideje, mada bih ja tu iskombinovao vise drugih elemenata - neki drugi muzej, vise klupa i stepenica za sedenje, pokusavajuci da na tom malom "centralnom" trgu stvorim prostor koji podseca na amfiteatar. Druga stvar koju bih ukljucio u rekonstrukciju je postavljanje starije kaldrme (ala Karadjordjeva i Skadarska) kompletnim putem od Visnjiceve do Kralja Petra, gde bi se interesantno spajala sa novijom, i ta setacka tura bi bila lep prolaz od premodernog do modernog doba u arhitektonskom, a i taktilnom smislu.
 
zhaba":7xlz9bkz je napisao(la):
Nisam rusio vrtic, tj jesam samo onu ruznu posleratnu zgradu.
Da, da... S tim so u "lepoj predratnoj" zgradi imaju CAK dva odeljenja (bilo kad sam ja isao, ili slicno) dok u "ruznoj posleratnoj" ima bar 5, lepa terasa, trpezarija i kuhinja za skoro sve vrtice na podrucju Starog grada.. .Ta zgrada je kriminalno lose nadogradjena sa onim kruznim prozorima, odnosno bila je sprat niza... No je*******i ga.. I dalje mislim da je ideja vrlo vrlo losa...

edit: Mislim ideja da se rusi vrtic, da se umesto tog parkinga pravi trg je super.. Samo bih ja to bez nekih tako monumentalnih gradnji zeleo da se izvede.. I mislim da bi bilo mnogo simpaticno...
 
Deco deco... Kako rece jedan moj drugar meksikanac kad je cuo sta radim za diplomski: Leave the kids alone!!!
Da bi se formirao bilo kakav trg na ovom prostoru neophodno je izmestanje vrtica. Zao mi je!
Monumentalnih gradnji i nema. A rusi se samo stara zgrada obdanista i par partaja. Novi ugaoni objekat koji je dodatak muzeju sluzi izmedju ostalog i da uokviri blok i pomogne u formiranju trga.
Muzej filma je predlozen jer se pored nalaze pozorisni i Vukov (posvecen pismenosti), pa bi tako skup bio upotpunjen. Kad sam radio diplomski nije bilo ni price o bilo kakavoj novoj zgradi kinoteke (mator sam ja! hehe) tako da je ideja bila na mestu. U staroj zgradi obdanista sam smestio galeriju muzickih instrumenata (dodatno upotpunjuje skup).
Slazem se JovanovM da je dobrodoslo amfitetarsko sedenje i sl. Medjutim time sto zadrzavam stari objekat obdanista prostor ostaje delimicno zatvoren te stepeniste koje gleda na kucu ne bi imalo puno smisla. mada i ovo koje sam predlozio nije malo. Inace mi je i omiljeni elemenat u urbanizmu! Naravno pozeljno je puno sedenja i slicno, no to se ne crta u ovoj razmeri, kao ni pojedinacno zelenilo. Zato je predlozena mala scena na otvorenom, sedenje u otvorenim bastama. Uopste sve sto bi omogucilo danonocno koriscenje prostora.
 
Sad nesto jos gledam, jel si ti to srusio i zgradu u kojoj je bio (priv?) parlament u Srbiji ili tako nesto? :D

Ajde, sad nesto razmisljam, i a prodje to unistavanje vrtica (mislim, budimo realni, natalitet opada), jer stvarno se dobija tu lep prolaz, i ozivljava se onaj "Visnjicev pasaz" ili kako se zove.. Ja niposto ne bih stavljao onoliku kocku u skolsko dvoriste, jer mislim da je jedna od velikih cari tog tu mesta sto imas taj otvoreni prostor..

Ja sam cak mislio da bi najvisa zgrada na tom delu (broj 17) bila savrsena za hotel, ili tome slicno, jer se od 5 sprata pa navise bez problema vidi Dunav, a pogled na sever ka Kalisu (iz hodnika zgrade) je preje*******en. Ranije je i sa 3 sprata mogao da se vidi bez problema Dunav, ali su onda fasisti nadzidali zgrade u Jovanovoj i Strahinica bana..
 
^^^Ta zgrada je inace bila tekija iz 17. veka... Nisam siguran da li je trenutna zgrada ista, doduse...Mislim da je ovo neka novija, a da je prethodna srusena..
 
Nope, to nije prazna parcela, to je skolsko dvoriste (koje je znacajno spusteno u odnosu na Jevremovu), ono sto je zanimljivo je da su u poslednje vreme deca tu krenula da igraju tenis! Skoro je nesto malcice sredjeno, ali naravno nedovoljno. Takodje bi ta zgrada u mnogome zaklonila Pozorisni muzej, jer vidis koliko mora da se izdigne.. :/

Da, meni je trebalo dugo vremena da skapiram koja je to zgrada, sta i kako, ima iza ona baraka gde se nalazi crveni krst i izgubljeno/nadjeno za Beograd ili Stari grad.. Skoro su nesto "sredili", "okrecili" i postavili ruznu tablu...
 
E kad sam ja tamo bio nije bilo nicega i bilo je spusteno mozda metar dva. A trg da napravis mora da bude uokviren!
I ne bi zaklanjalo muzej, brinuo Zhabac za sve!
 
Hm muzej pismenosti,muzej umetnosti,muzej muzike ..filma...
Mogli bi da napravimo i muzej interneta :)
Bili bi prvi :)
 
Kako hoces, ja ti kazem sta je problem. Ne znam kad si bio tamo, ali od kad znam za sebe tu je skolsko dvoriste, dakle sigurno od 1994, kad sam bio u prvom razredu, a tada je ograda bila zardjala i pokidana, tako da cenim i dosta dosta ranije. Tu je takodje bila pijaca, ali ne znam tacno gde. Mislim da je mnogo lepa stvar sto nije u potpunosti zaokruzeno, vec imas taj "prozor u svet".. Ako si ikada bio u Teatroteci ili pozorisnom muzeju, razumeo bi problem tolike izdignute kocke na tom mestu..
 
Vrh