Šta je novo?

Tech talk

^^ ту је већ неко време :) као стационарна машина је iMac са лавом, а као мобилна један стари али одличан лептоп са Убунту 10.04 на њему. Оба ферцерају одлично!
 
@Steva
Па да, одавно нисмо причали, јбг. :) Убунту 10.04 је кева, више уопште не користим нове верзије, само ЛТС издања. Јбг, једноставније и брже радим на Линуксу него на Прозорима...
 
Ubuntu 10.04 LTS Lucid Lynx :kk: :) :kk:
imam problem od poslednjeg ažuriranja sistema
nakon zatvaranja Mozile ona ostaje negde otvorena i ne da novo pokretanje
u praćenju sistema vidim firefoks-bin stoji
sa statusom uspavan te tek kad ga tu ,,ubijem,, ili okončam proces
mogu ponovo na net tj na Beobuild
ako neko zna savet moze na PP da ne gusimo temu :)
 
Да не спамујемо остале топиће, тема о технологији (првенствено рачунарима, сокоћалима, оперативним системима и програмима) :pob: :)
 
@jovanovm
ја сам на Убунту 10.04 прешао управо због дугорочне подршке, систем делује солидно, не пада, ради свој посао и то је то. Пре тога сам испробао 11-ицу и јако сам се разочарао. Знам да су таблет-рачунари постали веома популарни и да Убунту жели да има неку верзију прилагођену таквим системима - то је уреду, али шта ће то мени на лептопу без тач скрина? Чак нису ни опцију оставили да се бира између гнома и овог новог јунити срања. Мислим може да се скине преко апт гета али није то то...

@boca-ica
Волео би да ти помогнем али не знам како :) Ја нисам хеви Убунту усер, од програма користим практично само Google Chrome и њихове веб-сервисе за мејл, календар и документе.
 
@boca-ica
Друже стави некад неку тачку или зарез, ништа нисам разумео шта си написао.
 
@boca-ica

U terminalu ljuljni:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get purge firefox
sudo apt-get install firefox

pa javi da li ti i dalje stvara probleme

@Steva
Provalio sam su LTS izdanja prava stvar. Zašto? Pa jednostavno, mnogo su bolje testirana. Ni meni se ne sviđa Unity, koristio sam ga neko vreme, i mogu da se naviknem na njega, ali onda stalno nešto menjaju i to mi je raspad, a i brate mili, mnogo je nestabilan. GNOME Shell (novi Gnome) mi je super, mnogo manje memorije koristi, i mnogo je grafički sređeniji, ali je još uvek mlad i nije dovoljno testiran. Čekam sledeće LTS izdanje pa ću to da isprobam.

Od kad sam instalirao 10.04, sve izgleda predivno i radi ko Bog, laptop star evo peta godina... i posle mi kažu da open source ne funkcioniše. :)
 
Ubacio sam u terminal , odradio i vec izgleda bolje :)
Drugo
Može li par dobrih ino - linkova
za E-kupovinu kao što je naš Limundo (E-buvljak )
pregedao bi ih bez straha zahvaljujući Linuksu :kk:
 
@boca-ica
Za Firefox možeš i da instaliraš najnoviji PPA koji će ti uvek davati najnoviju verziju programa.

Opet u terminalu:
sudo add-apt-repository ppa:mozillateam/firefox-stable
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Za kupovinu? Ja koristim Amazon.com i Newegg.com, ali znam da ponekad ne šalju u Srbiju. Kažu da je Amazon.co.uk bolji što se toga tiče. Imaju svašta.
 
Jesam uneo u terminal
Hvala :)
10.04 :kk:
Preporučujem ostalima koj su još na Winu
da kao sekundarni OS probaju Ubuntu
ne boli, a otvorena mogucnost zaljubljivanja :)


Još i hvala za linkove :)
al tamo su samo stvari kao iz robne kuce
nije ko naš Limundo - E- buvljak :rolleyes:
 
I preko Mozile i preko Chromiuma kad kliknem na BB Forum, sajt - sugestije, primedbe, pitanja
danima iskaće
An error was encountered
jel to tehnička greška sajta ili je do pretraživača koj koristim ?
 
Tehnička greška. I kod mene je isto (Chrome 15.0.874.121).

Ali, evo sređeno je. Izgleda neki problem sa povezivanjem poslednje stranice, čim sam dodao test post, sad tema radi kako treba. ;)
 
50 места где се користи Линукс

Нпр. градови Минхен, Мексико Сити користе Линукс. Занимљиво да се на овом списку нашло и македонско министарство просвете. Да се не меримо сада са руским школама и немачким универзитетима али ако могу македонци зашто не бисмо могли и ми.
Сада само постоје неки светли примери, на пример Петница али мислим да би на томе требало порадити.
 
Naravno da bi trebalo, ali ja mislim da smo mi daleko od toga. Jednostavno zvuči skuplje u ovom trenutku poslati ljude na kurseve da nauče da koriste koju već distribuciju, LibreOffice, administratore na kurseve za serverske Linuxe, a kada bi uzeli u obzir cenu održavanja tih sistema, obnavljanje licenci za OS i Office svakih 5 godina ako se ne varam, obnavaljanje licenci za antiviruse otprilike na godinu dana, bilo bi vrlo jasno šta je isplativije!
 
