Šta je novo?

Termoelektrana "Snaga i svetlost" - novi muzej Nikole Tesle

Zar ne treba da se gradi nova zgrada Prirodnjackog kod MSU?
Чак нема ни нових музејских зграда нити објеката културе уопште већ се силују бивша железничка станица, ложионица, пошта, фабрика картона, сајам, што је све лоша пракса. А могли су да сазидају нову модерну наменску зграду за нпр. природњачки музеј.
Gojkovic izjavila da se gradi nova zgrada Prirodnjackog na Uscu kod MSU, idejno resenje trebalo da bude predstavljeno pocetkom Aprila
 
Да гради се, а могла је да се гради и нпр. у Савској после поште.
 
Možda njeni Novosadjani bi i istrpeli te lokaciske marifetlluke a Bgd neće .
 
Meni je ovde najveći problem šta će biti sa termocentralom "Snaga i svetlost", koja je spomenik kuluture, ako se u nju ne useli Teslin muzej. Za šta drugo osim muzeja (ili neke slične javne namene) takav prostor može da se koristi?

Strahujem da će se samo nastaviti njejno propadanje, dok neko ne proceni da više nema svrhe čuvati je :(

Pritom je simbolika Teslinog muzeja u nekadašnjoj elektrani (čijom je izgradnjom i počela upotreba naizmenične struje u nas), baš očigledna. Čak je i bivša Železnička stanica, koja je jedno vreme bila u igri, imala nekog smisla, budući da je na tom mestu Tesla doputovao u Beograd.

Ne sumnjam da Vapina fabrika može da se preuredi u lep muzej, ali čini mi se da su u ovom slučaju propuštene neke bolje šanse zarad podizanja atraktivnosti "Beograda na vodi" (iako se ja lino zalažem da na tom mestu bude što više javnih sadržaja, a ne da bude luksuzna spavaonica).
Potpisujem. Nema prirodnijeg mesta za Teslin muzej od nekadašnje elektrane. A ne da se Teslin muzej postavlja kao prateći sadržaj BnV. Van pameti.
 
Ne mogu da izmisle novi sadržaj pa moraju da kradu iz ostatka grada. Da li je jedan novi muzej ili pozorište napravljeno ili su sve premetačine kao i Boško Buha što su planirali da prebace u BNV, a istovremeno da im prijatelj dobije lokaciju na Trgu Republike gde je originalno pozorište?
Управо, силеџијско отимање садржаја из традиционалног центра и наставак његовог одумирање да би створили нови “центар” како су нам наредили и обећали. Силудо пражњење центра града да би се створио нови! И све то са предумишљајем. Наравно питан нико као ни за било шта друго. Шатро разматрају разне локације , а коцкице унапред поређане.
 
Trenutno sam u Roterdamu. Grad koji ima malo vise stanovnika od Novog Sada a ima mnogo vise da ponudi i od Beograda iako je tri puta povrsinski manji od Beograda.
Trgovi, galerije, muzeji, bulevari, pesacke zone. Gde god se okrenes i na koji god stranu krenes naidjes na “centar” grada.
Imam osecaj kao da sam u Berlinu.
 
Novi Sad se prilično smisleno razvija, komunalni i ostali problemi su svakako prisutni, ali se ima i dosta logičnih poteza.
 
Novi Sad se prilično smisleno razvija, komunalni i ostali problemi su svakako prisutni, ali se ima i dosta logičnih poteza.
Apsolutno nije istina. Svaka kuca koja se porusi pored nje nikne zgrada roze boje sa 40 stanova, pa plava sa 30, zelena, zuta.
Novi Sad je od 1990 do danas sa 25% zelenih povrsina dosao na manje od 5%
Sve je neplanski, samo se zidaju zgrada do zgrade bez ikakvog smisla.
 
