Šta je novo?

Svetska ekonomska kriza i uticaj na izgradnju objekata

shmeksi

Advanced
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
3.189
Pohvaljen
8
Naslov teme je vrlo jasan, dakle kakva su vaša razmišljanja po ovom pitanju. Da ste recimo na čelu neke velike investicione kompanije da li bi ulazili sada u neke investicije ili ne? Naročito bih voleo da se osvrnemo na uticaj koji SEKA ima na izgradnju u Beogradu?

Imam neka svoja razmišljanja, ali sam sad u žurbi, ali bih voleo da čujem šta drugi misle na ovu temu.
 
Pametne kompanije za vreme krize vade bele pare za crne dane i troše ih na povećan marketing i investicije. Pošto konkurencija ne može/ne želi da odgovori sličnom merom kriza je lepa prilika da se štrpne još koji procenat tržišta. Nažalost, ovde u vreme krize prvo strada marketing a onda i investicije, preovlađujuće mišljenje je da je hibernacija najbolji lek.

Most Borča-Zemun, metro, Prokop i obilaznica bi spasli građevinske firme, ali ćemo mi po običaju otezati i gnjaviti sa tim.
 
23/04/2009 19:45 | Beograd
Država građevinarima duguje 600 miliona evra

Autor: G. V.

Beograd - Kako bi se obezbedilo normalno funkcionisanje građevinskih firmi u Srbiji, potrebno je da javna preduzeća izmire svoja dugovanja prema njima, zaključak je jučerašnje sednice Udruženja za građevinarstvo Privredne komore Srbije održane na 35. Međunarodnom sajmu građevinarstva koji se održava u Beogradu.
Prema rečima sekretara Udruženja za građevinarstvo PKS Gorana Rodića, javna preduzeća i drugi budžetski korisnici duguju domaćim građevinskim kompanijama oko 600 miliona evra. To su dugovanja za izvedene, a nenaplaćene radove iz prošle godine, ali i perioda pre toga, naglasio je Rodić i istakao da su na sva ta potraživanja građevinske firme već platile porez.

- Nelikvidnost građevinskih kompanija je velika. Iako mnoge firme pozitivno posluju, zbog dugovanja su im blokirani računi. Ukoliko se hitno ne izmire dugovanja i država ne preduzme mere da pomogne građevinskoj industriji, može se desiti da u junu operativa stane sa radom. Prošle godine u Srbiji se ugasilo oko 2.000 građevinskih firmi, a bez posla je ostalo oko 20.000 radnika, što znači da investicije i izgradnja padaju znatno brže i više nego što se prikazuje - istakao je Rodić. Potpredsednik PKS Anđelko Kovačević je kazao da bi svi budžetski korisnici trebalo da svoja dugovanja prema građevinskoj industriji izmire do polovine ove godine. On smatra da bi preostali iznos od nenaplaćenih potraživanja trebalo iskoristiti za izmirivanje obaveza građevinskih firmi prema budžetskim korisnicima za poreze, doprinose i takse. Prema njegovim rečima, jedna od ključnih mera koje bi Vlada Srbije trebalo da usvoji je produženje rokova za plaćanja poreza, kao i da se PDV ne plaća na fakturisani, već na naplaćeni posao. Građevinari predlažu i da država smanji PDV sa 18 na četiri odsto na materijal koji se koristi u građevinarstvu, kako bi stanovi pojeftinili, a proizvodnja se povećala. Treba omogućiti i da domaća građevinska preduzeća za sve budžetski finasirane projekte u Srbiji imaju prednost za učešće na tenderima, dok bi realizaciju projekata koji se na tenderu dodele stranim kompanijama trebalo usloviti učešćem domaćih partnera od najmanje 60 odsto ukupne vrednosti posla. Da bi se domaćim građevinskim preduzećima olakšalo poslovanje, značajne infrastrukturne projekte trebalo bi deliti na manje celine kako bi se domaćim firmama omogućio lakši pristup poslu. Na skupu je rečeno i da građevinske kompanije Srbije treba da se okrenu zeljama u kojima su godinama bile prisutne, kao što su bivše sovjetske republike, Iran i Alžir, gde se planira gradnja milion stanova.

Sindikat putara traži isplatu duga

- Samostalni sindikat putara Srbije zatražio je juče od države da poštuje potpisani sporazum i putarima isplati dug od 20 milijardi dinara. Predsednica tog sindikata Sonja Vukanović izjavila je da su se tim sporazumom Putevi Srbije obavezali da dug isplate u roku od 60 dana, ali da nijedna odredba nije ispunjena, iako je rok istekao. „Tražimo da se sistemski reši pitanje putne privrede“, rekla je ona i dodala da se zbog nemogućnosti naplate potraživanja, putna preduzeća nalaze u teškoj situaciji. Kako je rekla, sindikat je već tražio sastanke sa nadležnima u Vladi Srbije, ali ih niko nije primio. Ona je kazala da su radnicima u putnoj privredi smanjene zarade, da je počelo i otpuštanje, pa da će ceo teret krize „u putnoj privredi platiti zaposleni“. Beta

Izvor: Danas
http://www.danas.rs/vesti/ekonomija...duguje_600_miliona_evra.4.html?news_id=159460

A u ovome je glavni problem kada je država investitor.
 
