Šta je novo?

Svemirska istraživanja

Zuma

Professional
Učlanjen(a)
19.05.2009.
Poruke
11.034
Pohvaljen
26.334
Vesti iz raznih nacionalnih agencija za istraživanja Sunčevog sistema, Zemlje i Vasione pomoću letilica koje su u orbiti ili dalje od nje. Bila bi šteta da zagledani samo u svoje lokalne probleme propustimo onaj pravi, ozbiljni početak svemirske ere, pošto se on dešava upravo sad.
 
Posle onog uzbudljivog spuštanja letilice Evorpske svemirske agencije na asteroid Churyumov–Gerasimenko, upravo se u ovom trenutku dešava još jedan pokušaj da se uradi isto to.

Ovaj put je u pitanju Japanska letitilica Hayabusa2 kojoj je zadatak da prođe asteroidu "162173 Ryugu", i da na njega spusti čak četri mala lendera, proučava ga oko godinu dana i zatim na Zemlju vrati uzorke asteroida. Lenderi su napravljeni u kooperaciji Nemaca i Francuza.

Zbog izrazito male gravitacije izgledaju kao mali diskovi od 20 do 30 cm koji svuda naokolo imaju male nogice kojima (treba da) skakuću po površini :)

 
Pre oko jedan sat su prva dva mala lendera otpuštena. Ovo je dijagram operacija u ovom trenutku.

Pogledajte prilog 2
A ovde su dve slike sa visine od 100 i verovatno oko 50 metara iznad površine asteroida. Vidi se senka letilice koja se povećava. Ona inače ima jonske motore (na plazmu, a ne obične raketne) i posle otpuštanja paketa sa dva lendera, sa nekih 30 metara, treba ponovo da počne da se penje.

Pogledajte prilog 1
 
Pa to je bio nastavak :lol:

Dobro, evo i opisa mada je to dosadno: prethodna slika je bila nečiji prilično kreativni pokušaj da se dočara stvarna veličina novog tipa "rovera" (ili hoppera) za istraživanje asterioda, upravo onog koji u ovom trentku skakuće po asteroidu, u odnosu na mačku. Dopada mi se shvatanje da bi se i visoka tehhnologija mogla i morala izvući iz sterilnih laboratorija koje ljudima deluju otuđeno. Čisto da se razbiju obavezne i unapred fiksirane asocijacije.

Novi lender izgleda ovako neobično zato što je zbog skoro nepostojeće gravitacije na asteriodima nemoguće koristiti točkove. Em zbog male težine nema trenja između točkova i podloge, em bi svaki mali kamenčić rover bacio naviše. Zbog toga su rešili da to rade namerno i kontrolisano, tj da naprave puno malih nogica i da se kreću kao skakavac, u skokvima. Tako smo dobili i prvi mobilni i trenutno aktivni istraživač asteroida.

A ovo je prva njegova slika napravljena baš u skoku (zato je neoštra i razlivena), uz jedan komentar poznatog Američkog astronauta Chrisa Hadfielda, onog koji je pevao Bovija u Međunarodnoj svemirskoj stanici.


Pogledajte prilog 1
 
A čuvena Bovijeva "Space Oddity" u interpretaciji Chrisa Hadfielda je toliko dobra (41 milion pregleda) da zaslužuje da se ponovi baš u ovoj temi.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=KaOC9danxNo[/youtube]
 
Još malo otkrića koja kao da su izašla pravo iz SF ilustracija

Otkriveno je da postoji priličan broj binarnih asteroida. To su dva asterioda koji orbitiraju jedan oko drugog, tj oko centra zajedničke mase koja je negde u slobodnom prostoru između njih, pa tako u paru putuju kroz Sunčev sistem. 21. Juna 2017. je blizu Zemlje (16 puta dalje od Meseca) prošao jedan krajnje neobičan pošto se sastoji iz dva po veličini JEDNAKA komada prečnika oko 900 metara koji orbitiraju jedan oko drugog sa periodom od 20 do 24 časa (2017 YE5). Međutim njihova površina je ipak bitno različita. Zamislite pogled sa jednog na drugi i zvezde u pozadini!

Ovo je radarska rekonstrukcija oblika. Prvo nisu bili sigurni da li su razdvojeni
Pogledajte prilog 1Međutim istovremenim korišćenjem dva radio teleskopa postignuta je bolja rezolicija, pa se tek tu pokazalo da ova dva asteroida nisu međusobno spojena.


https://www.centauri-dreams.org/2018/07 ... -asteroid/
https://scitechdaily.com/astronomers-te ... -2017-yes/

(The Goldstone observations were led by Marina Brozović, a radar scientist at NASA’s Jet Propulsion Laboratory in Pasadena, California.)
 