Apsolutno nije istina. Svaka kuca koja se porusi pored nje nikne zgrada roze boje sa 40 stanova, pa plava sa 30, zelena, zuta.
Novi Sad je od 1990 do danas sa 25% zelenih povrsina dosao na manje od 5%
Sve je neplanski, samo se zidaju zgrada do zgrade bez ikakvog smisla.
Novi Sad je jedan od retkih većih gradova u Srbiji koji je izgradio nove saobraćajnice da se gradnjom ne bi natrpao centar grada. Naravno da ne podržavam stihijsku gradnju, ali je taj udar neplanski gradnje Novi Sad prešao, a ona se sada razvija u prigradskim naseljima.
Čak i u ulicama koje su potpuno izgrađene ( nor. Kisačka) ili u ulicama koje će uskoro biti potpuno izgrađene ( npr. Vršačka), smislenom organizacijom se mogu rešiti problemi na ulici, u prošlom veku su pojedini blokovi oko centra potpuno izgrađeni, ali su problemi nedostatka zelenih površina, trotoara i sl. rešeni planski izgrađenom uličnom infrastrukturom.
Zaista je pohvalno što su npr. na Mišeluku unapred počeli da opremaju naselja komunalnom infrastrukturom, a ne da se to radi naknadno, kao što će to očigledno morati da se radi na Telepu i u pojedinim delovima Petrovaradina.
Isto tako, ne može se umanjiti značaj novog mosta od Kamenice do bulevara Evrope, ili probijanja ulice Bate Brkića, sređivanje Podgrađa, obnova biciklističkih i pešačkih staza
Daleko je situacija od idealne, ali ni nije tako loše kao što tvrdiš.
 
Управо, силеџијско отимање садржаја из традиционалног центра и наставак његовог одумирање да би створили нови “центар” како су нам наредили и обећали. Силудо пражњење центра града да би се створио нови! И све то са предумишљајем. Наравно питан нико као ни за било шта друго. Шатро разматрају разне локације , а коцкице унапред поређане.

I ovo je isto preterivanje. Ako će centar d'umre što su dva muzeja preseljena u BNV, onda to i nije neki centar, zar ne?

Srećom, nije tako, i dalje ćeš na 10-15 minuta laganog hoda od Trga republike imati više sadržaja nego u celom ostatku grada, a kamoli BNV. Narodni muzej, Narodno pozorište, Buha, DOB, SANU, Kolarac, Kinoteka, Etnografski, Pedagoški, Pozorište na Terazijama, Dom sindikata, Galerija ULUS, Grafički kolektiv, Cvijeta... Sve to ostaje u centru.

Disperzija je dobra, najgore rešenje za ceo grad je da BNV (p)ostane geto, pa makar i luksuzni.

Ovde je problem sto je za Teslin muzej postojalo bolje rešenje i što je odustajanjem od te ideje, bojim se, sudbina termocentrale "Snaga i svetlost" trajno zapečaćena :(
 
I ovo je isto preterivanje. Ako će centar d'umre što su dva muzeja preseljena u BNV, onda to i nije neki centar, zar ne?

Srećom, nije tako, i dalje ćeš na 10-15 minuta laganog hoda od Trga republike imati više sadržaja nego u celom ostatku grada, a kamoli BNV. Narodni muzej, Narodno pozorište, Buha, DOB, SANU, Kolarac, Kinoteka, Etnografski, Pedagoški, Pozorište na Terazijama, Dom sindikata, Galerija ULUS, Grafički kolektiv, Cvijeta... Sve to ostaje u centru.

Disperzija je dobra, najgore rešenje za ceo grad je da BNV (p)ostane geto, pa makar i luksuzni.

Ovde je problem sto je za Teslin muzej postojalo bolje rešenje i što je odustajanjem od te ideje, bojim se, sudbina termocentrale "Snaga i svetlost" trajno zapečaćena :(
Logičnije bi mi bilo da na širem potezu sajma bude nova zgrada opere i muzej automobila i da se okanu Tesle. Londonci napraviše od stare centrale Tate, a ovde se sve na silu gura u BnV. Disperzija sadržaja je potrebna i linijskom parku, centrala kao Teslin muzej se savršeno uklapa u to.
 
Voleo bih da vidim modernu intervenciju buduce zgrade Teslinog muzeja.

Ovako nesto smelije, da nije samo spoljna rekonstrukcija originalnog stanja.

dezeen_Dresden-Museum-of-Military-History-by-Daniel-Libeskind-photographed-by-Hufton-+-Crow_1.jpg


Screenshot_20240415_214240.jpg


variant.jpg
 
Trenutno sam u Roterdamu. Grad koji ima malo vise stanovnika od Novog Sada a ima mnogo vise da ponudi i od Beograda iako je tri puta povrsinski manji od Beograda.
Trgovi, galerije, muzeji, bulevari, pesacke zone. Gde god se okrenes i na koji god stranu krenes naidjes na “centar” grada.
Imam osecaj kao da sam u Berlinu.
Koje ti je vreme bilo?
 
Bio je maraton prekjuce pa sam pretpostavio da si zbog toga otisao.
 
Vrh