Nije uobicajeno da se prenose postovi sa dr. foruma
ali je toliko Interesantan post za ovu temu u odnosu na aktuelna desavanja
dacu ga ipak podeliti sa Vama rizikujuci i opomenu :)
Izvor
http://forum.ubuntu-rs.org/newreply.php ... pid=221491

@goran mozda si i upucen u VA su vrseni brojni experimenti, npr prvi u zemnji smo dobili licne karte elektronske, tablice nove, nove izvode iz maticnih knjiga rodjenih i ostala dokumenta, zdravstvo e kompjuterizvano 100%. tad je to odradjeno, jer su nasli racun da na starijoj opremi instaliraju noviji i savremeniji sistem (pominjao sam da im je greska samo ubuntu 10.04 zbog podrske).
ovo gore sto sam naveo je "iscurelo", pa ce se mozda i iskoristiti da se smanji transparentnost ugovora sa ms.
intelu ce drzava da daje subvencije sto posto npr i neka. ei nis npr je bio lider u svoje vreme.
neznam isto koliko se zna, MS ima opasan problem sa devoloperima od pojave androida jer je linux mnogo zgodniji za pisanje aplikacija za mob. windows blue ce biti "besplatan" (moze da se desi) iz razloga da se na njemu razvijaju aplikacije za win8 i win8 mobile.
sa malo googlanja sam otkrio da smo i dobro kotirani u svetu sto se tice razvoja aplikacija za android. nase floss zajednice su visoko cenjene u regionu (iznenadili me komentari na linux-za-sve na ovu temu)
pa je i logicno da se ovde "baci bomba". mi inace imamo veliki potencijal sto se tice IT obrazovanih ljudi.
Imamo na forumu korisnika koji je osmi razred a ima svoj sajt, aktivan dosta na ask-ubuntu, git-u, bavi se web dizajinom pa mogu misliti koliko jos ima perspektivnih klinaca "zakljucanih" na windowsu koji igraju igrice po ceo dan i eventualno u photoshop-u nesto.
linux tu ima prednost, da zaintresuje coveka da krene korisno da koristi kompjuter. krene od manipulacije sa okruzenjem preko js-a do "masinskog ulja" c++....
mada moramo priznati da je malo tezi slucaj ziveti od linux-a. moze ali posredno
 
Ko, kako i zašto prelazi na slobodni softver? :kk: :) :kk:

.....Berlin je jedan od gradova koji je među prvima ozbiljno ušao u ovu priču i ostvario značajne uštede koje se po izveštajima kreću preko 10 miliona evra.. . .
i mnoge druge države i regije počele su prelazak s vlasničkog na rešenja otvorenog koda. Španska regija Ekstramadura najavila je prelazak još 40.000 njihovih računara na specijalno prilagođenu distribuciju Sysgobex. Prema njihovim proračunima, ovo će im doneti uštedu od oko 30 miliona evra. .....

deo teksta iz ,,sveta kompjutera,,
ceo tekst- link: http://www.sk.rs/2013/07/sklp01.html
 
Da je nervni slom, nikada ne bi android imao linuksovu platformu niti bi bio toliko raširen
samo reč slobodan softver je mnogo šire...
al hajde. . . . ne moraju svi da ga vole :)
 
A sta je to softver centar?

A sta je to copy-paste u terminal?

Realno Linux-i umeju da budu frustrirajuci, ali pre zbog nekih stvari tipa drajvera. Softver je em u nivou win-a za 90% aplikacija (negde je bolji, npr gparted), em je bre free. Alo bre, dzabe, ko promocije u supermarketu :D
 
Ma ja se malo šalim, iako koristim Linuks na telefonu (tj. Android) i ponekad na poslu (razni serveri pod lindžom).
 
Radna grupa je Vladi savetovala da se pomenuti softveri uporede sa onima otvorenog koda (“open source”) u cilju “optimizacije troškova, ostvarivanju uštede u budžetu, efikasnijeg rada, kao i modernizacije državne uprave”. Ali, bez uspeha.

Srbija je novac mogla da uštedi korišćenjem softvera otvorenog koda, poput Libreofisa (LibreOffice) ili operativnog sistema Ubuntu koji su besplatni i prilično rasprostranjeni u kombinaciji sa rešenjima Majkrosofta.

Dobrih primera kombinovanja slobodnih i licencnih programa ima širom sveta, i u državnom i u privatnom sektoru.
Od uprave grada Minhena, koja je u roku od osam godina u potpunosti prešla na otvoreni kod, italijanske pokrajine Umbria, Vlada Kine, Velike Britanije, Francuske, Akademija vazduhoplovnih snaga SAD ili naučnika NASA-e, koji koriste “open source” za svoju svemirsku stanicu.

Ili kada je reč o Srbiji – Ministarstvu odbrane, Prvog osnovnog suda, Agencije za borbu protiv korupcije… Svi oni kombinuju licencne i softvere otvorenog koda.

Vlada Srbije bi zato mogla da razmisli i o pomoći IT sektoru, umesto što jedan ovako vredan posao, suprotno Zakonu, prepuštaju jednom proizvođaču. A nama, građanima, ostaje da sve to plaćamo.

http://www.istinomer.rs/stav/analize/ko ... jkrosoftu/
 
Vrh