Šta je novo?

Stari Rimljani i beton

MC_

Professional
Učlanjen(a)
14.11.2017.
Poruke
11.791
Pohvaljen
12.068
Gledao sam na TV kako su stari Rimljani izmislili beton. Taj beton nije bio bas koa dnasnji, pravili su ga od neke vrste vulkanskog pepela.
Beton je bio izuzetno izdrzljiv, izdrzljiviji od danasnjeg.

https://en.wikipedia.org/wiki/Roman_concrete

Zanima me ima li kod nas gradjevina od ove vrste betona?

260px-Rome-Pantheon-Interieur1.jpg
 
Можда има остатака међу римским наслеђем у нашој земљи.
 
Kod nas ih nema ili ima jako malo zato što su taj beton pravili uglavnom na samom Apeninskom poluostrvu ili bližoj okolini. Em zbog većeg broja vulkanskog kamena na tom području, em što nisu imali interes i isplatljivost da prave kompleksne i skupe građevine daleko od svoje matice.
 
.... em što nisu imali interes i isplatljivost da prave kompleksne i skupe građevine daleko od svoje matice....
Olako data paušalna izjava jer: :dil:

Ostaci raznih carskih palata i sl u ovom regionu te demantiju...

Što se tiče betona
Ljudi sa gradjevinskog bi ti rekli da danas ima u odnosu na namenu dosta vrsta još jaćih betona. Rimski jeste fascinantan u odnosu na period-doba kada je korišten

Za neke vrste kamenih blokova koj su daleko stariji a korišćeni za i veće ,,mega,, objekte postoji sumlja da nisu klesani vec lIveni , a zbog ogromnog protoka vremena došlo je do nj. ,,okamenjavanja,,
A da ne spominjem izgubljene tehnologije...

:sesir:
 
Pa dobro, koja rimska arheološka nalazišta na Balkanu su od betona? Pitam ozbiljno, pošto sam sa starom istorijom baš zarđao.
 
Tačno ne znam, a mrzi me da googlam i smaram drugare koj se razumeju u to .
Al znam ( iz perioda kada me je to interesovalo) da na ostacima kontradiktornog Trajanovog mosta ima i Rimskog betona koj je vidljiv i danas....
Imaš i slicice na netu ostatke tih stubova.
a Pozzlana pepeo je kljucni faktor tog betona.
:sesir:
 

Prilozi

  • Trajanov-most1.jpg
    Trajanov-most1.jpg
    90,5 KB · Pregleda: 369
Vrh