Mali doprinos temi na jedan drugi nacin:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Kj4524AAZdE[/youtube]
 
Japanci su se najzad smilovali da pokažu još neku sliku o tome šta se trenutno dešava sa dva "rovera" koji trenutno skakuću po asteroidu Ryugu. On inače ima prlično upečatljiv oblik prečnika nekih 900 metara i izgleda ovako.


Snimak sa površine, neposredno pre skoka

fig2_R1B_JST20180923-0946.jpg


U skoku

fig1a_R1B_JST20190923-0950.jpg

fig1b_R1B_JST20180923-0955.jpg

fig1c_R1B_JST20180923-1000.jpg


Posle skoka

fig3_R1B_JST20180923-1010.jpg


Slika sa drugog rovera

fig4_R1A_JST20180923-0943.jpg


Ovo je i čitav mali film od 15 frejmova snimljenih tokom nešto više od 1 sat. Vidite kako Sunce putuje preko horizonta asteroida i pomeranje senki među kamenjem ... ili već šta god to na površini ustvari bilo.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=GzBwz6tvHYk[/youtube].

I do sada najveća rezolucija površine (najveća snimljena sa orbitera)

Pogledajte prilog 1
R8zooming2-800x411.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=570338#p570338:11weejlw je napisao(la):
Drakche » 27 Sep 2018, 06:45[/url]":11weejlw]Obozavam dokumentarce o svemiru, preporucujem "Cosmos: A Spacetime Odyssey".
https://en.wikipedia.org/wiki/Cosmos:_A ... me_Odyssey
Ako neko ima jos neki predlog za dobar dokumenatac, neka preporuci.
Evo par predloga od mene

Voyager: To the Final Frontier
https://www.imdb.com/title/tt2525618/

Space Race
https://www.imdb.com/title/tt0461887/

In the Shadow of the Moon
https://www.imdb.com/title/tt0925248/

The Universe
https://www.imdb.com/title/tt1051155/?ref_=fn_al_tt_1
 
To su više clickbait naslovi i tekstovi. Ako jednog dana bude bio otkriven život negde u svemiru, to će biti udarna vest na svim medijima.
 
Da nije malo glupo tražiti život tamo gde ga nema i uz to uništavati jedinu poznatu oblast pri kojoj se javlja život?
 
Sunčev sistem polako postaje sve veći i veći. Sada bi se već moglo reći i DRASTIČNO veći nego što smo ranije mislili. Tragajući za misterioznom planetom 9, koja bi mogla da objasni neke anomalije u putanjama udaljenih nebeskih tela, slučajno su naišli na još jedan takav veoma udaljeni objekat, ali zaista veliki, skoro kao mala planeta. Označen je kao 2015 TG387. Ima približno 300 kilometara u prečniku i orbitu oko Sunca od čak 40.000 godina. Najbliži je Suncu na 64,8 Astronomskih jedinica (udaljenost Zemlje od Sunca), a najdalji je na 2037 AU. Ovo otkriće daje još indicija da neuhvatljiva "Planeta 9" zaista postoji. Međutim još važniji je zaključak da negde iza Neptunove orbite, u unutrašnjem Oortovom oblaku, verovatno postoji čak 2 miliona objekta većih od 40 kilometara! Naučna fantastika, zaista. Ako se čovečanstvo u međuvremenu ne uništi, trajno će imati prilike za sletanja na male i velike svetove na koje još niko nije kročio.

https://www.nationalgeographic.com/scie ... sun-space/
https://en.wikipedia.org/wiki/2015_TG387

Putanje nekih udaljenih objekata. Svaki kvadrat u mreži predstavlja udaljenost od po 100 AU.

Planet_nine-etnos_now-new3.png
 
Japanska sonda u orbiti oko asteroida je ispustila još jedan lender koji je potom skakutao po njemu sledećih 17 časova, dok su trajale baterije. Ovo su tri izuzetna snimka spojena u GIF gde se pri vrhu vidi lender u slobodnom padu ka asteroidu. Visina sonde koja ovo snima je verovatno nekih predesetak metara.

Pogledajte prilog 1
A ovo je snimak sa lendera veoma blizu površine, između 10 i 20 metara.

 
Vrh