Kvadrat stana za 600 evra

24. april 2009. | 16:23

Izvor: EMportal

Grad: Beograd

Upravo je u toku formiranje radne grupe koja će pripremiti mere za izgradnju neprofitnih stanova koji bi koštali oko 600 evra po kvadratu najavio je Aleksandar Jankulović iz Ministarstva za infrastrukturu.

On je na okruglom stolu „Da li je moguće graditi jeftinije stanove u Srbiji?“ u organizaciji ovog Ministarstva kazao da bi se godišnje moglo graditi 20.000 stanova čime bi se investiralo oko 700 miliona evra i zaposlilo 63.000 ljudi.

S druge strane akademik, arhitekta Branislav Mitrović smatra da bi realna cena tih stanova mogla biti od 570 do 770 evra. Vlada, prema njegovim rečima, radi i na promenama postojećih zakona kojima bi se olakšale procedure i skratio period za dobijanje građevinskih dozvola.

Arhitekta Branka Bošnjak je istakla da država izgubi četiri do pet miliona evra od neoporezovanih prihoda u prometu nekretninama. Ona je rekla da građani visokim cenama koje traže za placeve utiču da krajnja cena kvadrata bude visoka, ali i da se investitori ne zadovoljavaju malim zaradama te da mnogi žele i stoprocentni profit.

„Korupcija takođe učestvuje od 20 do 40 odsto u ceni nekretnina“, rekla je Branka Bošnjak.

Aleksandra Damnjanović Petrović, pomoćnik ministra za životnu sredinu i prostorno planiranje je rekla da postoji više modela kako bi projekat neprofitnih stanova mogao da se realizuje. Jedan je da država bude investitor. U tom slučaju, prema njenim rečima, morala bi da se osnuje Agencija koja bi kupovala placeve, bila investitor i prodavala stanove. Druga opcija je da 40 odsto sredstava uloži javni sektor, 40 odsto banke, a da minimalno obavezno učešće kupca bude 15 odsto. Rok otplate kredita u tom slučaju bi bio od 25 do 30 godina, a kamata pet odsto.

„Država neće biti ozbiljna konkurencija investitorima jer je realno da se u prvoj godini sagradi 10.000 stanova, a to ne bi zadovoljilo potražnju“, kazala je Aleksandra Damnjanović Petrović.

Modeli ulaganja će, kako ona kaže, biti sagledani do kraja godine kao i ponovno subvencionisanje stambenih kredita. Ona je istakla da u Srbiji postoji oko pola miliona podstanara od čega samo 100.000 u Beogradu.

Branka Damnjanović iz Hypo Alpe Adria Bank je kazala da je ta banka spremna da podrži ovaj projekat kroz projektno finansiranje. „Idealno bi bilo da se obrazuje Agencija kojoj bi osnovna i jedina delatnost bila ovaj projekat. To preduzeće bi uložilo 20 odsto u kojih bi se računao unos zemljišta i dobijanje dozvole“, rekla je Damnjanovićeva.

Ona je dodala da je banka spremna da daje i kredite za koje ne bi bila potrebna hipoteka već bi se zalagao stan u izgradnji.

„Do jeftinijih kredita se može doći i ponovnim uključivanjem Nacionalne korporacije u subvencionisanje zajmova ili ukoliko se država uključi u subvencionisanje kamata“, rekla je Damnjanovićeva.

Planirano je da se stanovi grade na velikim površinama na periferiji grada jer su takve lokacije daleko povoljnije od malih parcela u centru zaključili su učesnici. Stanovi će se graditi u gradovima u kojima postoji evidentna potražnja za stanove.

Izvor: Danas
http://www.emportal.rs/vesti/srbija/86377.html

A ovo je drugo potencijalno rešenje problema.
 
Sama gradjevinska cena ( ne racunajuci zemlju, dozvole, prikljucivanje na instalacije itd...) ne prelazi 300-400 Eu ni na jednom gradilistu u gradu.
 
Samo ukratko, moje razmišljanje.

Da sam neki investitor i da imam određenu svotu para ovo bi bio pravi trenutak da te pare investiram. Nije isto imati, na primer, 10 miliona evra sada i 10 miliona evra u doba ekonomskog buma. Sada se za te pare može mnogo više izgraditi tj. jeftinije, a kriza neće trajati doveka već će u jednom trenutku morati da prođe, a upravo oni koji su bili pametni i investirali na vreme već će imati gotov objekat da ponude tržištu.

Inače, da sam neki Amer i imam nekih 100.000-200.000 i nisam kreditno zadužen sada bih se obavezno bacio u kupovinu stana/kuće jer su ih banke prepune i nude ih po smešno niskim (neki bi rekli realnim) cenama.

Toliko za sada.
 
Samo ukratko, moje razmišljanje.

Da sam neki investitor i da imam određenu svotu para ovo bi bio pravi trenutak da te pare investiram. Nije isto imati, na primer, 10 miliona evra sada i 10 miliona evra u doba ekonomskog buma. Sada se za te pare može mnogo više izgraditi tj. jeftinije, a kriza neće trajati doveka već će u jednom trenutku morati da prođe, a upravo oni koji su bili pametni i investirali na vreme već će imati gotov objekat da ponude tržištu.

Inače, da sam neki Amer i imam nekih 100.000-200.000 i nisam kreditno zadužen sada bih se obavezno bacio u kupovinu stana/kuće jer su ih banke prepune i nude ih po smešno niskim (neki bi rekli realnim) cenama.

Toliko za sada.
U pravu si, sad je vreme da se kupuje.
 
Vrh